Gönderen Konu: 5000 devirden sonra gaz kesme, silkeleme  (Okunma sayısı 17883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 172000
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür edildi
5000 devirden sonra gaz kesme, silkeleme
« : Mart 15, 2017, 17:35:06 »
Arkadaşlar herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım ve yeni bir(benim için yeni), 2001 Avensis 2.0 SOL Extra AT araç satın aldım. Araçtan bu birkaç günlük deneyimim sırasında hiçbir sıkıntım yoktu ta ki aracın limitlerini görmek isteyene kadar. Normal şartlarda araçta hiçbir sıkıntı yok, fakat ne zaman ki dip gaz yapıp 5000 devire çıksam bu devirden sonra araç gaz kesip silkelenmeye başlıyor ve 6000 lere bu şekilde çıkıyor. Aracı makineye bağlattım, eksantrik sensörü, krank sensörü yada herhangi bir arıza kodu vermedi. Usta da devir kesiciye girmeye başlıyordur dedi ancak çok inandırıcı gelmedi. Keza max. güç 6000 rpms de olduğu düşünüldüğünde. Açıkcası bu durum biraz canımı sıktı. Konuyla ilgili yorum yada tecrübeli olanlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

5000 devirden sonra gaz kesme, silkeleme
« : Mart 15, 2017, 17:35:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
Ynt: 5000 devirden sonra gaz kesme, silkeleme
« Yanıtla #1 : Mart 15, 2017, 20:17:47 »
Merhaba,
Öncelikle aracınız hayırlı olsun,iyi günlerde kullanın.
Avensis T25 ve T27 kullanan biri olarak bildiğim kadar kesici 6750 d/dak da devreye giriyor.
T22 sanırım sizin kasa bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır ama bana başka bir problem var gibi geliyor.
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 15, 2017, 20:53:42 »
aracınız da lpg var mı? bu silkelemeyi benzinde yapıyor ise,benzin otomatiği ve bağlantılarına da bakıldı mı ? yeterli yakıt püskürtmesi olmuyor gibi!
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 15, 2017, 21:07:05 »
Araçta lpg yok. Aslında usta sadece cihaz bağlayıp baktı. Bişey yok dedi de bana pek bişey yok gibi gelmedi açıkcası. Dediğim gibi 5000 e kadar gayet başarılı, pürüzsüz gidiş 5000 den sonra değişiyor. Hafta sonu detaylı baktıracağım bakalım ne çıkacak. Dediğiniz gibi anormal bi durum var ama bilmiyorum. Buji vs den midir acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 15, 2017, 21:17:03 »
Araçta lpg yok. Aslında usta sadece cihaz bağlayıp baktı. Bişey yok dedi de bana pek bişey yok gibi gelmedi açıkcası. Dediğim gibi 5000 e kadar gayet başarılı, pürüzsüz gidiş 5000 den sonra değişiyor. Hafta sonu detaylı baktıracağım bakalım ne çıkacak. Dediğiniz gibi anormal bi durum var ama bilmiyorum. Buji vs den midir acaba
bujiler yüksek devirde ateşlemeyi kesiyor olabilir, arabayı yeni aldığından önce buji ve hava filtresini mümkünse servisten alıp değiştirt.eğer düzelmezse benzin filtresi, benzin pompası kontrol edilerek benzin yetiştirememe olayı varsa giderilir.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 15, 2017, 21:51:51 »
Yeni aracınız hayırlı olsun, Profilinizde aracınızla ilgili tüm detayı belirtebilir ve yaşadığınız şehride belirtirseniz, anlatmak istediğiniz şeyleri çabucak değerlendirebiliriz, sizinde her seferinde aracınızın marka, model, yıl ve km gibi detaylarını anlatma cümleleri sarfetmeniz gerekmez.

- Atilla abimizin belirttiği gibi, bujileri baktırın, yenilemek gerekiyor olabilir,

- Acilen enjektör temizleyici ürün kullanımına başlamanız gerekiyor, düzenli olarak her 5 bin km'de küçük bir kutu kullanın,

- MAF sensörünü temizleyin.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 15, 2017, 22:43:18 »
Haklısınız kusura bakmayın. Profilimdeki gerekli düzenlemeleri yaptım. Dediğiniz önerilere göre hareket edeceğim. Umarım çok önemli bir sorunu yoktur. Her ne kadar o devirlere nadiren çıksamda böyle bir sorun insanın canını sıkıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2017, 22:59:23 »
Haklısınız kusura bakmayın. Profilimdeki gerekli düzenlemeleri yaptım. Dediğiniz önerilere göre hareket edeceğim. Umarım çok önemli bir sorunu yoktur. Her ne kadar o devirlere nadiren çıksamda böyle bir sorun insanın canını sıkıyor.

Elbette, sürekli o devirlerde araç kullanılmaz ama herşey olması gerektiği gibi olmalıdır ki düşük devirlerde de performans ve ekonomi alınabilsin. Ben de önemli bir sorunu olduğunu düşünmüyorum zaten bu tip araçların satılma sebebi genellikle bakımsızlık sonucu üzücü basit şeyler yaşatması oluyor.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 999
  • Model Yılı: '95
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 16, 2017, 09:07:02 »
Büyük ihtimal ateşleme sorunu gözüküyor.
1. Buji
2. Buji kablosu
3. Ateşleme bobini
4. Tevzi Makarası
5. Distributor kapağı

Benim araç arada tekliyordu yüksek devirleri sevmiyordu. Distributor kapağını söktük ve tevzi makarasının artık yosunlandığını gördüm sanırım nemleniyordu. İnce zımpara ile güzelce temizledim bakır rengini aldı. Sonrasında ise araba kendine geldi :). Sanırım sizin sorununuz da buna benziyor. Eğer bunlar da çözüm getirmiyorsa yakıtınız az geliyor olabilir onu kontrol etmenizde fayda var.
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 17, 2017, 13:32:02 »
Teşekkürler,

Henüz aracı göstermedim ama başka bir ustanın vermiş olduğu bilgiye göre de sibop oturması olabilirmiş ve bu avensislerde kronikmiş. :-\  Elçiye zeval olmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 10, 2017, 10:58:36 »
Sorunun sübaplardan olabileceği teşhisi konuldu. Bu arada ateşleme bobinlerini kontrol ettiğimizde bobinlerin elektrik bandı ile sarıldığını gördük. Demek ki daha önceden de bobinlerde bir kaçırma oluyormuş sanırım.

Ancak şu anda yeni baş gösteren bir sorun peydahlandı.

Motor ısındıktan sonra ilk kalkışta 1. vitesten 2. vitese geçerken bir titreme, hani vitesli bisiklet kullanırken vites değiştirdiğinizde ilk anda vites geçmez zincir boşa döner ya onun gibi bir durum sözkonusu. Ancak bu yavaş kalkışlarda ve motor sıcakken oluyor. gaza hızlı basarsam yada sabah soğuk motorda olmuyor.

Şanzıman yağını 2 gün önce değiştirdim ancak bu sorun ahal devam ediyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 10, 2017, 17:44:23 »
Ankara'da hangi ustaya gösterdiniz aracınızı? Toyota konusunda uzman Dörtnal var Şaşmaz sanayisinde. İsterseniz bir de oraya gösterin derim, genelde arabayla bakışarak sorunun ne olduğunu çözebiliyorlar  :)
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 10, 2017, 17:59:55 »
Dediğiniz yere bu haftasonu götürüp bi baktıracağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 10, 2017, 19:30:16 »
Merhaba Emre Bey. Benim elimde de aynı araçtan bulunuyor. Ama düz vites olanından. Hep aynı devirde yapmıyordu ama benzer bir durum bende de oluşmuştu.  Hızlanma sırasında bir anda araba yığılıyordu. Buji, yağ ve filtrelerin değişimi öncesinde ve sonrasında enjektör temizliği için iki kere benzin katkısı kullandım. Depoyu ikinci katkılama sonrasında katkısız olarak doldurdum. Benim sorunum bundan sonra çözüldü.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 10, 2017, 20:39:12 »
Genelde sorunlar motorun ısınması sonrasında düzelir. Ancak her ne hikmetse benim araçta motor soğukken hiçbir sıkıntı yok, ısındıktan sonra oluşuyor bu tekleme titremeler. Yağdan desem, yağı da yeni değiştirdim. Acaba bi süre sonra şanzıman yağını bir daha mı depiştirsem. Sonuç itibari ile değişim sırasında tüm yağ değiştirilemiyor. Bir kaç bin km sonra bir değişim daha yaparsam tüm yağ yenilenmiş olur diye düşünüyorum. Eski sahibi herhalde hiç değiştirmemiş olacak ki simsiyah yağ çıkmıştı şanzımandan. Katkılar da denenebilir tabii ki. Açıkcası aklıma başka bir açıklama gelmiyor doğrusu. Evet bobinlerin de değişmesi gerekiyordur muhtemelen, çünkü bobinleri kontrol ettiğimde elektrik bandı ile sarılı olduğunu görmüştüm. Bobinden desek, motorun sıcaklığı ile ne ilgisi olabilir diye başka bir soru çıkıyor ortaya bu sefer de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Nisan 10, 2017, 20:56:31 »
Araçta gerçekleşen bu kesiklik ben de şu anda yok. Ama olduğu zaman çok sinir etmişti beni. Neler neler düşündüm aracım için.  Bu forumda okumadığım şey kalmamıştı. Zaten sonunda üye olmam da bu vesileyledir. Neyse lafı uzatmayayım,  ateşleme ve benzin sistemleri üzerine düşünmenizi öneriyorum. Olabilecek en sıkıntılı arızanın enjektör arızası olacağını biliyorum. Ama bu araçlar gerçekten sorunsuz. Avensisinize güvenin. Eminim sorun basit birşey çıkacaktır.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 12, 2017, 14:22:38 »
Bugün Toyota Dörtnal'a gittim ve 1 numaralı enjektör gitmiş. Geçişlerdeki titreme de balata kaçırıyormuş, selenoid valfinde de arıza olabilirmiş. Yani anlayacağınız epey bir masraf çıktı. Şnzıman sadecee ağır gaza basmalarda hafif bir titreme yapıyorsu. O biraz ertelenebilir. Keza epey masraflı. Enjektör ise çıkma falan bulursam ucuza getirebilirim herhalde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Nisan 12, 2017, 15:08:36 »
Ben de en başta benim aracımın sorununun enjektör arızası olduğunu düşünmüştüm. Katkı ile temizlik sonucu şimdilik sorun halloldu. Dörtnala servis çok güvenilir bir servis forumdan anladığım kadarıyla. Ben de bir fırsat bulup genel bir kontrol yaptırmak arzusundayım. Yapıldıktan sonra uzun bir süre sıkıntı çıkarmayacaktır tahminimce. Geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 13, 2017, 16:07:02 »
Enjektörleri epey araştırdım. Sıfırı en ucuz 900 TL'ye, çıkmasını da 350 TL'ye bulabildim. Bu adet fiiyatı. Epey pahalı. Daha sonra yurtdışından bir satıcı buldum. Uzun konuşmalardan sonra 2. el 4 tanesini 250 TL'ye aldım. 1 hafta içinde gelecek. Satıcı garanti veriyor, çalışmaması durumunda iade de edebiliyorum. Göndermeden önce tüm spray, leakeage testi yapılarak gönderiliyor. Umarım sonuç olumlu olur. Yalnız enjektör değişimi de epey meşakkatli imiş sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 67 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Nisan 16, 2017, 17:22:09 »
Bence çok uygun bulmuşsunuz. Umarım doğru ve kaliteli bir malzemedir. Bu d4 motorlarda enjektörlerin direkt silindire ve yüksek basınçla püskürtme yapması onları özel kılıyor benim anladığım. Merakla sonucu bekliyorum. Bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. Çok sevdiğim aracım eninde sonunda enjektör isteyecektir. Doğru müdahale edebilmek için deneyimleriniz benim için önemli. Allah kolaylık versin, inşaallah sorunsuz şekilde problem çözülür.