Gönderen Konu: Orijinal km. anlaşılabilir mi?  (Okunma sayısı 1632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 27200
  • Model Yılı: '12
  • 13 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Orijinal km. anlaşılabilir mi?
« : Haziran 18, 2017, 12:22:15 »
Merhaba,

Herhangi bir aracın km.sinin orijinal olup olmadığını anlayabileceğimiz bir sistem, uygulama, test ya da yöntem var mıdır? Mesela sadece bu tespiti yapabilecek test merkezleri var mıdır? Ya da yetkili servislerin anlayabileceği bir sistem var mıdır?

Toyota Club Türkiye

Orijinal km. anlaşılabilir mi?
« : Haziran 18, 2017, 12:22:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: Orijinal km. anlaşılabilir mi?
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2017, 12:49:53 »
Reşat bey muayene kayıtlarında araç km leri yazıyor buradan takip edilebilir. Yetkili servis aracın geldiği bakım tarihleri km bilgileri kayıt altında tutuyor. Ekspertiz yapan yerler ne kadar bilebilir bilemiyorum. Artık nitelikli dolandırıcılık sayılıyor herhalde yanlış bilmiyorsam kolay cesaret edemezler gibi...
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2017, 13:43:23 »
yetkili servis kayıtları,tüv kayıtları,eksoz muayene ölçüm kayıtları ve varsa diğer herhangi bir fatura bilgilerine göre karar verebilirsiniz,ekspertiz firmaları km bilgisi veremiyor,bazı premium  markaların şanzıman ve kontak anahtarından  gerçek km nin belirlendiğini ancak sahtekarların buna da çözüm bulduğu şeklinde haberler var.km ile oynamak nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamına alındı ve 2 yıl 11 ay ceza ve 16.600 tl gibi bir para cezası tahakkuk etti şeklinde basında haberler çıktı,yargıtayda onadı,artık içtihat olacak.2 el araç alırken noter öncesi ön sözleşme yapın, km bilgisini rakamla ve yazıyla belirten 2 şahitli imzalı belge elinizde olsun ,noter km karışmıyor,neden ne gerek var demeyin çünkü siz aracı yarın bir gün sattıktan sonra km ile oynandığı anlaşılınca geriye doğru rucü ediyor ve mahkemeye gidiliyor,yakın zaman da bir galerici tazminat ödedi,km ile oynanmış araç almış ve satmış,aracı alan mahkemeye gidince geriye doğru ceza davaları başlıyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2017, 08:59:50 »
Aracı aldım zaten dışı ya da boyası tertemiz. 2012 model 27.000 km.de. Ancak aracın plastik akşamları o km'de ki araca göre fazla yıpranmış. Bir de computest'te bu araçlar 90 beygir 88 beygir çıktı 2 beygir kayıp önemli değil dedi yetkili ama araç 99 beygir 90 beygir değil o an aklıma gelmedi hiç. Test merkezleri beygir bazında mı hesaplıyor yoksa % olarak kaybı bulup aracın orijinal beygiri üzerinden mi yüzde olarak kayıp veriyorlar bilmiyorum tabi. 90 beygir diye hatalı da girmiş olabilirler o zaman % olarak hesaplıyorlarsa 99 girdiklerinde onun üzerinden rakam verir 88 çıkmaz sanırım.O da takıldı aklıma. Ben de 2009 model 40000'de corolla vardı içi sıfır gibiydi.

Yetkili servise en son 2014'te 10000 km.de girmiş. Ben ikinci sahibinden aldım o da 2016 şubatta 21000 bakımını Ankara şaşmaz da özel bir yerde yaptırmış. Tüv Türk eskiden mesajla bilgi veriyordu 5664'te km için ama artık yok. Ruhsatla gidersen veriyorlar. Ona da bakmadım ama dalavere yapacak adam yapar zaten.

Benim öğrenmek istediğim parçalardan ya da farklı bir sistemle Ankara'da bu tespit işini yapan bir yer varsa götüreyim aracımı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 21, 2017, 20:00:30 »
Aracın lastikleri orijinal mı bakın lastik imal tarihi ile araç modeli uyuşuyor mu? 5 sene aynı lastiği kullanmazlar gibi ama.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 21, 2017, 20:09:46 »
Aracı aldım zaten dışı ya da boyası tertemiz. 2012 model 27.000 km.de. Ancak aracın plastik akşamları o km'de ki araca göre fazla yıpranmış. Bir de computest'te bu araçlar 90 beygir 88 beygir çıktı 2 beygir kayıp önemli değil dedi yetkili ama araç 99 beygir 90 beygir değil o an aklıma gelmedi hiç. Test merkezleri beygir bazında mı hesaplıyor yoksa % olarak kaybı bulup aracın orijinal beygiri üzerinden mi yüzde olarak kayıp veriyorlar bilmiyorum tabi. 90 beygir diye hatalı da girmiş olabilirler o zaman % olarak hesaplıyorlarsa 99 girdiklerinde onun üzerinden rakam verir 88 çıkmaz sanırım.O da takıldı aklıma. Ben de 2009 model 40000'de corolla vardı içi sıfır gibiydi.

Yetkili servise en son 2014'te 10000 km.de girmiş. Ben ikinci sahibinden aldım o da 2016 şubatta 21000 bakımını Ankara şaşmaz da özel bir yerde yaptırmış. Tüv Türk eskiden mesajla bilgi veriyordu 5664'te km için ama artık yok. Ruhsatla gidersen veriyorlar. Ona da bakmadım ama dalavere yapacak adam yapar zaten.

Benim öğrenmek istediğim parçalardan ya da farklı bir sistemle Ankara'da bu tespit işini yapan bir yer varsa götüreyim aracımı.
kmnin orjinalliğini tespit eden sistemler varmı bilmiyorum ama computestlerin güvenilmez olduğunu biliyorum computestlere güvenmeyin çünkü yanıltıyolar hemde aracın motoru 99 beygir üretiyorsa gerçekten doğru olan bi computest varsa 0km aracınızı oraya soktuğunuzda bile 99 beygir çıkmaz çünkü  üreticilerin verdiği beygirler motorun ürettiği beygirdir ve bu güç tekerleklere aktarılırken birsürü parçadan geçer ve güç kaybı  olur ne kadar kayıp olucağı ise üreticinin ürettiği motorun ve tüm aktarma organlarının kalitesine bağlıdır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 21, 2017, 21:51:20 »
Güç birimi (Hp, Ps vb.) aslında Kw olmalı.
Din, Sae ölçüm sistemi de belietilmiş olmalı.

Araç içinin genel kondüsyonu km hakkında ipucu verir. Aracın km bilgisi de tek başına belirleyici değildir. 20 bin km de yıpranmış araçlar olabileceği gibi, 150 bin km de kondüsyonu çok iyi araçlar da vardır. Kullanıcının titiz olması önemli bir belirleyicidir.

Bazı araçların anahtarı da km bilgisini içinde barındırır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 25, 2017, 20:44:28 »
Lastikler fabrikasyon lastiği 😊

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2017, 14:26:14 »
mesela ne hikmetse 50binden yüksek ferrari yok piyasada :) spor araçlarda çok yapılıyor o işler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 27, 2017, 16:16:43 »
aracın bılgı ekranındakı km dusuruyorlar ama aracı bılgısayara bagladıgınızda bılgısayar ekranında gorunen beyındekı km dusuremıyorlar. yetkılı ve bazı ozel servıslerde her aracın kendı yazılımsal programı var bu sayede ogrenebılırsınız. bır arkadasımda bmw 320d vardı gorunen kmsı 200bındı. ozel servıste ıslem yaptırıyordu bazı arıza kodlarını sılmek ıcın aracı bılgısayara bagladıklarında aracın orjınal kmsı 500 kusur bınlerde cıkmıstı.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu