Gönderen Konu: dizel - benzin karşılaştırması  (Okunma sayısı 4476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
dizel - benzin karşılaştırması
« : Mart 09, 2017, 10:58:07 »
Bu aralar araba değiştirebilecek durumum yok ama sık sık internette araba bakarken buluyorum kendimi :)

Kendimce bir hesap yaptım. Günlük 40 km yol yapıyorum. Kabaca bunun 30km'si 90 sabit hızla, 10 km'si de dur kalk trafik.. Yılda 1 veya 2 sefer de 1.000 km uzun yol yapıyorum. 100km'de dizelde 5 lt, benzinde 9lt yaktığımı hesapladım ortalama..
Aslında bu kadar detay hesaba da gerek yok, yıllık yapılan km hesabından da gidilebilir. Yıllık 15.000 km yol yapıyorum.

Dizel araçta yıllık yakıt masrafım kabaca 3.500TL (5lt*4,6 TL*150km)
Benzinli araçta yıllık yakıt masrafım kabaca 6.500TL (8lt*5,25 TL*150km)

Şu an kullandığım araç 2012 auris dizel otomatik.. internette fiyatları 50-55 arası değişiyor.. İlginçtir benzinlilerin de fiyatları aynı aralıkta.. Yani dizel alarak mantıklı bir iş yapmışım sanki?

Diğer yandan 2016 model Mercedes A serisine baktım. Benzinliler 120, dizeller 132bin TL.. Bu araçtan alırsam minimum 4 yıl binmem gerekiyor ki kendini amorti etsin.

Satarken de yüksek fiyata satma, bakım masrafları vs gibi değişkenleri göz ardı ettim.
Siz olsanız tercihiniz ne yönde olurdu?

2017 C-HR Hybrid Diamond

Toyota Club Türkiye

dizel - benzin karşılaştırması
« : Mart 09, 2017, 10:58:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: dizel - benzin karşılaştırması
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2017, 11:23:17 »
Auris'in, hemde bu kasasından sonra Merc A'ya sığacağınızımı sanıyorsunuz!?

Arabanıza Yazık olur.., o kadar vereceğiniz farkada.

Değişim yapılacağı zaman, almayı düşündüğünüz aracın mevcut aracınıza oranla + larının sayısı - lerine oranla çok daha fazla olmalıdır ki üstüne koyacağınız farka değsin.

2006 Corolla Sedan D4-D MMT + Cruise Control 'den geçtiğim araç olan Yaris Hybrid, güvenlik, donanım, kalite ve yakıt tüketimi konularında daha üstündü, peki eksi yönü neydi? Bagaj Hacmi. Peki bu değişime değmişmiydi.? Kesinlikle değmişti, dediğim gibi + ları - lerinden çok çok daha fazlaydı. 
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2017, 11:38:04 »
Yakıt rakamlarına takıldım bende.
Dizel 5 lt denilmiş, Benzin 8 lt denilmiş. günlük gidilen yolun %80'i sabit 90km ile giden benzinli auris 5,5-6 lt yakar maks.
Buda benzin maliyetinizi ciddi anlamda düşürür.
Ayrıca benzin fiyatına 5,25 tl denmiş ama benzinli aracı olanlar iyi bilir her zaman bir yerlerden %5 indirimle depoyu fulleriz. Shell olur Bp olur Total olur.

Yani düzeltecek olursak 6 LT ortalama ile 5 LİRA litre fiyatı olan benzinli aracınızla maliyetiniz ;
 6 LT x 5 TL = 0,30 krş km maliyetiniz.
Aylık km niz 40 x 30 = 1200 km   x 12 = 14600 km yıllık km niz. + 1400km uzun yol yapsanız = 16 bin km  1 yıllık km niz.

16 bin km x 0,30 krş = 4800 TL
10 bin bakımınız serviste = 500 TL

Dizel yakıtınız 4,5 lt yakarsınız ve 4,5 TL diyelim.
4,5 LT x 4,5TL = 0,20 krş yakarsınız dizel araçla.
Yıllık km niz 16 bin x 0,20krş = 3200 TL
10 bin bakımınız = 700 TL

5300 TL benzin
3900 TL dizel maliyetiniz.

Aradaki fark 1400 TL.
Araçların arasındaki far 10 bin TL.

7 yılda amorti edersiniz aldığınız aracı.

7 yılın sonunda aracınız 112 bin km olmuş olacak.

Satışa koyduğunuzda 112 bin km dizel ve 112 bin km benzinli aracınızı satacak durumda olursunuz.
100 bin km üstü dizel araçların satışlarında malum sıkıntılar olmakta, göz ardı etmeyiniz.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2017, 11:41:35 »
A serisi örnekti sadece almayı çok düşünmüyorum ama savunmamı yapayım :) Daha önce yine auris'im varken Mercedes A incelemiş, bu ne biçim araba demiştim :D Auristen sonra inanılmaz basık ve dar gelmişti.. Ama iki kişilik bir aileyiz, 7 yıldır arka koltukta kimse oturmadı. Dolayısıyla almayı düşünmüyorum ama benim için A serisi de bir seçenek..

Aslında şu an aracımdan çok memnunum, tek derdim donanım eksikliği.. değiştirirsem bunun için değiştireceğim.. Toyotada dizeller donanım fakiri ve yeni modellerde dizel otomatik varyasyon yok.. arayışım birazda bu yüzden.. Toyotadan memnunum ama benzinli araca dönmeyeceksem başka markalara yönelmek durumunda kalıyorum..

Görüşleriniz için teşekkürler.. @Tekin Bozbey (21136)
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2017, 11:46:13 »
 Mazda 3 HB tavsiye ederim ben size incelemeniz için.
Konfor + Dizel + Otomatik   :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2017, 11:48:45 »
Yakıt rakamlarına takıldım bende.
Dizel 5 lt denilmiş, Benzin 8 lt denilmiş. günlük gidilen yolun %80'i sabit 90km ile giden benzinli auris 5,5-6 lt yakar maks.
Buda benzin maliyetinizi ciddi anlamda düşürür.
Ayrıca benzin fiyatına 5,25 tl denmiş ama benzinli aracı olanlar iyi bilir her zaman bir yerlerden %5 indirimle depoyu fulleriz. Shell olur Bp olur Total olur.

Yani düzeltecek olursak 6 LT ortalama ile 5 LİRA litre fiyatı olan benzinli aracınızla maliyetiniz ;
 6 LT x 5 TL = 0,30 krş km maliyetiniz.
Aylık km niz 40 x 30 = 1200 km   x 12 = 14600 km yıllık km niz. + 1400km uzun yol yapsanız = 16 bin km  1 yıllık km niz.

16 bin km x 0,30 krş = 4800 TL
10 bin bakımınız serviste = 500 TL

Dizel yakıtınız 4,5 lt yakarsınız ve 4,5 TL diyelim.
4,5 LT x 4,5TL = 0,20 krş yakarsınız dizel araçla.
Yıllık km niz 16 bin x 0,20krş = 3200 TL
10 bin bakımınız = 700 TL

5300 TL benzin
3900 TL dizel maliyetiniz.

Aradaki fark 1400 TL.
Araçların arasındaki far 10 bin TL.

7 yılda amorti edersiniz aldığınız aracı.

7 yılın sonunda aracınız 112 bin km olmuş olacak.

Satışa koyduğunuzda 112 bin km dizel ve 112 bin km benzinli aracınızı satacak durumda olursunuz.
100 bin km üstü dizel araçların satışlarında malum sıkıntılar olmakta, göz ardı etmeyiniz.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bu ilk dizel aracım, yıllarca benzinli araç kullandım, hiç %5 indirimli yakıt alamadım, bunun bir yolu yöntemi mi var?

Dizelle şu an 5,3 ortalamam.. yazın düşer diye ortalama 5 dedim, 4,5 lt yakalayamıyorum hiç..
Benzinle bu güzergahta 6lt yakalayabileceğimi sanmıyorum, bir deneyeceğim bunu :)
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mart 09, 2017, 11:54:24 »
Yeni Auris 1,6 otomatik var bende.
Şehir içi izmitte 24 kmde 5,1 lt ortalama yakıyor ben size fazla fazla söyledim ortalamaları.

Aracınız muhtemelen tam otomatik olduğu için fazla yakıyor Fehmi abi.

Benzin içinse aldığım günden beri hepSHELL'den %5 indirimli aldım. ZUBİZU kampanyası devam ediyor OCAK 2018'e kadar.
Ayrıca Toyota Forever kart ile BP'den %5 indirimli alıyoruz zaten ne zaman gitsek.
TOTAL'de mesela 75 TL ye 25 TL var ama ona bir türlü fırsatım olmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mart 09, 2017, 12:12:14 »
Yeni Auris 1,6 otomatik var bende.
Şehir içi izmitte 24 kmde 5,1 lt ortalama yakıyor ben size fazla fazla söyledim ortalamaları.

Aracınız muhtemelen tam otomatik olduğu için fazla yakıyor Fehmi abi.

Benzin içinse aldığım günden beri hepSHELL'den %5 indirimli aldım. ZUBİZU kampanyası devam ediyor OCAK 2018'e kadar.
Ayrıca Toyota Forever kart ile BP'den %5 indirimli alıyoruz zaten ne zaman gitsek.
TOTAL'de mesela 75 TL ye 25 TL var ama ona bir türlü fırsatım olmadı.

Anladım:) kampanyalar zaten sürekli tercih sebebim :) neyse sonuç olarak sık araç değiştirdiğimden 5-7 yıl gibi sürelerle binmiyorum araca.. aslında benzin daha makul gibi duruyor ama dizel psikolojik olarak rahatlatıyor insanı işte :D
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 09, 2017, 12:50:26 »
Mustafa'nın dediği gibi Mazda 3 1.5 dizel otomatik önerebilirim ben de Fehmi abi. Donanım olarak boş hali bile, çoğu aracın dolusundan daha doludur.
Öte yandan Astra K 1.6 CDTI otomatik de gayet dolu. C sınıfında F/P olarak görüyorum bu 2 aracı. Ama sırf mercedes olduğu için A serisi mi. Benim 1.6 motorlu kağnıyı Elmadağ yokuşlarında yarışırken beni yakalayamayan mercedes a serisi cık. :D
Yok illa lüks araçlara döneceğim dersen abi a4 2.0 tdi multitronic, bmw 3 serisi, mercedes-benz c180 in yeni kasalarını düşünebilirsin. Kasaları yeniledikçe motorları da yeniliyorlar ve güncel motorların tüketimleri gerçekten güzel benzinli olmasına rağmen.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 09, 2017, 13:13:09 »
Anladım:) kampanyalar zaten sürekli tercih sebebim :) neyse sonuç olarak sık araç değiştirdiğimden 5-7 yıl gibi sürelerle binmiyorum araca.. aslında benzin daha makul gibi duruyor ama dizel psikolojik olarak rahatlatıyor insanı işte :D
Psikolojik rahatlatmaya katılıyorum  :) Bir de turbolu olması benim açımdan tercih sebebi  :) TSİ motorlu benzinli araçlara binerseniz yine turbolu olmuş olacak. Ben servisteki satış elemanıyla bir muhabbet yapmıştım geçen sene, sizin gibi yıllık 15.000 km bandında araç kullandığımı söylemiştim ve bana yıllık 30.000 km yapmıyorsanız benzinli alın derim dedi.  Dizel sizde kendini geç amorti eder dedi gerek yok dedi. Satıcı daha pahalısını değil daha ucuzunu önerince ben de inandım açıkçası  :rofl: Dediğim gibi ben turbodan dolayı dizel tercih ediyorum şimdilik ve tsi motora da binersem psikolojik olarak rahat olur muyum bilemiyorum ama benzinli araç alırsak tsi önceliğim olur heralde  :) Bu arada tüpten de oldum olası korkmuşumdur babam da hiç haz etmiyor o yüzden de biraz ön yargılıyız biz benzinli alıp tüp taktırmaya vs.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 09, 2017, 13:38:20 »
 Her zaman güncel olacak konulardan birisi bence, herkes için önemli görüşlerin çıkacağından/dığından eminim. Yalnız eninde sonunda görüşler öznellik de içerecektir.

Kendimce;
İlk alımda çok yüksek fiyat farklılıkları bence dizelin mantığını törpülüyor. Tamam, üretimde motor, yalıtım vs olarak dizel teknolojisinin bir maliyeti var ama fark biraz da arz/talep dengesi kaynaklı gibi geliyor bana.
Karşılaştırmada fiyat farkının tamamen amorti edilmesi fikrine ben katılmıyorum. Belki benzinli de aşırı beslemeli olsa olabilir ama mevcut dizeller ile atmosferik benzinliler arasında, spor kullanım olmadığı sürece dizel lehine fark var.
Benzer düzeyde araçlar içinde rölantide, dıştan dizel daha sesli benzinliye göre. Sabit hız kullanımlarında ise hem motor, hem rüzgar, yol sesi olarak genelde dizeller avantajlı. Yalıtımları daha iyi bu konuda. İkisinin de kullanım tarzına göre verdiği keyif farklı.
Tork konusunu herkes biliyordur zaten, azami tork avantajının yanında tork bandı dizelin kullanımını kolaylaştırıyor. Rampa, yük, hızlanma durumlarında bu fark net şekilde ortaya çıkıyor. Benzinli ise kalkışta rahat ve belli devire kadar daha sessiz hızlanıyor ama devir arttıkça motor, uzun yolda dış ses fazla oluyor genelde.
Bakım olarak aralarında büyük farklar yok, net rakamlar varsa onlar ile karşılaştırma daha sağlıklı olur ama genel olarak birbirlerine yakınlar. Güncel benzinli araçların a teknolojileri bazı müdahaleler konusunda dizel gibi komplike olabiliyor.
Dizelin en önemli avantajı bence istendiğinde çok ekonomik olabilmesi, istendiğinde performans ortaya koyabilmesi. Aslında asıl tüketim farkı performanslı kullanımda ortaya çıkıyor. dizel-benzinli 4,5-6,0 lt sabit hız kabul edildiğinde, performanslı kullanımda 6,5-12 Lt gibi farklar ortaya çıkıyor. Tabi ki de sabit hız kullanımlarında bu değerlerin altı da her iki tip araç için yakalanabiliyor. Hatta bazı marka-modellerde 3,0-3,5 Lt uzun yol değerlerine ulaşılabiliyor uygun, sabit hız kullanımlarında. Yakıt fiyatları arttıkça dizel daha da anlamlı oluyor.
Ev-iş-ev ve kısa mesafelerde stop etmeler için en iyisi bence hybrid, ondan sonra çok küçük hacimli benzinli motor. Motor yağı ısınana kadar araç gideceği yere varmış oluyor çünkü. Hatta elektrikliler yaygınlaşsa onlar da iyi olur bazı açılardan.

Araçları boyutları ile iyi ya da kötü şeklinde değerlendirmekten ise farklı demek bana daha makul geliyor. A serisinin iç hacmi B segmente yakın, zaten fazlasını vermek için yapılmamış. Ama yüksek torkla iyi gidebiliyor ve üstelik bu sırada çok iyi tüketim değerleri ortaya koyuyor. Bir kere A Amg'ye denk geldim, araç çok iyi gidiyordu.
Burada Alman araçları ortaya konurken Japonlarda Mazda'nın en Avrupalı Japon olduğunu söylerdim. Ben Avrupa üretimi Renault ile de benzetirim konumlanmaları vs açısından, zaten zamanında bununla ilgili bazı karşılaşmaları olmuştu. Araçlarında Ford genlerini bulmak da mümkün. Yalnız Türkiye'de sıfırı çok satılmıyor ve bunun nedenleri herkesçe biliniyor. Bir araç sıfır satılmadan ikinci eli nasıl gelişecek bu bir soru işareti.

İkinci elde tabi ki her zaman araçtan önce satanı test etmek lazım, titiz adam ise aracına bakılabilir, özellikle yeni teknoloji araçlarda. Kullandığı aracın dizel olduğunu dahi bilmeyenler de olabiliyor çünkü.

Bu arada araç almış birisine artık olumsuz şeyler söylenmesi bana uygun gelmez, öncesinde insanlar bilgi, tecrübelerini paylaşabilir tabi. Alana sadece ''Hayırlı olsun'' demek ve güzel dileklerde bulunmak en iyisi.

Hangisi olursa olsun şimdiden hayırlı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '11
  • 33 kere teşekkür etti
  • 81 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 09, 2017, 15:40:45 »
2. elde temiz ve bilindik bir kişiden alınan dizel araç mantıklı olabilir . Ancak sıfır alırken bana mantıksız geliyor. Çoğu markada anı donanıma sahip benzinli ve dizel farkı yaklaşık olarak 13-15 bin tl  civarında. Ancak özellikle 80-90 bin km ye dayanmış dizel araç ile benzinli araç fiyatı yaklaşık olarak aynı. ( amca oğlu 15-20 gün önce 73.000 km de 2012 hatasız elegantı 57.000 e sattı. 2-3 ay önce 54.000 e almıştı. benzinlisini de bu fiyattan aşağı alamazsınız) kısaca 70-80 bin km yapmış dizel bir araç da benzinliye göre fazladan 15.000 tl daha fazla değer kaybı oluştu.

benzin li araç uzun yolda yaklaşık 6.5 lt yaksa 100 km de 6.5 x 5,30 tl = 34,50 TL  80.000 km de  yaklaşık 27.600 TL yakıt parası

Dizel bir araç uzun yolda yaklaşık 5 lt yaksa 100 km de 5 x 4,60 tl = 23,00 TL  80.000 km de  yaklaşık 18.400 TL yakıt parası vermiş olur.

Ayrıca 100-150 bin km i geçmiş bir dizeli millet alırken her zaman temkinli ve ön yargılı yaklaşır. km si yüksek benzinli araç daha rahat satılır. 5-6 senede fazladan vereceğimiz yakıt parasını neden peşinen ödeyelim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 09, 2017, 16:36:08 »
çok yakın tanıdık birinden alınmazsa dizelden uzak durmalı diyorum ,artık millet dizelin sakıncalarını görmeye başladı,yılda 5 bin km yapanda dizel aldı,peşin peşin fazla para ödedi,hele kredili ise fark daha fazla oldu.2 el belki km si ile oynanmış bir dizel almaktansa benzinli tercih edilmeli,yılda 15 bin km geçilmiyorsa ,,.öte yandan 1.0-1.2 tsi 1.4 tsi motorlardan ve turbolulardan beklenen fayda uzun vadede görülmeyecek,turbo arızaları ve masrafları ile kent içi motoru diyebileceğim bu küçük motorlu araçlara uzun yolda bagaj dolu ,yolcu dolu yükleme yapıldığında burun kıvırdıkları atmosferik baba motorlar kadar yakıyor,başka sitede bu konuda da tartışıyoruz,biz otomobil geçmişimizi değerlendirerek,aile yapılarımıza uygun olduğu için 1.6 avensis ve 1.6 corolla aldık,aslan beslediğimiz için yemini de düşünmüyoruz,rahatlık ve sair hususlar çok önemli,yılda 7 bin 10 bin km için başka araçlara bakmaya ne gerek var ki?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 09, 2017, 20:27:05 »
 İmla konusunda özen gösterelim arkadaşlar.

Motorları hacimden ziyade, ürettikleri tork ve kw olarak karşılaştırmak mantıklı yaptıkları iş anlamında. Sonuçta iş yapan tork, silindirin boyu, çapı ve sistemin barındırdığı teknolojiler ortaya çıkaracağı gücü belirliyor. Dizelin sakıncaları, yakıt kalitesinin düşük olduğu bölgeler, yıllarda görüldü, tam tersine dizel piyasada artık çok önemli paya sahip. Zaten dizel motor mantığı araştırılır ise dayanımları, verimlilikleri görülür. Yoksa gemiler, lokomotifler DE değil BE olurdu. Benzinli motorların da avantajları var tabi, ancak benzinli motorlar genelde dizel teknolojilerini takip ederler, aşırı beslemeden tutun, yüksek basınçlı enjeksiyona ve hatta yakın gelecekteki muhtemel bujisiz motorlara kadar. Dizelde, çevre etmeninden dolayı egzoz sistemleri de daha komplike ve bu da maliyetlere yansıyor. Genel olarak bilgi eksikliği kaynaklı ön yargılar da var kimi yerlerde. Eskiden Türkiye'de dizel otomobil sayısı çok azdı, belki %1 falandı. O da Audi, Mercedes, Nissan, Renault ile mevcuttu 80 ler ve 90 larda. O ön yargı bir anda kırıldı ve şu an herhalde yarı yarıya oranlar. Aynı şey araç kaportaları için de geçerli, kaportada değişenden sakınan ancak işlem görmüşü önemsemeyen insanlar da var. Oysa işin sağlığı açısından durum bunun tam tersi. Bazen inanışlar bilginin önüne geçebiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • 504 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 09, 2017, 22:23:50 »
Dizel ekonomik olmasına ekonomik ama kısa mesafelerde kullanılacaksa, motor için iyi değil bence. Dizeli çalıştırınca en az bi 20 km gitmek lazım.
" Less English, more bike."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mart 11, 2017, 10:57:41 »
Ben bir haber okumuştum geçtiğimiz yıllarda dizel benzin geçti diye Hakan abi  :D
2014'te okumuşum meğer 3 yıl geçmiş vay be.

2014 | DİZEL = 2.882.885
2015 | DİZEL = 3.345.951
bu otomobillerin 2005'te toplam araçlar içerisindeki payı %6,8 iken 2015'te %31,6 ya yükselmiş

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/dizel-otomobil-sayisi-benzinliyi-solladi-167599.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mart 13, 2017, 10:09:05 »
Dün tesadüfen bir araba dergisinde konu ile ilgili bir yazı okudum. Önce şunu belirteyim, Türkiye'deki araçların %60'ı dizel, %40'ı benzinliymiş..

Renault Clio, Volkswagen Golf ve Nissan Qashqai'nin benzinli ve dizel karşılaştırmalarını yapmışlar. Temel mantık aslında daha önce yazılanlarla eşdeğer.. İlk alımdaki fiyat farkının kaç kilometrede amorti edileceği..Clio ve Golf'te hp ve tork benzinlide daha yüksek.. Yıllık 15.000 km ile amorti süresi sanırım 5-7 yıldı, bu sürede satıştaki fiyat farkı ortadan kalkar deniyor.Sürüş keyfi ve bakım masraflarını da göz önüne alarak kesinlikle benzinli tercih edilmeli diyorlar..
Qashqai'de de sonuç aynı ancak hp ve tork dizelde daha yüksek olduğu için sürüş keyfi açısından dizel tercih edene lafımız olmaz diyorlar :)
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mart 13, 2017, 11:29:37 »
Özet olarak benzin ucuz olsa kimsenin dizel araç kullanmayacağı gerçeği :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '24
  • 15 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mart 13, 2017, 13:55:11 »
dizelde herkes bir bakım masrafı tutturmuş gidiyor, ancak dizelde ekstra olarak 20binde bir yakıt filtresi değişiyor, o da 70 TL mi? Yukardaki hesapta arkadaş 200 TL fark yapmış 10binde bir, bu fark nasıl oluyor ben anlamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '21
  • 25 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mart 13, 2017, 14:31:39 »
dizelde herkes bir bakım masrafı tutturmuş gidiyor, ancak dizelde ekstra olarak 20binde bir yakıt filtresi değişiyor, o da 70 TL mi? Yukardaki hesapta arkadaş 200 TL fark yapmış 10binde bir, bu fark nasıl oluyor ben anlamadım.

Aynen katılıyorum. Periyodik bakım başlıklarında da görüyoruz kim ne ödemiş diye. Öyle bir farkı da benzinli kullanan arkadaşlardan duyuyoruz ama değişen birşey yok bence de.