Gönderen Konu: Yelkenli Tekne  (Okunma sayısı 4553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Yelkenli Tekne
« : Mayıs 28, 2017, 20:01:22 »
Selam, doğa, özgürlük, keşif denince herhalde çok kişinin aklına tekne ilk sıralarda gelir. Özellikle zorunlu haller dışında rüzgar gücü ile yol alması, istenen koyda, çevre de korunmak sureti ile (deniz altı ve üstü dahil) oraları keşfetmek, keyfini çıkarmak ve doğayı hissetmek için en iyi yıllardan birisi. Üç yanı denizler ile çevrili ülkemizde gerekli standartları taşıyan teknelerin yaygınlaşması çok faydalı ve anlamlı olur, bu bir lüks değil, bir gereklilik de bir bakıma. Bazı ülkelerde amatörler için ulaşımı nispeten kolay bir hobi iken ülkemizde maalesef biraz daha zor. Umarım daha makul düzenlemeler kısa sürede yapılır ve örnek olunur.

Toyota Club Türkiye

Yelkenli Tekne
« : Mayıs 28, 2017, 20:01:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
Ynt: Yelkenli Tekne
« Yanıtla #1 : Mayıs 28, 2017, 20:49:48 »
Hakan tespitlerin çok yerinde. Doğa ve zevk için en iyi tercih ama maalesef maliyet olarak ülkemiz amatör tekneciler için oldukça masraflı.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2017, 11:19:15 »
Aynen Seyit abi, aslında gövde üretiminde yerlilik fena değil, iç piyasa düzenlemeler ile geliştirilse motor ve diğer donanımlarda da yerlilik artar. Önemli bir sektör. Sadece lüks olarak görülmeme bu, hele ki farklı denizlere sahip bir ülke olarak. Lüks özellikte olanlar da var tabi.
Aslında çevre denizler sadece haritalarda görülmemeli, insanlar kurallar dahilinde, kültürünü alarak, koruyarak keşfedebilmeli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2017, 13:25:14 »
Aynen Seyit abi, aslında gövde üretiminde yerlilik fena değil, iç piyasa düzenlemeler ile geliştirilse motor ve diğer donanımlarda da yerlilik artar. Önemli bir sektör. Sadece lüks olarak görülmeme bu, hele ki farklı denizlere sahip bir ülke olarak. Lüks özellikte olanlar da var tabi.
Aslında çevre denizler sadece haritalarda görülmemeli, insanlar kurallar dahilinde, kültürünü alarak, koruyarak keşfedebilmeli.

Hakan kardeşim, çok haklısın. Benim de Amatör Denizci Belgem var. Ancak senin de belirttiğin şekilde maliyetler oldukça yüksek. Maliyetin yüksek olması da lüks sınıfa girmesine neden oluyor. Ülkemizin üç tarafı denizlerle kaplı olmasına rağmen bırakın yelkenciliği normal denizcilik bile çok düşük.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2017, 18:02:45 »
Merhaba Hakan,Süper konu açmışsın.Resim de çok güzel.
Maalesef çok maliyetli işler şu an için.Dünya da dikkat etmişsinizdir belki,bazı sahil kasabalarında denizde veya göllerde,yerel halkın bir sürü irili ufaklı böyle tekneleri var.Motor ses olmayışı,dalgalarda ilerleyiş,rüzgar sesi muhteşem bir şey yelkencilik.
Şu an için tek iyi çözüm sanırım Devre yelken sistemi(belki özel bir ismi vardır).Devre mülk gibi para yatırıyorsunuz,yılın belli zamanı atıyorum bu sene ben italyada şu limandan teslim alıp hakkımı kullanmak istiyorum diyorsunuz ve genç yelkenli tekneleri taşıma,bakım vs masraflarına en azından kafa yormadan kullanabiliyorsunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2017, 19:30:55 »
Hakan kardeşim, çok haklısın. Benim de Amatör Denizci Belgem var. Ancak senin de belirttiğin şekilde maliyetler oldukça yüksek. Maliyetin yüksek olması da lüks sınıfa girmesine neden oluyor. Ülkemizin üç tarafı denizlerle kaplı olmasına rağmen bırakın yelkenciliği normal denizcilik bile çok düşük.
Bunun farkında olan insanlara da görev düşüyor, kamuoyu oluşmalı böyle faydalı, anlamlı şeyler için. Genele yayılmalı.

Merhaba Hakan,Süper konu açmışsın.Resim de çok güzel.
Maalesef çok maliyetli işler şu an için.Dünya da dikkat etmişsinizdir belki,bazı sahil kasabalarında denizde veya göllerde,yerel halkın bir sürü irili ufaklı böyle tekneleri var.Motor ses olmayışı,dalgalarda ilerleyiş,rüzgar sesi muhteşem bir şey yelkencilik.
Şu an için tek iyi çözüm sanırım Devre yelken sistemi(belki özel bir ismi vardır).Devre mülk gibi para yatırıyorsunuz,yılın belli zamanı atıyorum bu sene ben italyada şu limandan teslim alıp hakkımı kullanmak istiyorum diyorsunuz ve genç yelkenli tekneleri taşıma,bakım vs masraflarına en azından kafa yormadan kullanabiliyorsunuz.
Bu da güzel bir yöntemmiş Barış, öğrenmekte iyi oldu. Diğer Akdeniz ülkelerinde bunlara ulaşım daha kolay, burada da genele yayılan bir sektör haline gelmeli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2017, 19:34:19 »
İki şey var ki insanın kanına bir girdi mi ömür boyu kurtulmaz mümkün değildir..

Birincisi Denizcilik..ikincisi Havacılık.

Her Türk erkeğinin rüyasıdır herhalde emekli olup bir kıyı kasabasında küçük bir yelkenliye /tekneye sahip olup denizlere açılmak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2017, 19:49:18 »
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2017, 22:31:43 »
İki şey var ki insanın kanına bir girdi mi ömür boyu kurtulmaz mümkün değildir..

Birincisi Denizcilik..ikincisi Havacılık.

Her Türk erkeğinin rüyasıdır herhalde emekli olup bir kıyı kasabasında küçük bir yelkenliye /tekneye sahip olup denizlere açılmak.
Su çok rahatlatıcı bir şey gerçekten. Gerçi Açık Akdeniz ve bazen Marmara ilginç sürprizler yapabiliyor fırtınaları ile.

Alper, rüzgarın bol olsun. (Güzel olmuş da burada yazmayayım şimdi

:islik: )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 31, 2017, 20:53:52 »
valla bir ara ders almayı düşündüm yelken için,ancak yanıma miço bulamadım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 150000
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2017, 23:29:28 »
Abi güzel bir konu gerçekten. Geçen yaz Datça'da paylaştığınız katamaranlardan biriyle açılma fırsatı bulduk, teknoloji harikası bir tekne, sanki otobanda araçla gidiyormuş hissi veriyor, muhteşemdi. Deniz zaten büyüleyici, açık sularda saatlerce aynı noktayı izleyin hiç sıkılmıyorsunuz  :) Bir tek tüplü dalış yapamadım o da bir sonraki hedefim umarım yaparım. Şu an için bizler için bir lüks gibi olsa da umarım dileklerimiz gerçekleşir de gerekliliklerimizden birisi hâline gelir.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 31, 2017, 23:44:04 »
Yelkenli olmasa da eli yüzü biraz düzgün fiber tekneler 10-15 bin liraya bulunabiliyor, gayet de iş görürler bence.