Gönderen Konu: Yakıt hesaplama ve sonuç  (Okunma sayısı 8474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '05
  • 39 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Yakıt hesaplama ve sonuç
« : Haziran 01, 2017, 12:19:52 »
Corolla 1,6 ile 3 seferdir depomu tam ağzına kadar fulleyip sonra yaklaşık 300/400 km yol gidip tekrar fullemem sonucunda, tam olarak aracımın 47 kuruş yaktığını hesapladım ve moralim bozuldu. Üstelik bu rakamı akıcı trafikte yaptım. Bu güzelim motora lpg takıpta canını yakmak istemiyorum ama bu şartlarda ne kadar dayanıcam bilmiyorum. Hergün 40 kilometre yol yapıyorum. Vvti motor dedik, akıllı motor dedik, ekonomik ve tasarruflu motor dedik ama malesef hayal kırıklığına uğradım. Demekki yoğun dur kalk trafikte 60 kuruş yakacak. Şunuda söyliyim, aracım az kilometrede ve son derece bakımlı. Sürekli yetkili serviste bakımları yapılıyor. Yani kısacası beklentimden yüksek çıktı yakıtı.

Toyota Club Türkiye

Yakıt hesaplama ve sonuç
« : Haziran 01, 2017, 12:19:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
Ynt: Yakıt hesaplama ve sonuç
« Yanıtla #1 : Haziran 01, 2017, 12:46:24 »
Murat bey ben 4 yıl benzinde kullanımdım aynı şekilde benim aracımda bakımlı ve km si düşük . Ama yakaladığınız değerin altını söylediğiniz yol şartlarında göremezsiniz . Ben birçok kullanım tarzı denedim ama  akıcı trafikte  9 litre .Dur kalk trafikte  10-10,50 litre çok rahat yakıyor . Uzun yolda  90- 110 km yasal sınırları geçmemek kaydı ile  5,2 litre yakaladım en iyi  oda ciddi sabır gerektiren bir durum . Geçen yıl Brc lpg taktırdım şimdi şehir içi 26-27 krş gibi tüketimim var
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 01, 2017, 12:47:01 »
Ortalama 9 lt felan galiba. İstanbul için normal gibi sanki. Belki 1 lt daha az yakabilirmis ama dahada asagisi olmaz.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 01, 2017, 13:07:15 »
Corolla 1,6 ile 3 seferdir depomu tam ağzına kadar fulleyip sonra yaklaşık 300/400 km yol gidip tekrar fullemem sonucunda, tam olarak aracımın 47 kuruş yaktığını hesapladım ve moralim bozuldu. Üstelik bu rakamı akıcı trafikte yaptım. Bu güzelim motora lpg takıpta canını yakmak istemiyorum ama bu şartlarda ne kadar dayanıcam bilmiyorum. Hergün 40 kilometre yol yapıyorum. Vvti motor dedik, akıllı motor dedik, ekonomik ve tasarruflu motor dedik ama malesef hayal kırıklığına uğradım. Demekki yoğun dur kalk trafikte 60 kuruş yakacak. Şunuda söyliyim, aracım az kilometrede ve son derece bakımlı. Sürekli yetkili serviste bakımları yapılıyor. Yani kısacası beklentimden yüksek çıktı yakıtı.

Yazık olacak hiçbir şey yok. Ben kılı kırk yardım, iki yıl önce ön yargılı olduğum lpg kiti montajını yaptırdım. Elime sağlık, keseme bereket. Dizel olanını almayacaksanız arabaya kıymamak diye bir şeye takılmayın. Makine bu, hizmet edecek. -Arabalara değer vermek aşırıya kaçmadan keyif verir. Fazlası da sıkıntı. (ben birebir yaşadım artık rahat takılıyorum)-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 01, 2017, 13:24:31 »
murat bey bende 2.0 avensis le samsun şehir trafiğinde akıcı bir şekilde nadir dur kalk yaparak 30 krş.benzin yakıyorum.90kmh.geçmemek kaydıyla.lpg hiç tat vermiyor arabada o yüzden kullanmıyorum.tabikide bütçenizi zorluyorsa bi zararınız olmaz diye düşünüyorum.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '14
  • 65 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 01, 2017, 14:01:51 »
ne kadar akıllı motor vs. dense de son nesil motorlar ile sizinkiler arasında yakıt konusunda baya fark var  artık. o modeller kendi yaşıtları arasında az yakıyordu ama artık bugün az yakıyor denilemez. lpg düşünün bence eğer sizi üzüyorsa bu hali.

2013 - 2018 AURİS
2018 - ??? VW PASSAT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 39 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 01, 2017, 14:26:07 »
Evet arkadaşlar haklısınız. Yaklaşık 100km/9 litreye tekabül ediyor yakılan tutar. Fazla bişey beklememek lazım sonuçta 110 beygirlik 1,6 motor araba. Tabiri caizse aslan besleyen yemini düşünmez. Daha önce lpg li kullandığım araçlardan çok canım yandığı için benzine devam gibi. Avensis 2.0 motorun 30 kuruş yakmasıda harika. Sanırım motor o kasayı uçuruyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • #Umrumdışı
  • Model Yılı: '16
  • 7 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 01, 2017, 15:21:15 »
1.33 alırken bunları bana çok söylediler. İyi ki almışım diyorum. Şehir içi günlük 30 km yol yapıyorum ve yol bilgisayarım şu an 6.8 de sabitlenmiş durumda. Depo fulleme taktiği ile de gerçekten de arac zam oranına göre 33-37 kr bandında gidiyor.
Skoda Octavia 1.6TDI Style 2017
Toyota Corolla 1.33 Life 2016
Ford Fiesta 2006 1.4 TDCI Ghia

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 21000
  • Model Yılı: '15
  • 19 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 01, 2017, 16:23:13 »
aracım 2015 corolla 1.33 life  geçen şehir dışı 90-100 km bandında hız ile 66 tl ye 414 km gittim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 39 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 01, 2017, 17:19:11 »
Gerçekten 1.33 yakıt oranı çok iyiymiş. Peki aracın ivmelenmesi, hızlanması ve çekişi tatminkarmı acaba. Yazarsanız sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 01, 2017, 18:13:38 »
Özellikle düşük hızlar için energy, eco vb. seri lastikleri de düşünebilirsiniz değişim zamanı gelince.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 21000
  • Model Yılı: '15
  • 19 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2017, 18:58:16 »
Gerçekten 1.33 yakıt oranı çok iyiymiş. Peki aracın ivmelenmesi, hızlanması ve çekişi tatminkarmı acaba. Yazarsanız sevinirim.

aracıma brc lpg taktırdım. benzine göre bayağı yakıtı düştü. performans kaybı ise hissetmiyorum.  aracımdan çok memnunum. ivmelenmesi çekişi ve hızlanması bana göre iyi ancak tabi kişiden kişiye değişir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Haziran 02, 2017, 12:15:20 »
Benimde lpg den canım hayli yanmıştı  4 yıl direndim benzinde kullanmaya gerçekten sıfır sıkıntı her anlamda birde pisikolojik olarak araç benzinli olunca sorunsuz gibi geliyor çekmese gitmese bile benzinli diyorsun veya başka şeylerde sorun arıyorsun. Ama benzin  5 liraları geçince benim maddiyet buna dayanamaz hali geldi lpg ye geçtim ama araştırdım insanların memnun kaldığı bir firmaya taktırdım Brc tercih ettim şu ana kadar ufak tefek konular haricinden sorun yaşamadım toplamda 13 bin km yol yaptım aracın yakıtından şu an son derece memnunum 26-27 krş civarı bir tüketimim var havalar Ankara da hala tam anlamı ile ısınmadı yazın 23 krş a kadar düşer diye tahmin ediyorum . Şehir için uzun yolda ortalama  6,5- 7 litre civarı bir tüketimim oluyor oda son derece iyi .İstanbul da Candan Mühendislik diye bir yer var  çok yerde namlarını duydum hatta  video sistesin de baya videoları falana da var lpg düşünürseniz burada yaptırmanızı tavsiye ederim . Şehir dışından bile giden çok müşterileri var .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 39 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 03, 2017, 11:30:15 »
Ben lpg olayına her zaman soğuk baktım. Araca sonradan uygulanan bir mevzu olduğundan mıdır nedir hiç ısınamadım. Benzinde dayanabildiğim kadar dayanıp en sonunda muhtemelen dizele geçerim diye düşünüyorum. Bu lpg denen olay çok sağlıklı birşey olsaydı kesinlikla araç üreticileri sistemi lpg ye çevirirdi. Yani üretim bandından benzinli değilde direk lpg li araç üretirlerdi. Herkesin fikrine saygı duyuyorum fakat benzine devam yapacak birşey yok ;) ;) ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • #Umrumdışı
  • Model Yılı: '16
  • 7 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 07, 2017, 09:47:38 »

İvmelenmesi, hızlanması ve çekişi tatminkar ama performans sürüşüne olanak vermiyor.
Skoda Octavia 1.6TDI Style 2017
Toyota Corolla 1.33 Life 2016
Ford Fiesta 2006 1.4 TDCI Ghia

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 07, 2017, 10:44:52 »
Ben lpg olayına her zaman soğuk baktım. Araca sonradan uygulanan bir mevzu olduğundan mıdır nedir hiç ısınamadım. Benzinde dayanabildiğim kadar dayanıp en sonunda muhtemelen dizele geçerim diye düşünüyorum. Bu lpg denen olay çok sağlıklı birşey olsaydı kesinlikla araç üreticileri sistemi lpg ye çevirirdi. Yani üretim bandından benzinli değilde direk lpg li araç üretirlerdi. Herkesin fikrine saygı duyuyorum fakat benzine devam yapacak birşey yok ;) ;) ;)

LPG li araç üretilmediğine tam olarak emin olmak lazım. Keza ben üretildiğini okumuştum hiç umulmadık markaların hem de.
   Bu tarz işlemler tercih meselesidir. Şayet tercihler farklılık göstermeseydi; kimse arazi aracı, HB, SW .... v.s. ve hatta farklı renk seçmezdi. Kimisi sadece Hybrid tercih eder, kimisi dizelden ayrılmam, kimisi ben minibüsten küçüğe binmem v.s. v.s. her şey kişilerde biter.

*Yabancı sitelerde çok kısa arama ile (lpg autogas yazarak) pek çok bilgi var. 
    Örnek:    http://www.hurriyet.com.tr/ilk-lpg-li-volkswagen-11882338

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 07, 2017, 15:29:17 »
Ülkemizde ki genel akaryakıt fiyatlarını göz önünde bulundurarak birçok marka artık lpg yi direk sıfır araçlara takarak veriyor . Honda mesela yeni kasasında olayı iyice fabrikasyon hale getirmiş hatta lpg li isteyen müşterilerin araçlarında  40 dan fazla parçanın lpg ye uyumlu şekilde değiştirildiğini duymuştum . İmkanınız varsa Lpg ide sevmiyorum diyorsanız Dizel en iyi tercih olacaktır . Benim hiç dizel aracım olmadı fakat bir sonraki aracımı bende dizel almak istiyorum .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Gezgin
  • Model Yılı: '07
  • 39 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Haziran 09, 2017, 11:08:54 »
Sonunda bızde lpg ye gectık.84000 km de aracım kıyamıyordum. ama baktımkı benzın bana kıyıyor. arastırdım uzun zaman lpg uastalarını ve sonunda 2007 hb otomatık corolla ya ROMANO taktırdım. suanda 60 tl ye 250 km sehır ıcı bınıyorum...

haftaya uzun yola cıkacagım sızlerle paylasacagım.

Düzenleme: Trafik kuralları!.
Trafik kurallarına uyalım.ROMANO Sistem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 39 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Haziran 09, 2017, 13:29:17 »
Özerk bey gerçekten çok iyiymiş yaktığı rakam. İlerde deneyimlerinizi ve memnuniyetinizi paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Gezgin
  • Model Yılı: '07
  • 39 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Haziran 10, 2017, 09:57:17 »
Tabiki haftaya uzun yola çıkacağım dönüşte tekrar paylaşacağım hayırlısı ile
Trafik kurallarına uyalım.ROMANO Sistem.