Gönderen Konu: Turbo Map değeri 250 çıkıyor yardım?  (Okunma sayısı 1440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '08
  • 1 kere teşekkür edildi
Turbo Map değeri 250 çıkıyor yardım?
« : Ocak 31, 2017, 09:56:06 »
Herkese merhabalar,
2008 d4d mmt araç sahibiyim. Aracım 180000 kilometrede. Aracımı özel serviste cihaza bağladılar. Gaz verince turbo Map değerinin 250 çıktığını ancak bunun normalde 150 olması gerektiğini söylediler. Sebep olarak herhangi bir şey söylemediler. Ancak turbonun üstündeki mekanik olan turbo aktüatörü (vakumu)'nun yapabileceğini söylediler. Bu parçanın tek başına sıfır olarak satılmadığını turbo ile birlikte satıldığını söylediler. Ancak çıkma bulabilirsin dediler. Bende çıkma parçayı Ankara'dan araştırıp buldum. Ancak bu parçayı değiştirtip değiştirtmemek arasında kaldım. Bu parçayı değiştirdiğimde Arıza tam olarak düzelirmi? Ayrıca Map sensörünüde denedik onda sorun yok. Birde 250 çıkan Map değeri aracıma zarar verirmi? Değiştirmelimiyim? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Herkese teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Turbo Map değeri 250 çıkıyor yardım?
« : Ocak 31, 2017, 09:56:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: Turbo Map değeri 250 çıkıyor yardım?
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2017, 18:37:04 »
Eğer hakkaten yüksek ise basınç, sıkıntı oluşturur tabi ki de. Ancak sensör nasıl denendi? yenisi mi takıldı?
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2017, 19:03:37 »
Başka bir dizel corollada ölçümde 150 değeri çıkan Map sensörü sökülerek benim araca takıldı. Bu şekilde denendi. Arada birde 2. Viteste son gazda tekleme yapıyor. Biri tutuyor bırakıyormuş gibi.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 31, 2017, 19:06:16
Sizce turbo actuvatörünü değiştirmem gerekir mi? Veya turbodaki fazla basınca, başka bir problem neden olabilirmi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 31, 2017, 19:43:45 »
bu modelle tecrübesi olan arkadaşlar daha iyi cevap verebilirler, belli devirlerde aniden hızlanma (atlama) oluyor mu?

Turbo vakumunda benim araçta mesela şöyle bir problem var, 3bin devire yaklaşınca 2. viteste birden bire açıyor ve araç öne atlıyor.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2017, 15:09:24 »
Evet Alper bey, sizin söylediğiniz gibi oluyor 2. Ve 3. Viteste yapıyor. Usta turbo vakumunun üzerinde küçük filitreli bir hortum var, onu söktü ve bu şekilde denedik. Aracın çekişi düştü ama çekip bırakma arızasını yapmadı. Bu parça turbo sökülmeden değiştirilebilirmi, yoksa komple sökmek mi lazım? Forumda baZı arkadaşlar egr valfilinin arkasındaki mekanik motordan da yApabileceğini söylemişler. O yüzden bu parçanın değişimi konusunda hala kararsızım. Aracın turbosuylA çok oynamak istemiyorum çünkü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2017, 15:49:15 »
Bir ihtimal olarak düşünüyorum, Westgate'e de bakıldı mı?

Alper, senin yüksek devir egzantriği de aynı devirde mi devreye giriyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2017, 16:46:10 »
Alper, senin yüksek devir egzantriği de aynı devirde mi devreye giriyor?
Öyle bir şey bende yoktur :D motor JTDm 1.9,

Turbo revizyonu da yeni yapıldı, ama tabi onda turbonun dışına pek bakmıyorlar galiba. Aktüatör değişimi için tam emin değilim ama sökülmesi gerekmeyebilir. 180bin km yine baya iyi gitmiş turbo.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 05, 2017, 18:08:46 »
Öyle bir şey bende yoktur :D motor JTDm 1.9,

Turbo revizyonu da yeni yapıldı, ama tabi onda turbonun dışına pek bakmıyorlar galiba. Aktüatör değişimi için tam emin değilim ama sökülmesi gerekmeyebilir. 180bin km yine baya iyi gitmiş turbo.
Çift egzantrikli diye hatırlıyorum onu, yüksek devir egzantriği devreye girince de bir tuhaflık yapabilir. Gerçi turbo revize edildi ise komple sistem kontrolü iyi olur.  Fena gitmemiş turbo, gerçi daha uzun da gidebilirmiş, sende olsa 300 bin görürdü bence. Revize ile komple değişim arası çok fark var mı maliyet açısından? İç komple değişti set halinde değil mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 05, 2017, 20:24:48 »
Tam ne yapıldığını söylemiyorlar, ama içini tamamen değiştirmiyor olabilirler. Sadece rulmanlar, contalar, oringler vs değişiyordur.

Çift egzantrik var, ama vvt gibi devirle değişen bir sistem yok, valf açma kapama sabit yani. Zaten dizellerde böyle bir sistem hiç duymadım, zannetmiyorum olduğunu.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 05, 2017, 22:25:52 »
ii dinle.turboyu söktür.egzost tarafını temizlettir.hava tarafına kanatlara dokunma...turbonun aktüatörü tıkanmış..tecrübe ile sabitt...
ama esas mesele aktüatörü tıkayan enjektör kurumu enjektörlerinide temizlettir.egr nide .sorunların çözüülür....

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2017, 22:28:17
turbo aktütörü el ile kontrol edilmli şayet inip çıkıyorsa sorun yoktur turboda.
sıra ile gidilmeli
aktüatör tıkanmış olabilir.aktütaöre hava gönderen yarlayan regülatör bozulmuş olabilir.çekme bırakmayı egr den de yapar.bu motoru çok ii bilirim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 05, 2017, 22:38:40 »
Saffet bey, enjektörleri yeni temizlettim. Egr de yapsa bunu, turbo 250 doldurduğu için aktüatörü değiştirmem gerekli sanırım. Ama yinede sizin dediğinizi yaptıracam. Turbonun egsost tarafını normal usta temizleyebilir mi, yoksa turbocuya mı götürmem gerekli?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 05, 2017, 22:57:39 »
el ile kontrol ettirin.gaza basınca turbonun arkasındaki kol aşağıya inecek inmiyorsa ya turbo aktüatörü arızalı yada ona kumanda veren hava regülatörü.onu burdan sölemem zor.turbocuya gir ki çoğu yam yam dikkat et.o sana söler boruyu söker.sonra mapı ölçtür.1.5 dan yukarı çıkmamamlıçeğer hgene çıkarsa map değişecek...600 tl çıkması...