Gönderen Konu: Hız Sınırı Bölgesi  (Okunma sayısı 9500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
Ynt: Hız Sınırı Bölgesi
« Yanıtla #20 : Mayıs 03, 2017, 10:59:36 »
Birçok arkadaş benzeri derttten muzdarip... "Mezbahaneden kaçmış öküzlerin" varlığı bir gerçek. Şehirlerarası yollardaki  hız sınırının birden 50 km hıza düşürülmesi bana göre de sıkıntılı da olsa uymaktan başka çözüm yolu görünmüyor. Aksaray şehir merkezi girişinden Ankara yönüne doğru gelirken bir TIR'ı selektör-korna yaptığı için şikayet ettim. Takometre (Hız Ölçer) kontrolünü talep edip şikayetçi olacağımı belirttim. Gereken yapıldı. Kemalpaşa'da trafik kazalarıyla ünlü  bir otobüs firmasına ait otobüs yarı emniyet şeridinden yarı kendi şeridimden beni sağdan sıkıştırarak solladı. Çok büyük tehlikeler atlatıyorum. Çok şükür 150 km. hız yapabilecek arabam da var ustalığım(!) da... Ama yazık değil mi? Aracımda yol kamerası da var.  Kuralları falan takan pek yok da. En çok başkasının can sorumluğunu üzerine alan öğrenci, fabrika servisleri ve halk-yolcu otobüslerininin yaptığı ihlaller çok dikkatimi çekiyor. Görüş belirten tüm forumdaşlarıma kazasız belası yolculuklar diliyorum.

Evet özellikle okul servisleri çok daha tehlikeli, çünkü bu servisteki çocuklar, kurallara uymayan uyanık KeMAL amcalarını çok usta şoför sanıyorlar ve onu örnek alıyorlar. KeMAL amcaları ışıkta durmuyor, ters yöne giriyor, emniyet şeridinden hızlıca gidiyor vs. Çocuklarda bu kuralsızlığı, ahlaksızlığı, saygısızlığı ilerde uyguluyorlar. Çünkü önlerinde örnek ve usta şoför olarak mezbaha kaçkını ÖKÜZ keMAL amcları var...
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 03, 2017, 10:59:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 03, 2017, 10:59:49 »
Günümüz trafik akışını yolların duurmunu kullandığımız araçları göz önünde bulundurursak  50 km çok düşük bir hız . Köy yollarında şehir içi sokak ve caddeler de  50- 70 uyulabilecek bir kural zaten istesekte üstüne çıkamıyoruz . Ama Şehirler arası yollarda buna uymak gerçekten uyan sürücünün diğer sürecüler tarafından kazaya sebebiyet vermesine neden olabilir . Basit bir örnek vereyim Hafta sonu köyüme gittim dönüşte İstanbul Ankara yolundan dönüyorum 90 km hızla seyir ederken sağ şeritte önümdeki araca yaklaştığımı fark ettim soldan çok hızlı gelen araçlar vardı bir an çıkamadım önümdeki sellktör yaptım ayağımı gazdan çektim fakat sanki iyice yavaşladı mecburen frene bastım 3 vites 50 km hıza kadar düştüm ve aracı geçtim içindeki sürücünüğ ruh halini gerçkten merak ettim adam gayet umursamaz tintin gidiyor . Gerçekten bu tarz bir sürücü iseniz bunu yapmayın .Trafiğin akış şekli yol durumu zaten size ne kadar hızlı gitmeniz gerektiğini hissettirir . Otoban yolda 80 le sol şeridi işkal eden sürücüler de var onları zaten direk Allah a havale ediyorum . Adam kuş serisi araçla ( kesinlikle küçük görmüyorum haddime değil ) en solda gidiyor uyarmana rağmen de solu bırakmıyor .Arabanın hızı neyse ona göre gideceksin . Kimseyi de kendinide zor durumda bırakmayacaksın .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mayıs 03, 2017, 11:03:40 »
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz tebrikler.. Ben de trafik kurallarına kati olarak uyan sürücülerdenim. Ancak belirttiğiniz şehirlerarası yollardaki 50 km hız bölgelerine sizin de söylediğiniz gibi istesem de uyamıyorum. O yollarda 50 km hız can güvenliği açısından tehlike arzediyor çünkü..

O bölgeleri mümkün olduğunca yavaş geçiyorum ancak hiç bir zaman 50'ye düşemiyorum.. Tabi böyle olunca hem kuralı ihlal ediyorum, hem trafiğin seyrini bozuyorum :/ saçma bir durum oluyor...
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 03, 2017, 11:23:39 »
Memlekette hız sınırlamaları karman çorman. Çarşamba pazarına dönmüş. Hız sınırı bölgeleri, sabit radarlar, olmayacak yerlerde tuzak radar uygulamaları. Radara karşı değilim fakat yerinde uygulanmalı. Bu işin adam gibi standardı olmalı.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 69 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 03, 2017, 11:56:02 »
Günümüz trafik akışını yolların duurmunu kullandığımız araçları göz önünde bulundurursak  50 km çok düşük bir hız . Köy yollarında şehir içi sokak ve caddeler de  50- 70 uyulabilecek bir kural zaten istesekte üstüne çıkamıyoruz . Ama Şehirler arası yollarda buna uymak gerçekten uyan sürücünün diğer sürecüler tarafından kazaya sebebiyet vermesine neden olabilir . Basit bir örnek vereyim Hafta sonu köyüme gittim dönüşte İstanbul Ankara yolundan dönüyorum 90 km hızla seyir ederken sağ şeritte önümdeki araca yaklaştığımı fark ettim soldan çok hızlı gelen araçlar vardı bir an çıkamadım önümdeki sellktör yaptım ayağımı gazdan çektim fakat sanki iyice yavaşladı mecburen frene bastım 3 vites 50 km hıza kadar düştüm ve aracı geçtim içindeki sürücünüğ ruh halini gerçkten merak ettim adam gayet umursamaz tintin gidiyor . Gerçekten bu tarz bir sürücü iseniz bunu yapmayın .Trafiğin akış şekli yol durumu zaten size ne kadar hızlı gitmeniz gerektiğini hissettirir . Otoban yolda 80 le sol şeridi işkal eden sürücüler de var onları zaten direk Allah a havale ediyorum . Adam kuş serisi araçla ( kesinlikle küçük görmüyorum haddime değil ) en solda gidiyor uyarmana rağmen de solu bırakmıyor .Arabanın hızı neyse ona göre gideceksin . Kimseyi de kendinide zor durumda bırakmayacaksın .
Kusura bakmayın, trafik için tehlike yarattığım sonucunu kabul etsem de  görüşünüze katılmıyorum sorun da işte burada, o "tin tin giden sürücü" müsaade edilen azami hızda ise  eleştirmeye hakkımız yok bu bir; ikincisi sağ şeritte belki araç değil de hareketsiz  cisim (patlak lastik, hayvan veya  leşi vb.) olsa ne yapacaktınız? Yanlış anlamayın konulan kurallara  uymak zorundayız. İlk mesajımda sollama dışında (5 veya 10 saniyedir) sol şeritte hiç bulunmadığımı belirtmiştim.  Yerleşim yerleri dışında sorun yaşamıyorum zaten. Sınır 50 km olduğu  sürece uyacağım. Çözüme yönelik sizden BİMER'e mesaj yazmanızı rica ediyorum. En azında bu sınır 70 km'ye çıkarılsın. Şehiriçi insanların yoğun yaşadığı yerlerden söz etmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 54 ES ?
  • Araç: Auris
  • 19 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 03, 2017, 13:19:36 »
Düzce ve boluda var bu hız sınırı bölgelerinden , trafiği tehlikeye sokmamak adına uyamıyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 69 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mayıs 03, 2017, 13:37:59 »
Düzce ve boluda var bu hız sınırı bölgelerinden , trafiği tehlikeye sokmamak adına uyamıyorum..
Eyüp Bey uymakta gerçekten ben de zorlanıyorum. Kesinlikle sınır yükseltilmeli ama benim isyanım en azından belirlenen sınırın azami hızında bulunan sürücünün (sanırım benden başkası da yok, çünkü henüz görmedim) selektör, korna , el-kol işaretleriyle tacizidir. Kimsenin hızına söz ettiğim yok. Kazasız sürüşler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
Ynt: H
« Yanıtla #27 : Mayıs 03, 2017, 13:57:40 »
Ben de geçen hafta Aksaray-Ankara yaptım. yol boyunca bir çok yerde çalışma var levhası vardı. Ama çalışma sadece bir yerde vardı. Koçhisar'ın ilerisinde köprü yapıyorlardı, galiba. Sarı levhalarda azami hız sınırı 50 km/sa diyor, 30 km/sa diyor. Ama çalışma yok. Sonra levhalar bitiyor. Her şey normal.Çalışma yoksa neden levha koyarsın ki?
 Bu sebeple insanın levhaya uyası gelmiyor.
Hız sınırı Bölgesi ise ayrı bir durum.

Çift şeritli yolda Sollama yapıyorum hızım 110-115 km/sa. Sağımda 2 -3 araç var. Ben uygun hızda soldan gidiyorum. Arkadan adam gelmiş , selektör yapıyor kornaya basıyor.  Sağ şeride giremiyorum , dolu. Yavaşlıyamıyorum adam arkamdan  tampon tampona takip ediyor. Onun istediği gibi 150 km/sa hıza çıkıp, bir an evvel sollamayı bitirmemi istiyor, o da kuralsız ve tehlikeli. Siz ne yaparsınız bu durumda?

Ülkemizde maalesef denetim yok. Bizi taciz eden araçların plakasını emniyete bildirsek. Resmini, videosunu çekip yollasak, ceza kesseler, sorun çözülür gibi. 

Yusuf bey, iki sorunuza cevap vereyim. Birincisi araç sollarken arkadan gelen magandaların selektörleri karşısında ne yaparsın? Çok basit ben yine kendi emniyetimi ve sollamakta olduğum araçların emniyetini gözeterek 110-115 km hızla araçları sollamaya devam ediyorum. Arkamdan gelen maganda istediği kadar selektör yapsın korna çalsın. Araçları sollayınca da yine yavaş yavaş sağa geçiyorum. Arkamdan gelen 7 aylık maganda çatlıyor.

İkinci sorunuz, bu tip magandaların resimlerini çekip, plakalarını alıp polise bildirsek ceza kesseler hallolur mu? Bunun cevabı da çok basit. Tek kelime ile hayır çözüm olmaz. Çünkü polis öyle plaka bildirdiniz, resim video gönderdiniz hemen buna ceza keseyim demiyor. BU konuyu daha önce de yazmıştım. (Bu açıklama bizzat bana Emniyet Genel Müdürlüğünden verilen cevaptır.) Polisin açıklaması şöyle;
- Kural ihlali olduğunda polisi arayacaksınız,
- Güzergah üzerindeki polis ekibine bilgi verilecek,
- Güzergah üzerindeki ekip şikayet ettiğiniz aracı yakalayabilirse yakalayacak,
- Yakaladığı esnada da aynı kural ihlalini yapıyorsa ceza yazacak.

Bu arada siz de araç kullandığınız için resim veya video çekmeniz halinde siz de kural ihlali yapmış olacaksınız ve size de ceza yazılma ihtimali var.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mayıs 03, 2017, 17:35:36 »
 Çözülmeyecek konu değil, çok da kolay çözülür, yeterki doğru amaç ile çözülmek istensin. Ancak bı sadece trafik sorunu değil.

Bazı kişilik tarzlarının trafiğe de yansıması var. Karşıdan karşıya geçeni görüp gaza basan insan bu konuda çok sağlıklı olmasa gerek, ya da uzun aracı sollayana arkadan sellektör yapmak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mayıs 03, 2017, 17:48:56 »
Teşekkür ederim, daha söylecekcek çok şey var da forumdan kovarlar sonra :D
:D
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '10
  • 68 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mayıs 03, 2017, 20:58:59 »
Bir de sinyal yakmayanlar var?  >:(

Ben tali yolda bekliyorum. Adam geçse de karşıya geçsem diye. Ama adam tın tın geliyor. Sonra da sallana sallana sağa dönüyor.  :argh: Halbuki sinyal yaksa...

Sinyal kolunu başka amaç için kullanıyorlar galiba.  :kötü:
.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mayıs 04, 2017, 08:52:00 »

Ben tali yolda bekliyorum. Adam geçse de karşıya geçsem diye. Ama adam tın tın geliyor. Sonra da sallana sallana sağa dönüyor.  :argh: Halbuki sinyal yaksa...

.

Maalesef birde böyle birşey var. Ömrü hayatında sinyal vermeyen adamlar var. Sadece ters yöne felan girecekleri zaman sinyal verenler de var :D Buna karşılık sinyal verince yol vermiyecem diye gaza basan dengesiz mezbaha dışında yaşayan öküzler de var. :D Kısacası bizim trafiğimiz düzelmez. Çünkü saygısız, ahlaksız ve bencil bir toplumuz. :( 
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 2000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mayıs 08, 2017, 18:53:15 »
Etiğe bakacak olursak yanlış bir kural fakat daha çok şunun için uygulandığını düşünüyorum.
Bu şekilde tabelaların olduğu yerler yol kenarında 3-4 evin bulunduğu yerler.Buralarda kazalar çokça olabiliyor anayola çıkarken vurmalar vs.Bundan dolayı suçlu kişiye daha fazla kitleyerek caydırıcılığı olması için olabilir.Onun haricinde uyulmaması durumunda fazla bir yaptırım olacağını düşünmüyorum.

Mesela çoğu yerde yaya geçidinden geçmek ya çok uzak yada çok sıkıcı bir yerde ama bir kaza durumunda eğer yaya geçidinden geçmediyseniz 10/4 siz kusurlusunuz.Bunun gibi
Daddy Cool-Corolla 1.6 Touch Manual İnci Beyazı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mayıs 09, 2017, 13:37:25 »
Maalesef ülkemizdeki hız sınırları aşırı saçma bir şekilde koyulmuş durumda. Uzun yolda yaya geçidi koyulmaz, üst geçit ya da alt geçit koyulur zaten. Bölünmüş yolda 110 ile giderken hız sınırı 30 olan yerlerle karşılaşılıyor saçmalık bu. 70 olsa hadi neyse. Öte yandan şehiriçi hız sınırının da insanların atlayabileceği yerlerde 30 olması gerekir. Ama Ankara'daki Eskişehir yolunda 5 şeritli yolda hız sınırı 70 idi bir aralar. Böyle saçmalıklar oluyor malesef. Bir diğer sıkıntı ise hafif bir virajda bile 70 uyarısı olması. Yolu bilmeyenler için büyük sıkıntı gerçekten. Halbuki o yol 100 ile de rahat dönülüyor sağa sola milim kıpırdamadan.
Bu konuda en sevdiğim ülke Almanya, yolları zaten güzel malum, hız sınırı da çok gerçekçi. Sınırsız bölgeden sonra 110 olan bir yere girildiyse o yoldaki viraj en fazla 110 ile rahat şekilde dönülebilir oluyor gerçekten. Şehiriçinde 50 hız sınırı ise çok normal. Sokak araları 20-30 değişiyor. Tam olması gereken limitler.

-------------------------------------
Alıntı yapılan: Yusuf Arslan (36123) - Mayıs 03, 2017, 20:58:59

-----------------------------

Alın benden de o kadar, sinir oluyorum bu tiplere. Saygısızlık tamamen.

------------------------------------------
Alıntı yapılan: Yusuf Arslan (36123) - Mayıs 02, 2017, 20:01:13
Ben de geçen hafta Aksaray-Ankara yaptım. yol boyunca bir çok yerde çalışma var levhası vardı. Ama çalışma sadece bir yerde vardı. Koçhisar'ın ilerisinde köprü yapıyorlardı, galiba. Sarı levhalarda azami hız sınırı 50 km/sa diyor, 30 km/sa diyor. Ama çalışma yok. Sonra levhalar bitiyor. Her şey normal.Çalışma yoksa neden levha koyarsın ki?
 Bu sebeple insanın levhaya uyası gelmiyor.
Hız sınırı Bölgesi ise ayrı bir durum.

Çift şeritli yolda Sollama yapıyorum hızım 110-115 km/sa. Sağımda 2 -3 araç var. Ben uygun hızda soldan gidiyorum. Arkadan adam gelmiş , selektör yapıyor kornaya basıyor.  Sağ şeride giremiyorum , dolu. Yavaşlıyamıyorum adam arkamdan  tampon tampona takip ediyor. Onun istediği gibi 150 km/sa hıza çıkıp, bir an evvel sollamayı bitirmemi istiyor, o da kuralsız ve tehlikeli. Siz ne yaparsınız bu durumda?

Ülkemizde maalesef denetim yok. Bizi taciz eden araçların plakasını emniyete bildirsek. Resmini, videosunu çekip yollasak, ceza kesseler, sorun çözülür gibi. 
---------------------------------------------------

İlk dediklerinize katılıyorum. 2. paragrafınızındaki dediklerinizin bir kısmına katılıyorum. Sol şerit sollama için kullanılır ve sağdakine yakın bir hızla sollanılmaz, sol şerit çok işgal edilmemesi gerekir. Önünüz dolu da geçemiyorsanız arkadan sinyal yakan öküzlere ben de sinir oluyorum. (Bazı durumlarda en öndeki yavaş gittiği için yakarım ben de, önümdeki için değil.) 1-2 selektör yaparsın adam boşalasıya kadar beklersin, doluysa nereye gidecek sonuçta. Ama olması gerekenden yavaş sollayanlara ben de selektör yaparım. Çünkü arkadan hızlı geleni gördüğümde ve sollamayı o gelesiye kadar bitiremeyeceksem azıcık daha fazla gaza basarım. Onu yavaşlatma hakkımı kendimde görmem çünkü, elimde imkan varsa. Siz de 110-115 den anlık 120 ye çıkın bir şey olmaz.

Dün otobanda otoban hız sınırının ucunda giderken çok gerilerden bmw m4 selektör attı, halbuki o gelesiye kadar zaten çoktan orta şeride girerim. Ben orta şeride girdikten 5-10 saniye sonra geçebildi ve geçtiği gibi ben de ona uzun ledler selektör attım. :D O da yarış yapacak zannetti, yavaşladı, geçmemi bekledi, solladım sonra orta şeride girdi, sonrasında tekrar solladı yanımda sürdü gitti. :D Böyle tipler de var.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.