Gönderen Konu: Yedek Su Deposundan Suyu Tahliye Ediyor?  (Okunma sayısı 59752 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla'm
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 234000
  • Model Yılı: '95
  • 3 kere teşekkür edildi
Yedek Su Deposundan Suyu Tahliye Ediyor?
« : Mart 09, 2017, 16:43:46 »
Merhaba Arkadaşlar;
1995 Corolla 1.3 XL aracımın yedek su deposunun tahliye kısmından son bir haftadır musluğu açarsınız da su birden akar aynen öyle su atmaya başladı. Önceler de dedik fazla su koyduk galiba suyu azalttık baktık yine akmaya başladı. Radyatör kapağını değiştirdik yine sorun çözülmedi.
1. Radyatör kapağı açık iken araca gaz verildi ve fan açıldığı an suyun fokurdayarak radyatör kapağının oradan taşdığı gözlemlendi.
2. Bir kaç gün yedek su deposuna su koyulmadı bir sıkıntı çıkarmadı, radyatörün içinde ki suda da azalma gözlemlenmedi.
3. Aracımda devirden düşme, çekmeme, gaz yememe gibi bir sorun yok.
4. Hararet göstergesi normal seviyesinde. Araç çalıştıktan kısa bir süre sonra hararet gösteresi yarıya geliyor ve orada sabit kalıyor kesinlikle aşağıya inme veya yukarıya çıkma yok.
5. Şimdiye kadar hiç hararet yapmadı.
6. Motor soğuk iken yağ çubuğuna bakarak yağı kontrol ettiğimiz de yağa su karışmamış gözüküyor.
Şimdi arkadaşlar sizce bu sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Araç : 234.000 km'de
3-) 1995 MODEL TOYOTA COROLLA 1.3 XE AC
2-) 1992 MODEL TOYOTA COROLLA 1.3 AE92
1-) 1992 MODEL FİAT-TOFAŞ DOĞAN 1.6 İE

Toyota Club Türkiye

Yedek Su Deposundan Suyu Tahliye Ediyor?
« : Mart 09, 2017, 16:43:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Yedek Su Deposundan Suyu Tahliye Ediyor?
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2017, 20:44:40 »
Radyatör kapağını açmayın motor sıcakken, sıvı genleştiği için hem tehlikeli olur hem de motoru hararet yaptırabilir.
Ekleme kabındaki sıvı seviyesi belli sınırlar içinde oynama yapabilir. Önemli olan min değerin altına düşmemesi.
Soğutma sisteminde hava olmamasına da dikkat edin. Su-antifiriz karışım oran, kalitesine de.
Bir süre dikkatli izlemek (hem ekleme kabı, hem araç iç göstergelerini) iyi olur. Motor yağ kontrolü de yapın, soğutma sıvısında yağ da arayın.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 180 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2017, 23:25:37 »
Aracınızda lpg var ise bazen lpg beyninde motor soğutma suyuna gaz kaçağı olabiliyor bundan kaynaklı olabilir mi acaba?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla'm
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2017, 10:27:18 »
Radyatör kapağını açmayın motor sıcakken, sıvı genleştiği için hem tehlikeli olur hem de motoru hararet yaptırabilir.
Ekleme kabındaki sıvı seviyesi belli sınırlar içinde oynama yapabilir. Önemli olan min değerin altına düşmemesi.
Soğutma sisteminde hava olmamasına da dikkat edin. Su-antifiriz karışım oran, kalitesine de.
Bir süre dikkatli izlemek (hem ekleme kabı, hem araç iç göstergelerini) iyi olur. Motor yağ kontrolü de yapın, soğutma sıvısında yağ da arayın.

HAKAN Bey demiş olduğunuz gibi soğutma siteminde eğer hava yaptı ise bu havayı nasıl alabiliriz? Yarın radyatörde ki suyu boşaltıp radyatörün içini iyice temizlemek istiyorum.(Tıkanıklık olabilir mi diye?) Bununla ilgili sitede birkaç araştırma yaptım ve o yönergeleri uygulayacağım. Temizlik sonrası radyatöre %50 antifiriz ve %50 su koyacağım. Ancak eğer soğutma sistemi hava yaptı ise bu havayı hangi yöntemler ile alacağım?

Aracınızda lpg var ise bazen lpg beyninde motor soğutma suyuna gaz kaçağı olabiliyor bundan kaynaklı olabilir mi acaba?

OSMAN Bey; aracımda lpg var. Lpg beyni geçtiğimiz sene arıza yapmıştı gaz kaçırıyordu onu değiştirdik. Sanmıyorum lpg beyninin tekrardan arıza yaptığını. Ancak gaz beynine giden ve çıkan hortumları elimiz ile sıktığımız zaman içi çok sert geliyor katır, kutur gibi bir sesler çıkıyor. Bu hortumların içi zamanla doluyor mu yoksa?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2017, 12:28:07 »
Su taşırma kabından devir daim yapıyorsa bence sorun yok. Fakat anlayamadığım su dışarı mı akıyor? Ben bunu tam anlayamadım.

Elle sıkınca takır tukur ediyor dediğinize binaen; lpg ile alakalı bütün su boru/hortum ve bağlantılarını söküp temizleyin, gerekli gördüğünüz gevrek hortumları yenileyin.

Yaşar Akgün bey bu konuda daha iyi bilgi verecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2017, 13:07:58 »
Merhaba Arkadaşlar;
1995 Corolla 1.3 XL aracımın yedek su deposunun tahliye kısmından son bir haftadır musluğu açarsınız da su birden akar aynen öyle su atmaya başladı. Önceler de dedik fazla su koyduk galiba suyu azalttık baktık yine akmaya başladı. Radyatör kapağını değiştirdik yine sorun çözülmedi.
1. Radyatör kapağı açık iken araca gaz verildi ve fan açıldığı an suyun fokurdayarak radyatör kapağının oradan taşdığı gözlemlendi.
2. Bir kaç gün yedek su deposuna su koyulmadı bir sıkıntı çıkarmadı, radyatörün içinde ki suda da azalma gözlemlenmedi.
3. Aracımda devirden düşme, çekmeme, gaz yememe gibi bir sorun yok.
4. Hararet göstergesi normal seviyesinde. Araç çalıştıktan kısa bir süre sonra hararet gösteresi yarıya geliyor ve orada sabit kalıyor kesinlikle aşağıya inme veya yukarıya çıkma yok.
5. Şimdiye kadar hiç hararet yapmadı.
6. Motor soğuk iken yağ çubuğuna bakarak yağı kontrol ettiğimiz de yağa su karışmamış gözüküyor.
Şimdi arkadaşlar sizce bu sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Araç : 234.000 km'de
Araç soğukken gaza basınca termostat henüz açık olmadığından dışarı su taşırması normal. Fan açtıktan sonra taşırıyor yazmışsınız muhtemelen conta darbeli,çivi ucu kadar bozulma varsa sorun çıkar. Devirdaim ve v kayışı sağlam olduğu sürece hararet yükselmez. Conta tam yanık olmadığı için çok su eksiltmez. Araca sıvı konarken radyatör dolduktan sonra araç termostat açana kadar çalıştırılır seviyede düşme varsa ekleme yapılır. Radyatördeki sıvı boşalsada blokta sıvı kalıyor onuda boşaltmak için yağ filtresinin yanında tapa var onu sökmek gerekiyor. Yakınlarda radyatörcü varsa uğrayın radyatör kapağına cihaz takarak soğutma tertibatını kompresyon testi yaptırın. Lpg regülatörün hortumları işlevini yitirmiş en kısa zamanda değiştirin,onların ömrü en fazla 1.5 yıldır.

Mesaj Birleştirildi: Mart 10, 2017, 13:14:27

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla'm
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 11, 2017, 16:34:37 »
Merhaba Arkadaşlar;

Bugün az evvel aracı ustaya gösterdik. Usta kontrol etti, radyatörü komple su ile doldurdu, yedek su deposunu da Max. çizgisine kadar su ile doldurdu ve araca gaz verdi. Fan açıp su kaynama noktasına geldiği vakit tekrardan tahliye hortumundan suyu boşalttı. Ustanın demesi: " Araçta hava yok. Gaz verince egzozdan beyaz duman ve su atıyor, radyatöre giren ve çıkan hortumlar sertleşiyor. Bu araç silindir contası yakmış " dedi." Çok ufak bir çatlama ve yıpranma var ancak çok su eksiltiyor ayrıca egzozdan da suyu buhar olarak atıyor " dedi. Önce motoru açacağım, silindir kapak contasını değiştireceğim eğer tornaya gitmesi gerekiyor ise rektefiye yapılması gerekiyor " dedi. Tahmini Masraf 1.000 TL olacak dedi. " Radyatörün içinde ki pası da temizleyemezsin çünkü motor da da pas vardır sen ne kadar temizlesen yeniden pas oluşacak " dedi. Araç yaklaşık 3 senedir bende ve hiç bir şekilde hararet yaptırmadım. Sürekli suyunu ve yağını kontrol eden birisiyimdir. İlk defa böyle bir şey başımıza geldi. Sizler ile de paylaşmak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 11, 2017, 19:48:26 »
 Motor soğutma sıvısı ısındığında genişler, ekleme kabındaki fazla miktarı tahliye hortumundan dışarı atar, zaten o hortum bunun için vardır.
İstanbul'da iseniz, sitemize kayıtlı özel servis için Ufuk bey ile irtibata geçmeniz faydalı olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 11, 2017, 22:52:03 »
Genel yazınızdan anladığım araç silindir contasını yakmış motordaki kompresyonu suya veriyor .Siz gaz verdikçe hava yardımı ile yedek su tankından suyu atıyor araç .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla'm
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2017, 13:01:14 »
Merhaba Arkadaşlar,
Araçta ki su sorununu sonunda çözüme kavuşturduk sanırım. Geçen Çarşamba gününden beri araç Sakarya'da Toyota'dan ayrılan bir ustanın elinde idi. Kendisi akrabam, sanayi de yeni yerini açtı Toyota üzerine, sorunu öğrenince aracı getir bakalım dedi. Aracı Çarşamba günü Sakarya'ya götürdüm ve dün gel al dedi. Gittim yaptıklarını sırası ile anlattı ve sorunu hallettiğini dile getirdi. Yaptıkları: Silindir kapak contası değişimi, Termostat değişimi, Devirdaim değişimi, Torna işlemi ve en önemlisi ise gaz beynine giden su hortumunda çatlak varmış ve oradan da çok az su atıyormuş onu değiştirdi. Tüm parçaları japon malı kullandım dedi. Eski parçaları ayırmış kenarı ki gördüğüm de iyi ki değiştirmişiz dedim. Radyatöre pembe antifriz koymuş. Yağ değişimi yapmış. Orada deneme yaptığımız da egzozdan beyaz duman atma, su atma vs. gibi sorunlar yoktu. Motor bölümün de ıslaklık, su birikintisi şuanda yok. Sakarya'dan aracı alıp İstanbul'a gelene kadar 3 kez durup fan açmasını bekledim herhangi bir soruna karşı. Çok şükür ki yolculuk esnasında bir sorunla karşılaşmadım. Ara ara yine radyatör'de ki su seviyesini ve hararet göstermesini kontrol etmemi istedi. Hepsi toplam 1.000 TL mal oldu. İstanbul'da ki gösterdiğimiz usta sadece silindir kapak contasını değiştirmeye ve tornaya 1.000 TL istemişti. Nitekim, şuanlık bir sıkıntı yok. Sizler ilede paylaşmak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 20, 2017, 15:28:57 »
Gözünüz aydın, hayırlı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '98
« Yanıtla #11 : Nisan 12, 2018, 19:36:54 »
Üstadım senin anlattığın mevzunun aynısı bugün ben yaşadım  usta dediki senin aracın beyaz duman atmıyor radyatör kapağından hava kabarcığı çıkarıyor bunun nedeni termostat değişecek diyor aklıma yattmadı bi türlü termostat olsa araç ya geç ısınır yada hararet yapar vs vs  yani bi arkadas 20 yıllık ustam dedi gittik yani bende şimdi conta olayımı bilemedim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 12, 2018, 21:43:39 »
Geçmiş olsun sorunu çözmüşsünüz conta compresor gözünü yakmış soğutma suyuna basınç veriyor ve suyu tahliye ediyor ama araba dinlendikten akşamdan sabaha yani sabah çalıştırmadan önce suyunu ve yağını kontrol edin çünkü fan açtıkça sistemdeki havayı atar ve boşluklar oturur tekrar geçmiş olsun lpg kanser gibi girdiği her yeri tahrip ediyor ışte keşke benzin ucuz olsada kullansak lpg olmasa o motor hiç conta değiştirmeden 350 bin rahat gider tık demez inşaallah ucuzlarda bineriz benzinde hayali bile güzel 
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 13, 2018, 14:35:27 »
Doğan bey geçmiş olsun tam dost işi olmuş işçilik ve tamir işi . Başka yerde  1500 civarı paranız giderdi  .Uzun süre sorunsuz binersiniz inşallah . Radyatördeki antifriz tıkanık gözenekleri de açacaktır .Aslında 6 ay bu şekilde kullandıktan sonra boşalttırıp tekrar yeni antifihriz koyarsanız eski antifirizin söktüğü pası kiri çamuru atmış olursunuz
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '98
  • 1 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Temmuz 09, 2018, 14:59:49 »
Ben 100 tl yaptırdım su deposu fokurtuyordu ustaya goturdum alt baktı 3 damla su atıyordu 15 dk calişti gene baktı 3 damla su cvar. araba kapat dedi kapattım 1  saat otur dedi çay kahve sigara araba altına baktık bir su bardagı su var oha dedim adam baktı ayna ile devir daim saglam ona baglı demir boru sıkıntı var dedi degiştirdi 2 boru degişti şimdi canavar 1 senedir sorun yok :D :rofl:
corolla special