Gönderen Konu: Artık opelci oldum :)  (Okunma sayısı 4706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
Artık opelci oldum :)
« : Nisan 03, 2017, 01:03:10 »
Merhaba herkese :) 2011 den bu yana kullandığımız 1998 xei special corollayı verip 2013 astra essentia ile takas yaptık.Fiyat muhabbeti yapmadan direk sürüş izlenimlerine geçeyim.Corollaya çok alışmışım arabanın her tepkilerini biliyordum.Bu oyuncak araba gibi geldi kullanırken niye bilmiyorum :) Konfor hissi gayet güzel.Corollayı surerken daha çok devir çevirdiğimi farkettim.Bu da daha çok yakıt olarak geri dönüyordu tabi.

114 hp corolla xei special expertizde 88 hp verdi. Motor %70 dediler ancak yanlış yazmış olmalılar. %78 civarı yuzdeye vurunca.2011 de aldık hiç masraf yapmadık desem yeridir.

115 hp astra 1.6 essentia 2013 (Classic III) diye geçiyor

2006 astra 1.6 cosmo da baktım ama yeni olacağı için bu daha iyi oldu sanki.

Corollanin avantajları
Surerken ki o rafine his ,ister devirli kullan ister sakin arabayla butunlesebiliyor insan.
Yere yakınlığı dolayisiyla virajlarda güven veriyor.Ama arka atana kadar :D Opelde biraz daha oyuncak araba hissi var sanki ya da hb olduğu için bana öyle geliyor.

Astranın avantajları
Konfor,yalıtım,kalite hissi fiyata gore güzel diyebilirim.Frenlere hayran kaldım.Azıcık dokununca zınkkk diye duruyor.Corollanin frenler zayıftı abs mevcut olmasına rağmen.
Yakıt olarak da biraz daha az olabilir tam emin değilim.Sürüş keyfi çok güzel corolladan sonra.

Herkese kazasız belasız bol keyifli sürüşler dilerim.

Toyota Club Türkiye

Artık opelci oldum :)
« : Nisan 03, 2017, 01:03:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
Ynt: Artık opelci oldum :)
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2017, 01:20:55 »
Hayırlı olsun aracınız... Opeli hep sevmişimdir... 2012de aynı motorlu J kasa almıştım ben de sıfır olarak... Ağır araçtır, sert araçtır, güven verir. Gaz pedalını sevmezdim sadece. O da elektronik olduğu için geç tepki verir gaz pedalına... Sprint booster, pedal commander gibi bir cihaz tavsiye ederim bunun için. Tanıyamazsınız aracı. Jantlarını kapak görüyorum. Konfor paket yok sanırım. Keşke olsaydı, tadından yenmezdi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2017, 01:36:38 »

Hayırlı olsun aracınız... Opeli hep sevmişimdir... 2012de aynı motorlu J kasa almıştım ben de sıfır olarak... Ağır araçtır, sert araçtır, güven verir. Gaz pedalını sevmezdim sadece. O da elektronik olduğu için geç tepki verir gaz pedalına... Sprint booster, pedal commander gibi bir cihaz tavsiye ederim bunun için. Tanıyamazsınız aracı. Jantlarını kapak görüyorum. Konfor paket yok sanırım. Keşke olsaydı, tadından yenmezdi...

Efsaneden sonra aynen öyle haklısınız.Gaz tepkileri biraz değişik,süspansiyonlar sert ama konforlu,frenler çok fena.. Üst devirlerde daha çok açılacak sanki(expertiz haricinde denemedim üst devirleri) Corolla 5500-6000 e kadar veriyordu bütün gücünü. 5000 devirden sonra o motordaki istek kayboluyordu sanki. Aynen sadece Essentia olarak geçiyor. Essentia böyleyse Cosmo nasıldır. :) 150 tl ye hız sabitleyici takanlar olduğu yazıyordu internette. Araca biraz daha alışayım bir şeyler yapabilirim bakalım. Tork olarak daha az gaza basıyorum gibi geldi. Ağır da olsa rahat yürütüyor kasayı. (1280 kg yanılmıyorsam)

Teşekkürler deneyimleriniz ve yorumlarınız için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 03, 2017, 01:49:08 »
Essentia konfor paket olsaydı aracınız cosmoyu aramazdınız ;) Astra classic 3 olarak geçiyor aracınız. 2010dan sonra üretilen H kasalarda cosmo yok zaten. 2 paketi var. Essentia ve Essentia konfor paket. Konfor paketi dışardan sis farları, 10 kollu alaşım jant ve ön arka park sensörlerinden tanırsınız. İçerde de digital klima, hız sabitleyici, kararan dikiz aynası ve grafik bilgi ekranı var. Yol bilgisayarı daha yüksek çözünürlüklü ve çok satırlı... Tekrar hayırlı olsun ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2017, 02:09:44 »
Essentia konfor paket olsaydı aracınız cosmoyu aramazdınız ;) Astra classic 3 olarak geçiyor aracınız. 2010dan sonra üretilen H kasalarda cosmo yok zaten. 2 paketi var. Essentia ve Essentia konfor paket. Konfor paketi dışardan sis farları, 10 kollu alaşım jant ve ön arka park sensörlerinden tanırsınız. İçerde de digital klima, hız sabitleyici, kararan dikiz aynası ve grafik bilgi ekranı var. Yol bilgisayarı daha yüksek çözünürlüklü ve çok satırlı... Tekrar hayırlı olsun ;)

H kasa Cosmolar son seri'de yok haklısınız. Aslında ben özellikle panoramik camlı bir opc line paketli cosmo almayı planlamıştım aradım durdum malum ilan sitesinde ama bu nasip oldu.İyi de oldu aslında 2013 olması. Ama J kasalar ayrı güzel tabi. Parası ona göre :)

Toyota ya da Opel gibi marka fanatikliği yapmak istemem bu arada, sadece "araç" gözüyle bakıyorum. Herkesten deneyimleriyle alakalı objektif yorumlar beklerim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 03, 2017, 09:28:03 »
Aracınız hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde kullanmayı nasip etsin Yaradan.

Astra efsane corollaya göre çok daha iyidir. Arada 15 yıllık bir fark var olacak o kadar. Yol tutuş olarak corollanızdan da daha üstündür diye düşünüyorum. Konfor olarak çok daha iyidir tabi ki. Bende 2001 corolla vardı ondan 2006 corollaya geçince bile çok fark etmişti :) Astra H kasaları çok aradım zamanında ama nasip olmadı. Ancak 1.3 dizellerine zaman zaman hala bakarım. Tekrar hayırlı olsun.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 03, 2017, 11:07:13 »
Hayırlı olsun bende dokuz sene astra G kullandım güzel araçlardır fakat biraz sanayiyi severler bu yüzden toyotayı biraz arayabilirsiniz. :)
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Nisan 03, 2017, 22:22:29 »
Aynen corollanin sorunsuzlugunu arayabiliriz.Ama masraf açmak uzereydi çünkü hiçbir şey yapmadan bindik :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2017, 00:22:50 »
Öncelikle hayırlı olsun. Astra f  den toyota geçtim bende 2 yıl önce. Cavit abi nin dediği gibi biraz usta severler bu yönden toyota yı gerçekten arayabilirsiniz.Tabi

bu durum sizn aracı kullnama oranınıza göre değişir.Mesela ben 2 yılda 2 kez conta yakmıştım opelle,motor çok ısınıyordu opelin hepsi mi öyle bilmiyorum.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 04, 2017, 00:25:22
Araçta lpg varsa aman lpg ayarlarını aksatma,opel ayarsız lpg sevmez
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2017, 08:13:12 »
hayırlı uğurlu olsun. yeni araba her zaman iyidir. kazasız sıkıntısız kullanırsınız inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2017, 12:39:42 »
Hayırlı olsun. Ben de j kasa 1.4 t ye geçsem mi diye düşünmüyor değilim. :)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2017, 15:26:26 »
Araçta lpg yok lpg taktirmayi düşünmüyorum.Tiptronik değil manuel vitesli.Bu zamana kadar hep manuel kullandım.Alırken expertiz yaptırdık içim rahat,arabanın bir sorunu yok şuan sıfır kokusu var içinde hala.Umarım ileride de olmaz.Youtube da bayağı inceleme vidyosu var.Aşağı yukarı hangi konuda problemlerle karsilasilabiliyor bilgi edinmek için izledim.H kasa dan opelin bir nevi ae101 i gibi bahsediyorlar anladığım kadarıyla.J kasa daha hoş ve kibar.Ama yürüyen olarak hemen hemen benzer olacağını tahmin ediyorum.Bir de turbosu nasıldır bir bilgim yok :) Konfor ve güven açısından tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2017, 16:04:58 »
Yeni aracınız hayırlı olsun. Ben de Astra J kasasını almıştım Corolla HB den sonra. Corolla A101 efsane kasa da kullandım 8 sene. Evet sorunsuz bir araç ama bu da doannaımla alakalı ne kadar az donanım o kadar az sorun demek. Yeni nesil donanımlı araçlarım hepsinde sorunlar çıkabiliyor. Arabanın heryerinde snsörler oyuncaklar dolu. Haliyle sorun çıkma olasılığı çok oluyor. Arabanın yazılımının güncellemesi için bile 3 defa servise gittim. Konfor güzeldir ama arıza riski de her zaman her araçta vardır. O yüzden endişe etmeyin. H kasa kendini ıspatlamış gayet güzel bir araçtır. Memnun kalırsınzı. Ben 5 senendir J kasa 1.3 olomasına rağmen hala keyifle kullanıyorum.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2017, 16:39:48 »

Yeni aracınız hayırlı olsun. Ben de Astra J kasasını almıştım Corolla HB den sonra. Corolla A101 efsane kasa da kullandım 8 sene. Evet sorunsuz bir araç ama bu da doannaımla alakalı ne kadar az donanım o kadar az sorun demek. Yeni nesil donanımlı araçlarım hepsinde sorunlar çıkabiliyor. Arabanın heryerinde snsörler oyuncaklar dolu. Haliyle sorun çıkma olasılığı çok oluyor. Arabanın yazılımının güncellemesi için bile 3 defa servise gittim. Konfor güzeldir ama arıza riski de her zaman her araçta vardır. O yüzden endişe etmeyin. H kasa kendini ıspatlamış gayet güzel bir araçtır. Memnun kalırsınzı. Ben 5 senendir J kasa 1.3 olomasına rağmen hala keyifle kullanıyorum.

Teşekkürler :) Frenler nasıl Hasan Bey ? Corollalara nazaran oldukça farklı geldi bana.Japonların karakteristiği sorunsuzluk. Almanların,konfor.Her malın bir alıcısı var..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2017, 17:39:13 »

Teşekkürler :) Frenler nasıl Hasan Bey ? Corollalara nazaran oldukça farklı geldi bana.Japonların karakteristiği sorunsuzluk. Almanların,konfor.Her malın bir alıcısı var..

Ben frenlerden yana şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Hep gerektiği zaman durmuştur, sorun yaşatmamaıştır. Ben Toyota ya kötü demiyorum yanlış anlaşılmasın. Ben 12 sene Toyota kullandım. Hiç sorun yaşamadım. Astra J yi de sağlamlığı ve görünüşünden dolayı tercih ettim. Benim arabam dizel olduğu halde benzinli Corollan HB den daha az ses geliyor içeri, yol tutuşu ve konforundan çok memnunum.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Nisan 04, 2017, 18:09:38 »
Ben frenlerden yana şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Hep gerektiği zaman durmuştur, sorun yaşatmamaıştır. Ben Toyota ya kötü demiyorum yanlış anlaşılmasın. Ben 12 sene Toyota kullandım. Hiç sorun yaşamadım. Astra J yi de sağlamlığı ve görünüşünden dolayı tercih ettim. Benim arabam dizel olduğu halde benzinli Corollan HB den daha az ses geliyor içeri, yol tutuşu ve konforundan çok memnunum.
Ben de kötu demiyorum elbette model ve yıl farkı var.Efsaneden de oldukça  memnundum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 04, 2017, 20:01:35 »
Güzel günlerde kullanın. Yeni aracınız hayırlı olsun.
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 04, 2017, 21:39:18 »
Hayırlı olsun aracınız.

Benimde niyetim 100.000km olmadan  2004 model astra H aracımı satıp model güncellemek  :)

Fren konusunda ise bundan bir önceki aracım 2008 model corolla idi ve astranın frenleri biraz daha güçlü gibi geliyor bana corollaya göre(arkalar kampana olmasına rağmen).Yada araçların ağırlık farklarındanda kaynaklanıyor olabilir.

Aslında bu iki marka arasındaki bütün farklılıklar temelde Japon&Alman farkı.Aşağı yukarı bütün japonlar birbirine bütün almanlarda birbirine benziyor  :)
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Nisan 04, 2017, 23:58:21 »
Hayırlı olsun aracınız.

Benimde niyetim 100.000km olmadan  2004 model astra H aracımı satıp model güncellemek  :)

Fren konusunda ise bundan bir önceki aracım 2008 model corolla idi ve astranın frenleri biraz daha güçlü gibi geliyor bana corollaya göre(arkalar kampana olmasına rağmen).Yada araçların ağırlık farklarındanda kaynaklanıyor olabilir.

Aslında bu iki marka arasındaki bütün farklılıklar temelde Japon&Alman farkı.Aşağı yukarı bütün japonlar birbirine bütün almanlarda birbirine benziyor  :)

Çok teşekkürler hocam bayağı bilgi paylaşımı yapmıştık :)
Japon Alman konusunda ise aynen öyle.Geçen Honda civic 1.6 ies e bindim ae101 in çok benzeri gibi geldi farklı markalar olsa da.Corollada ralli pilotu gibi hissediyor insan.Araç ses aldıkça gaza yukleniyordum.Bir de gaz tepkileri daha sertti.Bunda sakin kullanasım geliyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 05, 2017, 22:27:32 »
Alıntı yapılan: (Gizli Üye)
Orçun hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin.
Frenler konusunda Avrupa araçlar Japonlardan çok iyi. Millet Doblo'yu beğenmez teneke der ama frene basınca da güvenli bir şekilde duruyor.

Hasan abi seni görmek ne güzel :)
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR