Gönderen Konu: Toyota Auris 1.33 life arka kapı hoparlör montajı  (Okunma sayısı 8252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 9000
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür etti
Arkadaşlar 1,33 makyajlı kasa sahibiyim. Arka kapılarda hoparlör mevcut değil okuduğum kadarıyla kablolar arka kapı körüğüne kadar geldiğini söylüyorlar birde teyibin arkasında soketin takılı olamadığı yazılmış. 2 gündür teyibi sökmeye çalıştım sağ köşeden paneli söktüm ama sol taraftaki dişleri kurtarmam mümkün olmadı. Bu aşamada yardımcı olabilecek varmıdır. Kendim montajını yapmak istiyorum hoparlör olarak PİONEER TS-G1732i 17cm 2-Yollu Hoparlörler (Mid,Tiz) , 240 W tercih ettim umarım iyi sonuç alırım. Montaj aşamasını gerçekleştirdiğimde fotoğraf anlatımlı forumda paylaşımda bulunacağım.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Vaveylâ!
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20053
  • 2 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Auris 1.33 life arka kapı hoparlör montajı
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2017, 00:13:01 »
Teybin üstündeki çıtayı çıkarmanız lazım öncelikle. Sonra plastik sökücülerle zarar vermeden parlak kısmı çıkarın. Arkasında soket var, dikkatli olun. Daha sonra teybi sabitleyen vidaları göreceksiniz.
Muallim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mart 06, 2017, 17:15:42 »
Arkadaşlar hoparlörlerim elime ulaştı bugün montajını gerçekleştirdim benden tavsiye eğer 200 liranız değerli değilse bu işe girin sonuç beni mutlu etmedi arkaya oturanlara dolu araba izlenimi verecektir ses anlamında. Ama öne etkisi yok denebilir çünkü arka çıkışların rms değeri düşük (tahminen 40) hangi hoparlörü alırsanız alın sonuç değişmeyecektir. Anfili bir sistem düşünmenizde fayda var yüksek ses isteyenler. Birde montajı için kendinizi hiç benim gibi yormayın siz arabanıza acırsınız aman şurasını sökerken şu olur bu olur başkası sizin yerinize söküp yapsın derim  :) birde sağ taraftan gelen kablo renkleri kırmızı-beyaz sol taraftan gelen siyah-sarı aklınızda olsun işlem aslında kolay 3 saatinizi alabilir en az. Teknik konuda yardımcı olurum istenildiği zaman fotoğraf destekli anlatırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • portfolio
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 48
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 06, 2017, 18:37:00 »
2017 Auris Active mds skypack içinde aynı değerler geçerli. İlk aldığımda arkalardan ses gelmiyordu. Ses menüsünden balans ayarlarında fabrikasyon en önde ayarlı olduğunu gördüm. Arkaya doğru değiştirmeye başladığımda ise sesin git gide azaldığını hatta dengeyi -3 te yani daha da çok arkaya getirerek sağladığını gördüğümde yıkıldım. Sesi sonuna kadar açsanız bile artık yüksek değil. 2013 yarisimde bile daha iyi bir ses sistemi vardı. Kurcalanmıyacak gibi de bir konu değil gerçekten birde ses düşükken 20 - 30 arasında boğuluyor sanki kulaklarınız tıkanıyor gibi oluyor sesi açtığımda netleşiyor. Tam anlamıyla sistem komple değişime gidilmedikçe arka ön takviye yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum sizin gibi. Saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 06, 2017, 18:58:05 »
Beni ön hoparlörler tatmin ediyor uzun zamandır müzikle uğraşıyorum son sese kadar bozma olmuyor gayet net belki sizdeki multimedya sistemiyle alakalı bir durum olabilir. Ama sadece 2 hoparlör için (hız sabitleyici, 1.6 motor, çelik jant, arka camlar otomatik vs. isteyenler hariç :) 15 bin verip üst model almayı planlayanlar için sizin yorumunuz olayı netleştiriyor satış taktiği olmuş bu toyotanın yaptığı ve sadece 6 hoparlör yazmak için kataloğa. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mart 13, 2017, 15:45:41 »
İrfan beyin yazmış olduğu iletiye cevap olarak deneyimlerimi üst satırlarda paylaşmıştım. Montaj aşamasına ait fotoğrafları göndericem size tavsiye olarak bir başka tanıştığım auris sahibi ön çıkışların kablolarına arkaları bağlamış teyibin arkasından ve gayet iyi ses aldığınıda belirtmiş arkalarda Audison Prima APX 6.5 Hoparlör kullanmış. Montaj aşaması benim için şu anda çok basit bir işlem elinizden geliyorsa sizde yapabilirsiniz. Teyibin ön kısmını sökmekle size anlatmaya başlıyım ön kısmı sökerken elinizle öne doğru sağ taraftan tutup asılın geliyor kırılır gibi düşünmeyin sol alt köşede plastik kısım içer de kalıyor onun içinde yanda duran yüzeyi sökün (ben sökmeden çıkarmıştım). Çerçeveyi söktükten sonra teyibi tutan vidalar var 4 adet onlar için 10 luk yada 8 lik tam hatırlamıyorum lokma ağızlı tornavidayla sökün arkada 2 tane boş soket var takılmamış teki arka hoparlörlere giden diğerini ise bilmiyorum. Eğer yüksek ses çıkışı sağlamak istiyorsanız kabloları sıyırıp paralel bağlayabilirsiniz. Şimdi gelelim arka kapı panelleri sökümüne ve körük kısmına. Kablolar sağ körüğe gelenler kırmızı-beyaz  sol körüğe gelenler siyah-sarı. Kablolar körüğün içinden geçmiyor körükleri çıkarıp soketin karşısına gelen kısma hoparlör klemenslerini karşılıcak klmensleri bulup kabloyu o sokete takmak arkadan yada benim yaptığım içerden kabloları kesmeden soyup oradan ek yaparak kapı direğinin yanından körüğün içine geçirdim. Kapı iç döşemelerini tutan 2 vida var biri kapı açma kolunun olduğu yerde diğeri ise kapıyı kapatma tutma yeri olan döşemenin arkasında döşemeyi kenarlarından tutup yukarı doğru çekince çıktığını göreceksiniz vidada orada onuda sökün. Camı indirme kolunuda tornavida yardımıyla tutan metal kıskacı attırıp düz bir şekilde çıkarın. Gelelim kapı döşemesini sökmeye alttan tutup kuvvetli bir şekilde hafif yukarı olmak kaydıyla asılın içeriden 2 tane kapı kolu telini çıkarın işlem tamam. Matkap yardımıyla hoparlör yerlerini açın bir yerden girip daire çizerek kesin matkap ucunu dekupaj gibi kullanın delip tekrar yanına delik delerek uğraşmayın diye anlattım. Zaten bundan sonrası iş size kalmış montajı yapıp kapatın bu kadar.

Mesaj Birleştirildi: Mart 13, 2017, 15:50:08

http://i.hizliresim.com/GBop42.jpg[/img]

Mesaj Birleştirildi: Mart 13, 2017, 15:54:37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla 1.33 Life
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 32493
  • Model Yılı: '14
  • 26 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi