Gönderen Konu: Yurtdisindan araba getirmek yada yabanci plakali arabayi kullanmak  (Okunma sayısı 4034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
Arkadaslar merhaba  uzun suredir arastiriyorum ama tam olarak bilgi edinemedigim bir konuyu sizinle paylasmak istedim.bir akrabam cifte vatandas ve gecen gun sohbet ettigimizde turkiyeye bir araba getirebilirim hakkim var istersen bi arastir sen kullanabilirsen sana alalim vs dedi.yada turkiyeden yabanci plakali bir arabayi benim kullanmam vs.boyle bir durum varmi benim bu arabalari kullanabilmem icin cozumler varmi yada ne yaparsam yapayim hic birsekilde kullanamiyormuyum
yine toyota inadına corolla

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Yurtdisindan araba getirmek yada yabanci plakali arabayi kullanmak
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2017, 03:45:09 »
Çevirmeye yakalanırsanız aracın ruhsat sahibinin siz olmadığı ortaya çıkar ve bu suçtur. Araç gümrüğe devredilir diye biliyorum sonrasında. Kullanana da bir cezai yaptırım vardır elbet.
Geçen aylardan Gürcistan'dan getirilip kullanılan araçlar gümrüklere çekildi hep. Haberlere çıktı.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '16
  • 22 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2017, 04:32:24 »
Arkadaslar merhaba  uzun suredir arastiriyorum ama tam olarak bilgi edinemedigim bir konuyu sizinle paylasmak istedim.bir akrabam cifte vatandas ve gecen gun sohbet ettigimizde turkiyeye bir araba getirebilirim hakkim var istersen bi arastir sen kullanabilirsen sana alalim vs dedi.yada turkiyeden yabanci plakali bir arabayi benim kullanmam vs.boyle bir durum varmi benim bu arabalari kullanabilmem icin cozumler varmi yada ne yaparsam yapayim hic birsekilde kullanamiyormuyum
Bu tarz aracı sadece 1.derece akrabası (eşi ve çocukları) kullanabilir. Aksi taktirde kullanana ve araç sahibine ceza kesilir ve araç gümrük bölgesine sevk edilir. Araç sahibi yanında iken 3. kişiler de kullanabilir. Ben babamın yurt dışı aracını kullanıyorum ve sorun çıkmıyor.
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2017, 12:49:30 »
Mustafa Bey'in sorduğu sanırım bedelsiz ithalat arkadaşlar. Belirli süre yurt dışında kalanlar gümrük ödemeden araç ithal edebiliyor. ÖTV ve KDV ödeniyor sadece. Linkte bilgi mevcut.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/bedelsiz-nakil-vasitasi-ithali

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2017, 12:54:25 »
Mustafa Bey'in sorduğu sanırım bedelsiz ithalat arkadaşlar. Belirli süre yurt dışında kalanlar gümrük ödemeden araç ithal edebiliyor. ÖTV ve KDV ödeniyor sadece. Linkte bilgi mevcut.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/bedelsiz-nakil-vasitasi-ithali

Öyle olsa dahi, ötv kdv fiyatı Türkiyedeki 2. el fiyatından fazlaya denk geliyor abi. O nedenle kendi arabalarıyla kesin dönüş yapan Almancı çok azdır.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2017, 13:04:12 »
anladığıma göre konu bedelsiz ithalat değil,ruhsatı başkasının üzerine olan yabancı plakalı bir arabayı tr de kullanmak.özellikle gürcistandan veya başka ülkelerden bazı kişilerin üzerine olan araçlar tr de kullanılıyor,1.derece akraba olmadığı için bu tür araçlara el konuyor,parka çekiliyor,cezaları haricinde araç zaten başkalarının üzerine olduğundan hak iddia edilemiyor.özetle ruhsat sahibi değilseniz,trafik çevirir, el konur ,ceza ödenir,araç ya hazineye irad olur ya da yurt dışı çıkışı olur.yoksa devlet neden ötv,ötv nin kdv si vesairesi vesairesi diye tr plakalı araçlardan bir dünya vergi alıyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 11, 2017, 18:41:35 »
En güzeli yeşil plaka.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 11, 2017, 20:20:36 »
Şuan yabancı plakalı araba kullanan biri olarak şunu söyleyim. Aracı 1.dereceden aileme vekalet verirsem ben Türkiye de olduğum sürece kullanabilir.  Bunun dışındaki kişiler ancak ben araç içerisinde bulunurken kullanabilirler. Bu durumların aksinde araç gümrüğe çekilip gerekli cezai yaptırımlar uygulanıyor.
2 yıl aracı kullanma mevzusuda şöyle. Araç ile Türkiye ye geldiğiniz anda geriye dönük 1 senenize bakıyorlar. Bu 1 senenin 185gününü yurtdışında oturma veya çalışma izni ile geçirmişseniz size sistem direkt 2 yıl kullanma hakkı veriyor. Memur vs belirlemiyor. Sistem kendisi belirliyor. Şuan benim pasaportuma 2 yıl bastılar ama ben 3 ay için gelmiştim :)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2017, 00:02:32 »
Sanirim hicbir sekilde kullanamiyorum desenize.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2017, 02:16:13 »
Gurcistan vatandaşı olup almaya kalkarsanız çook daha ucuza arabalar var.Autopapa diye aratabilirsiniz.Turkiyeden başkası araciligiyla gidip almaya kalkarsanız kazıklanma olasılığınız yüksek.Bulunduğum şehirde epey var gürcü plaka ama elinde kalır satamazsın,satarken değerinin çok altına alırlar vs. pert araçları toplayıp satarlar. Bir sürü risk.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10200
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2017, 11:39:06 »
Değerli arkadaşlar kısa bir bilgi vereyim yabancı uyruklu vatandaşların turkiyede görev gereği bulunmaları,emekli olup türkiyede yaşıyan yabancılar ve benim gibi önceden türk vatandaşı olup izinli çıkış yapan mavi kart ile turkiyede ikame edenler yurtdışından turkiyeye araç getirebiliyor bunun için iyi matamatik yapılıp düşünülmesi gerekli peki neden diyeceksiniz şöyleki araç turkiyede M plaka olarak kalması durumunda turkiyedeki fiyat baz alınarak sizin almış olduğunuz araç faturası üzerinden diğer vergileri turing kurumuna euro veya teminat mektubu vererek araç ülkede kaldığı sürece paranız veya teminatınızda orada kalır ne zamanki aracı satmak isterseniz o zaman yurt dışına çıkartıp satmak veya burdaki aynı özelliklere vakıf diğer bir alıcıya yani yabancıdan yabancıya durumu ondan sonra paranıza kavuşursunuz kısa bir bilgi..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Haziran 13, 2017, 00:18:06 »
Değerli arkadaşlar kısa bir bilgi vereyim yabancı uyruklu vatandaşların turkiyede görev gereği bulunmaları,emekli olup türkiyede yaşıyan yabancılar ve benim gibi önceden türk vatandaşı olup izinli çıkış yapan mavi kart ile turkiyede ikame edenler yurtdışından turkiyeye araç getirebiliyor bunun için iyi matamatik yapılıp düşünülmesi gerekli peki neden diyeceksiniz şöyleki araç turkiyede M plaka olarak kalması durumunda turkiyedeki fiyat baz alınarak sizin almış olduğunuz araç faturası üzerinden diğer vergileri turing kurumuna euro veya teminat mektubu vererek araç ülkede kaldığı sürece paranız veya teminatınızda orada kalır ne zamanki aracı satmak isterseniz o zaman yurt dışına çıkartıp satmak veya burdaki aynı özelliklere vakıf diğer bir alıcıya yani yabancıdan yabancıya durumu ondan sonra paranıza kavuşursunuz kısa bir bilgi..
yani alsak bile teminat vs verdigimizden aslinda ayni burdaki araba fiyatlarina binmis gibi olacagiz