Gönderen Konu: Konfor bakımından araç tavsiyesi  (Okunma sayısı 2895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
Konfor bakımından araç tavsiyesi
« : Mayıs 15, 2017, 10:42:57 »
Arkadaşlar Türkiye şartlarında konfor bakımından alınacak en iyi araç sizce hangisi?
Daha önce kullandığım araçlar Opel Astra J Sedan, Dacia Lodgy, Hyundai Accent Blue bunların hiçbirini beğenmedim kasislerde böbrek taşı düşürüyor resmen.
Tamam sert süspansiyon yol tutuşu arttırır yüksek hızlarda daha güvenli gidersiniz ama ben zaten hız yapmayı sevmiyorum konfor olsunda yol tutuşu olmasın.

Toyota Club Türkiye

Konfor bakımından araç tavsiyesi
« : Mayıs 15, 2017, 10:42:57 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
Ynt: Konfor bakımından araç tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2017, 12:09:52 »
Astra h ya da Golf derim.(Astra H kullanıcısı olarak) Suspansiyonları hem sert hem konforlu geliyor bana

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2017, 12:17:18 »
Eski bir Amerikan. Buick bile olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 15, 2017, 12:26:06 »
Konfor arıyorsanız genel itibariyle alman arabaları bu konuda daha başarılıdır..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 15, 2017, 12:44:30 »
Astra sonrası Corolla da gayet konforlu gelecektir. Ayrıca 15" janta sahip araçlara bakın. Jant arttıkça lastik yanağı küçüleceğinden konfor da negatif anlamda etkilenecektir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 15, 2017, 13:16:43 »
Astra h ya da Golf derim.(Astra H kullanıcısı olarak) Suspansiyonları hem sert hem komforlu geliyor bana
Sen yıllarca Efsane kullanmış birisi olarak Astra H konforlu diyorsan diyecek bir şey bulamıyorum. Sadece yol tutuşu iyi olan Astralarda bütün çukurlara girerken bütün sarsıntıları hissediyorsun. Süspandiyondaki sertler titreşim şeklinde dağılıyor  Benim bildiğim konfor bu değil. Bir tık üstü VW grubu gibi Hem sert Hem konfor onlarda şehir içinde yumuşak, uzun yolda hafif sert...
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 15, 2017, 13:25:08 »
konfor suspansion anlamında aranıyorsa citroen c4 picasso ve daha üst seviyedeki araçları
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 10200
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2017, 13:35:55 »
Fatih bey yazmış olduğunuz markalar ile corolla arasında konfor açısından ciddi fark olduğunu düşünüyorum konfor dediğiniz zaman tek kalemde amerikan arabalarının benim gözümde son model Mercedes ve 1970 kusurlu cadillak ile uzun yol yaptım.konfor günümz araçlarının yavaş yavaş unuttuğu olgu olduğunu düşünüyorum corolla kullanıcısı olarak konfor tatminkar ben mutluyum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2017, 14:10:09 »
Sen yıllarca Efsane kullanmış birisi olarak Astra H konforlu diyorsan diyecek bir şey bulamıyorum. Sadece yol tutuşu iyi olan Astralarda bütün çukurlara girerken bütün sarsıntıları hissediyorsun. Süspandiyondaki sertler titreşim şeklinde dağılıyor  Benim bildiğim konfor bu değil. Bir tık üstü VW grubu gibi Hem sert Hem konfor onlarda şehir içinde yumuşak, uzun yolda hafif sert...

Barış bey objektif olarak yorum yapıyorum.Ayrıca 16 jant 55 yanak lastik var üzerinde.Efsane tamam güzel ,yere yakın araç ama suspansiyonları yuruyeni karşılaştırınca her türlü astra.Efsane zamanının kaliteli arabası olabilir.Efsaneyle karşılaştırmak mantıksız geliyor.Aynı yıl değiller,kasa yapıları farklı,lastik jant ölçüleri farklı...Ayrica astralarda modelden modele jant ve standart lastik olculeri değişiyor.1.4 ler ile 1.6 ların bijon ve lastik boyutları çok farklı

Corolla sol ya da auris ile karşılaştırmanızı tavsiye ederim.Kişisel düşüncelerimdir herkes istediği yorumu yapabilir.

Park ettiğim yerden çıkarken fark etmeyip tümsek gibi bir yerden ön tekerin teki geçti geçenlerde, aynı yerden efsaneyle de geçtim geçmişte ama tangır tungur etmişti efsanede (kısaca altını vurmuştum).Suspansiyon işini iyi yaptı ne bir çökme ne zıplama oldu. Ne derseniz diyin yıl farkı var ve karşılaştırmaya gerek yok diye düşünüyorum.Belki de konfor anlayışlarımız aynı değildir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 15, 2017, 14:20:09 »
d sınıfı her araç sizi konfor olarak memnun edecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Başka Toyota Modeli
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '99
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 15, 2017, 14:36:00 »
Ben de konfora çok önem veren birisiyim. Tecrübelerimi özetleyeyim.

Uygun fiyata en iyi konforu sunan araçlar subarular bence. Legacy, imprealar sınıflarında en konforlu araçlardan.

Önceki aracım lexus rx 300 modeliydi. Yumuşacık süspansiyon, 16jantlar, 70yanaklar ile çok konforluydu.

Şu an 2011 imprezam var. Lexus konforu beklemek olmaz ama araç çok konforlu. Alırken bile bu kadar konforlu olacağını tahmin etmezdim.

Legacy kullandım. Oturaklı yere yakın araçtan sert süspansiyon beklerken yumuşacık süspansiyonları beni şaşırtmıştı.

Toyota camry modeline de bindim, o da gayet başarılıydı.

Corollanın da bazı serileri konforludur. Özellikle 2001 serileri konfor konusunda en iyi corolladır. Sadece araç yüklüyken biraz azalıyor arka konfor, onun dışında çukur tümsek bana mısın demiyor. İmpreza da öyle.

Yeni modellerden ise yeni hyundai i30 ve peugeot 308 bu konuda gayet başarılılar. Auris corolladan daha iyiler.

Bir diğer tavsiyem ise konfora önem veriyorsanız lastiği de dört mevsim seçebilirsiniz. Nokian weatherproof dört mevsim lastikler konfor konusunda artı sağlayacaktır. Ben michelin crossclimate kullanıyorum ama bir sonrakinde nokian alacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 15, 2017, 16:26:16 »
@Uğur Yılmaz (23583)  bey'e katılmak ile beraber 2006-2009 arası Subaru Forester'da seçenekler arasına alınabilir, özellikle arka süspansiyonu Self Leveling sistemi sayesinde bir çok araçtan çok daha konforludur.

Legacy modeli (Outback değil) Forester kadar konforlu olmasa da aynı sınıfta sayılan Toyota Avensis süspansiyon konforu konusunda eline su dökemez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 68000
  • Model Yılı: '12
  • 33 kere teşekkür etti
  • 79 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 07, 2017, 02:28:43 »
Temiz bir tane Chrysler 300C konfor kelimesinin tam karşılığı olur.
Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiç bir faydası yoktur.
 Friedrich Nietzche

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 07, 2017, 09:28:54 »
Hidroaktif süspansiyonlu Citroen C5

Konudaki birçok tavsiye sert süspansiyonlu büyük araç olarak olmuş ki bu pek doğru değil bence. Arkadaş yol konforu arıyor, araç içi konforu değil (boyutsal olarak)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Şu anda paylaşacağım kişisel bir iletim bulunmuyor
  • Kilometre: 60000
  • 7 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 07, 2017, 10:25:09 »
Alper Sınav beye katılıyorum, Citroen C5 yada Peugeot 508 ama araç alırken bence en önemlisi güvenlik (Corolla Euroncap puanı 93) sonrasında dayanıklı (Corolla'da garanti 5yıl) ve ekonomik olmasıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Haziran 07, 2017, 10:57:20 »
Arkadaşlar Türkiye şartlarında konfor bakımından alınacak en iyi araç sizce hangisi?
Daha önce kullandığım araçlar Opel Astra J Sedan, Dacia Lodgy, Hyundai Accent Blue bunların hiçbirini beğenmedim kasislerde böbrek taşı düşürüyor resmen.
Tamam sert süspansiyon yol tutuşu arttırır yüksek hızlarda daha güvenli gidersiniz ama ben zaten hız yapmayı sevmiyorum konfor olsunda yol tutuşu olmasın.

Buradaki örnekler kıstas alınacaksa pek çok araba var. D segmentindeki her araç olur. Örn: Laguna fiyat/konfor olarak (ikinci elde) gayet iyi. Opel insignia. Tercih çok. Fakat beklenti, bütçe, kasa tipi gibi istekler nedir bilmek gerek.

-Soran arkadaş hiçbir cevap vermemiş. Araç aldı muhtemelen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TOYOTA SEVER,ESKİ TOYOTA SAHİBİ.
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '10
  • 19 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Haziran 07, 2017, 13:47:18 »
2008 corollam varken arkadaşımın  H kasa sıfır km astrasına bindim ve kullandım. Süspansiyonların sertliği, en ufak kasisi çukur gibi hissettirmesi hala hatIrımda. Araç sıfır km idi belki ondandır ama bindiğim en sert süspansiyonlu ve konforsuz araçtı. Esneklik sıfıra yakın dersin süspansiyon yok. İlerleyen yıllarda süspansiyonlar salıp konforlu hale geliyorsa ona lafım yok. Yol tutuşuna sözüm yok ama konfor...
2021 Corolla HYBRID Dream (AKTİF)
2013 Hyundai İ30 1,6 GDİ ELİTE (AKTİF)
1991 Mazda 323 HB AT. (AKTİF)
2010 MERCEDES C180 KOMPRESSOR (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Haziran 07, 2017, 22:10:20 »
Astra nın süspansiyonlar japonlara göre sert evet.Ama ben hissetmiyorum fazla, kullandığım için olabilir. En azından tangır tungur etmiyor.2013 Astra h dan sonra 2011 auris e bindim.Inanın kendimi tekrar efsane kasa Corolla'da gibi hissettim nedense.Mühendislik olarak alman ve japon arabalarının karakteristiği çok farklı.