Gönderen Konu: Corolla- Araç İçinde Ses Yapan Noktalar ve Çözümleri  (Okunma sayısı 2347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
Merhaba Arkadaşlar,
Aracımın bazı noktalarından ses geliyordu, sese karşı çok takıntılıyım.Kolları sıvadım ve seslerin kaynaklarını bulmaya çalıştım.  Seslerin nereden geldiğini bulmak biraz uğraştırdı, özellikle torpido ve pandizot bölgesindeki sesi bulmak epey zamanımı aldı.
3 farklı noktadan ses geldiğini tespit ettim.
1. Ön camın sol alt noktası ile araç göğsünün birleşim noktası. Bu noktadan gelen ses hava değişimleri ile kendini bariz şekilde belli ediyordu. Hava durumuna göre ses bazen geliyor bazen gelmiyor. Sesi kesmek için birleşim noktasına kapılarda ısı kaybını önlemek için kullanılan süngerden yapıştırdım, ses tam olarak kesilmedi ancak büyük oranda azaldı. Sesi tam olarak kesmek için ön göğüsü sökmem gerekecek sanırım.
Not: Bazı fotoğraflar görüntülenemiyor, üzerilerine tıklarsanız fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz.

2. Torpidodan gelen ses. Bu sesi bulabilmek için epeyce uğraştım.Sesi yapan torpido kilit mekanizmasının dilleri. Torpido kapağının sağında ve solunda iki adet dil var. Kapak kandığı zaman bu dillerden birisi kapağı tutarken diğeri yuvasının içinde serbest şekilde kalıyor. Dil ile yuva arasında milimetrik boşluk oluşuyor ve dil o boşluk içinde sallanarak ses yapıyor. O milimetrik boşluktan o ses nasıl geliyor anlamak güç, inanılmaz ama gerçek :). Sesi kesmek için kilit dillerinin üzerine bez bant yapıştırdım.

3. Diğer sesleri kesmeyi başardıktan sonra yeni bir ses ortaya çıktı. Beni en çok uğraştıranda bu ses oldu. Aracın arka pandizot bölgesinden geliyordu. Elimi pandizotun üstüne bastırınca geçiyor elimi kaldırınca yine ses yapmaya başlıyordu. Pandizotu komple söktüm. Epey bir inceledikten sonra sesi yapanın pandizot üzerine monteli olan arka fren lambası olduğunu anladım.
Sesi videoya kaydettim: https://www.youtube.com/watch?v=r4KaPLHYyLE
Pandizotu sökmek için yararlanabileceğiniz bir video: https://www.youtube.com/watch?v=sUIUC1DRq2Q
Videoda gösterilmemiş ama eğer benim gibi ses sorunu yaşayan ve pandizotu sökmek isteyen olursa dikkat etsin.Koltukların kenarındaki parçaları alt tarafta bir adet civatı tutuyor önce o civataları sökmeniz gerekli, zorlayıp parçayı kırmayın.
Pandizotu sökmüşken panziton ses yapabilecek noktalarına da bez bant yapıştırdım.

Şimdilik seslerden kurtulduk gibi, bakalım şimdi nereden ses gelecek

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • eltfedai@gmail.com
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 86000
  • Model Yılı: '11
  • 10 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla- Araç İçinde Ses Yapan Noktalar ve Çözümleri
« Yanıtla #1 : Ağustos 06, 2017, 01:53:21 »
Hüseyin bey paylaşımınız çok faydalı olmuş özellikle benim gibi sese hassasiyeti olanlar için. Bazı benzer sesler benim araçta da var. Yarın detaylı dinleyip sizin gibi çözmeye çalışacağım. Emeğinize sağlık.
Every Living Creature dies alone...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla- Araç İçinde Ses Yapan Noktalar ve Çözümleri
« Yanıtla #2 : Ağustos 06, 2017, 08:15:07 »
Hüseyin bey paylaşımınız çok faydalı olmuş özellikle benim gibi sese hassasiyeti olanlar için. Bazı benzer sesler benim araçta da var. Yarın detaylı dinleyip sizin gibi çözmeye çalışacağım. Emeğinize sağlık.
İşin en zor kısmı sesin kaynağını bulabilmek Fedai Bey. Sesin geldiği bölgeyi tespit edebiliyorsunuz ama  sesi neyin çıkardığını bulmak sabır işi. Sizde farklı bir ses kaynağı bulursanız burada paylaşın lütfen.