Gönderen Konu: BRC LPG DE DİP GAZDA TEK SEFERLİK TEKLEME  (Okunma sayısı 10124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 1850
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
BRC LPG DE DİP GAZDA TEK SEFERLİK TEKLEME
« : Şubat 27, 2017, 20:15:08 »
S.a yeni aldığımız 1.6 corolla manuel aracımıza bizde kısa sürede lpg uygulaması yaptırdık ve brc nin en son ürünü olan modeli taktırdık araç lpg takıldı ve kullandıkca ani hızlanmak istediğimizde dip gaz yaptığımızda tek sefere mahsus benzin geçişinde büyük ihtimal, bi sarsıntı verdi ve her dip gazda bunu bir defa kısa süreli yapıyor ilk kontrole aracı babam götürdü ücetsiz ayar için ilk 1000 km de söylemiş orada fakat teste çıkmışlar öyle birşey yapmamış bişi yok demiş usta benim kısa derdim şu yani bu araba belli devirden sonra benzine geçiş yapıyor ama bunu dip gazlarda her seferinde bi yektirme ile mi yapacak yada bizde bizim kitte problem mi var bilen arkadaşlar abilerim varsa cevaplarını bekliyorum

Toyota Club Türkiye

BRC LPG DE DİP GAZDA TEK SEFERLİK TEKLEME
« : Şubat 27, 2017, 20:15:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: BRC LPG DE DİP GAZDA TEK SEFERLİK TEKLEME
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2017, 20:33:03 »
Yol ayarı lazım.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2017, 20:34:46 »
bende romano var. benzin takviyesi açınca aynısını yapıyor hafif tekleme gibi sonra devam ediyor hızlanmaya saniyenin belki 5te biri kadar çok kısa anlık bir şey. sonuçta. anlık olarak benzin enjektörü de çalışıyor. açılıp püskürtmeye başlaması vs gibi süreler buna neden olabiliyor diye düşünüyorum..
Lpg ayarını kendim yaptığım için benzin takviyesi bende hep kapalı
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2017, 20:42:15 »
o gün yola çıkmışlar fakat yolda pc bağlamamış adam dükkanda bakmış değerlere az bir değişme bozulma olmuş  demiş değerlerde araç sabitken ayarlamışlar sonra yolda sürmüşler gelmişler bende kızdım babama niye yolda bağlatmadın ayar yaptırmadın diye ama yapılmamış işte. şimdi bu sorunun çözümü var mı yok mu bunun peşindeyim

Mesaj Birleştirildi: Şubat 27, 2017, 20:43:14
Yol ayarı lazım.
yol ayarı bunu çözecek midir sizce

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2017, 22:31:06 »
Yol ayarının yapılmaması hatadır.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 28, 2017, 10:48:18 »
Sorun lpg sistemi ile alakalı değil yapılan ayar ile alakalı bahsi geçen sorun özellikle sabahları ilk geçişte olur .Geçiş ayarı ile alakalı bir durum sanırım . Ve ya enjektör hız ayarı ile alakalıda olabilir .Lpg ayar işi çok ince iştir herkesin yapabileceği bir şey değildir . Yol ayarı yapmayan bir servis işi baştan savma yapan servistir . Çünkü aracın yük altındaki yakıt verileri ile motorun boşta çevirdiği devir esnasındaki yakıt harcaması aynı değil . Keza enjektör süreleri de aynı şekilde . Yüksek devirde sabit hızda iken aracın enjektör süresi  baz alarak aracın en yüksek enjektör süresini kayıt alması lazım  .Çünkü lpg enjektörü ona göre çalışıyor
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 44000
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2017, 23:50:21 »
Bahsettiğiniz şeyin aynısı bendede var brc tüp mevcut 2011 model avensis aracım, ama bendeki her zaman olmuyor ara sıra oluyor benzin geçişinden bahsetmissiniz çok anlamadım nasıl oluyor acaba o
Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2017, 08:01:47 »
Benzer bir sorun la karşılaştım ısı sensörü nin doğru okuyup okumadığını kontrol ettirin
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2017, 12:12:22 »
Bahsettiğiniz şeyin aynısı bendede var brc tüp mevcut 2011 model avensis aracım, ama bendeki her zaman olmuyor ara sıra oluyor benzin geçişinden bahsetmissiniz çok anlamadım nasıl oluyor acaba o
Teşekkürler

bahsedilen sorun ben de var(2011 avensis) araç yükte iken 3200-4300 devir arası giderken gaza anlık tepkide oluşuyor. lpg ayarımı kendim yaptığım obd sistemini aktif kullandığım halde durum bu. Araç yüklü olmalı ya da rampa çıkıyor olmalısınız aksi taktirde yapmıyor.
Benimki çok anlık yarı otomatik araçın vites geçisi gibi.

Lpg montajında da hata yok görünüyor.Bujileri 500 km önce değiştirdim.

genelde 3200-4500 devir _8ms ve sonrası_ arası motorların en fazla güç ürettikleri aralıktır.Bu aralıkta lpg haritasına  bakarsanız en yüksek yakıt işeme değerleri görürsünüz.

Valvematik motorlarda adını unuttuğum bir sistem var hava akışını farklı bir biçimde yönlendiren sistem. Ben buna bağlıyorum biraz.Lpg haritasından azaltma ve artırma yaptım ama durum değişmedi.

Böyle kullanıyorum çokta sorun  değil.Sizden başka valvematik motorlarda  bu sorunu yaşayan gördüm forumlarda.Yol ayarı bile kafi değil.Ha sıkıntısız kulanan arkadaşlar da var.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 44000
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 26, 2017, 13:00:02 »
bahsedilen sorun ben de var(2011 avensis) araç yükte iken 3200-4300 devir arası giderken gaza anlık tepkide oluşuyor. lpg ayarımı kendim yaptığım obd sistemini aktif kullandığım halde durum bu. Araç yüklü olmalı ya da rampa çıkıyor olmalısınız aksi taktirde yapmıyor.
Benimki çok anlık yarı otomatik araçın vites geçisi gibi.

Lpg montajında da hata yok görünüyor.Bujileri 500 km önce değiştirdim.

genelde 3200-4500 devir _8ms ve sonrası_ arası motorların en fazla güç ürettikleri aralıktır.Bu aralıkta lpg haritasına  bakarsanız en yüksek yakıt işeme değerleri görürsünüz.

Valvematik motorlarda adını unuttuğum bir sistem var hava akışını farklı bir biçimde yönlendiren sistem. Ben buna bağlıyorum biraz.Lpg haritasından azaltma ve artırma yaptım ama durum değişmedi.

Böyle kullanıyorum çokta sorun  değil.Sizden başka valvematik motorlarda  bu sorunu yaşayan gördüm forumlarda.Yol ayarı bile kafi değil.Ha sıkıntısız kulanan arkadaşlar da var.

Evet o devirlerde yapıyor ama her zaman degil binde bir cok rahatsız edici bir şey değil saliselik olay zaten konuyu görünce sebebini merak edip yazim dedim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 26, 2017, 15:12:56 »
Bendede brc var ve silkeleme olayı bende hiç olmuyor.Dip gazda yapsam yüksek devirde çevirsem benzinde neyse lpg dede aynı tepkiyi alıyorum. :tamam:
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #11 : Mayıs 26, 2017, 23:59:46 »
Bendede brc var ve silkeleme olayı bende hiç olmuyor.Dip gazda yapsam yüksek devirde çevirsem benzinde neyse lpg dede aynı tepkiyi alıyorum. :tamam:

abi.Şu senaryoda deneme yapabilir misin müsait olunca?

Araç yüklü bir kaç kişi var ve rampa yukarı tırmanırken,Ya da kendi başına rampa tırmanırken
3.vites 3.200 devir civarı tırmanırken gaza SONUNA KADAR VE ANİDEN basarak ya da Aniden gaza daha fazla basarak deneme yapabilir misin? Anlık vites geçisi gibi bir  duraksama ya da sarsıntı var mı?
Çok belirgin olmuyor bazen ona göre hissetmeye çalışabilirsin.

Hayırlı bereketli ramazanlar herkese

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2017, 00:47:09 »

Araç yüklü bir kaç kişi var ve rampa yukarı tırmanırken,Ya da kendi başına rampa tırmanırken
3.vites 3.200 devir civarı tırmanırken gaza SONUNA KADAR VE ANİDEN basarak ya da Aniden gaza daha fazla basarak deneme yapabilir misin? Anlık vites geçisi gibi bir  duraksama ya da sarsıntı var mı?

Talat bir ara dener paylaşırım.Gerçi benim burası zaten rampa olduğundan bazen dediğini ara sıra yapıyorum hiç silkeleme ile karşılaşmadım.

Hayırlı ramazanlar.

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #13 : Mayıs 30, 2017, 00:48:52 »

Talat buğün deneme şansım oldu bende böyle bir problem olmuyor. :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #14 : Mayıs 30, 2017, 12:37:35 »
cevabın için teşekkürler abi. Galiba benim nozullar ufak. en kısa sürede söküp 2.2mm deleceğim.sen nozulları ölçüsünü biliyor musun peki referans olur bana da

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Mayıs 30, 2017, 16:43:41 »
cevabın için teşekkürler abi. Galiba benim nozullar ufak. en kısa sürede söküp 2.2mm deleceğim.sen nozulları ölçüsünü biliyor musun peki referans olur bana da

Talat nozulların ölçüsü hakkında hiç bir bilğim yok enjektörleri hiç kurcalamadım henüz.Orjinal nasıl takıldıysa öyle kullanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #16 : Haziran 04, 2017, 23:18:49 »

Evet o devirlerde yapıyor ama her zaman degil binde bir cok rahatsız edici bir şey değil saliselik olay zaten konuyu görünce sebebini merak edip yazim dedim

Sorunu çözdük şükür @Murat Köse (28015)  abi sayesinde.
nozul genişlikleri/basınç referans değerlerde olmasına rağmen basıncı 1 bardan 1.3 bar a çıkardım kalibrasyon sonrasında haritada en yüksek değer 155 civarına indi.Daha önce en yüksek değer 189 ları görüyordu.

Valvematik 132hp araçlar için konuşuyorum.

Nozzle en az 2.4 ya da 2.6 mm yapılmalı basınç da 1 ya da 1.1 bara ayarlanmalı. Bu şekilde tekleme tükleme kerkinme yığılma olmuyor.

Son olarak lpg ayar yapacaklara tavsiyem lpg haritanız en yüksek değerler  150-160 ı geçmemesi gerekiyor bu değerler daha yüksek çıkarsa ya nozzle genişletilecek ya da basınç artırılacak.

Romano için 1.6 motor 2.6mm nozzle 1 bar basınç
Lovato için 2.4 mm 1 bar basınç.

İnşaAllah birini işine yarar.

Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 224000
  • Model Yılı: '05
  • 18 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Temmuz 04, 2017, 17:18:48 »
Sorunu çözdük şükür @Murat Köse (28015)  abi sayesinde.
nozul genişlikleri/basınç referans değerlerde olmasına rağmen basıncı 1 bardan 1.3 bar a çıkardım kalibrasyon sonrasında haritada en yüksek değer 155 civarına indi.Daha önce en yüksek değer 189 ları görüyordu.

Valvematik 132hp araçlar için konuşuyorum.

Nozzle en az 2.4 ya da 2.6 mm yapılmalı basınç da 1 ya da 1.1 bara ayarlanmalı. Bu şekilde tekleme tükleme kerkinme yığılma olmuyor.

Son olarak lpg ayar yapacaklara tavsiyem lpg haritanız en yüksek değerler  150-160 ı geçmemesi gerekiyor bu değerler daha yüksek çıkarsa ya nozzle genişletilecek ya da basınç artırılacak.

Romano için 1.6 motor 2.6mm nozzle 1 bar basınç
Lovato için 2.4 mm 1 bar basınç.

İnşaAllah birini işine yarar.

Selamlar

[/quote

Bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Aracın garantisi bozulmaması adına servisin anlaştığı yerde montaj yaptırdım. Araçta birkaç kişi varken ve yokuş yukarı çıkarken anlık tekleme yapıyor. Aracı otogaz montaj yapan yere götürdüm, ayar yapıldı cihazdan proğramı tekrar yükledi, lpg enjektörlerini değiştirdi sonuç değişmedi. Gerçekten dediğiniz gibi mi? Bu nozzle denilen parça emme manifolduna takılan parça mıdır? 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 03, 2017, 00:34:39 »
Foruma uzun süredir girmiyordum ama yinede ben sorunum hallolduğu için yazmak istiyorum sorun 2. enjektörde çıktı en kısa şekli bu biraz daha ayrıntıya geçecek olursam şikayetim üzerine özel serviste taktırdığım yere gidip garanti kapsamında işbilir arkadaşla beraber pc bağlayıp yol testine çıktık ve pc den herşeyin göründüğünü ifade ederek bende problemin aynısını ona göstererek işte burda tekledi şurda yaptı şeklinde her seferinde soylerek ona ifade ettim ve oda bana abi dedi bende burdan senin söylediğin zamanlarda pc den takıldığını gördüm dedi ve baktı etti denedi sırayla 2. enjektörü kapatınca bizim araba teklemedi benzine geçtik zaten yapmıyordu yapmadı en son ne oldu dedim abi dedi 2. enjektör problemli ve buna bakacağız dükkana gidip dedi bende neden böyle oluyor dedim oda enjektör borusu var onun içinde tıkanıklıktan olabiliyor dedi sonra enjektör hatası arızası olabiliyor dedi yazılımsalda olabılır dedi ve gidip söktük baktık bişi yok yeni bir yazılım yukledı tekrar yol testine çıkıp ince ayarları yapıp düzelttik aslında asıl sorun yazılımsal çıktı  çok şükür şuan hiç bir problemımız yok gayet guzel çalışıyor yardımcı olduysam ne mutlu bana . . .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 9200
  • Model Yılı: '17
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Eylül 03, 2017, 00:50:34 »
Hocam bende de ayni problem var aracim ilk 1000 km de fark etmedim. Belki ilk baslarda da vardi. Simdi dip gaz verdigimde tekleme oluyor. Acaba ayarladan mi? Aracim 2200 km de. Toyotanin kendi garantisinde brc taktirdim