Gönderen Konu: FARE BELASI... !  (Okunma sayısı 3053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '11
  • 33 kere teşekkür etti
  • 81 kere teşekkür edildi
FARE BELASI... !
« : Şubat 11, 2017, 14:13:26 »
Arkadaşlar iyi günler. 10-15 gün önce torpido içinde küçük küçük sünger parçaları vardı, fareden şüphelenmiştim. bugün periyodik bakımını yaptırmaya gittiğim de polen filtresinin üstü nerdeyse komple siyah sünger parçaları ile doluydu.  polen filtresini taktığımız kapağın hemen üst tarafındaki kısım tamamıyla açılmış. normalde o kısımda siyah süngermi vardı . normalde o kısım üç bölmeli gibi, fakat benimki kopmle açılmış. muhtemelen fare girmiş ve çıkmak için orayı kemirmiş.

Sonuç olarak ....
1) Bir daha fare gelmemesi için ne yapabilirim. ( sarımsak kokusuna gelmediği söyleniyor fakat bu seferde araba sarımsak kokar)
2) burası açık kalsa bi sıkıntı çıkar mı.
3) burayı plastik bir parça ile komplemi kapatsam, yata süngermi yapıştırayım.

Toyota Club Türkiye

FARE BELASI... !
« : Şubat 11, 2017, 14:13:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
Ynt: FARE BELASI... !
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2017, 23:12:29 »
Bir yeri kapasan başka yerden girer,fare zehiri koy,pasta şeklindedir.
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2017, 00:24:40 »
Bir yeri kapasan başka yerden girer,fare zehiri koy,pasta şeklindedir.

mehmet bey, okla gösterdiğim yeri fare tamamıyla yemiş. orası açık. klimayı açtığımda çok ses geliyor. açık olduğu için klima motorunun sesi çok duyuluyor. bu kısımda komple sünger mi vardı acaba. içinden sünger parçaları ve kitap cilt bezi gibi birşeyler çıktı. bu kısmı fare girmesin diye değil klima normal çalışsın diye kapatmak istiyorum. bu kısma dıştan sünger yapıştırsam olurmu acaba.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 23 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2017, 00:43:50 »
naftalin kokusundan nefret ederler ve hayatta naftalin olan bir yere yaklaşmazlar.. tecrübeyle sabit

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 12, 2017, 00:46:11 »
naftalin kokusundan nefret ederler ve hayatta naftalin olan bir yere yaklaşmazlar.. tecrübeyle sabit
hakan okla gösterdiğim, farenin yediği kısımda normal sünger mi vardı. o kısmı dışdan süngerle kapatsam olurmu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2017, 09:43:54 »
bizim de Yarisin dışında bir koku var, zannedersem hava girişlerinin içinde. Dış sirkülasyonda içeri de alıyor kokuyu. Uzun süre kapalıda bıraktık, bir şeyler girip ölmüş diye düşünüyorum :(
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2017, 09:50:50 »
Geçmiş olsun Mustafa, Alper.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 36
  • Model Yılı: '16
  • 12 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 12, 2017, 12:10:10 »
bizim de Yarisin dışında bir koku var, zannedersem hava girişlerinin içinde. Dış sirkülasyonda içeri de alıyor kokuyu. Uzun süre kapalıda bıraktık, bir şeyler girip ölmüş diye düşünüyorum :(

Bende ölü kokusu yok abi ama havalandırma ve klimayı ne zaman çalıştırsam değişik plastik vb. bir koku geliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2017, 13:03:45 »
Bunun için mazda forumunda birisi baya kuvvetli bir yapışkan kullanmıştı ve yiyecek ile de tuzak kurmuştu. Hayvan yapışınca kalıyor ve başka bir yerlere kaçma ihtimali de olmuyor. İçeride ölüp bulunamazsa da çok kötü olur.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2017, 14:38:00 »
Geçmiş olsun Mustafa, Alper.
teşekkürler hakan bey.  benim araçda koku yok. ancak resimde ok ile gösterdiğim yer tamamıyla açık, kalorifer / klima çok sesli çalışıyor. burda normalde sünger filtremi vardı. benim şuandaki derdim burayı kapatmak. normal bir sünger kesip burayı kapatsam olur mu.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 12, 2017, 14:38:56
sizede geçmiş olsun alper, kabloları yemediğine şükrediyorum. alper  .  benim araçda koku yok. ancak resimde ok ile gösterdiğim yer tamamıyla açık, kalorifer / klima çok sesli çalışıyor. burda normalde sünger filtremi vardı. benim şuandaki derdim burayı kapatmak. normal bir sünger kesip burayı kapatsam olur mu.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 12, 2017, 16:15:27
Arkadaşlar birde filtrenin üst kısmında büyük bir plastik kapak var. Kapak açık, kapak kapalımı olacak. Kapatmadım. Kafayı yiyeceğim. filtrenin üst kısımlarında siyah sünger filtre olan yer varmı. Yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa telefonunu yazarsa memnun olurum. Derdimi daha rahat anlatırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2017, 19:07:27 »
Mustafa Bey, Karaköy'de çok ilginç ürünler var. Süngerden daha etkili ve dayanıklı, üstelik ses yalıtımı yapacak bir ürün bulunabilir. Bölge ısı ne kadar alıyor, orijinalinde ne var bakmak lazım önce.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 12, 2017, 19:15:51 »
Mustafa Bey, Karaköy'de çok ilginç ürünler var. Süngerden daha etkili ve dayanıklı, üstelik ses yalıtımı yapacak bir ürün bulunabilir. Bölge ısı ne kadar alıyor, orijinalinde ne var bakmak lazım önce.

hakan bey ben sinop da yaşıyorum, malisef imkanlar sınırlı. tam olarak nereleri yediğini tespit edemedim. bu hafta arkadaşın aracına bakıp ona göre çözüm üretmeye çalışacağım.
polen filtresini taktığımız kapağın üstündeki yeri yemiş. ancak birde iç kısımda kanalın orda sünger filtre falan varmı acaba.

Hakan ayrıca polen filtresinin kapağın üst tarafında açılıp kapanan bir kapak var. o açık mı kalacak. bu kapak dış hava silkülasyonunu mu sağlıyor.
 hava girişi üsten mi geliyor, filtrenin altındaki motor havayı çekip alttan kanallara mı veriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #12 : Şubat 12, 2017, 19:24:50 »
hakan bey ben sinop da yaşıyorum, malisef imkanlar sınırlı. tam olarak nereleri yediğini tespit edemedim. bu hafta arkadaşın aracına bakıp ona göre çözüm üretmeye çalışacağım.
polen filtresini taktığımız kapağın üstündeki yeri yemiş. ancak birde iç kısımda kanalın orda sünger filtre falan varmı acaba.

Hakan ayrıca polen filtresinin kapağın üst tarafında açılıp kapanan bir kapak var. o açık mı kalacak. bu kapak dış hava silkülasyonunu mu sağlıyor.
 hava girişi üsten mi geliyor, filtrenin altındaki motor havayı çekip alttan kanallara mı veriyor.
O araca özel havalandırma kanalının tam yapısını bilen daha net yardımcı olacaktır. Başka bir araç ile karşılsştırma en doğrusu.
Ben, seneler önce ae101 Corolla'da, dış/iç sirkülasyon kapağının dıştan hava almayı tam kapatamadığını anlsmıştım. Söküp baktım, kapak üstündeki sünger yıpranmıştı. Karaköy'den değişik bir ürün buldum, tam oraya göre kesip, yapıştırdım. Çok iyi olmuştu.
Sadece kablolarda kemirme olmuş mu onları kontrol etmek iyi olur, bütün donanımlar, sinyaller vs tek tek denense iyi olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Şubat 12, 2017, 19:32:23 »
Hakan elektrik aksamında sorun yok gibi. En güzeli başka bir araba ile karşılaştırmak sanırım. Nereye zarar verdiğini tespit edip ona göre çözüm arayacağız artık. İnşaallah her tarafı sökmek zorunda kalmayız.
Rabbim başka dert vermesin artık. İlgin için teşekkür ederim hakan.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 13, 2017, 10:24:01
Arkadaşlar sorunum biraz aha netleşti gibi. dış hava silkülasyon düğmesini açtığımızda dışardan hava girişini kapatan kapak var, kapağın oturduğu yerde sünger var. muhtemelen fare o süngeri yemiş. silkülasyon düğmesini açtığımızda kapak kapanıyor fakat, düğmeyi kapatınca kapak geri gelmiyor, elimle çektiğimde rahat geri geliyor. kapak yuvadan falanmı tetti acaba, yada geri getiren kablo farklıda o kabloda mı zarar gördü. kapak kapalı kaldığı içinde iç havayı devir daim yapıyor bu nedenlede motor sesli çalışıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 408 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Şubat 13, 2017, 14:04:06 »

1) Bir daha fare gelmemesi için ne yapabilirim. ( sarımsak kokusuna gelmediği söyleniyor fakat bu seferde araba sarımsak kokar)

Mustafa bey öncelikle çok geçmiş olsun.  Bu fare eğer sarımsak kokusundan etkileniyorsa  ne yapsan boş  buna, resmen vampire dönüşmüş bu  :rofl:

İşim biraz olaya espri katmak, tez zamanda çözüm bulursunuz inşallah.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 13, 2017, 14:08:28 »
osman bey farenin tekrar girmesinden ziyade, diğer sorunlara çözüm bulmaya uğraşıyorum. kalorifer yüksek ayarda çalışırken çok ses yapıyor. onu ve farenin zarar verdiği kısımlara çözüm arıyorum. :(

Mesaj Birleştirildi: Şubat 13, 2017, 18:18:59
Arkadaşlar, arkadaşın arabaya baktık. Sorun iç sirkülasyon düğmesini aktif yaptığımızda, kapak dış havayı kapatıyor ancak, düğmeyi kapattığımda kapak geri gelmiyor. Ellede tam olarak yerine oturmuyor. Bu nedenlede araç iç havayı devirdim yaptığı için kalorifer sesli çalışıyor.
Bu sorunu oto elektrikcisinemi göstermem gerekir, hangi usta anlar. Göğüs kısmı sökülmeden yapabilirler mi Teşekkürler arkadaşlar.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 13, 2017, 20:42:06
Arkadaşlar kişisel iletilere nasıl resim ekleyebilirim.