Gönderen Konu: Menzildeki Değişiklik  (Okunma sayısı 2656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
  • 13 kere teşekkür edildi
Menzildeki Değişiklik
« : Mart 28, 2017, 18:11:31 »
Merhaba,

2014 yılından beri 2014 model corolla 1.6 multidrive benzin aracımı kullanıyorum. Aracı sıfır aldım. 2 yılı aşkın süredir depoyu tam doldurduğumda (fullediğimde) menzil (range) 630-650 km arası değişiyordu. Az önce yine tam doldurdum, en düşük kademeli hızda benzini verdirdim, hatta tabanca attıktan sonra her ne kadar çok sağlıklı olmasa da biraz daha koydurttum. 5.16 tl/lt an itibariyle benzin fiyatı ve 197 tl ye depoyu doldurdum.

Soruya gelecek olursak şuanda menzil 550 km. Aradaki 70 km civarı eksikliğin nedeni nedir sizce ?

Teşekkürler.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch

Toyota Club Türkiye

Menzildeki Değişiklik
« : Mart 28, 2017, 18:11:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
Ynt: Menzildeki Değişiklik
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2017, 19:02:34 »
Aracınızdaki computer yeni dolum yapıldıktan sonra en son ortalama tüketiminize göre hesaplama yapar ve menzili yazar.
Muhtemelen bu sefer depo dolmadan önce ortalama tüketim değerleriniz öncekilere göre biraz daha yüksekti,bu çok önemli değil bence siz günlük km sayacını sıfırlayarak gittiğiniz menzile bakarsanız gene aynı değerlere geldiğinizi göreceksiniz.
Ancak her depodan sonraki sürüş,trafik,hava şartları farklı olduğu için oynamalarda olabilir bunlarıda gözardı etmemek gerekir.
Selamlar.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2017, 20:39:08 »
sayın ümit otansev'in açıklamasına katılıyorum,izmir kent çıkışında örneğin 500 km gösteren menzil,trafiği az ,sakinkullanımda uzun yola çıkınca 550-600 km gibi gösterebiliyor,veya tam tersine 500 km gösterdiği halde dar virajlı karadeniz yollarına girince agresif kullanımda daha az menzil gösterebiliyor,yani araç kısa süre önceki kullanımınızı temel alarak bir hesap yapmak suretiyle size bilgi veriyor..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2017, 22:11:01 »
Aracınızdaki computer yeni dolum yapıldıktan sonra en son ortalama tüketiminize göre hesaplama yapar ve menzili yazar.
Muhtemelen bu sefer depo dolmadan önce ortalama tüketim değerleriniz öncekilere göre biraz daha yüksekti,bu çok önemli değil bence siz günlük km sayacını sıfırlayarak gittiğiniz menzile bakarsanız gene aynı değerlere geldiğinizi göreceksiniz.
Ancak her depodan sonraki sürüş,trafik,hava şartları farklı olduğu için oynamalarda olabilir bunlarıda gözardı etmemek gerekir.
Selamlar.

sayın ümit otansev'in açıklamasına katılıyorum,izmir kent çıkışında örneğin 500 km gösteren menzil,trafiği az ,sakinkullanımda uzun yola çıkınca 550-600 km gibi gösterebiliyor,veya tam tersine 500 km gösterdiği halde dar virajlı karadeniz yollarına girince agresif kullanımda daha az menzil gösterebiliyor,yani araç kısa süre önceki kullanımınızı temel alarak bir hesap yapmak suretiyle size bilgi veriyor..

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Ümit Bey, evet son kullanıma göre bir tahmin menzili verecektir sizin dediğiniz gibi tabiki fakat, ben her benzin almadan once son tüketim ortalamasına bakar, sıfırlar, öyle alırım. Son ortalama tüketim değeri 2 yıldır olduğu değerin aynısı. Bu araba şehir içinde hep 7.8 lt / 100 km yakıyor, bugün de öyle idi. Yazılımsal bir hata mı oldu durup dururken ne oldu anlamadım. Kadran normal fullemiş gösteriyor. Benzinin içinde bir pislik, ya da ticari oyun oldugunu dusunmuyorum. Artık sensör mü var, ağırlık ya da yogunluga göre bir hesap mı yapıyor sistemi bilmiyorum.

Tokay Bey, ben de İzmir'de yaşıyorum, Çiğli Karşıyaka Bornova ve Alsancak civarlarında kullanıyorum genellikle ve malumunuz tramvay calismalarindan dolayı olan trafik 7.8 - 8.2 lt / 100 km civarında gezdiriyor tüketimi. Bu araba şehir arası en düşük 5.6 lt /100 km'yi gorebildi. Ama son tüketimim de 80 km'lik bir menzil farkı yaratacak kadar da artmadı. 10 larda 12 lerde gezse anlarım. Dediğim gibi çalışma mekanizması nedir bu dijital menzil ölçerin bilmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2014 Avensis E.extra
  • Kan Grubu: ---
  • 112 kere teşekkür etti
  • 55 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2017, 19:41:34 »
Benim araç da aynı model. Benim menzil 140 km gösteriyorken 100 tl daha benzin aldım. Yakıt alındığına dair depo göstergesi yukarı çıktı ancak menzil hiç değişmedi. Araç bugün 60 km'lik menzili gösterirken araç 3 kademe yakıt olduğu göstergede gösteriliyor. Normal de menzile göre kırmızı ışık yapması gerekirken araç nerdeyse 180 km gidecek kadar yakıt ihtiva ediyor. Bence Toyota touch go da sıkıntı var. Geçen ayda Antep'ten kilise giderken seyir halindeyken ekran 3 kez kapandı geri geldi. Sonra da bir sıkıntı olmadı. Acaba Toyota touch go,ya yazılım mı atmak lazım?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 03, 2017, 23:12:44 »
Tevfik bey, Ümit beyin açıklamalarına ben de katılıyorum. Bu arada bence siz hesaplamaları aracınızın sürüş bilgisayarından yapmayın. En sağlıklı hesaplama, deponuzu fulledikten sonra bir sonraki yakıt alımına kadar yaptığınız mesafeyi kontrol edin ve hesaplayın. Böylece hem o dönemdeki sürüşünüzü kontrol etmiş olursunuz hem de yakıt sarfiyatınızı daha sağlıklı hesaplamış olursunuz.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 13, 2017, 02:12:15 »
Benim araç da aynı model. Benim menzil 140 km gösteriyorken 100 tl daha benzin aldım. Yakıt alındığına dair depo göstergesi yukarı çıktı ancak menzil hiç değişmedi. Araç bugün 60 km'lik menzili gösterirken araç 3 kademe yakıt olduğu göstergede gösteriliyor. Normal de menzile göre kırmızı ışık yapması gerekirken araç nerdeyse 180 km gidecek kadar yakıt ihtiva ediyor. Bence Toyota touch go da sıkıntı var. Geçen ayda Antep'ten kilise giderken seyir halindeyken ekran 3 kez kapandı geri geldi. Sonra da bir sıkıntı olmadı. Acaba Toyota touch go,ya yazılım mı atmak lazım?

Nizam Bey, benim bahsettiğim dijital menzil göstergesi kadranların orada yer alan gösterge yani Touch sistemiyle ilgili değil diye biliyorum. Touch sadece ortadaki multimedya ekranı. Oradaki sistemin başka bir adlandırması vardır muhakkak. Siz de benimle aynı durumdasınız demek ki.

Tevfik bey, Ümit beyin açıklamalarına ben de katılıyorum. Bu arada bence siz hesaplamaları aracınızın sürüş bilgisayarından yapmayın. En sağlıklı hesaplama, deponuzu fulledikten sonra bir sonraki yakıt alımına kadar yaptığınız mesafeyi kontrol edin ve hesaplayın. Böylece hem o dönemdeki sürüşünüzü kontrol etmiş olursunuz hem de yakıt sarfiyatınızı daha sağlıklı hesaplamış olursunuz.

Seyit Bey ben de siz dahil tüm arkadaşların yazdığı yorumlara katılıyorum. Benim söylemek istediğim, aynı kullanış tarzı (yakıt tüketimi dahi aynı) olmasına rağmen neden durup dururken 2 sene sonra dijital menzil göstergesinde öyle üç beş değil de tam 70 km oynadı. Yakıt tüketimi aynı, kullanım aynı, şehir aynı, gidilen yollar hep aynı, lastik basınçları aynı, arabadaki yük aynı, alınan benzin istasyonu aynı v.s.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 18, 2017, 02:43:21 »
Yorum yapan herkese teşekkür ediyorum. Bugün kendi kendine düzeldi menzil göstergesi. Yine eskisi gibi