Gönderen Konu: Arabalarınızın Kronik Sorunları  (Okunma sayısı 2267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Arabalarınızın Kronik Sorunları
« : Mayıs 03, 2017, 10:38:05 »
Bu başlıkta şimdiye kadar kullandığınız araçların kronik kabul edilen sorunlarını ve çözümlerini paylaşalım istiyorum. Bu sayede bahse konu olan arabaları kullanan veya almak isteyenler fikir sahibi olacaklardır.

İlk ben başlayayım:

2011 Honda Civic

Direksiyon kutusu sesi: Kasisli yollarda ön takım bozukmuş gibi ses yapar. Ses haricinde sorun teşkil etmez. Garantiden değiştirilse bile 1 yıl içinde aynı sesi bir daha yapıyor. Ben elletmemiştim ama 300-400 TL karşılığında direksiyoncular tamir ediyorlar. Orijinal direksiyon kutusu yetkili servisinde 2500 TL üzerinde değiştiriliyor.

Fren Sorunu: Yüksek hızlarda fren yapınca uğultu tarzında ses çıkarıyor. Çözümü disk ve balata değişimi. Forumlarda bununla ilgili markarlar dolaşıyor. Ben yine hiç elletmemiştim.

2005 Honda Jazz

Arka porya rulman: Eski aracımda iki yıl içinde iki kez sağ arka porya rulmanı değişti. Rulman yanılmıyorsam 100 TL civarında (yan sanayi) 15 dakikalık sök tak basit  işçiliği var.

1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Toyota Club Türkiye

Arabalarınızın Kronik Sorunları
« : Mayıs 03, 2017, 10:38:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Ynt: Arabalarınızın Kronik Sorunları
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2017, 16:23:56 »
Fiesta
Direksiyon kutusu kronik olarak hatalı, yetkili servis 800 tl diyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '11
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2017, 16:37:27 »
Verso 2.0 dizel: mekanik olarak sıkıntısı yok.  Malzeme kalitesi ve işçilik zayıf, 90000 km de sağ kapı fitilinden ses geliyor.

Yaris 1.3 sol special 2004: 170000 küsür km de. Mekanik bir sıkıntısı yok. 1 kere kornası bozuldu 10 tl gibi komik bi rakama değişti. Radyosu arada gidiyor çalarken birden sesi gidiyor, tokat atınca ses geri geliyor 😂. Araç hareket halinde camları açıksa camlar titriyor kronik sıkıntısı bu herkeste var kronik sanırım. Bozuk yollarda arka pandizot sallanıyor, ses yapıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 25, 2017, 20:56:41 »
Toyota 2003 model corollamın kronik sorunu devamlı motor kapağı üzerinde kedi yatması idi. Ne yazıkki 2017 corollamında kronik sorunu yine motor üzerinde kedi yatması bıktım çamur temizlemekten ayrıcaa yeni corollanın plastik aksamı çok adi hemen zarar görüyor. Önerisi olan varmı.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 24, 2017, 14:22:38 »
Yasin beyin aracını merak edip(bu aralar bende CRV inceliyorum :) ) konularını incelerken bu konu dikkatimi çekti yazmak istedim yazık olmuş güzelim konuya pek rağbet olmamış :)

2003-2008 accordların kronik sorunlarından bahsetmem gerekirse (ki bu çoğu honda araçlarında kroniktir)

*direksiyon pompa arızası = 750 lira kadar masrafı varmış(şükür benim başıma gelmedi)
*Motor ve şanzıman kulaklarının kopması = Tek motor kulağı 250 liradan fazlaydı sanırım ve bu araçlar orjinal parça dışında yan sanayi ürünleri pek kabul etmiyor aynı sıkıntıyı kısa sürede yineliyor.Şuan buda bende mevcut değil yada varsa bende oluşmadığı için fark etmedim :)
*CD çalar teybin CD okumasının bozulması = Bu sıkıntı aldığımdan beri var bende aux usb bağlantı cihazı alarak çözdüm olayı.(150-250 lira arası)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...