Gönderen Konu: İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi  (Okunma sayısı 20014 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '05
  • 21 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi
« : Temmuz 30, 2017, 02:07:31 »
İyi geceler.  Durumu şöyle izah edeyim.Aracım 2005 corolla sol LPG li. 135 000 km de. Motorunda yürüründe bir sorun yok. siboplarda biraz sıkma olduğunu söylemişti usta, rölantide biraz titreme mevcut. Sorunum ise şu; aracı ilk çalıştırmada motor kısmından " bidondan su dökerken gelen (lok lok) sesi gibi bir ses" geliyor. Araca gaz verince bir değişme olmuyor. Lokurtu sesi hızlanıyor ve vınlamaya dönüşüp inceden bir titreme yaparak kesiliyor. Seslerin başlaması ve kesilmesi aşağı yukarı toplam 20 saniye sürüyor. Titreme aracı sallayacak gibi değilde pedallarda hissedilen incecik bir şey. Frene bassamda bir şey değişmiyor. Bugüne kadar bu sesi 10 defa duymamışımdır. Bazen yapıyor. Özellikle çok sıcak havalarda yapıyor gibi geldi bana. Araçta su akıntısı, azalması gibi bir şey göremedim. Bir kaç yere izah ederek danıştığımda ; devir daim ile ilgili olabileceği ve silindir kapak contasında kaçak olabileceği gibi cevaplar aldım. Bilgisi olan forum üyelerimizin cevaplarını rica ediyorum. Kazasız belasız sürüşler dilerim herkese.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 31, 2017, 00:16:05
Yok mudur  konuda fikri olan ?

Toyota Club Türkiye

İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi
« : Temmuz 30, 2017, 02:07:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
Ynt: İlk Çalıştırmada Gelen Su Lokurtu sesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2017, 23:48:36 »
Yok galiba :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2017, 03:55:26 »
Su sesi ile ilgili konu daha önce açılmıştı,birçok arkadaşın aracında vardı(bende dahil)  :). Herhangi bi sorunla karşılaşan olmadı. Bendeki serin havalarda yapıyordu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 10, 2017, 00:57:29 »
Su sesi ile ilgili konu daha önce açılmıştı,birçok arkadaşın aracında vardı(bende dahil)  :). Herhangi bi sorunla karşılaşan olmadı. Bendeki serin havalarda yapıyordu.
Teşekkürler Yaşar Bey. Ancak benim bahsettiğim ses gibi değil konulardaki sesler, incelediğim kadarıyla. Epeydir de yapmaz oldu. Bakalım bulabilecek miyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 10, 2017, 12:26:16 »
Önder bey su sesi iki sebepten gelir . Birincisi silecek altındaki yağmur kanalları su tahliyesi tıkandığından silecek altındaki mazgalda su birikir oda sağa dönerken bir otara bir bu tarafa su akar gider su sesi alırsınız . Bir ikinci sebep ise su devir daim sisteminizde hava vardır araç ilk çalışmada hatta gaza bastıkça lıkırtı tarzı ses gelir sistemin havasının alınması gerekiyor bu durumlar lpg su bağlantısından kaynaklı olabiliyor . Yanlış bilmiyor isem kaloriferi sıcak konumuna alıp radyatör kapağını motor soğuk iken açıyorsunuz araç rölanti çalışıp termostat açınca sistemde hava varsa radyatörden atıyor daha sonra su seviyesi düşerse tamamlayıp radyatör kapağını kapatıyorsunuz . İşlem bu kadar
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 10, 2017, 12:48:29 »
Cavaplar verilmiş zaten.
Klima su tahliye borusuna da bakmakta yarar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 11, 2017, 01:09:02 »
Önder bey su sesi iki sebepten gelir . Birincisi silecek altındaki yağmur kanalları su tahliyesi tıkandığından silecek altındaki mazgalda su birikir oda sağa dönerken bir otara bir bu tarafa su akar gider su sesi alırsınız . Bir ikinci sebep ise su devir daim sisteminizde hava vardır araç ilk çalışmada hatta gaza bastıkça lıkırtı tarzı ses gelir sistemin havasının alınması gerekiyor bu durumlar lpg su bağlantısından kaynaklı olabiliyor . Yanlış bilmiyor isem kaloriferi sıcak konumuna alıp radyatör kapağını motor soğuk iken açıyorsunuz araç rölanti çalışıp termostat açınca sistemde hava varsa radyatörden atıyor daha sonra su seviyesi düşerse tamamlayıp radyatör kapağını kapatıyorsunuz . İşlem bu kadar
Yücel Bey teşekkürler, öncelikle.  İlk bahsettiğiniz durum değil, çünkü aracın motoru çalışınca, hareket etmeksizin gelen bir ses. İkinci bahsettiğiniz durum olabilir, bir kaç kişiden daha duydum. bakacağım.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 11, 2017, 01:10:10
Cavaplar verilmiş zaten.
Klima su tahliye borusuna da bakmakta yarar var.
Bu da olabilir belki ama klima tahliyesinden ise klima açık değilken de yapar mı bu sesi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #7 : Ağustos 11, 2017, 13:09:53 »
Tahliye borusu "S" yapmış ise içinde su kalabilir, olası ihtimal olarak belirttim bu durumu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ağustos 12, 2017, 01:09:48 »
Tahliye borusu "S" yapmış ise içinde su kalabilir, olası ihtimal olarak belirttim bu durumu.
Peki nerdedir bu tahliye borusu, kendim bulabilir miyim acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #9 : Ağustos 12, 2017, 09:48:46 »
Altta, korıma plastiği varsa onda bir delikten hortum şeklinde çıkıntı vardır, yoksa klimayı çalıştırdığınızda, bir süre sonra motor bölümünün altında damlayan yeri görebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ağustos 13, 2017, 00:50:39 »
Altta, korıma plastiği varsa onda bir delikten hortum şeklinde çıkıntı vardır, yoksa klimayı çalıştırdığınızda, bir süre sonra motor bölümünün altında damlayan yeri görebilirsiniz.
Sağolun. Bakacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2015 1.33
  • Model Yılı: '15
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 03, 2018, 23:01:20 »
Konuyu hortlaticam ama aynı ses bendede var 2015 1.33. İlk calistirmada lok lok diye bi ses.sadece sabahları oluyor 20 saniye yapıp kesiyor rolantide iken.sorun çözebilmek oldu mu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 03, 2018, 23:41:00 »
Konuyu hortlaticam ama aynı ses bendede var 2015 1.33. İlk calistirmada lok lok diye bi ses.sadece sabahları oluyor 20 saniye yapıp kesiyor rolantide iken.sorun çözebilmek oldu mu
araca lpg uygulaması yapıldı mı yakın zamanda hortum kesme bağlama işlemi yapıldıysa sistemde hava olabilir veya su eksiltme varsa başka sıkıntı olabilir
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 04, 2018, 00:33:23 »
Konuyu ben açmıştım bu yıl bir kaç kez yaptı yine aynı sesi. Lpg uygulaması yapılalı uzun yıllar oldu ve ilk zamanlarda yoktu. Ama yine de olabilir dediğiniz gibi. Soğutma suyu sistemine de müdahale olmadı hiç artarsa bu ses o noktaya bakılabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 04, 2018, 04:04:24 »
Konuyu ben açmıştım bu yıl bir kaç kez yaptı yine aynı sesi. Lpg uygulaması yapılalı uzun yıllar oldu ve ilk zamanlarda yoktu. Ama yine de olabilir dediğiniz gibi. Soğutma suyu sistemine de müdahale olmadı hiç artarsa bu ses o noktaya bakılabilir.
LPG varsa regülatör için su bağlantısı yapılmıştır araya t bağlantı aparatı koyulur eğer plastik malzeme kullanılmışsa zamanla deforme oluyor ve su kaçağı olabilir akabinde hava yaptırır süreç uzarsa harerete kadar gider dikkatli olmakta fayda var düşük devirlerde şehir içinde belli etmez uzun yolda aracın su eksiltmesine sebebi olur
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 04, 2018, 11:45:53 »
Yavuz bey lpg taktırdığım firmaya uğramıştım . 1.33 corollaya lpg takılıyordu . Ustamla muhabbet ederken baktım yedek su tankından çırağa üfle bakalım dedi radyatörün oradan ince bir hortumu çıkardı çırak üfledi oradan ilk başta hava ve su geledi sonra sürekli su geldi . Hayırdır usta dedim abi bunlar böyle sizinkiler gibi değil hava yapıyor havasını almasam sahibine sıkıntı yapar dedi . Orada şahit oldum duruma . Sizin aracınızda da sistemde hava yüksek ihtimal . Bu sorun olan arkadaşlara söylüyorum

Eğer araç ilk çalıştığında lokurtu , lıkırtı su sesi gibi bir ses geliyor ise ve gaza basınca devam edip sonra kayboluyor ise .Sogutma sisteminde hava var demektir.
Lpg sistemi olan araçlarda t bağlantı kaynaklı bazen hava yapabiliyor . İyi bir usataya gidip sistemdeki havayı aldırmanız lazım .

Veya aracı rampa yukarı çekeceksiniz . Radyatör kapağını açacaksınız . Kaloriferi sıcak konuma alıp aracı çalıştıracaksınız .Araç termostat açtıktan sonra sistemde hava varsa devirdaim esnasında radyatörden su kaparcıgı veya kaparma şeklinde atacaktır . Fan açana kadar bekleyin daha sonra aracı stop edin . Radyatör kapağını elinizi yakmadan kapatın .Akabinde araçla bir süre seyir edin harareti gözlemleyin . Aracı park edip soğumasını bekleyin .Motor soğuduktan sonra azalan su kadar üstünü antifihriz veya saf su ile tamamlayın. Sistemde conta kaynaklı bir hava yoksa veya devirdaim sisteminizde bir arıza yoksa hava olayı bitmiş olacaktır . Ama arıza varsa sorun devam edecektir . Aracı bir ustaya göstermenizde fayda vardır .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2015 1.33
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ağustos 04, 2018, 17:15:46 »
Güzel cevaplarınız için teşekkürler hepsini deneyeceğim lpg 2 yıldır var.sorun yeni olmaya başladı hergün yapmıyor iki güne bir sabahları yapiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ağustos 04, 2018, 21:16:44 »
Güzel cevaplarınız için teşekkürler hepsini deneyeceğim lpg 2 yıldır var.sorun yeni olmaya başladı hergün yapmıyor iki güne bir sabahları yapiyor
Son zamanlarda hareret yükselmesi yaşamadıysanız kesinlikle dediğim t bağlantı aparatı na yönelin tabi sistemi komple kontrol etmeyi unutmayın sabah marş vurmadan önce motor kaputunu açın gözle kontrol edin devirdaimin oralara hortum diplerine kelepçe kenarlarına iyi bakın terleme varmı çünkü kaçak varsa araç ısınınca buharlaşır göremezsiniz aracı çalıştırıp bide öyle kontrol edin bunlar yoksa t bağlantı aparatı nı kontrol edin sonrada yapılan işlemlerde bir miktar gevşeme olabiliyor hortumların yumuşaması kaynaklı eğer t bağlantı aparatı plastikse metal olanını taktırın ve sistemin havasını iyi bir şekilde akdırın sorun ortadan kalkacaktır
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2015 1.33
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ağustos 05, 2018, 22:18:27 »
Bugün ustaya gittim toyota da hava yapmaz çünkü radyatörde hava tahliye borusu var dedi.baktım bende radyatöre dediği gibi yanında içinden dışa çıkan ucu açık bi 10 cm lik boru vardı.lpg ci olduğu için diğer bölümleri elletmek istemedim.söylediği doğru olabilir diye düşündüm 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 06, 2018, 08:50:03 »
Bugün ustaya gittim toyota da hava yapmaz çünkü radyatörde hava tahliye borusu var dedi.baktım bende radyatöre dediği gibi yanında içinden dışa çıkan ucu açık bi 10 cm lik boru vardı.lpg ci olduğu için diğer bölümleri elletmek istemedim.söylediği doğru olabilir diye düşündüm
tamam dediği doğru olabilir ama biyerde en ufak kaçak varsa hava bitmez içinde veya son ihtimal silindir kapak contası çok ince bir yara almıştır çekişi ve performansı etkilemez şimdilik düşük devirlerde sıkıntı çıkarmaz ama nerede ne yapacağı nezaman açacağı belli olmaz su içine kompresyon veriyor olabilir
TOYOTA CORONA 3S FE