Gönderen Konu: Hoparlör tavsiye  (Okunma sayısı 14502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
Ynt: Hoparlör tavsiye
« Yanıtla #20 : Nisan 19, 2017, 10:57:37 »
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 19, 2017, 10:57:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 19, 2017, 12:52:55 »
Ben teşekkür ederim Hasan, çok detaylı konu gerçekten. Bu konudaki duayenlerin bilgilerinden yararlanmadan hareket etmemek lazım.

Dual cone ile ilgili yabancı bir sitede denk gelmiştim. Coaxial ve component ile de kıyaslıyordu. En kaliteli ses için component. Dual cone farklı frekans gruplarını tek bir noktadan, iki farklı boyutlu koni ile çıkarmaya çalışıyor. Yani ses ayrımı konusunda çok başarılı olmaz, hem düşük, hem yüksek frekanslar aynı anda geldiğinde ama pratik ve düşük maliyetli çözüm.
Komponent halinde farklı frekanslar farklı hoparlörler ile oluşturulduğundan ses dağılımı en ideali oluyor. Zaten yüksek frekanslı tiz sesler aşağıdan değil, mümkün mertebe arada engel olmadan, kulak seviyesinde gelmeli, orta (mid) ve bass sesler bu konuda problem yaşamıyor. Medium hoparlörler iyi ise belli seviyeye kadar bass sesleri de verebiliyor, tabi dinlenilen müzik tarzı, beklentiye göre ayrı bass farklı bir segment.
Bir de hoparlör hem çap, hem derinlik olarak uymalı, kapıda sudan vs etkilenmesin diye.

Şimdi bir kaç alternatif var, ne kadar doğru, yanlış belli olur. Hem o yorumlara göre herkes bilgi sahibi olur.

Dls K5: 50w rms, 60 - 20 bin hz, 91 db 280 Tl.

Hertz Dsk 130.3: 65-21 bin hz. bass konusunda biraz zayıf sanki.

Alpine sxe 13 cs 35w rms 60-20 bin hz. 90 db.

Pioneer tsg 132ci 40w rms, 40-38bin hz. 89 db. 190Tl

Pioneer tsg 133ci  40w rms. 37-37bin hz 87 db 185 Tl (db düşük gibi)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 19, 2017, 13:38:25 »
Bu konu iyi olmuş. :) Teşekkürler Hakan :)

Benim aracın arka kapılarında hoparlör yok. Tesisat olduğunu düşünüyorum :) 17 cm hoparlöre ihtiyacım var. Ne tavsiye edersiniz. 2 yollu yada farklı bişey ?

Mesela bu ürünler nasıl? Dual cone olmasının artısı eksisi nedir? Standart sistemde kullanılacak :)

http://www.hepsiburada.com/sony-xs-gte1620-16cm-190-watt-2-yollu-on-kapaksiz-kapi-ici-hoparlor-p-OTSONYXSGTE1620?magaza=Hepsiburada&wt_gl=gdn.rt.genel.scoregroup-lowfunnel&gclid=CMDjg6GGsNMCFQw8GwodWNoCSg

http://www.hepsiburada.com/alpine-sxe-1725s-16cm-koaksiyal-2-yollu-220w-hoparlor-p-OTALPSXE-1725S?magaza=Hepsiburada&wt_gl=gdn.rt.genel.scoregroup-lowfunnel&gclid=CJvO1aKGsNMCFQE4Gwod0sYPfA

http://www.hepsiburada.com/sony-xs-fb161e-16-cm-dual-cone-hoparlor-p-HBV000002ATHH

abi alpine E serisi en düşük kalitedeki ürünü zaten frekans aralığı 60hz ile 20khz arası 60hz den düşük detay seslerini duyamazsın bunlarla. sony ler dahada kötü :D hiç bulaşma

bak biraderin arabaya bu blaupunkt lardan aldık inanılmaz kaliteli sesi var  40hz 20khz aralığında  93db ve 50watt RMS senin eklediğin her 2 hoperlörden daha iyidir:  http://urun.n11.com/hoparlor/blaupunkt-bgx-663-hp-16cm-3-yollu-hoparlor-P78802488

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Nisan 19, 2017, 14:02:23 »
Ben teşekkür ederim Hasan, çok detaylı konu gerçekten. Bu konudaki duayenlerin bilgilerinden yararlanmadan hareket etmemek lazım.

Dual cone ile ilgili yabancı bir sitede denk gelmiştim. Coaxial ve component ile de kıyaslıyordu. En kaliteli ses için component. Dual cone farklı frekans gruplarını tek bir noktadan, iki farklı boyutlu koni ile çıkarmaya çalışıyor. Yani ses ayrımı konusunda çok başarılı olmaz, hem düşük, hem yüksek frekanslar aynı anda geldiğinde ama pratik ve düşük maliyetli çözüm.
Komponent halinde farklı frekanslar farklı hoparlörler ile oluşturulduğundan ses dağılımı en ideali oluyor. Zaten yüksek frekanslı tiz sesler aşağıdan değil, mümkün mertebe arada engel olmadan, kulak seviyesinde gelmeli, orta (mid) ve bass sesler bu konuda problem yaşamıyor. Medium hoparlörler iyi ise belli seviyeye kadar bass sesleri de verebiliyor, tabi dinlenilen müzik tarzı, beklentiye göre ayrı bass farklı bir segment.
Bir de hoparlör hem çap, hem derinlik olarak uymalı, kapıda sudan vs etkilenmesin diye.

Şimdi bir kaç alternatif var, ne kadar doğru, yanlış belli olur. Hem o yorumlara göre herkes bilgi sahibi olur.

Dls K5: 50w rms, 60 - 20 bin hz, 91 db 280 Tl.

Hertz Dsk 130.3: 65-21 bin hz. bass konusunda biraz zayıf sanki.

Alpine sxe 13 cs 35w rms 60-20 bin hz. 90 db.

Pioneer tsg 132ci 40w rms, 40-38bin hz. 89 db. 190Tl

Pioneer tsg 133ci  40w rms. 37-37bin hz 87 db 185 Tl (db düşük gibi)

Verdiğin faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim Hakan. :)

Mesaj Birleştirildi: Nisan 19, 2017, 14:04:09

abi alpine E serisi en düşük kalitedeki ürünü zaten frekans aralığı 60hz ile 20khz arası 60hz den düşük detay seslerini duyamazsın bunlarla. sony ler dahada kötü :D hiç bulaşma

bak biraderin arabaya bu blaupunkt lardan aldık inanılmaz kaliteli sesi var  40hz 20khz aralığında  93db ve 50watt RMS senin eklediğin her 2 hoperlörden daha iyidir:  http://urun.n11.com/hoparlor/blaupunkt-bgx-663-hp-16cm-3-yollu-hoparlor-P78802488

Çok sağolasın Mesutcuğum. Değerledireceğim bunu :)
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Nisan 19, 2017, 15:50:45 »
SXE ve Blaupunkt nispeten daha iyi diğer sony/pioneerlara göre. Ama imkanınız olursa Pioneerin basalt koni (sarı, kevlara benzeyen) modellini tercih edin, onlar iyidir.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Nisan 19, 2017, 16:12:03 »
SXE ve Blaupunkt nispeten daha iyi diğer sony/pioneerlara göre. Ama imkanınız olursa Pioneerin basalt koni (sarı, kevlara benzeyen) modellini tercih edin, onlar iyidir.

Teşekkür ederim Alper. Bahsettiğiniz ürünü de inceleyeceğim. Sanırım bahsettiğiniz hoperler bunlar. :) Fiyat biraz yüksek. Standart bir üniteye bağlanacağı için  daha uygun birşey bulmam lazım. Blaupunkt uygun gibi :)

"TS-E : e-Motion hoparlör serisi

E-motion hoparlörler saf ve hassas ses ile birlikte her türlü ses performansını arttırır. Devrimci Basalt Fiber IMX Hoparlör Konileri mükemmel ses icin güç ve sağlamlık sağlar. Pioneer E-serisi hoparlörler, birçok araç ile uyumlu olabilecek çeşitli ebatlarda 2-yollu komponent paketleri veya 2-yollu koaksiyel tasarımlar ile de mevcuttur.
"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • Araç: ---
  • 63 kere teşekkür etti
  • 384 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Nisan 20, 2017, 22:18:44 »
 Alpine, Sound magnus Pioneerin bazı modellerini önerebilirim.

Konuya geç dahil oldum biraz ama bakış açısını değiştirmek istiyorum birazcık. Orjinallerin yerine takılacak olanlar daha kaliteli oldukları için ses dengesini arkaya kaydıracak. Bu durumda yapılacak iki şey var. Birisi ses yükünü biraz daha öne verip dengeyi normale getirmeye çalışmak; ikincisi ise ön ve arkaya set halinde montaj yapmak. Bir miktar tuzlu olabilir ama araç içinde ciddi bir müzik kalitesinde artışı hissedeceksiniz.

Bir kademe ilerisi ise arıcın elektrik sisteminin yerine yeni kablo hattı çekip minik bir 4 kanal amfi ile bu hoparlör setini kullanmaktır. Orjinale göre 5x; sadece yeni hoparlör setine göre 3x daha kaliteli müzik dinlenebilir.

Buradan sonrası subwoofer ve alabildiğince daha kaliteli, güçlü ekipmanlarla yürür gider.

Tanıdığım bildiğim kadarıyla Hakan abi sana minik bir amfi ile 4 tane komponent ile yeni kablo tesisatı ile uygulanacak sistem fazlasıyla yetecektir.
R1 35 
╚╬╬╬     Yolumuza Auris olmadan devam ediyoruz :(
  24 6   
Bu sene de şampiyon görelim sizi!! Beşiktaşk En Büyük Aşk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #27 : Nisan 21, 2017, 12:44:55 »
Çok büyük değişiklik düşünmüyorum Yasin, yarın ne getirir belli olmaz. Yoksa dediğin gibi, amfi, tek bass hoparlör vs iyi olur.
Şu andaki hali ile oldukça iyi ses, surround denen olayı güzel sağlıyor. Zaten buna göre yapılmış. Gerçi 11 vs hoparlörlü oem sistemler de var kimi markalarda. Ama bu hali ile tatmin edici benim için.
Dediğin gibi, arka medium değişince ambiyans bozulur mu o da önemli. Gerçi sesi çok açınca  bozulma hissedilebilir gibi geliyor bana, çünkü sonuçta rms değerleri farklı olacak. Üstündekiler Blaupunktmuş bu arada. Bu yüzden çok gerek olursa aynı takımdan önlere de alınabilir diye düşünüyorum. Tabi bu yüzden bulunabilir bir ürün olmalı. Bu yüzden kaliteli ama alt seviye makul geliyor bana. Ana ünite çıkışı fena sayılmaz, zaten baktığım hoparlörler amfisiz kullanıma uygun.
Ürün çap dışında derinlik de önemli tabi, yağmurdan koruma da, bunlara da bakıyorum.
Çok eskiden arkadaşta 4 adet 6985 vardı, şimdi kalite nasıldır emin olmak zor tabi, eskisi gibi değildir çoğu markada.

Eskiden araçların kapı içini sökmek de kolaydı, şimdi dikkat edilecekler konusunda özel bir şey var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • 63 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Nisan 21, 2017, 22:43:48 »
Orjinali blaupunkt ise Mesut abinin önerdiği hoparlörleri almak daha makul bence. Hem tüm sistem aynı marka olarak devam edecek.

Kapı sökme için dikkat edilcek şey braketleri attırırken orantısız güç uygulayıp kırmamak, ondan da ötesinde cam açma ve kapı açmalara gelen elektriksel aksamları döşemeyi fazla uzaklaştırmadan kliplerden hızlıca ayırmak.
R1 35 
  24 6   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #29 : Nisan 22, 2017, 09:03:37 »
Mesut'un verdikleri coaxial sanırım Yasin. Blaupunkt diye bakmıştım, çok fazla ürün yok.

Spatulanın ucuna bir şekil vermeyi düşünüyorum klipsler için. Evet, o fişleri unutmamak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Nisan 22, 2017, 11:08:22 »
Ben arabanın biryerlerini çizmeden ve zarar vermeden sökmek için şu basit aparatlardan almıştım. Spatula zarar verebilir. Bir de çok soğuk havalarda kapı döşemesini sökmemek lazım. Çünkü soğukta plastikler çok sertleşiyor ve en ufak zorlama da kırılabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #31 : Nisan 22, 2017, 17:54:22 »
Evet, yağmurdan, soğuktan uzak durmak lazım, önemli bir detay, teşekkürler.
Bu aparatları gördüm, gerçi spatulayı da hallettim, şekli iyi oldu. Spatulanın üstüne koli bandı da yapıştıracağım çizme ihtimaline karşı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • 63 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Nisan 22, 2017, 22:46:02 »
Evet, yağmurdan, soğuktan uzak durmak lazım, önemli bir detay, teşekkürler.
Bu aparatları gördüm, gerçi spatulayı da hallettim, şekli iyi oldu. Spatulanın üstüne koli bandı da yapıştıracağım çizme ihtimaline karşı.

Koli bandı yerine bez bant veya elektrik bandı tavsiye ederim abi.
R1 35 
  24 6   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #33 : Nisan 23, 2017, 10:09:06 »
Koli bandı yerine bez bant veya elektrik bandı tavsiye ederim abi.
Polyester bant diyorsun değil mi Yasin? Evet, mantıklı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dr. Driver
  • 63 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Nisan 24, 2017, 22:39:50 »
Polyester bant diyorsun değil mi Yasin? Evet, mantıklı.
Evet abi. Kullanım kılavuzlarında sökme takma işlemleri için fabrikalar bile tornavida ucuna bant sarmayı önermişler. Trim removial kit de neymiş :D
R1 35 
  24 6   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Mayıs 16, 2017, 19:13:17 »
Arabada şöyle bi ses olsa tamamdır genelde klasik ve gerçek orkestrayla çalınan sanat/arabesk ve fon müzikleri dinlerim. Hoparlör teyp ilişkisi bayağı karışık,normal bir sistemde genelde yapılan hoparlör +/- uygun olmayan watt ohm değerleri. Anfi işinden pek anlamıyorum meslektaşım geçen bi tane anfi hediye etti. Kenwood marka 95 üretimi nette detaylı bilgi bulamadım. Bana göre Sony görüntü konusundaki başarıyı seste yakalayamadı,nerde eski keh serisi Pionner teypler Aciko marka ekolayzırlar  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #36 : Mayıs 16, 2017, 19:54:39 »
Aynen, zamanında çok iyilerdi, şimdi yok öyle ürünler.
Sesin şiddeti değil kalitesi önemli bence. Melodideki bass kitar, ziller, flüt, keman, Hammond org vs detaylı farkedilmeli.
Zeki Müren'in bir parçası farklı bir kayıt mesela, sanki dışarıdan söylüyormuş gibi geliyor. Sacd konusunda bahsetmiştim zamanında. Bakalım araçlarda ne zaman yaygınlaşacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Mayıs 16, 2017, 20:32:52 »
Sacd konusunu hatırlıyorum hatta forum üyesinin adına benziyor diye espri yapılmıştı  :) teypte 24 bit dac yazıyordu merak edip araştırdım ses eski plaklardaki gibi diye bahsediliyor. Zeki Müren şarkıları gerçekten kaliteli bazı eserler sanki test müziği için yapılmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Mayıs 17, 2017, 00:02:38 »
Bizim yeni corollalara 2013-2017 bu ekoloyzerlerden bağlarsak performansa faydası olurmu. Yani seslerin baslarını yükseltebilirmi tizleri daha iyi hale getirirmi.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #39 : Mayıs 17, 2017, 09:40:36 »
Ekolayzır ses frekanslarında ayara izin veriyor ve bu sırada genelde çıkış gücünü düşürüyor. Bunun için ekstra bir besleme ile kullanılmasında fayda var eğer teyp çıkış gücü düşükse.
Konuya daha hakim olanlar cevaplayacaktır.