Gönderen Konu: 2016 COROLLA MOTOR KAPUTU YALITIM MALZEMESİ  (Okunma sayısı 18262 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
Ynt: 2016 COROLLA MOTOR KAPUTU YALITIM MALZEMESİ
« Yanıtla #20 : Temmuz 10, 2017, 10:52:21 »
Bence tamamen maliyet odaklı bir yaklaşım. Servislerin söyledikleri şeylere artık itibar etmiyorum. 1.2 C-HR'da da motor kapağı yok. Servis elemanına neden olmadığını sorduğumda Türkiye'de hava sıcaklığının yüksek olduğunu hararet yapmasın diye takılmadığını! söyledi. O zaman Polonya ve İngiltere'de çekilen C-HR test sürüşü videolarında da motor kapağının olmadığını söyleyince diyecek birşey bulamadı. Oysa aynı motor Auris'de  kullanılıyor Avrupa'da ve onlarda motor kapağı var. Bir önceki aracım 2013 1.6 Auris'de de motor kapağı vardı ama radyatörün üstü dahil motorun hiç bir yerinde örtücü plastik aksam yoktu. Fan motoru, kablolar, hortumlar vs. herşey olduğu gibi ortadaydı.

Toyota eski Toyota değil. Ama diğer markalarda da aynı "kısıtlama" var ve ben hala Toyota'nın dayanıklılık konusunda kendi sınıfında bir adım önde olduğunu düşünüyorum.
2004 Corolla Verso Elegant 1.6 VVT-i (2004-...)
2011 Auris 1.33 Comfort (2011-2013)
2013 Auris 1.6 Valvematic Premium Multidrive S (2013-2017)
2017 C-HR 1.2T 4x2 Diamond Premium (2017-...)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Temmuz 10, 2017, 10:52:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 68000
  • Model Yılı: '12
  • 33 kere teşekkür etti
  • 79 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Temmuz 10, 2017, 11:17:13 »
Bence tamamen maliyet odaklı bir yaklaşım. Servislerin söyledikleri şeylere artık itibar etmiyorum. 1.2 C-HR'da da motor kapağı yok. Servis elemanına neden olmadığını sorduğumda Türkiye'de hava sıcaklığının yüksek olduğunu hararet yapmasın diye takılmadığını! söyledi. O zaman Polonya ve İngiltere'de çekilen C-HR test sürüşü videolarında da motor kapağının olmadığını söyleyince diyecek birşey bulamadı. Oysa aynı motor Auris'de  kullanılıyor Avrupa'da ve onlarda motor kapağı var. Bir önceki aracım 2013 1.6 Auris'de de motor kapağı vardı ama radyatörün üstü dahil motorun hiç bir yerinde örtücü plastik aksam yoktu. Fan motoru, kablolar, hortumlar vs. herşey olduğu gibi ortadaydı.

Toyota eski Toyota değil. Ama diğer markalarda da aynı "kısıtlama" var ve ben hala Toyota'nın dayanıklılık konusunda kendi sınıfında bir adım önde olduğunu düşünüyorum.

Konuya yaklaşımınız çok mantıklı. Ben de maliyet odaklı olduğunu düşünüyorum.
Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiç bir faydası yoktur.
 Friedrich Nietzche

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '14
  • 6 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Temmuz 10, 2017, 13:38:15 »
Aslında ararsak başka maliyet odaklı yaklaşım kanıtlarıyla karşılaşabiliyoruz. Örneğin, inci beyazı araçlarımızın kapı içleri, kaput-bagaj içi ve  marş-pied bölümlerindeki renk opak beyaz.. Hadi benimki 1.33, ama premium da bile aynı durum olduğunu düşünüyorum. Bu arada kaput içi izolatörle ilgili olarak Toyota Japonya'ya mail gönderdim. Cevap gelirse paylaşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Temmuz 10, 2017, 13:46:31 »
Aslında ararsak başka maliyet odaklı yaklaşım kanıtlarıyla karşılaşabiliyoruz. Örneğin, inci beyazı araçlarımızın kapı içleri, kaput-bagaj içi ve  marş-pied bölümlerindeki renk opak beyaz.. Hadi benimki 1.33, ama premium da bile aynı durum olduğunu düşünüyorum. Bu arada kaput içi izolatörle ilgili olarak Toyota Japonya'ya mail gönderdim. Cevap gelirse paylaşacağım.

Ama çok kötü bir durum bu, biz inci beyaz farkını daha kaliteli boya diye verdik öyle bir şey varsa çok ayıp yani. Opak çabuk aşınır ve paslanır.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Temmuz 10, 2017, 13:50:26 »
Ben yanlış görmediysem durum bu. Ama siz de bakın belki sadece benimki öyledir ki bu daha da can sıkıcı benim için tabii ki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Temmuz 10, 2017, 14:12:52 »
Motor kaputunun içindeki o parça bana ısıyı engelliyor denildi sese faydası yokmuş fakat sonuçta dizeldede benzinlidede kocaman plastik kapak var motorun üstünde yani direk ısı kaputa vurmaz kafam karıştı ayroıca ses içinde olsa ortada belli bir bölgede kalıyor acaba nasılş sese engel olocak. Devreler yandı benim.  :-[
Bazı ses sistemlerinde vardır Muhittin bey, taş koridor, halılı yol vs diye. Sesin ekosu değişir. Kimi malzemeler (halı gibi) sesi yutuyor, kimileri ise yansıtıyor ve yeni seslere dönüşüyor.
Yumurta kartonu bile çok etkili bir akustik ürün şekli ve malzemesi nedeni ile.
Dini mekanlarda da, zamanındaki mimarlar çok kafa yormuş sesin yayılımı konusuna. Çok yayılmasını istemeselerdi, tavanları sanırım halı ile kaplarlardı.

Bu arada işini yapanlaron ortama göre açıklama yapmasının da önüne geçilmeli, sonuçta kurumları temsil ediyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Temmuz 10, 2017, 18:53:14 »
Kıymetli arkadaşlarım, Toyota'larımızı gömmenin hiç bir anlamı ve faydası yok. Toyota gibi dünya firmaları hepinizin de bileceği gibi hemen hemen dünyanın bütün ülkelerine araç satıyor. Bu bir pazarlama tekniğidir. Olay gayet basit; firma satış yapacağı ülkede piyasa araştırması yapar ve neredeyse araç üzerindeki bütün aksesuarları hatta bazı ana malzemeleri bile o ülkenin talepleri doğrultusunda koyar. Mesela benim aracım 2011 Corolla Comfort fakat Rusya için üretilmiş Türkiye piyasasında klima elektronik olmasına rağmen benim aracımda manuel, Türkiye piyasasında 9 hava yastığı varken benim aracımda 4 hava yastığı var, Türkiye piyasasında orijinal teypte bluetooth özelliği ve direksiyon tuşları varken benim aracımda yok. Bu daha önce de yazdığım gibi tamamen firmanın ülke piyasasında yaptığı araştırma ve ülke kullanıcılarının talebi doğrultusunda alınmış bir karardır.

Şimdi bazı arkadaşlarım "biz böyle olmasını istemezdik, bizim için aracın kalitesi önemli" diyeceklerdir. Ancak şunu da gözümüzden kaçırmamalıyız; bu forumdaki kişiler bir çok konuda piyasanın üzerinde ilgi, bilgi ve bilinç seviyesine sahip kişiler. Dolayısı ile Türkiye genelindeki Toyota kullanıcılarının ya da en azından piyasa araştırmasına katılanların taleplerinin bu yönde olduğunu bilmek de yarar var.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Temmuz 10, 2017, 20:57:31 »
Kıymetli arkadaşlarım, Toyota'larımızı gömmenin hiç bir anlamı ve faydası yok. Toyota gibi dünya firmaları hepinizin de bileceği gibi hemen hemen dünyanın bütün ülkelerine araç satıyor. Bu bir pazarlama tekniğidir. Olay gayet basit; firma satış yapacağı ülkede piyasa araştırması yapar ve neredeyse araç üzerindeki bütün aksesuarları hatta bazı ana malzemeleri bile o ülkenin talepleri doğrultusunda koyar. Mesela benim aracım 2011 Corolla Comfort fakat Rusya için üretilmiş Türkiye piyasasında klima elektronik olmasına rağmen benim aracımda manuel, Türkiye piyasasında 9 hava yastığı varken benim aracımda 4 hava yastığı var, Türkiye piyasasında orijinal teypte bluetooth özelliği ve direksiyon tuşları varken benim aracımda yok. Bu daha önce de yazdığım gibi tamamen firmanın ülke piyasasında yaptığı araştırma ve ülke kullanıcılarının talebi doğrultusunda alınmış bir karardır.

Şimdi bazı arkadaşlarım "biz böyle olmasını istemezdik, bizim için aracın kalitesi önemli" diyeceklerdir. Ancak şunu da gözümüzden kaçırmamalıyız; bu forumdaki kişiler bir çok konuda piyasanın üzerinde ilgi, bilgi ve bilinç seviyesine sahip kişiler. Dolayısı ile Türkiye genelindeki Toyota kullanıcılarının ya da en azından piyasa araştırmasına katılanların taleplerinin bu yönde olduğunu bilmek de yarar var.
Seyit Bey, yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Ancak, yazdığınız örnekler (hava yastığı sayısı, klima ve teybin özellikleri) araç alınmadan önce showroom'da, araç broşüründe ve/veya satış temsilcisiyle görüşürken hemen öğrenilebilir donanımsal özellikler. Yani aldıktan sonra "Bana 9 hava yastığı var demişlerdi 4 çıktı" dememişsinizdir eminim ki. Ancak şahsen benim aklıma showroom'daki aracın kaputunu açtırıp da kaput izolatörü var mı yok mu diye kontrol etmek gelmedi.. Aynı inci beyazını acaba kaput ve motor içinde de kullanıp kullanmadıklarına bakmamakta olduğu gibi.

Diğer taraftan forumdakilerin piyasasın üstünde bir bilgi ve ilgi düzeyinde olduğuna tamamen katılıyorum. Ancak, -eğer varsa- Toyota Türkiye'nin "Nasılsa böyle de satıyorum" havasından da kurtulması için biz tüketicilerin -mantıklı- olan eksiklikleri çeşitli yollarla dile getirmesi gerektiğinine de inanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Temmuz 10, 2017, 22:14:17 »
Seyit Bey, yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Ancak, yazdığınız örnekler (hava yastığı sayısı, klima ve teybin özellikleri) araç alınmadan önce showroom'da, araç broşüründe ve/veya satış temsilcisiyle görüşürken hemen öğrenilebilir donanımsal özellikler. Yani aldıktan sonra "Bana 9 hava yastığı var demişlerdi 4 çıktı" dememişsinizdir eminim ki. Ancak şahsen benim aklıma showroom'daki aracın kaputunu açtırıp da kaput izolatörü var mı yok mu diye kontrol etmek gelmedi.. Aynı inci beyazını acaba kaput ve motor içinde de kullanıp kullanmadıklarına bakmamakta olduğu gibi.

Diğer taraftan forumdakilerin piyasasın üstünde bir bilgi ve ilgi düzeyinde olduğuna tamamen katılıyorum. Ancak, -eğer varsa- Toyota Türkiye'nin "Nasılsa böyle de satıyorum" havasından da kurtulması için biz tüketicilerin -mantıklı- olan eksiklikleri çeşitli yollarla dile getirmesi gerektiğinine de inanıyorum.

Bülent bey, demek istediğimi aynen anlamışsınız. Elbette ben aracımı alırken bana satılan aracın Türkiye piyasası için değil Rusya piyasası için üretilmiş olduğunu söylediler ve aradaki farkları belirttiler. Ben de o şekilde aldım. 2011 modellerde benim aracımın rengi de binek Corollalarda yoktu. benim demek istediğim sadece firmanın her ülkeye farklı konfigürasyon ürettiğini belirtmek içindi.

Diğer hususa gelince Toyota "Nasılsa böyle de satıyorum" demiyor. Sadece modelini bir ülkeye sokmadan önce piyasa araştırması yapıyor ve ona göre belirliyor. Ancak maalesef ki forumdaki arkadaşlarımız gibi ilgili, bilgili ve bilinçli kullanıcı sayısı yeterli olmadığından bizim gözümüze batan eksiklikleri göz önünde bulundurmuyorlar. Arkadaşlarımız gibi muhtelif kanallardan firmaya müracaat edenlerin sayısı da yeterli olmadığından canımız sıkılıyor. Bu arada " -mantıklı- olan eksiklikleri çeşitli yollarla dile getirmesi gerektiği" düşüncenize de sonuna kadar katılıyorum.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Temmuz 11, 2017, 00:09:26 »
Herşey iyi güzel ama ülkelere göre güvenlik donanımlarının değişmesi kadar saçma bişey görmedim ben rusyadaki corollada 4 hava yastığı burdakinde 8 var buranın insanı oranınkinden dahamı değersiz şimdide safety sense diye bi güvenlik paketi çıkardılar parası olan yaşasın parası olmayan ölsün bu kadar değersizmi insan hayatı sözüm sadece toyotaya değil bütün firmalara bütün ülkelerde güvenlik donanımları standart olmalı satın alınmamalı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '20
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Eylül 27, 2017, 21:44:38 »
Degerli dostlar forumdan Kaan beyin de tavsiyesi ile motor kaputu izalator kecesini n11  den getirttim.yerine tam oturdu klipsler ile sabitledikten sonra araci calistirip rölantide ve hareket halinde motor sesini dinledim.motor sesi farkedilecek olcude azaldi.
Paylasmak istedim.tavsiye ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Eylül 28, 2017, 09:02:37 »
Bende fark ettim kullandıkça. Sanki bi yankı vardı da onu aldı daha sessiz oldu motor.
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Eylül 28, 2017, 11:05:30 »
Bu malzemeyi sizin burda yazdığınız yorumlar üzerine epey bir alan olur hatta ben bile ciddi ciddi düşünmeye başladım. keşke 8-10 kişi beraber alsaydık daha indirimli olabilirdi.
Peki bu malzemenin temiz kalması için, yani siyah rengini koruması için üzerine bir koruyucu olurmu slikon spreyi gibi mesela. ;)
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Eylül 28, 2017, 11:47:13 »
yorumlar üzerine n11 den inceledim,takması çok zor değil gibi duruyor,daha eski corollalar da bu kaput keçesinin fabrikadan çıkışta üzerinde olduğunu duyuyoruz,servis 400 tl,n11  139 tl diyor.eğer sesten vazgeçtim,motor sıcaklığı,ilerleyen zaman da kaput boyasını yakacak,güneş yanığı gibi solduracak ise bu keçeyi maliyetine bakmadan alıp takmalıyız diyorum.bu konuda bilgisi ve deneyimi olanlar yazarlarsa faydalı olur.ayrıca bu firmalar her gün araçların orasından burasından parçaları ve kaliteyi kısmaya devam edeceklerse vay halimize..yerli malı alalım diyoruz,alıyoruz,şu anda % 65 oranı ile corolla en yüksek yerli parçayı kullanan araç olarak öne çıktı ama yerlilik demek oradan buradan gerekli malzemeyi kesip kısıp sonra onları para ile satmak mı dır sorarım?kuş serisi de bu kafa ile yola çıkmıştı,eski günlere geri dönüyoruz..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 1700
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Eylül 28, 2017, 13:50:47 »
iyi günler herkese . Almış olduğunuz motor ön kaput keçesi aşağıdaki paylaştığım linkteki satıcı mı? birde 2014 sonrası yazdığından 2017 toyotaya uymama sorunu olur mu?

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/toyota-corolla-motor-kaput-alti-ses-kecesi-2014-sonrasi-P194914726

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '20
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Eylül 28, 2017, 13:58:08 »
iyi günler herkese . Almış olduğunuz motor ön kaput keçesi aşağıdaki paylaştığım linkteki satıcı mı? birde 2014 sonrası yazdığından 2017 toyotaya uymama sorunu olur mu?
Melih bey  aracıma montajını yaptığım linkteki ürün.ben önceden rölantide duydugum lpg enjektör sesini şu an duymuyorum.(landirenzo omegas plus maalesef sesli calisiyor)
https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/toyota-corolla-motor-kaput-alti-ses-kecesi-2014-sonrasi-P194914726

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #36 : Eylül 28, 2017, 14:15:51 »
Degerli dostlar forumdan Kaan beyin de tavsiyesi ile motor kaputu izalator kecesini n11  den getirttim.yerine tam oturdu klipsler ile sabitledikten sonra araci calistirip rölantide ve hareket halinde motor sesini dinledim.motor sesi farkedilecek olcude azaldi.
Paylasmak istedim.tavsiye ederim
Yanlış hatırlamıyorsam Avensis konusunda da detaylarına değinmiştik, hayırlı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 1700
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Eylül 28, 2017, 14:19:46 »
Melih bey  aracıma montajını yaptığım linkteki ürün.ben önceden rölantide duydugum lpg enjektör sesini şu an duymuyorum.(landirenzo omegas plus maalesef sesli calisiyor)
[/quote]

Çok teşekkürler. Bende bu ürünü alayım ozaman.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #38 : Eylül 28, 2017, 14:20:44 »
Tokay bey, üzülerek yazdıklarınıza katılıyorum. Sorun ise sadece üretici kaynaklı değil, sonuçta üretin yan sanayi PPAP, APQP ile yönleniyor, keza ana üreticilerin de kusıtları var.
Yanılmıyorsam Egea'da yerlilik %70 lerde ve tasarım da Bursa'da gerçekleşiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Eylül 28, 2017, 15:11:19 »
Sanırım bende sipariş verecem, inşallah kargoda sorun olmaz kırılma bükülme gibi.