Gönderen Konu: Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?  (Okunma sayısı 12192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Hasan kolay
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '13
  • 7 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?
« : Nisan 08, 2017, 11:47:48 »
Herkese selamlar,
Dün İzmirde 2013 Toyota Corolla Marka aracımla zincirleme bir kazada iki araç arasında kaldım. Aramdan çarpan yolcu otobüsü beni hurdaya çevirdi.
Kaza anında aracın içinde ve emniyet kemerim bağlıydı. Allah'a bin şükür bir mucize eseri bu araçdan burnum bile kanamadan çıktım.
Fakat araçdaki hiç bir hava yastığı açılmadı. Aracı sıfır km almıştım. Düne kadar hiç bir kazası yoktu. Tüm bakımlarını aldığım servise yaptırdım.
Ve dün aracı aynı servise çektim. Bana verilen yanıt:
" Kazada olan darbe, darbe senserölerini etkilememiş."

Düzenleme:
Arkadaşlar, aracamın önündeki darbeyi gösteren fotoğrafı ekledim. Çekicinin üzerinde. Benim derdim şirketi karalamak değil. Sadece buradaki darbenin şiddeti ne olmalıydı? Zincirleme kaza diye bahsettim. Kaza önce benim önümde oldu. Önümdeki araca ben vurdum. Otobüs sonradan bana çarptı.

Tüm Arkadaşlarımın bilgisine.
Kazasız belasız günler dilerim

Toyota Club Türkiye

Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?
« : Nisan 08, 2017, 11:47:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla Hava yastıkları neden açılmadı?
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2017, 11:53:15 »
Çok geçmiş olsun aynı araçtan ben de kullanıyorum inanın fotoğraf lari görünce şoka girdim
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2017, 12:06:42 »
büyük geçmiş olsun,hava yastıklarının açılmaması normal,çünkü toyota nın aldığı takata firması bu konuda avrupada ve amerikada soruşturmaya uğradı,satarken başka sorun çıkınca başka konuşan firmaları nasıl değerlendirelim?açılmadıktan sonra 8 hava yastığının ne önemi var?ben hava yastığının hiç bir zaman açılmayacağını biliyorum,allaha emanet yöntemi ile yola çıkıyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 100000
  • 22 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2017, 12:21:02 »
Çok geçmiş olsun. Sizde ber şey olmamış ya işin en sevindirici tarafı bu.

Sensörler arabanızın darbe almadığı ön tamponda yer alıyor, öndeki aracın yüksek olması bunları tetiklememiş.
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Üşeniyorum, öyleyse yarın.
  • Model Yılı: '20
  • 29 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 08, 2017, 12:29:21 »
Hocam,çok geçmiş olsun Allah korumuş sizi.Şahit olduğum ikinci hava yastığı vakası ve o aracin ön kısmı tamamen goçmustu yine de açılmamışti.Aynı aracın full modelini kullanıyorum  tedirgin olmadim değil.Bu hava yastığı zimbirtisi nasıl bir kazada açılacak daha inanılır gibi değil.
Toyota Corolla 1.6 Passion X-pack Multidrive s (2020-...)(0-3000
Toyota Corolla 1.6 Premium  Multidrive s (2014-2020)0 -40.000)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 08, 2017, 12:33:41 »
Corolla kullanmıyorum ama otobüsün vurup da araç arada kalmasına rağmen yaşam alanı korunabilmiş ya, ben buna helal olsun derim. Çok geçmiş olsun. O otobüs şöförünü bir güzel benzeteydiniz keşke, takip mesafesine uymayıp, yanlara kaçmak yerine bir de üstüne sizin araca arkadan vurarak sizin aracı böyle duruma getirmesi cinayettir resmen.

Hava yastıklarının açılmamasıyla ilgili olarak da şunu diyebilirim. Sizin yüksek hızda öndeki araca çarpmanızla oluşacak darbe etkisi ve sizin 2 araç arasında kalmanızla oluşacak darbe etkisi çok farklıdır. Bir yeriniz kanamadan o araçdan çıkabilmeniz de bunu gösteriyor zaten.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '17
  • 69 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 08, 2017, 12:35:28 »
 Bu sabah Eskişehir Tepebaşı ışıklarında meydana gelen kazada Opel Astra perde hava yastıkları açılmış. Sizin kazaya göre daha basit bir kaza. Elbette birçok neden etken ama aracınızın bu durumda bence tüm hava yastıklarını açmasnı beklerdim. Hadi yuvarlanıp yana devrilmeyi anlarım da bir TOYOTA hayranı olarak şaştım, güvenim azaldı. Geçmiş olsun. Allah kaza bela göstermesin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Öğretmen ama MEMUR Değil :)
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '10
  • 3 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2017, 12:38:23 »
Ölümlü kaza mı olması gerekir firmanın canına okumak için anlamıyorum. Allah korumuş sizi çok çok geçmiş olsun. Çok üzüldüm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2017, 12:51:38 »
Çok geçmiş olsun Hasan Bey. Düşüncelerinize katılmamak elde değil. Hasan arkadaşımızın dediği gibi tamponda yer alan sensörler resimden anlaşıldığı üzere hiç darbe almamış. Bu durum, yaptığınız gibi kazalar üzerine Toyota'nın bazı geliştirmelere gitmesi gerektiğinin bir göstergesi gibi görünüyor.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2017, 12:56:36 »
Geçmiş olsun. Allah korumuş. Bildiğim kadarıyla darbe sensörleri sadece ön tamponda değil. Kapı ve direklerde de olması lazım. Yandan aldığı darbede perde hava yastıklarının açılması gerekirdi. Bence araçta inveleme isteyin ve mühendisler tarafından neden hava yastıklarının açılmadığını araştırsınlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2017, 12:58:06 »
Çok geçmiş olsun Allah korumuş.
2011 auris d4d comfort extra kar beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2017, 13:08:11 »
Çok geçmiş olsun,

Sıra dışı deformasyon..!

Hava yastıklarını tetikleyen hiç bir sensör veya çevresi darbe almadığı için hiç bir hava yastığı açılmamış.

Yan direklerde orta alttadır, yani çarpması beklenen hareketli cismin tampon hizası, görüldüğü gibi bu bölgede deformasyon yok.

Önde, yine şasinin tampon demiri ile birleştiği yerlerde konumlandırılmışlardır ki, görüldüğü gibi ön tamponda da deformasyon görünmüyor.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2017, 13:18:49 »
Hasan bey size ve ailenize büyük geçmiş olsun.
Aracın içinde yara almadan çıkmanız gayet iyi.
Sanki böyle bir hasarda kendi görüşüme göre air baglerin açılması gerekirdi gibime geliyor ancak konu hakkında daha doğru yönlendiren arkadaşlar olacaktır forumda.
Allah beterinden korusun diyelim.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 08, 2017, 13:35:48 »
Çok geçmiş olsun, yorumların hepsini okudum. Tamam ön hava yastığını açmadı araç diyelim, sağ arka taraftan tampon baya ezilmiş bu sensörler onu da mı hissetmedi? O halde sensörler eksik kalıyor kanaatindeyim. Bu kazada açılmayacak nerde açılacak bu perde hava yastıkları? Orda oturan birisi olsa cam kırıklarından etkilenecekti diye düşünüyorum ki sizi de emniyet kemeri korumuş tekrar ne kadar gerekli olduğunu hatırlatalım. Toyota'yı güvenlik hissiyatı yüksek diye tercih sıramızda yukarılara koyarken bunları görmek korkutucu gerçekten. Bunda ihmal varsa haberlere de çıkması gerektiğini düşünüyorum.
Şu kazada airbag açan BMW ye bakınız, yorum sizlerin.. Bana daha güvenilir geldi.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 50000
  • 10 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 08, 2017, 14:16:17 »
çok geçmiş olsun size birşey olmamış önemli olan o ..burada kafasını kurcalayan şey  hava yastıklarının aracın darbe almayan yeri neredeyse kalmamışken açılmaması daha doğrusu sensörlerin az sayıda bulunmasından dolayı  koruma alanlarının kısıtlı kalması Biz arabada 8 hava yastığı var güvenliğim çok iyi derken fotoğraflara bakınca güvenlik seviyesi adeta yıl 1980

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #15 : Nisan 08, 2017, 14:19:01 »
Çok geçmiş olsun, yorumların hepsini okudum. Tamam ön hava yastığını açmadı araç diyelim, sağ arka taraftan tampon baya ezilmiş bu sensörler onu da mı hissetmedi? O halde sensörler eksik kalıyor kanaatindeyim. Bu kazada açılmayacak nerde açılacak bu perde hava yastıkları? Orda oturan birisi olsa cam kırıklarından etkilenecekti diye düşünüyorum ki sizi de emniyet kemeri korumuş tekrar ne kadar gerekli olduğunu hatırlatalım. Toyota'yı güvenlik hissiyatı yüksek diye tercih sıramızda yukarılara koyarken bunları görmek korkutucu gerçekten. Bunda ihmal varsa haberlere de çıkması gerektiğini düşünüyorum.
Şu kazada airbag açan BMW ye bakınız, yorum sizlerin.. Bana daha güvenilir geldi.

Cam kırıkları için işte cam filmi yapılıyor o nedenle. Airbaglerin görevi cam kırıklarından korumak değildir ani darbenin ivmesini azaltmaktır. Bu kazada da yandan ya da önden bir darbe yok ki airbag açılsın. Arkadan vurulduğunda zaten kafalıklar yeterli koruma sağlyor.
Bizim insanlarımız da bir acayip gerçekten. Airbag açsa niye açtı derler, açmayınca niye açmadı derler.

Gösterdiğiniz kaza resmi ile de uzaktan yakından alakası yok. Biri önden darbe almış, biri yandan. Yan taraftaki koruma barı olduğundan böyle küçük gözükebilir ama daha büyük bir darbe gelmiş olabilir. Haliyle airbag açması da normal.

Hangi marka araç getirirseniz getirin 2 aracın arasında kalmasıyla airbag açmaz. Hatta böyle durumlarda airbag açılması daha tehlikeli. Allah korusun aracın içinde sıkıştığınızı düşünün bir de üstüne airbag açılıyor. Nefes almayı engeller. Daha önce böyle bir olay olduğunu hatırlar gibiyim.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Üşeniyorum, öyleyse yarın.
  • 29 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 08, 2017, 15:12:13 »
Önden darbe yok ki Airbag açılsın diyen arkadaşlar buyrun önden sağlam kaza yapmış ve hava yastığı açılmamış bir Corolla. Nasil bir deformasyon olmasi gerekiyor ki hava yastıkları açılsın?https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10154603118586838&set=o.142693355777717&type=3&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
Toyota Corolla 1.6 Passion X-pack Multidrive s (2020-...)(0-3000
Toyota Corolla 1.6 Premium  Multidrive s (2014-2020)0 -40.000)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 100000
  • 22 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 08, 2017, 15:28:12 »
Önden darbe yok ki Airbag açılsın diyen arkadaşlar buyrun önden sağlam kaza yapmış ve hava yastığı açılmamış bir Corolla. Nasil bir deformasyon olmasi gerekiyor ki hava yastıkları açılsın?https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10154603118586838&set=o.142693355777717&type=3&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Aracın fotoğrafına göre ortadan sivri bir köşeye çarmış ve sensörlerin olduğu noktalara doğrudan darbe yok. Ortaya da sensör konulabilir, bu konuda geliştirme ihtiyacı olduğu gerçekleşen kazalardan ortaya çıkıyor.
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #18 : Nisan 08, 2017, 15:58:45 »
Bana hitap edip de alıntı yapamayan arkadaş. Linki düzgün ekleyeydin keşke.
Ayrıca burda mukavemet, Fizik, statik nedir bilmeyen herkes yorum yapınca tabiki de öyle söylerim.
O araç da bir direğe çarpmış. Hızı yüksek değildir büyük ihtimalle. Direğe 30 ile de çarpsın öyle olur çünkü. 30 ile de AİRBAG açılmazsa sana birşey olmaz haliyle.

Dediğim gibi açsan niye açtı derler, açmasa niye açmadı derler. İnsanımızın özelliği bu sanırım. AİRBAG açmaması nedeniyle ölümlü veya ağır yaralanmalı kaza göstersinler bu AİRBAG açmamasının altındaki sebepleri bilmeden sorun olduğunu iddia edenler.

Teknik bilgisi olmayan arkadaşlar marka fanatiği olduğumu düşünmesin. toyota kullanmıyorum çünkü. Corolla hakkındaki yermelerimi de önceki konulardan görebilirsiniz. Ayrıca donanımsız aracı alırken ne kadar az donanım o kadar çok sorunsuzluk diyorsunuz. Vardır Toyota nın bir bildiği diyorsunuz. E kazadan sağ kurtulunca niye AİRBAG açmadı bu sorun diye düşünüyorsunuz? Toyota nın bir bildiği olamaz mı? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 08, 2017, 16:03:50 »
Cam kırıkları için işte cam filmi yapılıyor o nedenle. Airbaglerin görevi cam kırıklarından korumak değildir ani darbenin ivmesini azaltmaktır. Bu kazada da yandan ya da önden bir darbe yok ki airbag açılsın. Arkadan vurulduğunda zaten kafalıklar yeterli koruma sağlyor.
Bizim insanlarımız da bir acayip gerçekten. Airbag açsa niye açtı derler, açmayınca niye açmadı derler.

Gösterdiğiniz kaza resmi ile de uzaktan yakından alakası yok. Biri önden darbe almış, biri yandan. Yan taraftaki koruma barı olduğundan böyle küçük gözükebilir ama daha büyük bir darbe gelmiş olabilir. Haliyle airbag açması da normal.

Hangi marka araç getirirseniz getirin 2 aracın arasında kalmasıyla airbag açmaz. Hatta böyle durumlarda airbag açılması daha tehlikeli. Allah korusun aracın içinde sıkıştığınızı düşünün bir de üstüne airbag açılıyor. Nefes almayı engeller. Daha önce böyle bir olay olduğunu hatırlar gibiyim.

Abi ben anlıyorum dediklerinizi ama demek istediğim farklı bir şey, burda güven hissine vurgu yapmak istedim ben. Şunu demek istiyorum böyle bir kazada airbag açılmaz ise ben güvensiz hissederim. Demek istediğim bu, ona göre yorum yaptım. Sağ tarafa bakıldığında da kapının altından değil üstünden darbe olduğu için açmamış muhtemelen ama açmalıydı bence. Sonuçta güven hissi de önemli diye düşünüyorum.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)