Gönderen Konu: Corolla 2012 D4D TURBO wastegate arızası  (Okunma sayısı 4391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 28000
  • Model Yılı: '12
  • 2 kere teşekkür edildi
Corolla 2012 D4D TURBO wastegate arızası
« : Mart 29, 2017, 17:09:45 »
Arkadaşlar, aracım 2012 model 70 bin  kmde, son zamanlarda  aracın gücünde aşırı derecede azalma meydana geldi.Araç sık sık vsc ve check engine hatası vermeye başladı, bazı zamanlardada 3000 deviri hiç geçmiyor.Araştırdığım kadarı ile, turbonun üzerindeki elektronik wastegate arızalı. Daha  önce bu arızayla karşılaşan  oldu mu? aracımda garanti extra mevcut ama servis bakımlarını yıl olarak çok aksattım, servisin  halledeceğinide hiç sanmıyorum. örnek orlarak aşağı bir kaç resim atıyorum.

Toyota Club Türkiye

Corolla 2012 D4D TURBO wastegate arızası
« : Mart 29, 2017, 17:09:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 2012 D4D TURBO wastegate arızası
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2017, 18:47:51 »
Geçmiş olsun.
Her araçta, özellikle aşırı beslemeli motoru olanlarda bakım çok önemlidir. Ayrıca aşırı beslemeli motora sahip araç kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var, sitemizde bu konuda bilgi mevcut.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 29, 2017, 19:50:30 »
Teşekkür ederim. Hangi konu hakkında bilgi var  anlamadım, bu arada  bu parçanın arızasının bakımla alakalı olduğunu düşünmüyorum.Bakım  için  km sınırını aşmadım fakat 1 yıl geçti onu kastettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2017, 21:18:23 »
wastegate motorunun içerisindeki dişli kırılıyor veya sıkışıyor.arıza buu genelde ama bunu anmak için makineye bağlanmalı.karar vermeli..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 30, 2017, 08:15:08 »
Teşekkür ederim. Hangi konu hakkında bilgi var  anlamadım, bu arada  bu parçanın arızasının bakımla alakalı olduğunu düşünmüyorum.Bakım  için  km sınırını aşmadım fakat 1 yıl geçti onu kastettim.
Aşırı beslemeli motorları çalıştırır. kullanır ve stop ederken dikkat edilmesi gerekenler hususunda bilgiler mevcut.
Wastegate'in sesi duyuluyor mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 31, 2017, 21:20:18 »
arkadaşlar bilgi olması açısından yazıyorum, aracı tamir ettirdim. elektronik wastage çıkma olarak bulup değiştirdim aracın sorunu ortadan kalktı.Çok kötü malzemeden üretilmiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 68000
« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2017, 07:38:49 »
2012 68000km deki aracımda aynı sorun var. Acaba çıkma elektronik wastage ti nerede değiştirdiniz. masrafınız ne kadar oldu. teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 61000
  • Model Yılı: '11
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 23, 2017, 16:55:53 »
2011 model 70 bindeki aracımda ben de şu anda westgate arızası yaşıyorum. Tek çare turboculardan çıkma bulup değiştirmek. Ortalama 500-600 lira masrafı var.
Çok basit bir parça ve ne yazık ki sadece turbo ile beraber satıldığı için sıfırı yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • Kilometre: 51000
  • 31 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 05, 2017, 21:58:17 »
Benimde 2011 1.4d4 70binde aracım var aynı sorun benimkindede var vsc ve check engine hatası verdi birden 2.500 devire düştü aracın kaputu mu Acıp baktığımda hava filtresine baglı olan ucu dönük olan hortuma yag seviyesini kontrol ettiğim bez girmişti bundan dolayı hatayı vermiş oldugunu düşünmüştüm 1gün sonra hata kodu silinmiş araba düzülmişti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 150000
« Yanıtla #9 : Aralık 14, 2017, 15:26:42 »
değerli arkadaşlar aynı problemi bende yaşadım.aracım check engıne ve check vsc uyarısı verdi.aynı zamanda motor lambası yandı.vsc araba işaretide yandı. araç çekişten düştü. yokuşlarda neredeyse can çekişiyordu. elimde kalacak diye korkuyordum. servise götürdüm.bilgisayara bağladı. dpf partiüil filtresi tıkanmış dedi. bilgisayarla makinaya bağladı temizleyip verdi düzeldi. geçen seneydi 150 tl ödemiştim. yaklaşık 9000 km sonra bu sene bir daha aynı sorunu yaşadım. bu sefer kendim araştırdım. aracımı yüksek devirde  uzun yolda kullandım.sorun kendiliğinden çözüldü.uyarı lambası falan söndü.çekiş mukemmel.
araştırmalarım sonucu 2012 1.4 d 4d yarım otomatik araçlar partikül filtresi kullanılmakta. şehir içi yoğun kullanımda kötü yakıtta ve kötü yağlarda bu sorun ortaya çıkar. bu nedenle temizleyici özelliği olan yakıtlar kullanın. bazen manuel ve yuksek devirde kullanın. ve kesinlikle dpf li veya esp li motor yağı kullanın.partikül temizleyici yağları kullanın. biraz daha pahalı ama arabınızın değerini bilir.
ayrıca kullanma klavuzunda da check engine uyarısı için turbo arızasından kesinlikle bahsetmiyor.wastegate arızasıbdan da bahsetmiyor. sadece emisyon değerlerinden ve katalitörde bahsediyor. bu da partikül filtresi ile ilgiili birşey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • Kilometre: 51000
  • 31 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 14, 2017, 16:12:05 »
Partikül filtresi olmayan aralarda neden hata veriyor peki bunun alakalı bilginiz varmı 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 150000
« Yanıtla #11 : Aralık 14, 2017, 19:15:55 »
Filtre olmadığın eminmisiniz

Mesaj Birleştirildi: Aralık 14, 2017, 19:16:46
Kiyapçıkta vestage falan yazmıyor.servise bi göster.en azından kesin olanı öğren.