Gönderen Konu: Servisten verilen fiyat normal mi?  (Okunma sayısı 1921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
Servisten verilen fiyat normal mi?
« : Haziran 19, 2017, 00:15:01 »
Arkadaşlar yetkili servisten randevu aldım fren hidrolik değişimi,hava,yag,mazot filtresi değişimleri yag değişimi için 460 tl fiyat çektiler. Yağımı kendim götürmeme rağmen. Aracim 2008 dizel corolla. Bana cok yüksek geldi ne yapsam bilemedim hidroliği servise değistirip filtreleri alıp sanayide mi taktirsam bilemedim. Araca özel kampanya varmı bilmiyorum ama diğer aracımda bakıma götürdüğümde bakım kampanyalarindan bahsettiğimde hemen konuyu değiştirip bildikleri gibi fiyat yazmışlardı. Randevum yarına cevaplarinizi bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

Servisten verilen fiyat normal mi?
« : Haziran 19, 2017, 00:15:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota candır gerisi heyecandır.
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
Ynt: Servisten verilen fiyat normal mi?
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2017, 00:49:54 »
Filtreleri ve hidrolik yagini forumdan @ufuksonmez den alabilirsiniz hangi ilde yasiyorsunuz bilmiyorum ama istanbulda iseniz maslakta tem toyota da bakimlari gonul rahatligi ile yaptirabilirsiniz yada ozel serviste 250 tl civarinda yaptirabilirsiniz
Avensis Elegant Extra 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2017, 01:53:13 »
Yetkli servise gidecekseniz, size tavsiyem fren hidroliğini hiç elletmeyin, değiştirdikleri falan yok çünkü. Üstten yalandan çekip yeni yağı ekliyorlar. Bakımdan sonra sanayide bir frenciye gidip komple alttan hidroliği boşalttırıp havasını aldırarak değiştirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2017, 03:38:39 »
Yetkli servise gidecekseniz, size tavsiyem fren hidroliğini hiç elletmeyin, değiştirdikleri falan yok çünkü. Üstten yalandan çekip yeni yağı ekliyorlar. Bakımdan sonra sanayide bir frenciye gidip komple alttan hidroliği boşalttırıp havasını aldırarak değiştirin.
Gerçekten böylemi yapıyorlar? O zaman frene hiç elletmeye gerek yok. Tum tekerlerden sırayla havasını alıp yapmadiktan sonra icim rahat etmez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2017, 09:26:10 »
eğer resmi servis,fren hidroliğini arkadaşımızın anlattığı şekilde değiştirme işlemi yapıyorsa,hem de yağ sizden 460 tl diyorsa elbette yüksek fiyat söylemişler.frencinin alacağı ücret ve sanayi ustasının diğer işlemler için alacağı ücret toplamı ve parçalar dahil bu bakım250-300 tl yi geçmemeli.hidrolik yağının daha önceki ile aynı ve orijinal olmasına dikkat edersiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2017, 09:49:59 »
fren hidroliği 25 lira
filtreler 100 lira
yağ (5-30) 100 lira

eğer eliniz yatkınsa kendiniz değiştirin. Ben son 2-3 bakımı kendim yapıyorum. Ama fiyatlar bu şekilde boşuna yetkili servisi zengin etmeye gerek yok. Dışarda işini sağlam yapan bir ustaya gitseniz en fazla 350 liraya yaparsınız bu işlemleri.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2017, 10:08:58 »
Eğer fren hidroliğiniz uzunca bir süredir değişmemiş ise,  hidrolik değişimi sonrasında fren ana merkezinizin arıza yapma ihtimali yüksek. Benim başıma geldi oradan biliyorum.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2017, 22:53:07 »
@Osman Şenyurt (4631) hocam fren hidroliği 9 yildir değişmedi fren ana merkezinde ne gibi arıza çıkarıyor?  @Selman Yalçın (18649) kendim değiştirmeyi cok isterim hocam ama arabayı güvenli biçimde kaldırma imkanina sahip değilim ve de mazot filtresini degismeyi bilmiyorum sanırım parçalar servisten yada baska bir kanaldan temin edip sanayide taktiricam hatta denso olmazsa mann filtreleri denemek istiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Model Yılı: -
  • 116 kere teşekkür etti
  • 44 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2017, 23:01:27 »
Senelik bakıma 650 tl verdim,bilginiz olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 7000
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2017, 09:39:26 »
İbrahim bey krikonuz varsa yeterli oluyor yağ değişimi için. Kaldırdıktan sonra her ihtimale karşı stepneyi araç altına koydunuz mu tamamdır. Mazot filtresi değişimi içinde 1-2 video izlediniz mi iş tamamdır :)

Senelik bakıma 650 tl verdim,bilginiz olsun.

hayırlı olsun :)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Haziran 20, 2017, 12:13:23 »
@Osman Şenyurt (4631) hocam fren hidroliği 9 yildir değişmedi fren ana merkezinde ne gibi arıza çıkarıyor?  @Selman Yalçın (18649) kendim değiştirmeyi cok isterim hocam ama arabayı güvenli biçimde kaldırma imkanina sahip değilim ve de mazot filtresini degismeyi bilmiyorum sanırım parçalar servisten yada baska bir kanaldan temin edip sanayide taktiricam hatta denso olmazsa mann filtreleri denemek istiyorum.

Zamanla  fren ana merkezindeki  pistonların contaları fren hidroliğinin kimyasal bileşimine ayak uydurarak kurumlaşıyor,  normal zamanda çalışmasında sıkıntı olmuyor. Ama siz fren hidroliğini değiştirdiğinizde  yeni hidroliğin kimyasal bileşimi o kurumları eritiyor ve frenler tutmamaya başlıyor.  Ben bu nedenle  fren ana merkezi değiştirdim geçtiğimiz 1-2 ay içinde. Özellikle büyük tonajlı kamyon ve otobüslerde  haberlerde sıkça duyduğumuz fren patladı  haberlerinin sebebi bu.  Fren hidrolikleri rutin zamanlarında değiştirilmiyor,  artık conta özelliğini kaybetmiş, aşırı bir  yük ve rampa aşağı bir durumda artık conta dayanamıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Haziran 20, 2017, 12:30:22 »
Zamanla  fren ana merkezindeki  pistonların contaları fren hidroliğinin kimyasal bileşimine ayak uydurarak kurumlaşıyor,  normal zamanda çalışmasında sıkıntı olmuyor. Ama siz fren hidroliğini değiştirdiğinizde  yeni hidroliğin kimyasal bileşimi o kurumları eritiyor ve frenler tutmamaya başlıyor.  Ben bu nedenle  fren ana merkezi değiştirdim geçtiğimiz 1-2 ay içinde. Özellikle büyük tonajlı kamyon ve otobüslerde  haberlerde sıkça duyduğumuz fren patladı  haberlerinin sebebi bu.  Fren hidrolikleri rutin zamanlarında değiştirilmiyor,  artık conta özelliğini kaybetmiş, aşırı bir  yük ve rampa aşağı bir durumda artık conta dayanamıyor.
Sıkıntılı,ciddi bir durummuş hocam gercektende. Peki bu bahsettiğiniz aracınız 98 corollami? Kac yil değişmedikten sonra yağ değişince arıza verdi acaba ? Benimki 8 sene olacak diyelim değişirse.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2017, 13:37:04 »
Sıkıntılı,ciddi bir durummuş hocam gercektende. Peki bu bahsettiğiniz aracınız 98 corollami? Kac yil değişmedikten sonra yağ değişince arıza verdi acaba ? Benimki 8 sene olacak diyelim değişirse.

Şimdi her araçta aynı sorun yaşanır mı  bilemiyorum.  Benim aracım 1998 corolla ve ben 10 yılın sonunda bu değişimi gerçekleştirdim. Benden önce ne zaman değiştirilmiştir bir fikrim yok tabii ki.