Gönderen Konu: İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi  (Okunma sayısı 610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '05
  • Kan Grubu: AB+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 48 kere teşekkür edildi
İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi
« : Temmuz 30, 2017, 02:07:31 »
İyi geceler.  Durumu şöyle izah edeyim.Aracım 2005 corolla sol LPG li. 135 000 km de. Motorunda yürüründe bir sorun yok. siboplarda biraz sıkma olduğunu söylemişti usta, rölantide biraz titreme mevcut. Sorunum ise şu; aracı ilk çalıştırmada motor kısmından " bidondan su dökerken gelen (lok lok) sesi gibi bir ses" geliyor. Araca gaz verince bir değişme olmuyor. Lokurtu sesi hızlanıyor ve vınlamaya dönüşüp inceden bir titreme yaparak kesiliyor. Seslerin başlaması ve kesilmesi aşağı yukarı toplam 20 saniye sürüyor. Titreme aracı sallayacak gibi değilde pedallarda hissedilen incecik bir şey. Frene bassamda bir şey değişmiyor. Bugüne kadar bu sesi 10 defa duymamışımdır. Bazen yapıyor. Özellikle çok sıcak havalarda yapıyor gibi geldi bana. Araçta su akıntısı, azalması gibi bir şey göremedim. Bir kaç yere izah ederek danıştığımda ; devir daim ile ilgili olabileceği ve silindir kapak contasında kaçak olabileceği gibi cevaplar aldım. Bilgisi olan forum üyelerimizin cevaplarını rica ediyorum. Kazasız belasız sürüşler dilerim herkese.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 31, 2017, 00:16:05
Yok mudur  konuda fikri olan ?

Toyota Club Türkiye

İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi
« : Temmuz 30, 2017, 02:07:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
Ynt: İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2017, 23:48:36 »
Yok galiba :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 275550
  • Kan Grubu: A+
  • 457 kere teşekkür etti
  • 623 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2017, 03:55:26 »
Su sesi ile ilgili konu daha önce açılmıştı,birçok arkadaşın aracında vardı(bende dahil)  :). Herhangi bi sorunla karşılaşan olmadı. Bendeki serin havalarda yapıyordu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 10, 2017, 00:57:29 »
Su sesi ile ilgili konu daha önce açılmıştı,birçok arkadaşın aracında vardı(bende dahil)  :). Herhangi bi sorunla karşılaşan olmadı. Bendeki serin havalarda yapıyordu.
Teşekkürler Yaşar Bey. Ancak benim bahsettiğim ses gibi değil konulardaki sesler, incelediğim kadarıyla. Epeydir de yapmaz oldu. Bakalım bulabilecek miyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 98500
  • Kan Grubu: 0+
  • 19 kere teşekkür etti
  • 782 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 10, 2017, 12:26:16 »
Önder bey su sesi iki sebepten gelir . Birincisi silecek altındaki yağmur kanalları su tahliyesi tıkandığından silecek altındaki mazgalda su birikir oda sağa dönerken bir otara bir bu tarafa su akar gider su sesi alırsınız . Bir ikinci sebep ise su devir daim sisteminizde hava vardır araç ilk çalışmada hatta gaza bastıkça lıkırtı tarzı ses gelir sistemin havasının alınması gerekiyor bu durumlar lpg su bağlantısından kaynaklı olabiliyor . Yanlış bilmiyor isem kaloriferi sıcak konumuna alıp radyatör kapağını motor soğuk iken açıyorsunuz araç rölanti çalışıp termostat açınca sistemde hava varsa radyatörden atıyor daha sonra su seviyesi düşerse tamamlayıp radyatör kapağını kapatıyorsunuz . İşlem bu kadar
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

2006 COROLLA TERRA SEDAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Ashes to ashes, dust to dust.
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2174 kere teşekkür etti
  • 2496 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 10, 2017, 12:48:29 »
Cavaplar verilmiş zaten.
Klima su tahliye borusuna da bakmakta yarar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 11, 2017, 01:09:02 »
Önder bey su sesi iki sebepten gelir . Birincisi silecek altındaki yağmur kanalları su tahliyesi tıkandığından silecek altındaki mazgalda su birikir oda sağa dönerken bir otara bir bu tarafa su akar gider su sesi alırsınız . Bir ikinci sebep ise su devir daim sisteminizde hava vardır araç ilk çalışmada hatta gaza bastıkça lıkırtı tarzı ses gelir sistemin havasının alınması gerekiyor bu durumlar lpg su bağlantısından kaynaklı olabiliyor . Yanlış bilmiyor isem kaloriferi sıcak konumuna alıp radyatör kapağını motor soğuk iken açıyorsunuz araç rölanti çalışıp termostat açınca sistemde hava varsa radyatörden atıyor daha sonra su seviyesi düşerse tamamlayıp radyatör kapağını kapatıyorsunuz . İşlem bu kadar
Yücel Bey teşekkürler, öncelikle.  İlk bahsettiğiniz durum değil, çünkü aracın motoru çalışınca, hareket etmeksizin gelen bir ses. İkinci bahsettiğiniz durum olabilir, bir kaç kişiden daha duydum. bakacağım.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 11, 2017, 01:10:10
Cavaplar verilmiş zaten.
Klima su tahliye borusuna da bakmakta yarar var.
Bu da olabilir belki ama klima tahliyesinden ise klima açık değilken de yapar mı bu sesi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
« Yanıtla #7 : Ağustos 11, 2017, 13:09:53 »
Tahliye borusu "S" yapmış ise içinde su kalabilir, olası ihtimal olarak belirttim bu durumu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ağustos 12, 2017, 01:09:48 »
Tahliye borusu "S" yapmış ise içinde su kalabilir, olası ihtimal olarak belirttim bu durumu.
Peki nerdedir bu tahliye borusu, kendim bulabilir miyim acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
« Yanıtla #9 : Ağustos 12, 2017, 09:48:46 »
Altta, korıma plastiği varsa onda bir delikten hortum şeklinde çıkıntı vardır, yoksa klimayı çalıştırdığınızda, bir süre sonra motor bölümünün altında damlayan yeri görebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ağustos 13, 2017, 00:50:39 »
Altta, korıma plastiği varsa onda bir delikten hortum şeklinde çıkıntı vardır, yoksa klimayı çalıştırdığınızda, bir süre sonra motor bölümünün altında damlayan yeri görebilirsiniz.
Sağolun. Bakacağım.

Etiketler: