Gönderen Konu: Kasko kaza sonrası parça değişimi  (Okunma sayısı 3895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '10
  • 45 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
Kasko kaza sonrası parça değişimi
« : Temmuz 10, 2017, 14:11:26 »
Merhaba arkadaşlar.Trafikte ufak bir kaza geçirdim.Yol ağzında yolu kontrol ederken önümdeki araca hafifçe çarptım.Durum böyle olunca kusurun tamamı bende.Ergo kaskom var.Aracı özel servisi götürdüm.Sol far  camı kırık(farlar sağlam) ,tampon içeri doğru çöktü ve 10 cm kadar çöktüğü yerden yırtıldı.Sol sis varı muhafazası kırıldı.
    Ben servisteki ilgili arkadaşa bu  arızalar mini hasardan yani kaskoyu deldirtmeden yaptırabilirmiyiz dedim.Hayır olmaz dedi.Far komple değişecek.Tampon içinde tamir edilirse tamir edilecek dedi.Ben şaşırdım kasko delindikten sonra tamponu ne diye tamir edeceksiniz ,tamponu değiştirin dedim.Ekpertizin raporuna bağlı  dedi.
  Yani benim anlayamadığım  otomobolimize kasko yaptırıyoruz , iş başa düşünve yok efendim bu tampon tamir edilirse tamir ettirilecekmiş.
Böyle bir durum ile karşılaşan arkadaş var mı?Sizce ney yapmak gerekir.
2010 Toyota Verso Piremium - KONYA

Toyota Club Türkiye

« : Temmuz 10, 2017, 14:11:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1146 kere teşekkür edildi
Ynt: Kasko kaza sonrası parça değişimi
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2017, 14:37:58 »
özel servis derken ,resmi özel servis mi? yoksa sanayideki özel servis mi? madem kasko delinecek,o zaman resmi servise yaptırın,bir de kasko poliçenizi tam okuyun ,değişecek diyorsa değiştirirsiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 10, 2017, 15:21:35 »
özel servis derken ,resmi özel servis mi? yoksa sanayideki özel servis mi? madem kasko delinecek,o zaman resmi servise yaptırın,bir de kasko poliçenizi tam okuyun ,değişecek diyorsa değiştirirsiniz.

Özel servis.Poliçeyi biraz önce okudum.Benim asıl merak ettiğim kaskom delindikten sonra,çıkacak olan hasar kaydına göre mi poliçe tutarım artacak.Yani diyelim ki  tamponu değiştirmedi hasar kaydı 2.000 Tl çıktı veya  tamponu değiştirdi hasar kaydı 3.000 tl çıktı.Bu her iki durumda da bundan sonraki poliçe tutarımdaki artış miktarı aynı mı olacak. hasar tutarının   çok  veya az olması  poliçe tutarınındaki artış miktarına yansıması nedir acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • 1 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 10, 2017, 16:58:40 »
"özel servis derken ,resmi özel servis mi? yoksa sanayideki özel servis mi? madem kasko delinecek,o zaman resmi servise yaptırın,bir de kasko poliçenizi tam okuyun ,değişecek diyorsa değiştirirsiniz"
fark etmez. experin tamir edilsin ya da değiştirin demesine bağlı. resmi serviste tamire gönderiyor ( tamponcu ya da auto king vb. yerlere) onlar tamir ediyor. sevris boyayıp yerine takıyor.
birde hasar kaydı açılıyor aracınız için. hasarsızlık indiriminiz kayboluyor. seneye kasko ilk defa yapılıyor gibi pirim ödüyorsunuz. dolayısıyla tercih sizin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 10, 2017, 20:11:55 »
Özel servis.Poliçeyi biraz önce okudum.Benim asıl merak ettiğim kaskom delindikten sonra,çıkacak olan hasar kaydına göre mi poliçe tutarım artacak.Yani diyelim ki  tamponu değiştirmedi hasar kaydı 2.000 Tl çıktı veya  tamponu değiştirdi hasar kaydı 3.000 tl çıktı.Bu her iki durumda da bundan sonraki poliçe tutarımdaki artış miktarı aynı mı olacak. hasar tutarının   çok  veya az olması  poliçe tutarınındaki artış miktarına yansıması nedir acaba
Hasar miktarına göre kaskonuz bozuluyordu 3 sene öncesine kadar. Şimdi hala aynımı bilmiyorum. Bu arada servisinde dediği gibi tampon ilk önce onarıma gönderilir. onarım yapılamazsa değişime gidilir. Bu tip durumlarda tamponu komple parçalayıp o şekilde servise gidiyorum.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 11, 2017, 01:13:25 »
Tampon paramparça bile olsa mesala 2 yada 3 parçaya bile bölünse tamir olacak diyorlar. Birde kasko hasar kaydı açtırdığıniz zaman hasarsızlik indiriminiz kayboluyor. Eskisi gibi kasko yenilenirken 1 alt kademeden değil artık. 0 dan başlıyorsunuz. Hasar miktarına göre değil. Mini ve midi onarım ve cam haric. Hasarsızlık indiriminiz kayboluyor. Şimdi ödediğiniz kasko bedelinin en az iki katını seneye kaskonuzu yenilerken ödersiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 11, 2017, 08:17:06 »
Birde kasko hasar kaydı açtırdığıniz zaman hasarsızlik indiriminiz kayboluyor. Eskisi gibi kasko yenilenirken 1 alt kademeden değil artık. 0 dan başlıyorsunuz. Hasar miktarına göre değil. Mini ve midi onarım ve cam haric. Hasarsızlık indiriminiz kayboluyor. Şimdi ödediğiniz kasko bedelinin en az iki katını seneye kaskonuzu yenilerken ödersiniz.
Dediğiniz durum ne zamandan beri geçerli oldu acaba Hasan bey?
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 271000
  • Model Yılı: '09
  • 64 kere teşekkür etti
  • 111 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 11, 2017, 09:33:09 »
-Çoğu kasko poliçesinde eğer hasarsızlık indiriminiz %40 ve üzeri ise yıl içindeki ilk hasarda (miktarı ne olursa olsun) hasarsızlık indirimi tamamen kaybolmuyor, sadece bir basamak aşağıya iniyor.
( %40 dan % 30 a düşüyor)
-benim poliçe groupama ve her yıl 1 kere hasarı (miktarı ne olursa olsun)  oto king te tamirat yaptırırsan hasarsızlık indirimi bozulmuyor, başka yere yaptırırsan bir kademe aşağıya iniyor.
bildiğim kadarı ile bir kaç firma daha böyle bir uygulama yapıyor.
-kendi exper atama hakkınızda var, ama ücretini kim öder ve şartları nedir bilemiyorum.poliçde sigorta bilgi merkezini arayıp atayabilirsiniz diyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 11, 2017, 13:01:04 »
Poliçede geçen ifadeler"Kaporta Hasarlı BoyaOnarımı (DR-PR):
Dıs darbeler sonucu araç saç kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar gördügü, 10 cm çapa kadar ezik, vuruk
ve göçüklerin, saç-galvaniz aksamlarda "Puntalı Göçük Çektirme", alüminyum alasımlı aksamlarda "Discharge Capacitor"
teknikleri ile düzeltilmesi, düzletilen bölgenin "Anlasılan Mini Onarım Firması Boya Onarımı" islemiyle bitirilmesi
hizmetidir.  
"ERGO Küçük Hasar Onarımı" kapsamına giren kaporta hasarları:  
10 cm ye kadar boya hasarlı kaporta hasarları

Boya Onarımı, "Mini Yama"; (PR):  
Seyir halindeyken veya dururken dıs darbeler veya kötü niyetli hareketler sonucu, genellikle, araçların kapı, çamurluk ve
tampon bölgelerinde meydana gelen sıyrık, çizik, gibi küçük ölçekli boya hasarları "Anlasılan Mini Onarım
Firması Boya Onarımı" kapsamında Amerikan patentli "Mini Yama" yöntemi ile tamir edilir. "Mini Yama" yönteminde tamir
bölgesi mümkün oldugunca küçük tutulur ve sadece hasarlı bölge boyanır. Tamir boyası rengi orijinal boya rengine özel bir
teknik ile uyumlandırılır. Hasar tamamen yok edilir. Mümkün olabilecek en küçük bölgenin boyanması suretiyle aracın
orijinalligi azamiölçüde korunur.  
"ERGO Küçük Hasar Onarımı" kapsamına giren boya hasarları:  
Kaporta sıyrık ve çizikleri 30 cm ye kadar  
Tampon sıyrık ve çizikleri 20 cm çapa kadar"

Hasarsızlık indirim oranı %30 muş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 271000
  • Model Yılı: '09
  • 64 kere teşekkür etti
  • 111 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 11, 2017, 15:02:13 »
mini onarımı unutun, normal hasar dosyası açılıp kaskodan tamir yapılacak.hasarsızlık etkilenecek.
far değişimi ,tampon tamiri boyası vs 1500/ 2000tl civarı tutar.
mecburen kasko dan yapılacak, seneye prim artışı hiçbir şekilde tamirat ücreti kadar olmaz.
siz gene de ergo müşteri hizmetlerinden bilgi alın.