Gönderen Konu: Hiç yağ yakmayan(eksiltmeyen) Toyota benzinli motorları  (Okunma sayısı 2411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 18 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar,
Toyotaların benzinli motorları hemen hemen hepsi sorunsuz, lpye uyumlu, çok uzun ömürlü ve atmosferik emsallerine göre de performanslıdır. Ama merak ettiğim ve tuhaf olan konu benim kendi ve çevremdeki arkadaşlarımdaki araçların hepsinin az ya da çok yağ eksiltmesi (kilometreleri yüksek olmamasına rağmen) . Motor kodu olarak ezbere bilmiyorum ama benim bildiklerim gördüklerim şu şekilde:
- 1990la başlayıp 2007ye kadar giden 1.3 1.6 corolla veya avensis motorları. ( bazıları az bazıları şiddetli derecede yağ eksiltiyor, en az eksilteni yine efsane kasadır)
- 2.4 motorlu Camry (2000-2008 arasındaki modeller ciddi ciddi eksiltiyor)
Şu ana kadar beni şaşırtan tek bir Toyota motoru gördüm hiç ama hiç eksiltmeyen. O da 1998 Camry 3.0 V6 motoruydu. Aksi gibi Yüksek kilometrede ve bakımsız, çok da hor kullanılmış bir araç aldık arkadaşıma fakat yağ çubuğunda bir gram düştüğünü görmedim yağın. Çok şaşırtmıştı bizi :)

Sizlerin de tecrübeleriniz varsa ekleyebilirsiniz veya yanlışsa düzeltin.
1992 Corolla 1.3 XL / 2005 Lexus GS300

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 138000
  • Model Yılı: '01
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Hiç yağ yakmayan(eksiltmeyen) Toyota benzinli motorları
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2017, 00:36:27 »
Şimdi hocam böyle genelleme yaparsanız çok ihtiraz eden olur.

Araçların yağ yakma nedenlerine gelince;

1- Kalitesiz yağ
2- LPG
3- Yüksek Devirlerde Kullanım
4- Uygun olmayan yağ kullanımı
5- Aracın Kronik Yağ Yakma Sorunu

bu listeyi uzaar gider böyle.

1990-1999 efsane serisinde kronik yağ yakma sorunu var mı bilmiyorum ama 1999-2004 e kadar olan serilerde kronik bir yağ yakma sorunu varmış forumdan öğrendiğim kadarıyla.

2004den sonraki vvti motorlu araçlarda sıkıntı yokmuş, ayrıca Avensis'tede kronik bir yağ yakma sorunu yokmuş.

Yukarıdaki söylediklerinize gelince LPG olmayan araçlarda ve dizellerde kullanıma göre eksiltme olayı gerçekleşir. Kronik bir sorunuda yoksa yağ yakmaz.

Konu başlığını görünce heveslendim bian yağ yakmayan modeller sıralanmıştır diye ama siz tamamen 1990-2007 arası avensisleri ve 2000-2008 arası Camry'leri öldürmüşsünüz ve asıl öldürmeniz gereken corolla 1999-2003 serisi yok :))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 09, 2017, 10:22:37 »
Yağ yakma ile eksiltmeyi karıştırmamak lazım.

Ae92'de yaşamamıştık. Ablamlar sattığında 250 bin km civarıydı ve debriyaj seti, amortisörler fabrika çıkışıydı. Bahsettiğim katbüratörlü 1.6lt.
ae101 ler de iyiydi (enjeksiyonlu) ama nispeten daha hassastı.

Sıkıştırma oranı, motor hacmi, kullanılan devir gibi etmenler de unutulmamalı yağ, bakım vs yanında.

Yağ eksiltmeme de her zaman maharet olarak algılanmamalı, çünkü yağı artan araçlar bile mevcut ancak nedeni sağlıklı olmaları değil. Oran önemli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2017, 11:27:29 »
Yağ yakma ile eksiltmeyi karıştırmamak lazım.

Ae92'de yaşamamıştık. Ablamlar sattığında 250 bin km civarıydı ve debriyaj seti, amortisörler fabrika çıkışıydı. Bahsettiğim katbüratörlü 1.6lt.
ae101 ler de iyiydi (enjeksiyonlu) ama nispeten daha hassastı.

Sıkıştırma oranı, motor hacmi, kullanılan devir gibi etmenler de unutulmamalı yağ, bakım vs yanında.

Yağ eksiltmeme de her zaman maharet olarak algılanmamalı, çünkü yağı artan araçlar bile mevcut ancak nedeni sağlıklı olmaları değil. Oran önemli.

Ae92 ye bayağı bindik dediğin gibi Hakan abi.Ae101 de iyi araba ama ae92 daha sorunsuz geldi bana sanki.10 11 yıl bindiğimiz için olabilir :) Ama ae101in gidişi yoktu tabi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 10, 2017, 00:41:14 »
Benimki ayrıntıya girmeden çok genel bir gözlemdi açıkçası. Ancak örnek verdiğim araçlardan kondisyonu iyi durumda olan en az 3 4 tane görmüşlüğüm vardır. Mutlaka az ya da çok yağ eksiltiyorlardı. Camry ise 2.4 motoru ciddi derecede eksiltiyor. 10w-60 ile bir nebze idare edebiliyorsunuz.  Ama 1 MZFE motorlu 3.0 V6 Camry ki gördüğüm en bakımsız ve kondisyonsuz bir araçtı ve LPG, yüksek devir hepsini gördük ancak hiçbir şekilde ilk defa yağ eksilmediğini gördüm :)
1992 Corolla 1.3 XL / 2005 Lexus GS300

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 10, 2017, 09:05:18 »
Ben bu konuda kendi görüşümü söyleyeyim

1999 yılında    1997 model efsane kasa Corolla aldık  18 bin km de  222 bin km de sattık  165 bin km ye kadar benzinli kullanıldı yaklaşık  60 bin km de lpg ile kullanıldı 13 yııl binip  2012 yılında sattık .Bu süre içinde yüksek devirlide kullanıldı normalde aile arabası bizim gençlik yıllarımız falan filan .Babam hiçbir zaman 10 binde yağ değiştirmez  8-9 binde yağ değiştirir sabit hep 10/40 yağ konuldu mobil - castrol gibi markalar . Sattığımızda hala 1 gram bile yağ eksiltme yapmıyordu .

2005 Corolla 1 yıl bindim 7 bin km yaptım  1 gram yağ eksiltmedi .
2006 Corolla 5 Yıldır biniyorum 4 yıla yakın süre benzinli kullandım . 80 binde aldım 110 binde şu an 96,500 de iken lpg takıldı .100 bine kadar hiç yağ eksiltme yapmadı . 100 bin bakımında  5/40 yağa geçtim 200-300 gram kadar eksiltme yaptı . Ustam lpg kaynaklı olduğunu söylüyor. Yağ vizkozite değişikliğinden kaynaklıda olabilir 110 bin bakımını yeni yaptırdım bakalım bu bakımda eksiltme yapacak mı bakacağız .

Naçize benim Toyota da yağ eksiltiyor diye bildiğim araçlar  1999- 2004 arası araçlar bunlarda segman sorunu olduğunu biliyorum .Onun dışında 2009 sonrası  1.4 d4d  205 torka sahip 6 ileri şanzumanlı dizel motorlarda yağ eksiltme olduğunu biliyorum .

Konuyu toparlamak gerekirse 1999-2004 arasında benzinli motorlar hariç yağ sorunu yaşayanını pek görmedim istisnalar hariç . Fakat araç kullanımında yapılan bakımın kullanılan yağın araç kullanım şeklinin çok önemi var .Birde Lpğ gibi motorun yakıt sistemini değiştirme durumları  bunlarda etken sebep .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "