Gönderen Konu: 2007 corolla yari otomatik vites  (Okunma sayısı 4280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
2007 corolla yari otomatik vites
« : Temmuz 13, 2017, 10:40:50 »
2007 yari otomatik vites benzinli toyota corolla sahibiyim. Aracım 190 000 kmde. Ankarada ikamet ediyorum. Vites geçişleri bazen sert oluyor. Sebebi hakkında bilgi veren yada usta tavsiyesi veren olursa çok sevinirim.

İyi günler.

Toyota Club Türkiye

2007 corolla yari otomatik vites
« : Temmuz 13, 2017, 10:40:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 31 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
Ynt: 2007 corolla yari otomatik vites
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2017, 10:45:44 »
hocam maalesef o kasaların yarı otomatiği mmt-i vites. yani tam otomatik viteslere göre vites geçişlerini hissettiren ve toyota'nın en çok şikayet aldığı vites. oysa aynı kasanın tam otomatikleri muhteşem :tamam: vites geçişlerini hiç hissettirmiyor, çok seri ve taş gibi sağlam. ben o kasanın tam otomatiğine doyamadım. 3000 devirde 120'yi görüyordum. imkanınız varsa aynı kasanın tam otomatiğini alın. sürüş zevki bağımlılık yapıyor :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • ---
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '13
  • 13 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2017, 15:41:39 »
Aracınıza yetkili veya özel serviste kalibrasyon yaptırmanız büyük ölçüde şikayetinize çözüm olacaktır.
Şoförün hatasını toprak örter....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 13, 2017, 16:25:15 »
toyota dörtnala gidebilirsiniz aracınıza kalibrasyon yapılması gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 17, 2017, 00:04:15 »
Teşekkürler mustafa bey.

Kalibrasyon yaptırdım. Teşekkürler Burak ve Emin bey. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '07
  • 6 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2017, 14:44:57 »
Merhaba,
Yarım otomatikte aslında manuelden çok farklı da bir durum yok. Baskı balata olduğu ve teknolojisi yeni olmadığından gaza sürekli bastığınızda vuruntu yapabiliyor. Yanıt veren arkadaşların düşüncelerine katılmakla birlikte arabayı özellikle manuel gibi yani vites geçişlerinde ayağınız gazdan çekerek kullanmanızı tavsiye ederim. Bir müddet sonra arabanın da huyunu öğrenince hem zevkli bir sürüş hem de (özellikle aktüatör için) daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2017, 09:10:08 »
Teşekkürler Özgür bey :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2017, 10:10:13 »
[/quote]

Merhaba, şikayetleriniz kalibrasyon yaptırmadan önce miydi? Yoksa yaptırdığınız halde mi oldu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 02, 2018, 11:46:21 »

Merhaba, şikayetleriniz kalibrasyon yaptırmadan önce miydi? Yoksa yaptırdığınız halde mi oldu?

Arkadaşlar kalibrasyon yetkili serviste ücretli mi yapılıyor ve ücreti ne kadar ? Aynı bende de vites geçişleri vuruntulu oluyor. ayrıca mmt normal modda 2. ve 3. vitesleri 2bin devire gelir gelmez vites yükseltiyor. Bu çok rahatsız ediyor bazen çok hafif eğimli yolda bile aptallaşıyor bu yüzden ES modda kullanıyorum. Bu modda da 3 bine yaklaşınca vites atıyor. Bu durum normal mi yoksa kalibrasyon ile buda düzelir mi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '21
  • 25 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 02, 2018, 12:02:15 »
Arkadaşlar kalibrasyon yetkili serviste ücretli mi yapılıyor ve ücreti ne kadar ? Aynı bende de vites geçişleri vuruntulu oluyor. ayrıca mmt normal modda 2. ve 3. vitesleri 2bin devire gelir gelmez vites yükseltiyor. Bu çok rahatsız ediyor bazen çok hafif eğimli yolda bile aptallaşıyor bu yüzden ES modda kullanıyorum. Bu modda da 3 bine yaklaşınca vites atıyor. Bu durum normal mi yoksa kalibrasyon ile buda düzelir mi ?

Bakimda ücretsiz yapılıyor, onun dışında ücretli olması lazım. Vites artırması biraz kullanima aracın alışmasıyla alakalı. Mesela ben araci yeni aldığımda eski sahibinin sürüş tarzından kaynaklı 2000 devir ve üstünde atıyordu. Yeni kasaların geçişleri  güzelmiş  demiştim.  Sonra bende ise 2000 altında bile atiyor düz yola alıştığı için. Bir de gaz tepkisine göre tabiki. Gaza basmaya devam ederseniz artirmiyor. Hafif çekerseniz hemen atar. Yolda hafif rampa olsa da algilayamaz. Bazen gaz tepkili bazen ES modunu tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 02, 2018, 12:07:42 »
Araç sahibinin sürüş tarzına ya da genelde kullanıldığı şartlara alışmasına göre mi vites değiştiriyor diyorsunuz? Makina bu yahu nasıl sahibine alışacak :) Ayağınıza bakar vites değişimi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2018, 12:31:19 »
Araç sahibinin sürüş tarzına ya da genelde kullanıldığı şartlara alışmasına göre mi vites değiştiriyor diyorsunuz? Makina bu yahu nasıl sahibine alışacak :) Ayağınıza bakar vites değişimi...

Aynen sahibine göre diyorum. 6 ileri mmt den inip yine 6 ileri mmt ye bindim. Gaz tepkisi vs nedir farkli bir deneyim olmadı benim için. Güzergaha bile alışıyor araç zamanla.

Aracın beyni de tarza göre ayarlamalar yapıyor. Bu daha önce de konuşuldu buralarda. Teknik anlatımını detaylı yapamıyorum. Sitede aratırsanız bulursunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 02, 2018, 18:16:33 »
Bakimda ücretsiz yapılıyor, onun dışında ücretli olması lazım. Vites artırması biraz kullanima aracın alışmasıyla alakalı. Mesela ben araci yeni aldığımda eski sahibinin sürüş tarzından kaynaklı 2000 devir ve üstünde atıyordu. Yeni kasaların geçişleri  güzelmiş  demiştim.  Sonra bende ise 2000 altında bile atiyor düz yola alıştığı için. Bir de gaz tepkisine göre tabiki. Gaza basmaya devam ederseniz artirmiyor. Hafif çekerseniz hemen atar. Yolda hafif rampa olsa da algilayamaz. Bazen gaz tepkili bazen ES modunu tavsiye ederim.

Eyvallah hocam dikkate alacağım açıklamanızı. Servisi aradım 130 TL dediler. Bakıma gittiğimde rica ederim artık. Anlaşılan aciliyeti olan bir problem değil. Peki aracım 5.vites 3bin devirde 100km hız yapıyor bu durum normal mi sizce bana 1.6 motor için anormal geldi. Aracım 2008 1.6 benzinli mmt.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ocak 03, 2018, 00:07:48 »
Eyvallah hocam dikkate alacağım açıklamanızı. Servisi aradım 130 TL dediler. Bakıma gittiğimde rica ederim artık. Anlaşılan aciliyeti olan bir problem değil. Peki aracım 5.vites 3bin devirde 100km hız yapıyor bu durum normal mi sizce bana 1.6 motor için anormal geldi. Aracım 2008 1.6 benzinli mmt.

Benim aracım dizel ve 6 ileri olduğu için benzinlinin devir aralığını bilemiyorum.