Gönderen Konu: Hız Sınırı Bölgesi  (Okunma sayısı 9493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '17
  • 69 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
Hız Sınırı Bölgesi
« : Mayıs 02, 2017, 11:26:01 »
 Değerli Arkadaşlar, hız kurallarına her yerde olağanüstü sağlık vb. acil durumlar hariç %100 uyan bir sürücüyüm. Ancak bu kurala katı bir şekilde uymam trafiği de kesinlikle tehlikeye düşürüyor. Bunun  farkındayım. Birgün birisi arkadan geçirecek, bu da sonum olacak çünkü muhatap olduğum araçlar ya kamyon ya da TIR... Özellikle şehirler arası yollarda "Hız Sınırı Bölgesi (50)" yazan tabela sonrasında ciddi sıkıntılar yaşıyorum. Bugüne kadar uyan tek bir sürücüye rastlamadım. Ben mi yanlış yapıyorum? Canım gittikten sonra lanet olsun kurala. TIR'lar, kamyonlar durmadan selektör yapıyor, senin de senin kullandığın arabanın da ... der gibi kornaya acı acı basıyorlar. Yolun solunu asla sollama dışında kullanmam , bulunduğum süre saniyelerle sınırlıdır. Yerleşim yeri hız bölgelerinde azami hız 50 km. ile seyrederken dörtlüleri yakmaya başladım. Yine neredeyse arka tampona değdirecek gibi yaklaşılıyor. En sağda azami hızda olan bir araca neden selektör yapılır anlamış değilim. Lütfen yanlış yapıyorsam yanlış yaptığımı da belirtiniz. Polisi arayarak kuralı sordum. "50 km. hızla gitmeniz gerekiyor" denildi. Örnek olarak Ankara- Eskişehir arası Temelli-Kaymaz-Oğlakçı vb. yerleşim yerleri.Ha bana sorarsanız kesinlikle saçma bir sınırlama, çünkü şehirler arası  bir yol bu. Ama konulan kurallara uymak gerekiyor.  Herkese kazasız belasız sürüşler.

Toyota Club Türkiye

Hız Sınırı Bölgesi
« : Mayıs 02, 2017, 11:26:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
Ynt: Hız Sınırı Bölgesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2017, 11:32:09 »
Bu konuya gelecek mesajları merakla bekliyorum, hatta emniyetten yetkili arkadaş varsa onların cevaplarını daha fazla merak ediyorum. Aynen sizin dediğiniz gibi o hız sınırı 50 yazan yerde 50 ile giden kaç kişi var.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '20
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2017, 11:50:05 »
Bu konu benim de en çok sıkıntı yaşadığım konuların başında geliyor.Önceden aynı bölgelerde 70 km.olan hız sınırı ne hikmetse 50 km.ye düşürüldü.özellikle uymaya çalıştığım ama bir türlü beceremediğim, forumdaki üyelerin de uyamadıklarını düşündüğüm bu konuda, Karayolları Genel Müdürlüğü hangi düşünceye hizmet böyle bir uygulamaya gitti gerçekten merak ediyorum.
Ben Kayseride yaşıyorum,Trafik Denetleme şehiriçinde radar uygulaması yapıyor.uyguladıkları hız sınırı 70 km.içerisinden geçerken sağında veya solunda 5-10 yerleşim alanı bulunan yerler daha mı tehlikeli? bir anlam veremiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 259400
  • Model Yılı: '95
  • 72 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2017, 12:18:42 »
İlk zamanlarda uymaya çalıştığım ama beceremediğim bir kural, kırsal kesimlerde köyün içinden geçerken çok mantıklı ancak şehirler arası yollarda tehlike yarattığından uymuyorum. Şimdiye kadar bunun için ceza yiyen 1 kişi gördüm 82 km ile 412₺ ceza yazılmış. Bence kusurlu bir kural.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2017, 12:21:06 »
bu konu aklı başında kurallara uyan sürücülerin en büyük sorunu,bende ankara izmir yolunu yılda 2-3 kere arşınlayan biri olarak çok sıkıntı çekiyorum.şehirler arası yol yapıyorsun,adam gelip sağına soluna gecekondu yapıyor,sonra oluyor meskun mahal ve 50 km,tr de hangi cesaretle emniyet şeridinde durabilirsiniz,tır lar sizi biçiyor,tv haberlerine bakınız.hala tr nin 2 .ci ve 3. kenti arasına otoyol yapamamışsınız,kamyonları tırları kontrol edemezseniz,biz 50 km uyalım,uymayana meskun mahal çıkışı 5 ceza puanı,800 tl ilk radar cezasını uygulamadıktan sonra vatandaş ne yapsın?şimdilik en pratik iş meskun mahali 70 km ile sınırlamalı+ % 10,bunu aşana da çıkışta ceza gelmeli,yönetmelikte acilen değişmeli..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2017, 13:11:15 »
Emin olun aynı sıkıntıları, kurala saygı gösteren, bilinçli herkes yaşıyor. Kural tehlikeyi önlemek için iken kurala riayet edenleri tehlikeye atıyor. Kurala uymayı alışkanlık haline getirenleri de bir süre sonra bu alışkanlıktan vazgeçirme nedeni olabiliyor.
Bir çok yerde benzeri tabelalara denk geliyorum ancak çoğu uyarı olmaltan ziyade uyana tehlike oluşturuyor, bir istisna dışında. Antalya liman, merkezde 40 km/s sınırı var, o bölge için çok mantıklı. Diğerleri tekrar elden geçirilmeli etraflıca düşünülerek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 69 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mayıs 02, 2017, 13:30:53 »
  Değerli Arkadaşlar ben bu konuyu resmi makamlara (BİMER) bildirmeyi düşünüyorum siz de destek verirseniz sevinirim. Bahsettğim yerler şehiriçi değil. En azından 70 km'ye çıkarılmalı. Tacizden bunaldım inanın. Birgün ya birinin elinde kalacağım ya biri elimde kalacak. Görüş bildren herkese teşekkür ederim. Kazasız belasız yolculuklar dilerim. Saygılarımla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 02, 2017, 14:02:37 »
Bu kraullar konulduğunda bölünmüş yol, double yol vs. yoktu. Gidiş geliş tek şerit yollar zamanında koyulmuş hız sınırları. Şimdi birçok yerde yollar otobandan daha iyi ama tabelalar hala eski yol durumunun tabelası. Kurala uysan kazaya sebep olursun, uymasan ceza geliyor. Böyle saçma bir durum işte.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 69 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 02, 2017, 14:09:43 »
Bu kraullar konulduğunda bölünmüş yol, double yol vs. yoktu. Gidiş geliş tek şerit yollar zamanında koyulmuş hız sınırları. Şimdi birçok yerde yollar otobandan daha iyi ama tabelalar hala eski yol durumunun tabelası. Kurala uysan kazaya sebep olursun, uymasan ceza geliyor. Böyle saçma bir durum işte.
"Hız Sınırı Bölgesi" tabelalarını 2-3 yıldır görüyorum. Daha önce hiç görmemiştim. Yeni tabelalar. Elbette şehir içi hız 50 km. idi. Sanıyorum arttırma yetkisi yerel olarak UKOME denen komisyonlarda. Kurallara uymanın kaza yaratacağı ender durumlardan biri.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 02, 2017, 14:15:58 »
Kurallar, kanunlar, yönetmelikler kamu faydası ilkesine göre düzenlenir. Ancak, diğer arkadaşların da söylediği gibi, bu kurallar, faydadan çok tehlike arzetmekte. 
110 km hızla giderken, birden önünüze dikiliveren hız sınırı tabelasıyla aniden hız düşürmek, trafikteki herkes için çok büyük risk oluşturuyor. Geçen sene memleketten gelirken, Bozüyük civarında seyrederken, önümdeki araç bu hız sınırı yüzünden resmen frene asıldı, ben ve benim arkamdan gelenler son anda kurtardık. Ölümlü, yaralanmalı çok büyük bir kazaya sebep olabilirdi. Bu kuralın otoyolda uygulanmasının hiç bir mantıklı açıklaması yok eğer ki ceza tahsilatı yapmak gibi bir gayeleri yoksa. Ben şahsen bu kurala kendi güvenliğim için uymuyorum. Yoksa bir gün birisi beni önüne alıp götürecek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 69 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 02, 2017, 14:30:07 »
Kurallar, kanunlar, yönetmelikler kamu faydası ilkesine göre düzenlenir. Ancak, diğer arkadaşların da söylediği gibi, bu kurallar, faydadan çok tehlike arzetmekte. 
110 km hızla giderken, birden önünüze dikiliveren hız sınırı tabelasıyla aniden hız düşürmek, trafikteki herkes için çok büyük risk oluşturuyor. Geçen sene memleketten gelirken, Bozüyük civarında seyrederken, önümdeki araç bu hız sınırı yüzünden resmen frene asıldı, ben ve benim arkamdan gelenler son anda kurtardık. Ölümlü, yaralanmalı çok büyük bir kazaya sebep olabilirdi. Bu kuralın otoyolda uygulanmasının hiç bir mantıklı açıklaması yok eğer ki ceza tahsilatı yapmak gibi bir gayeleri yoksa. Ben şahsen bu kurala kendi güvenliğim için uymuyorum. Yoksa bir gün birisi beni önüne alıp götürecek.

Bahsettiğim yerler "OTOYOL" değil ama. OTOYOL olsa ben de belki  uymayabilirim. Bence hem ceza kesme amacı hem de kaza olması durumunda sorumluluğu sadece sürücülere yükleme amacı güdülüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 02, 2017, 16:30:32 »
Bahsedilen yerlerde ki hız sınırlamaları sizlerinde bildiği gibi yerleşim yerleri içinde ki hız sınırlamalarıdır. Kanun ve yönetmelikle düzenlenmiştir. Şehir içi hız sınırı valilikçe belirlenmediği sürece 50km/s dir.

Bunun amacı şehirlerarası yollarda seyreden sürücülerin o yerleşim yerlerinde yaşayan insanların yaya veya araçlı olarak yoka çıkabileceklerinden dolayı herhangi bir kazaya sebebiyet vermemeleri içindir.

Ha karayolları bu yolları yaparken yerleşim yerlerinde yaşayanların güvenliğini sağlayacak şekilde düzenlemeleri gerekir fakat bizde ceza yazmak için tuzak olarak kullanılmaktadır.

Burada sıkıntı tabelalarda değil, malesef ki kuralları kendimize göre yorumlayan biz sürücülerdedir. Mesela okul önlerine hız levhası konulur 30km/s diye ama kimse uymaz. Yerleşim yerlerinde 50km/s yazar ama radar olmadığını biliyorsak hızımızı düşürmeyiz. Kurallara uyup hızını düşürene de kızarız. Avrupa'da yaşayanlar veya oraya gidenler görmüştür. Oralarda ya yerleşim yerleri şehirler arası yollarla bağı yoktur. Yada sürücüler o yerlere geldiğinde hız sınırlamasına uyarlar. Burada sorun ülkemizdeki yetersiz eğitimden dolayı kimsenin kurallara uymaması ve trafik içinde konulmuş yazılı olmayan kurallara uymasımdan kaynaklanmaktadır. ,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mayıs 02, 2017, 17:20:00 »
Bahsedilen yerlerde ki hız sınırlamaları sizlerinde bildiği gibi yerleşim yerleri içinde ki hız sınırlamalarıdır. Kanun ve yönetmelikle düzenlenmiştir. Şehir içi hız sınırı valilikçe belirlenmediği sürece 50km/s dir.

Bunun amacı şehirlerarası yollarda seyreden sürücülerin o yerleşim yerlerinde yaşayan insanların yaya veya araçlı olarak yoka çıkabileceklerinden dolayı herhangi bir kazaya sebebiyet vermemeleri içindir.

Ha karayolları bu yolları yaparken yerleşim yerlerinde yaşayanların güvenliğini sağlayacak şekilde düzenlemeleri gerekir fakat bizde ceza yazmak için tuzak olarak kullanılmaktadır.

Burada sıkıntı tabelalarda değil, malesef ki kuralları kendimize göre yorumlayan biz sürücülerdedir. Mesela okul önlerine hız levhası konulur 30km/s diye ama kimse uymaz. Yerleşim yerlerinde 50km/s yazar ama radar olmadığını biliyorsak hızımızı düşürmeyiz. Kurallara uyup hızını düşürene de kızarız. Avrupa'da yaşayanlar veya oraya gidenler görmüştür. Oralarda ya yerleşim yerleri şehirler arası yollarla bağı yoktur. Yada sürücüler o yerlere geldiğinde hız sınırlamasına uyarlar. Burada sorun ülkemizdeki yetersiz eğitimden dolayı kimsenin kurallara uymaması ve trafik içinde konulmuş yazılı olmayan kurallara uymasımdan kaynaklanmaktadır. ,

Maalesef haklısınız. Eğitimli isnalarımız da kurallara uymuyor. "Eğitim cehaleti alır EŞEKlik baki kalır" sözü tam bizim insanlarımıza göre. Kurallara uymamayı biz uyanıklık olarak görüyoruz. Emniyet şeridinden gitmeyi, ters yöne girmeyi, yolun ortasına parkedip kendi işini görmeyi vs. İnsanlarda saygı ve ahlak olmayınca ne kadar tabela da koysan kural da koysan boş. İnsanlarımız çok bencil. Ben işimi halledeyimde trafik durmuş, sorun olmuş kimsenin umurunda değil.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 02, 2017, 19:38:59 »
Aslında çok güzel, anlamlı bir karşılaştırma yapılabilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız orada nasıl kullanıyor, Türkiye'ye gelince ilk hafta ve sonraki haftalar nasıl kullanıyor.

Kural; adil, genel ve denetlenir olduğunda anlam taşır aslında. Buna trafik kuralı da, ahlak kuralı da, ticaret kuralı da, apartman kuralı da... dahil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '10
  • 68 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 02, 2017, 20:01:13 »
Ben de geçen hafta Aksaray-Ankara yaptım. yol boyunca bir çok yerde çalışma var levhası vardı. Ama çalışma sadece bir yerde vardı. Koçhisar'ın ilerisinde köprü yapıyorlardı, galiba. Sarı levhalarda azami hız sınırı 50 km/sa diyor, 30 km/sa diyor. Ama çalışma yok. Sonra levhalar bitiyor. Her şey normal.Çalışma yoksa neden levha koyarsın ki?
 Bu sebeple insanın levhaya uyası gelmiyor.
Hız sınırı Bölgesi ise ayrı bir durum.

Çift şeritli yolda Sollama yapıyorum hızım 110-115 km/sa. Sağımda 2 -3 araç var. Ben uygun hızda soldan gidiyorum. Arkadan adam gelmiş , selektör yapıyor kornaya basıyor.  Sağ şeride giremiyorum , dolu. Yavaşlıyamıyorum adam arkamdan  tampon tampona takip ediyor. Onun istediği gibi 150 km/sa hıza çıkıp, bir an evvel sollamayı bitirmemi istiyor, o da kuralsız ve tehlikeli. Siz ne yaparsınız bu durumda?

Ülkemizde maalesef denetim yok. Bizi taciz eden araçların plakasını emniyete bildirsek. Resmini, videosunu çekip yollasak, ceza kesseler, sorun çözülür gibi. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 02, 2017, 20:51:00 »
Yusuf bey öyle adamlar sakat adamlar, psikopat adamlar yada zengin veya arkası sağlamlar. Biz onlarla uğraşamayız çünkü tüfek icat oldu. Şikayet etseniz kim setti diye adam ararlar o tipler çünkü onlar psikopat yada maganda. Zaten kazalarıda ya onlar yaparlar yada başkasının kaza yapmasına sebep olurlar.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mayıs 03, 2017, 08:20:31 »
Ben de geçen hafta Aksaray-Ankara yaptım. yol boyunca bir çok yerde çalışma var levhası vardı. Ama çalışma sadece bir yerde vardı. Koçhisar'ın ilerisinde köprü yapıyorlardı, galiba. Sarı levhalarda azami hız sınırı 50 km/sa diyor, 30 km/sa diyor. Ama çalışma yok. Sonra levhalar bitiyor. Her şey normal.Çalışma yoksa neden levha koyarsın ki?
 Bu sebeple insanın levhaya uyası gelmiyor.
Hız sınırı Bölgesi ise ayrı bir durum.

Çift şeritli yolda Sollama yapıyorum hızım 110-115 km/sa. Sağımda 2 -3 araç var. Ben uygun hızda soldan gidiyorum. Arkadan adam gelmiş , selektör yapıyor kornaya basıyor.  Sağ şeride giremiyorum , dolu. Yavaşlıyamıyorum adam arkamdan  tampon tampona takip ediyor. Onun istediği gibi 150 km/sa hıza çıkıp, bir an evvel sollamayı bitirmemi istiyor, o da kuralsız ve tehlikeli. Siz ne yaparsınız bu durumda?

Ülkemizde maalesef denetim yok. Bizi taciz eden araçların plakasını emniyete bildirsek. Resmini, videosunu çekip yollasak, ceza kesseler, sorun çözülür gibi. 

Ben her seferinde mezbaha dışında kalmış öküzlerin kullandığı araçların resimlerini çekiyorum emniyet şeridinde, ters yöne girerke, kırmızı da geçerken gönderiyorum ama akıbetleri ne oluyor bilmiyorum. Geçen gün emniyet şeridinde mezbahadan kaçan öküzle dolmu yine, okul servisi, mercedes, bmw, audi  olsa da içindki öküzler hep aynı, arkalarından resmi polis arabası geldi siren çalıp yol istedi ona yol verdiler sonra arkasına tekrar dizilpi emniyet şeridindedn devam ettiler. Kimi kime şikayet edeceksin kim kime ceza kesecek.
Bizde insanlar hatalarını kabul etmezler, beni kim şikayet etti derdine düşerler Muhitttin Bey'in belirttiği gibi. Allah bu mezbahadan kaçmış öküzlerle kimseyi karşılaştırmasın...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 03, 2017, 08:35:59 »
Ben her seferinde mezbaha dışında kalmış öküzlerin kullandığı araçların resimlerini çekiyorum emniyet şeridinde, ters yöne girerke, kırmızı da geçerken gönderiyorum ama akıbetleri ne oluyor bilmiyorum. Geçen gün emniyet şeridinde mezbahadan kaçan öküzle dolmu yine, okul servisi, mercedes, bmw, audi  olsa da içindki öküzler hep aynı, arkalarından resmi polis arabası geldi siren çalıp yol istedi ona yol verdiler sonra arkasına tekrar dizilpi emniyet şeridindedn devam ettiler. Kimi kime şikayet edeceksin kim kime ceza kesecek.
Bizde insanlar hatalarını kabul etmezler, beni kim şikayet etti derdine düşerler Muhitttin Bey'in belirttiği gibi. Allah bu mezbahadan kaçmış öküzlerle kimseyi karşılaştırmasın...
Düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Ağzınıza, yüreğinize sağlık Hasan Bey. Allah iyilerle karşılaştırsın.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mayıs 03, 2017, 08:52:20 »
Düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Ağzınıza, yüreğinize sağlık Hasan Bey. Allah iyilerle karşılaştırsın.

Teşekkür ederim, daha söylecekcek çok şey var da forumdan kovarlar sonra :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 69 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Mayıs 03, 2017, 10:18:26 »
 Birçok arkadaş benzeri derttten muzdarip... "Mezbahaneden kaçmış öküzlerin" varlığı bir gerçek. Şehirlerarası yollardaki  hız sınırının birden 50 km hıza düşürülmesi bana göre de sıkıntılı da olsa uymaktan başka çözüm yolu görünmüyor. Aksaray şehir merkezi girişinden Ankara yönüne doğru gelirken bir TIR'ı selektör-korna yaptığı için şikayet ettim. Takometre (Hız Ölçer) kontrolünü talep edip şikayetçi olacağımı belirttim. Gereken yapıldı. Kemalpaşa'da trafik kazalarıyla ünlü  bir otobüs firmasına ait otobüs yarı emniyet şeridinden yarı kendi şeridimden beni sağdan sıkıştırarak solladı. Çok büyük tehlikeler atlatıyorum. Çok şükür 150 km. hız yapabilecek arabam da var ustalığım(!) da... Ama yazık değil mi? Aracımda yol kamerası da var.  Kuralları falan takan pek yok da. En çok başkasının can sorumluğunu üzerine alan öğrenci, fabrika servisleri ve halk-yolcu otobüslerininin yaptığı ihlaller çok dikkatimi çekiyor. Görüş belirten tüm forumdaşlarıma kazasız belası yolculuklar diliyorum.