Gönderen Konu: Corolla'nın son zamanlardaki önlenemez yakıt tüketim yükselişi  (Okunma sayısı 7755 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
Teşekkürler. Ve tabi arıza lambasının yanmıyor oluşu lpg ayarının düzgün olduğu anlamına da gelmez.
Aynen...OBD li kitlerde lpg ayarsız olsa bile arıza lambasını söndürebiliyorlar ama obd li olmayanlarda böyle bir imkan yok.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Aynen...OBD li kitlerde lpg ayarsız olsa bile arıza lambasını söndürebiliyorlar ama obd li olmayanlarda böyle bir imkan yok.

Söndürme değil o çoğu bilgisiz ustanın söyledikleri bunlar. Obdli kitler ayarsız lığı tolerans edebiliyor, aracın sensörlerinden aldığı verilere göre LPG yi ne kadar vermesi gerektiğini biliyor. Ama çok ayarsız sa obd de işe yaramıyor.  Obdli kit dahi olsa yolda ayar şart
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
Söndürme değil o çoğu bilgisiz ustanın söyledikleri bunlar. Obdli kitler ayarsız lığı tolerans edebiliyor, aracın sensörlerinden aldığı verilere göre LPG yi ne kadar vermesi gerektiğini biliyor. Ama çok ayarsız sa obd de işe yaramıyor.  Obdli kit dahi olsa yolda ayar şart
:tamam: Lpg işi sıkıntılı, işinin ehli olan usta bulmak çok zor.  Yolda ayar yapacak usta bulmakta çok zor. Lpg ye ayar yaptırana kadar baya bir çile çektim, yolda ayar yapacak usta bulduk iyice beter etti, birde bu ustaya forumlardaki tavsiye üzerine  gitmiştim. Neyse şuanda nazar değmesin sıkıntı yok. Tamda sizin söylediğiniz gibi benim ifadem yanlış oldu. Sizinde ifade ettiğiniz üzere obd li kitler lambayı söndürmekten ziyade ayarsızlığı tolere ettiği için lamba yanmıyor. Tabi bu lpg nin tam olarak ayarlı olduğu anlamına gelmiyor. Benim kit Obd li olmadığı için en ufak bir ayarsızlıkta arıza lambası yakıyor. Bence arkadaşın 9 lt değeri normal bende uzun yolda 8,5-9 lt tüketiyorum. Ben bir hata yapıp lpg ayarlarını ellettim bir daha ayarlayana kadar göbeğim çatladı. İyice araştırıp iyi bir usta bulmadığınız müddetçe ayarlarınızı kurcalattırmayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
Hüseyin bey selam "yolda ayar yapacak usta bulduk iyice beter etti"  demişsiniz bu firma kimdir .Anakara da yaşayan kişiler olarak bizde bu firmaya eğer biliyorsak gitmeyelim veya ne sorun yaşadıysanız bize de aktarmanızı rica ederim zira başımıza gelirse tedbirli olalım .

Yakıt olarak ben şehir içi kışın LPĞ için  11 - 12 litre aralığında tüketimim oldu . Havalar ısınalı 10-10,50 litre aralığında bir tüketimim var . 3-4 yıl benzinde kullandım aracımı yazın 8-8,5 litre kışın 10-10,50 litre aralığında benzin tüketimim vardı lpg de bu rakamın 1-1,5 litre kadar fazlası tüketimim var .Yol bilgisayarını verdiği değerin ½ 10 -12 kadar üstünde tüketimim oluyor .Şu konuda hemfikirim . Lpg ayarına fazla oynatmak çok iyi bir şey değil çünkü bozulunca kolay kolay istediğiniz kıvama gelmiyor .O yüzden çok zorda kalmadıkça oynatmamak lazım .

Benzin olarak yakaladığım genel değerleri e12 1.6 manuel vites için

şehir içi  : yazın  8,5 - 9 litre    kışın  : 10 - 10,50 litre

uzun yol : 5,2 - 5,8 litre  ( 90 -120 km arası hızla kullanmak kaydı ile )

karma tüketim  :  7 - 8 litre aralığında
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
Hüseyin bey selam "yolda ayar yapacak usta bulduk iyice beter etti"  demişsiniz bu firma kimdir .Anakara da yaşayan kişiler olarak bizde bu firmaya eğer biliyorsak gitmeyelim veya ne sorun yaşadıysanız bize de aktarmanızı rica ederim zira başımıza gelirse tedbirli olalım .

Yakıt olarak ben şehir içi kışın LPĞ için  11 - 12 litre aralığında tüketimim oldu . Havalar ısınalı 10-10,50 litre aralığında bir tüketimim var . 3-4 yıl benzinde kullandım aracımı yazın 8-8,5 litre kışın 10-10,50 litre aralığında benzin tüketimim vardı lpg de bu rakamın 1-1,5 litre kadar fazlası tüketimim var .Yol bilgisayarını verdiği değerin ½ 10 -12 kadar üstünde tüketimim oluyor .Şu konuda hemfikirim . Lpg ayarına fazla oynatmak çok iyi bir şey değil çünkü bozulunca kolay kolay istediğiniz kıvama gelmiyor .O yüzden çok zorda kalmadıkça oynatmamak lazım .

Benzin olarak yakaladığım genel değerleri e12 1.6 manuel vites için

şehir içi  : yazın  8,5 - 9 litre    kışın  : 10 - 10,50 litre

uzun yol : 5,2 - 5,8 litre  ( 90 -120 km arası hızla kullanmak kaydı ile )

karma tüketim  :  7 - 8 litre aralığında
Merhaba Yücel Bey,
Benim sorunum yanlış montaj sorunu LPG borusunun motor bloğunun keskin köşesine sürterek kesilecek duruma gelmesi ile başladı. Lpg borusunu değiştirttim sonrasında ise hem lpg borusunun boyunun değişmesi hem de lpg tüketiminin biraz fazla olması sebebiyle ayar yaptırayım dedim. Araç rölanti halindeyken ayar yapıldı dolayısıyla sorunlarda başlamış oldu. İlk başlarda sorun yoktu ayar yapıldıktan yaklaşık 250-300 km sonra arıza  lambası yandı. Fakir karışım hatası.. Södürdüm bir süre sonra tekrar aynı hatayı verdi. Ayar yaptırdığım yer yolda ayar yapmadığı için yolda ayar yapacak bir usta aramaya başladım. Forumlarda rastladığım bir ustaya götürdüm aracı. Yol testine çıktık ustanın normalde "şu devirde sabit git, gazla vs. talimat vermesi gerekir" nerde... neyse  yaptı bir ayar.  Sonra map değerlerini kontrol ettim baktım tüm devir ve enjektör sürelerindeki değerler aynı. Ustaya bu değerlerin farklı devirler için farklı değerler alması gerekmiyor mu diye sordum, gerek yok benzin ve lpg enjektör süreleri aynı önemli olan onların aynı süre olması dedi zaten orada film koptu. Ayardan sonra daha eve varmadan yine arıza lambası yandı. Birkaç gün sonra aracı tekrar ayar yaptırmak üzere geri götürürken araç garipleşti gaz yememeye başladı, lpg bitmiş meğerse ne uyarı var ne lpg bitince benzine geçme var. Tabi birde ayardan sonra sabah araç boğularak çalışmaya falan başlamıştı. Vs. vs. Şimdi ustanın adını verip ekmeğine engel olmak istemem sonuçta bu ustayı tavsiye edenlerde var demek ki beklentiler farklı, ama forumlarda her yapılan tavsiyeye kulak asmamak gerekliymiş anlamış olduk.
Bu arada e12 ler daha az lpg tüketiyor bende de e12 vardı tüketimim  sizinkinden biraz fazlaydı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Merhaba Yücel Bey,
Benim sorunum yanlış montaj sorunu LPG borusunun motor bloğunun keskin köşesine sürterek kesilecek duruma gelmesi ile başladı. Lpg borusunu değiştirttim sonrasında ise hem lpg borusunun boyunun değişmesi hem de lpg tüketiminin biraz fazla olması sebebiyle ayar yaptırayım dedim. Araç rölanti halindeyken ayar yapıldı dolayısıyla sorunlarda başlamış oldu. İlk başlarda sorun yoktu ayar yapıldıktan yaklaşık 250-300 km sonra arıza  lambası yandı. Fakir karışım hatası.. Södürdüm bir süre sonra tekrar aynı hatayı verdi. Ayar yaptırdığım yer yolda ayar yapmadığı için yolda ayar yapacak bir usta aramaya başladım. Forumlarda rastladığım bir ustaya götürdüm aracı. Yol testine çıktık ustanın normalde "şu devirde sabit git, gazla vs. talimat vermesi gerekir" nerde... neyse  yaptı bir ayar.  Sonra map değerlerini kontrol ettim baktım tüm devir ve enjektör sürelerindeki değerler aynı. Ustaya bu değerlerin farklı devirler için farklı değerler alması gerekmiyor mu diye sordum, gerek yok benzin ve lpg enjektör süreleri aynı önemli olan onların aynı süre olması dedi zaten orada film koptu. Ayardan sonra daha eve varmadan yine arıza lambası yandı. Birkaç gün sonra aracı tekrar ayar yaptırmak üzere geri götürürken araç garipleşti gaz yememeye başladı, lpg bitmiş meğerse ne uyarı var ne lpg bitince benzine geçme var. Tabi birde ayardan sonra sabah araç boğularak çalışmaya falan başlamıştı. Vs. vs. Şimdi ustanın adını verip ekmeğine engel olmak istemem sonuçta bu ustayı tavsiye edenlerde var demek ki beklentiler farklı, ama forumlarda her yapılan tavsiyeye kulak asmamak gerekliymiş anlamış olduk.
Bu arada e12 ler daha az lpg tüketiyor bende de e12 vardı tüketimim  sizinkinden biraz fazlaydı.

Lpg markası neydi?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 40 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
Bugun Lpg servisine giderken düm düz e5 yolunda hız sabitleyiciyi 90 a ayarladım benzinde 4,8-5,3 arası iken lpg ge alır almaz aynı yolda 6,4-7,1 arasına çıktı. LPG servisine durumu anlattım ayar yaptı bakalım ne olacak