Gönderen Konu: Eski iphone'u yenisiyle değiştirmek  (Okunma sayısı 1273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 106000
  • Kan Grubu: 0+
  • 259 kere teşekkür etti
  • 167 kere teşekkür edildi
Ynt: Eski iphone'u yenisiyle değiştirmek
« Yanıtla #20 : Haziran 17, 2017, 22:02:53 »
Teşekkürler. O konuyu servise sordum ve "şehir efsanesi" cevabını aldım ama tabi evet onarım görmüş cihaz veriyoruz demezler. Öyleyse bile 600 liraya kârlı bir iş yaptığımı düşünüyorum. :)

Süleyman bey, maalesef dediğiniz gibi kimse yoğurdum ekşi demiyor. Hele de Apple servislerinin yetkisi de oldukça kısıtlı olduğu için pek onarım yapamıyorlar. Arızalı olup değişime alınan telefonlar Avrupa veya Amerika merkezlerine gönderiliyor. Refurbish işlemi buralarda yapılıyor. Dolayısı ile cihaz satışı yapan bayiler ve servisler hangi cihazın refurbish olduğunu bilmiyor. İyi bir ustaya gösterdiğinizde teşhisi koyacaktır. Güle güle kullanın.
Metalik Mavi, 2011,  Toyota Corolla Comfort Extra, CC, A/T ve artık Navigasyon

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 17, 2017, 22:02:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 150000
  • 119 kere teşekkür etti
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 18, 2017, 13:39:57 »
Teşekkürler. O konuyu servise sordum ve "şehir efsanesi" cevabını aldım ama tabi evet onarım görmüş cihaz veriyoruz demezler. Öyleyse bile 600 liraya kârlı bir iş yaptığımı düşünüyorum. :)
Şehir efsanesi diyen kişi nedendir bilinmez ama kendi ülkesine bile ait olmayan bir firmayı haksız yere korumak istemiş. Ben Apple yetkilisiyle AppleCare iletişim hattından tercüman aracılığı ile görüştüm 2015 yılında ve bu görüşmede firmanın ABD'den Türkiye için yönlendirdiği bir temsilci bayan ile 15 dk konuştuk. Bayan cihazların refurbished olduğunu, başka ülkelerde satışa sunulduğunu bizim ülkemizde sadece garantiden değişen cihazlar için kullanıkdıklarını dile getirdi ve bundan hiç gocunmadı direk doğruyu söyledi ve takdir ettim kendisini. Bizim ülkede aynı arabadaki boya takıntısı gibi bir muhabbeti var bu olayın ve buradaki aracı servisler sıfır cihaz deyip duruyor ama ancak kendilerini kandırırlar yazılı cevap isteseniz sıfır cihaz diyemezler başlarına gelecekleri bildikleri için. Aracı servise verdiğiniz cihazları açmak için hiçbirinin yetkisi yok, bir cihaz var dışardan müdahale edilip edilmediğini anlıyor ona bağlıyorlar sıkıntı yoksa kabul edip ellerinde refurbished cihaz varsa size veriyorlar yoksa sizin için talep ediyorlar ve sizinkini de firmaya yolluyorlar o giden cihazlar bozuk parçalar sıfırı ile değiştirilip tekrar üretim bandına koyulup kontrolü yapılıp refurbished 'lerin arasındaki yerine koyuluyor olay bu ve tam kaynağından alınan bilgi :)
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 107 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Haziran 18, 2017, 17:27:11 »
Peki bu onarılıp satışa veya değişime sunulan cihazları deniyorlar mı? Sıfır telefon aldığımdaki güvenilirlik bu telefonlar için geçerli mi? Apple verdiği 90 günlük garantiden sonra bozulması uzun süre sağlam çalışmasından daha muhtemel sıkıntılı cihazları müşterisine verir mi sizce?

Bana verilen servis kağıdında "ekran değişiminden sonra cihazdaişlevsel bir sorun görüldüğünden dolayı cihazın değişimine gerek duyulmuştur" yazıyor. Ben zaten apple yetkili servisine göndermeden önce başka bir serviste telefonu açtırıp elran değiştirmeyi denemiştim. Kırık ekranın değişimine rağmen arka ışık gelmiyor ve ekran aydınlanmıyordu. Apple da muhtemelen ekran değişimi onaylı olarak kendilerine gelen telefonu ekran değişimiyle kurtaramayınca cihaz değişimine gerek duydu.

Ekran ışığının yanmasına engel olan bozuk parçayı değiştirmek yerine cihazı değiştirdiler. Gelen cihazın kasası zaten sıfır, içindeki parçaların da hemen hemen hiç kullanılmamış ve(ya) bozuk olup sıfırıyla değiştirilmiş parçalar olduğunu anladım. Böyle ise sanırım kötü bir cihaz vermişler diyemem.
12.2012 - 04.2015 > 2003 Clio Symbol 1.5 dCi Authentique
04.2015 - 10.2016 > 2003 Corolla 1.6 vvt-i Sol o.v

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Haziran 18, 2017, 17:52:52 »
Süleyman bey,

Yasir beyin açıklaması çok doğru. Bütün servislerin (cihaz, araç, teçhizat vb.) müdahale yetkisi vardır. Bazı servisler sadece basit kapak değişimi, hoparlör değişimi, kulaklık değişimi gibi değişimleri yapabilir. Siz yetkili servise götürmeden önce başka bir serviste açtırdığınızı söylüyorsunuz. Anlaşılan o ki sizin gönderdiğiniz cihaz yetkili dediğiniz serviste hiç açılmamış bile. Direk değiştirmişler. Size de "yapılan değişim sonucunda işlevsel sorun olduğundan değiştirilmiştir" gibi bir not yazarak değiştirdiklerini söylemişler.

Diğer konu ise refurbish cihazların sağlamlığı konusu. Ülkelerde değişim yapılan arızalı cihazlar ana fabrikalara gider, orada arızalı parçalar yenisi ile değişir, IMEI numaraları değişir, testleri yapılır ve özellikle çok da teknolojinin gelişmediği ülkelere sıfır cihaz diye satılır. Bu ülkelerde satılan refurbished cihazlar sıfır cihaz olarak satıldığından garantileri de normal garanti süresi kadardır. Maalesef kullanıcılar ve hatta bir çok kendisini bu konuda uzman gören kişi bile bu durumu anlayamaz.

Gelelim ülkemizdeki yetkili servislere; maalesef bir çok servis bazı "çok önemli olmayan arızaları" kendileri bile dokunmadan özel servislere gönderip şirket kayıtlarına bile girmeden onartıp kullanıcıya iade ediyor. Yetkili servise bu konuyu sorarsanız buna da "şehir efsanesi" diyeceklerdir. Ancak Ankara'ya geldiğinizde bir, iki tanıdığım servise götüreyim sizi ve hangi yetkili servislerin cihazlarını onardıklarını görün.

Bu konular Amerika, Avrupa gibi yerlerde yetkililerce açık açık söylenmek zorundadır. Ama ülkemizde son kullanıcıyı koruyan öyle kemikli bir yasa olmadığından her şeyde olduğu gibi bu konularda da yanıltılıyoruz. Yasir beyin de belirttiği gibi şayet "hukuki işlem başlatacağım, bana yazılı cevap verirmisiniz" deyin bakalım ne tür bir tepki verecekler.

Her neyse, uzun lafın kısası sizin cihaz değişmiş. Bence gönül rahatlığıyla kullanın. Gerisini boş verin. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 275550
  • Kan Grubu: A+
  • 454 kere teşekkür etti
  • 617 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Haziran 18, 2017, 19:06:40 »
https://youtu.be/MPyufLoSwt0
Benim arkadaşta her türlü telefonu tamir ediyorda böyle teknolojik değil  :D. Benim telefon şebekeden dolayı garantiye gitti anakartı değiştirip yanında yeni imei ile yolladılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 107 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Haziran 19, 2017, 03:43:01 »
Siz yetkili servise götürmeden önce başka bir serviste açtırdığınızı söylüyorsunuz. Anlaşılan o ki sizin gönderdiğiniz cihaz yetkili dediğiniz serviste hiç açılmamış bile. Direk değiştirmişler. Size de "yapılan değişim sonucunda işlevsel sorun olduğundan değiştirilmiştir" gibi bir not yazarak değiştirdiklerini söylemişler.

Apple sadece ekran değişimiyle geri gönderebileceği bir cihazı neden kontrol etmeden direk değiştirsin ki? Benim başka bir serviste telefonu açtırıp ekran değişmeyi denediğimi apple bilmiyor :) en azından aracı olan yetkili servis bilmiyor, yoksa telefona müdahale edilmiş deyip onarıma göndermezlerdi sanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 119 kere teşekkür etti
Ynt: Eski iphone\'u yenisiyle değiştirmek
« Yanıtla #26 : Haziran 19, 2017, 23:53:57 »
Cihazların denenip denenmediğiniz sormuşsunuz, dediğim gibi bozuk parçlara değiştirildikten sonra üretim bandına koyuluyor ve üretim normal cihazda nasıl devam ediyorsa bunda da devam ediyor ve son kontroller yapıldıktan sonra size geri gönderiliyor. Bence hiçbir sıkıntısı yok bu değişim durumunun, sadece bazı kullanıcılar bataryadan sıfır cihaz kadar verim alınamadığını söylüyor ki doğru olabilir sonuçta sıkıntılı değilse batarya değişmiyor ve kullanılmış bataryada sıfırdan daha kısa sürede performans azalacaktır tabi ama ölü bir bataryayı da asla vermezler.
Diğer duruma gelirsek, sizin cihazı verdiğiniz aracı Apple yetkili servisi Ankara, İstanbul veya İzmir'de değilse cihazınızın sadece imei kontolünü yapıp İstanbul'a göndermekle yükümlüdür cihazı açamaz kontrol edemez. Apple sizin cihazı eline alınca zaten 600 TL kazanacağı bir durumda ve zaten garanti dışı bir durumda müşteri onayıyla onarım yapacağı için para kazanmadan sizi asla geri yollamaz buna vahşi kapitalizm deniyor ve bizler ne yazık ki kurbanlarıyız :)  Seri üretime geçtikten sonra belli bir satış rakamı tutturduktan sonra bu telefonların bantta üretim maliyeti 7 ile 30 dolar arasında değişiyor ve sizden 600 TL alıp Çin'de Hindistan'da vs. 300-400 TL civarlarına sattıkları refurbished cihazı size hoş bir yaklaşımla mutlu olacağınız şekilde cihazını değiştirdik diyorlar. Bizim vergiler dolayısıyla vs. yeni arayışlara yönelme durumumuz olmasa 600 TL yi almazlar bile ama şu durumda onlar da memnun biz de memnunuz bence. Siz ucuza yenilenmiş telefon aldınız onlar da para ve yeniden müşteri kazandılar :) Ne kadar eleştirirsek eleştirelim Apple firması diğer firmalardan farklı olarak davranıyor bizlere ve bu sayede ne olursa olsun yine de Apple diyen müşterileri var ki ben de buna katılıyorum. 

Mesaj Birleştirildi: Haziran 19, 2017, 23:56:45
https://youtu.be/MPyufLoSwt0
Benim arkadaşta her türlü telefonu tamir ediyorda böyle teknolojik değil  :D. Benim telefon şebekeden dolayı garantiye gitti anakartı değiştirip yanında yeni imei ile yolladılar.
Efsaneymiş :)
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 107 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Haziran 20, 2017, 01:06:06 »
Teşekkürler, üretim bandından geçip sıfır telefon gibi kontrol ediliyor olduğunu duymak rahatlatıcı.
Pil neyse ki verdiğimiz telefonunkinden daha uzun götürüyor. Ondan yana sıkıntı yok.
Peki ben ücretli değişim isteyip 1600 lira versem heralde refurbished değil de sıfır telefon vereceklerdi değil mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 119 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Haziran 20, 2017, 14:05:10 »
Teşekkürler, üretim bandından geçip sıfır telefon gibi kontrol ediliyor olduğunu duymak rahatlatıcı.
Pil neyse ki verdiğimiz telefonunkinden daha uzun götürüyor. Ondan yana sıkıntı yok.
Peki ben ücretli değişim isteyip 1600 lira versem heralde refurbished değil de sıfır telefon vereceklerdi değil mi?
Her türlü refurbished. Değişim cihazları kanunda belirtilen bir kaç durum dışında swap olarak yapılıyor o da refurbished geliyor. Kanunda belirtilen üretici firmanın yeni cihaz temini veya bedel iadesi temini durumlarında kutulu sıfır cihaz teslimi yapılıyor. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 70000
  • Kan Grubu: A-
  • 1 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Temmuz 04, 2017, 16:33:25 »
İpnone 5 S garantisi bitti. Telefon açıılmıyor. Şarja taktığında elma logosu geliyor bir kaç saniye sonra sönüyor arada bir kırmızı ekran veriyodr. Aplle yetkili servise zincirlikuyuya götürdüm. Eleman ana kart arızalı değişim 500 Tl uğraşmaya değmez yenisini al dedi. Bu gün Bakırköy KVK ya bıraktım. Bakalım ne cevap verecekler. Bir Turkcel bayisi 585 TL 16 GB sıfır cihaz önerdi. Bendeki cihazı alıp yeni cihaz verecek sıfır kutusunda dedi. Turkcell garantili imiş. Bu konuda bilgisi olan arkadaş varmı. Şimdiden teşekkür ederim,

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 05, 2017, 09:22:22
KVK yeni cihaz önerdi 1450 TL istedi. eski telefonu iade alacağım. başka yere bakmayı veya yeni cihaz almayı düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 119 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Temmuz 13, 2017, 09:39:04 »
İpnone 5 S garantisi bitti. Telefon açıılmıyor. Şarja taktığında elma logosu geliyor bir kaç saniye sonra sönüyor arada bir kırmızı ekran veriyodr. Aplle yetkili servise zincirlikuyuya götürdüm. Eleman ana kart arızalı değişim 500 Tl uğraşmaya değmez yenisini al dedi. Bu gün Bakırköy KVK ya bıraktım. Bakalım ne cevap verecekler. Bir Turkcel bayisi 585 TL 16 GB sıfır cihaz önerdi. Bendeki cihazı alıp yeni cihaz verecek sıfır kutusunda dedi. Turkcell garantili imiş. Bu konuda bilgisi olan arkadaş varmı. Şimdiden teşekkür ederim,

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 05, 2017, 09:22:22
KVK yeni cihaz önerdi 1450 TL istedi. eski telefonu iade alacağım. başka yere bakmayı veya yeni cihaz almayı düşünüyorum.
Turkcell bayisi sıfır cihazı gözünüzün önünde ambalajından açacaksa ve sıfır cihaz faturası kesecekse alın derim. Ama muhtemelen onlar da zincirlikuyu gibi refurbished önermiştir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Temmuz 13, 2017, 18:30:48 »
Apple sadece ekran değişimiyle geri gönderebileceği bir cihazı neden kontrol etmeden direk değiştirsin ki? Benim başka bir serviste telefonu açtırıp ekran değişmeyi denediğimi apple bilmiyor :) en azından aracı olan yetkili servis bilmiyor, yoksa telefona müdahale edilmiş deyip onarıma göndermezlerdi sanıyorum.

Süleyman bey, servis politikaları böyle. Ayrıca servise gittiğinde teknisyen sizin daha önce başka bir yerde açıldığını söylemenize gerek duymadan açıldığını anlar. Nihayetinde telefonun kasasında vidalar var. Bu vidalar fabrikasyon takıldığı için zedesiz durumdadır. Herhangi bir teknisyen el ile açacağından vida ağızlarında deformasyon olur. Telefonu açan kişi ne kadar dikkatli olursa olsun vidaların sökülüp sökülmediği anlaşılır. Yasir beyin de dediği gibi Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki servislerin açma yetkisi yok ve direk EMAİ kontrolü yapıp garanti kapsamında olup olmadığını kontrol edip İstanbul'a gönderiyorlar. Onlar da servisin kabul ettiği cihazı çok büyük bir masrafı yoksa kabul ediyorlar. Ayrıca firma prestijini de düşünüyorlar. Bir de refurbished cihazların maliyeti firmanın prestiji yanında göz ardı edilebiliyor.

Diğer bir husus da sıfır, ambalajı açılmamış cihazları gerçekten sıfır sanmayalım. Bırakın resmi servisi herhangi bir telefon tamircisi bile 15 senelik telefonunuzu sıfır kutusuna ve jelatin ambalaja koyabilir. Çok zor bir şey değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 70000
  • Kan Grubu: A-
  • 1 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Temmuz 20, 2017, 16:31:51 »
Telefonu İstanbulda KVK tamir yapamadıktan sonra başka bir yere bıraktım 1 hafta kaldı. yapamadılar iade ettiler. Ana kartta kısa devre var dediler.İstanbul Avrupa yakasında tamir yapabilecek servis/teknisyen varmı bilgisi olan arkadaşlar varsa sevinirim.yeni telefon aldım ancak eski telefonda fotoğraf ve belgleer vardı.Belki oları kurtarabilirim.

Etiketler: