Gönderen Konu: Sonradan Takılan Led mi Xenon (HID) mu?  (Okunma sayısı 42830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Sonradan Takılan Led mi Xenon (HID) mu?
« Yanıtla #20 : Ocak 25, 2017, 22:43:30 »
2 adaş buluşmuş, Yunus Emre kardeşim çok güzel açıklamalar yapmış.

Teorikte haklısın gerek led gerekse xenon, halojen gibi odak noktasında olmuş. Daha öncesinde avensis konusunda da paylaşmıştım xenon ve halojen mercek ve tas farkını. Yine de aracımda gözlemlediğim kadarıyla çok az da olsa ışık sızması kesilme çizgisinin üstüne olsa da hiç karşıdan selektör yemedim. Ledde ise durum teorikte öyle olmaması gerekse de, halojen kadar güzel bir ışık dağılımı ve keskin bir kesilme çizgisi var resimlerde gördüğün gibi.

Kaan da reflektör farlı corollasında halojen gibi bir aydınlatma elde ediyordu. Aynısını Mehmet Akın abi, bir arkadaşının transporterında h4 ampulune led takmış ve sonucu çok güzel olmuş. Eğer ömür konusunda da başarılı olurlarsa, halojene çok benzer kesilme çizgisiyle xenon kadar iyi aydınlatma ile vazgeçilmez olacaktır.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ocak 25, 2017, 22:43:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '11
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Xenon mu led mi?
« Yanıtla #21 : Mayıs 25, 2017, 23:40:30 »
Merhabalar aracimin ampullerini değiştirmeyi düşünüyorum aracımın farları mercekli o yüzden karşı tarafın gözünü alacağını düşünmüyorum ama ledmi taksam xenon taksam kararsızım önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
Ynt: Xenon mu led mi?
« Yanıtla #22 : Mayıs 26, 2017, 00:05:58 »
Merhabalar aracimin ampullerini değiştirmeyi düşünüyorum aracımın farları mercekli o yüzden karşı tarafın gözünü alacağını düşünmüyorum ama ledmi taksam xenon taksam kararsızım önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler
Led ampulün tepkime süresi diğer ampullere göre daha hızlı olduğu için selektörde led öneririm. Zaten uzun farda soğuk selektör esnasında xenon verimsiz oluyor. Kısa uzun ampulleri farklı diye biliyorum sizin modelde, farklıysa kısalara xenon uzunlara led yapabilirsiniz ya da ikisini de led yapabilirsiniz. Dediğiniz gibi mercek olduğu için en iyi verimi alırsınız. Far kapaklarını düşünerek ampul seçmeyi ihmal etmeyin, bazen kapak kapanmayacak şekilde büyük olabiliyor led ampuller dolayısıyla kapaklarda kesme işlemi vs. gerektirebiliyor.
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 26, 2017, 00:15:33 »
Led ampulün tepkime süresi diğer ampullere göre daha hızlı olduğu için selektörde led öneririm. Zaten uzun farda soğuk selektör esnasında xenon verimsiz oluyor. Kısa uzun ampulleri farklı diye biliyorum sizin modelde, farklıysa kısalara xenon uzunlara led yapabilirsiniz ya da ikisini de led yapabilirsiniz. Dediğiniz gibi mercek olduğu için en iyi verimi alırsınız. Far kapaklarını düşünerek ampul seçmeyi ihmal etmeyin, bazen kapak kapanmayacak şekilde büyük olabiliyor led ampuller dolayısıyla kapaklarda kesme işlemi vs. gerektirebiliyor.
evet farklı kisalarimla uzunlarim dediğiniz sekilde olabilir kesip bicmeyi sevmiyorum kapaklari deldirmem öneriniz için teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 26, 2017, 00:27:33 »
Özetle led diyorum.  Ben H7 led yaptım farlara ancak mercekli değil.

Xenon kadar ısınma yapmıyor.Dolayısıyla merceklerdeki,farlardaki kararmalar yaşanmaz diye düşünüyorum. Daha yeni teknoloji, aydınlatma daha orantılı.(tabi mercek ile mümkün bu) Xenonun da artıları vardır, daha yoğun ve güçlü ışık veriyor. Ledler normal far ampulü değiştirir gibi montaj ediliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_HWvISAcP7Q

videodan ufak bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 26, 2017, 00:49:59 »
Mustafa bey,ben en pahalı denilen led zenon da taktım fakat verim alamadım aydınlatma olarak.şimdi ise 8000k normal zenon kullanıyorum gayette memmunum.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mayıs 26, 2017, 00:52:57 »
Özetle led diyorum.  Ben H7 led yaptım farlara ancak mercekli değil.
Güzel başarılı bir video led biraz daha ağır basmaya başladı öneriniz icin teşekkür ederim
 Xenon kadar ısınma yapmıyor.Dolayısıyla merceklerdeki,farlardaki kararmalar yaşanmaz diye düşünüyorum. Daha yeni teknoloji, aydınlatma daha orantılı.(tabi mercek ile mümkün bu) Xenonun da artıları vardır, daha yoğun ve güçlü ışık veriyor. Ledler normal far ampulü değiştirir gibi montaj ediliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_HWvISAcP7Q

videodan ufak bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 26, 2017, 00:54:25

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 26, 2017, 00:58:29
Mustafa bey,ben en pahalı denilen led zenon da taktım fakat verim alamadım aydınlatma olarak.şimdi ise 8000k normal zenon kullanıyorum gayette memmunum.

Aslında bende xenon istiyorum fakat ısınma erime mercek kararmasi vb şeylerden korkuyorum malum avensiscilerin farlarindan cektikleri ortada

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #27 : Mayıs 26, 2017, 13:13:45 »

Forumda daha önce açılmış konuları inceleminizi tavsiye ederim konu açmadan önce. Bu konunun ilk mesajını okursanız, fotoğraf ve video karşılaştırmalarını görebilirsiniz.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Haziran 02, 2017, 18:52:07 »
110W lık Led buldum arkadaşlar bu watt olayı nasıl oluyor sıkıntı olur mu kısa farları taktircam veya kaç wattlık almalıyım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Haziran 02, 2017, 21:21:20 »
110W lık Led buldum arkadaşlar bu watt olayı nasıl oluyor sıkıntı olur mu kısa farları taktircam veya kaç wattlık almalıyım

Ampul başı 55w dir. Kısalar için işe yarar hocam.
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 138000
  • Model Yılı: '01
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Temmuz 18, 2017, 19:06:05 »
Cümleten Selamun Aleyküm.

Arkadaşlar 2 sorum olacak sizlere, 15-20 gün önce 2 kısa 2 uzun 9005-9006 Led Xenon aldım inwells marka.

Aracım Toyota Corolla 2001 E110 Çift Far olanından.

1. si sizde de varmı bilmiyorum ama farın arkasındaki soğutuculardan sanki biraz ses fazla geliyor gibi, sessiz çalışan ya da önerebileceğiniz daha sessiz led xenon markası varmı soğutuculu?(alırken farklı bir marka sessiz çalışıyor demişti aldığım satıcı ama ben kulak vermedim gerçekten sessiz çalışanı bulmak süper olurdu çünkü rölanti sesini bile bastırıyor.)

2. olarakta kısalardayken bile herkes karşıdan selektör yapıyor, bilmiyorum bizim milletin gözünün alışmadığından mı yoksa gerçekten rahatsız mı ediyor anlayamadım ama ;

Şu fotodaki gibi çizgi gibi durmasının bir formülü varmı acaba?

Sanırım benim farlar çok ışığı dağıtıyor gibi, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #31 : Temmuz 18, 2017, 21:13:15 »

Arkadaşlar 2 sorum olacak sizlere, 15-20 gün önce 2 kısa 2 uzun 9005-9006 Led Xenon aldım inwells marka.

1. si sizde de varmı bilmiyorum ama farın arkasındaki soğutuculardan sanki biraz ses fazla geliyor gibi, sessiz çalışan ya da önerebileceğiniz daha sessiz led xenon markası varmı soğutuculu?(alırken farklı bir marka sessiz çalışıyor demişti aldığım satıcı ama ben kulak vermedim gerçekten sessiz çalışanı bulmak süper olurdu çünkü rölanti sesini bile bastırıyor.)

2. olarakta kısalardayken bile herkes karşıdan selektör yapıyor, bilmiyorum bizim milletin gözünün alışmadığından mı yoksa gerçekten rahatsız mı ediyor anlayamadım ama ;

Sanırım benim farlar çok ışığı dağıtıyor gibi, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

En başta yazdım. Farlarınız reflektörlüyse mercekli değilse bulaşmayın diye. Dinlememişsiniz/okumamışsınız almışsınız. Maalesef olmaz, geri halojene geri dönmeniz gerekir. Herkes selektör yapıyorsa göz alışma gibi durum olamaz değil mi?  :blink:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Temmuz 19, 2017, 15:07:42 »

1.Benimkiler de fanlı ancak öyle dediğiniz gibi çok ses gelmiyor. Kaputa kulak dayayınca duyuluyor.
2.İyi marka led ler güzel bir ayarla kesilme çizgisini belli ediyor çok da güzel oluyor ancak mercek yoksa yüksek performans beklemeyin. Ve mercek yoksa far tasından yansıyan ışığın göz almaması diye bir şey olamaz. Selektör yediğinize göre sadece göz almıyor gözleri ağlatıyor, far ayarınızı kontrol ettirin düzelttirin kullanırsınız ve şehiriçi kullanımda selektör de yemezsiniz. Şehirler arası yolculuklarda ise far ayarı düzgün değilse normal amber rengi farlar bile selektör yaptırır karşı tarafa. Güvenli sürüşler.
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Temmuz 19, 2017, 20:27:46 »
1.Benimkiler de fanlı ancak öyle dediğiniz gibi çok ses gelmiyor. Kaputa kulak dayayınca duyuluyor.
2.İyi marka led ler güzel bir ayarla kesilme çizgisini belli ediyor çok da güzel oluyor ancak mercek yoksa yüksek performans beklemeyin. Ve mercek yoksa far tasından yansıyan ışığın göz almaması diye bir şey olamaz. Selektör yediğinize göre sadece göz almıyor gözleri ağlatıyor, far ayarınızı kontrol ettirin düzelttirin kullanırsınız ve şehiriçi kullanımda selektör de yemezsiniz. Şehirler arası yolculuklarda ise far ayarı düzgün değilse normal amber rengi farlar bile selektör yaptırır karşı tarafa. Güvenli sürüşler.

Valla kardeşim alınca farları far ayar düğmesi 0 konumundayken ayar yaptırdım. Sonra çok yukarıda olduğu için 2ye kadar düşürüyorum ayarı, ama yine de sellektör yapıyolar. 3e düşürdüğümde ise asfalta yansıyan ışık arabanın içini komple aydınlatıyor. Neyse bakayımd ya daha düşük lümesnli birşey alacağım ya da beyaz fara geçsem nasıl olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #34 : Temmuz 19, 2017, 21:05:58 »
Valla kardeşim alınca farları far ayar düğmesi 0 konumundayken ayar yaptırdım. Sonra çok yukarıda olduğu için 2ye kadar düşürüyorum ayarı, ama yine de sellektör yapıyolar. 3e düşürdüğümde ise asfalta yansıyan ışık arabanın içini komple aydınlatıyor. Neyse bakayımd ya daha düşük lümesnli birşey alacağım ya da beyaz fara geçsem nasıl olur diye düşünüyorum.

2 ayrı yere yazmayın derken bundan bahsetmiştim. Aynı alakalı sorular farklı yerlerde kalıyor. Farklı yerlerde cevap yazmak zorunda kalıyoruz.

selektör yemenizin sebebi lümen değil ledin aydınlatmayı her tarafa yapması, yola odaklayamaması. Ne alırsanız alın halojen olmadıktan sonra odak noktası tutmaz. Performans serisi halojenleri öneririm. Philips Xtreme Vision, Osram Night Breaker Plus vs. Ayrıca farda sararma varsa fara işlem yapılması da etkili olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Temmuz 19, 2017, 23:46:40 »
Mutlu hocam ;

Philips Xtreme serisinde 9005 TR de var ama 9006 TR de yok.

Osram Night Braker HB3'de HB4'te TR'de var.

Osram'lar 110'ar TL nette.

Philips ise 9005 90 TL. Philips 9006 amazon.com da 30$.

Philips, Osram'a nazaran 1 tik daha iyi gibi sanki.
Ben Led Xenon'ları 200 TLye aldım 2 çift. Philips ve Osram alsam ayrı ayrı bariz bi fark olmaz sanırım. Hem parasıda aynıya denk gelir.

Tek korkum internetten getirtince fara uymaz vs. durumu olursa geri muhattap bulup değiştirmek sıkıntı. Dış piyasa da ise fiyatları nedir bilmiyorum.
Keza ilk aldığımda farklı bi marka led xenon almıştım, 9005ler yuvaya oturdu 9006lar oturumamıştı gittim hemen değiştirmiştim. Netten sipariş verince aynı sorunlar olursa diye çekiniyorum.

1 artısıda eğer gerçekten odak noktası videolardaki gibiyse süper, videolardaki farlarda mercek vs. var mı bilmem ama, benim aracım 2001 vvti sol special, onda da aynı odak noktası olursa yeme de yanında yat :)

Tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.

(Diğer konuya da cevap yazmayacağım artık :) )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Temmuz 20, 2017, 00:16:15 »
Ben e12 kasada osram night breaker unlimited plus kullaniyorum ve gayette nemnunum. İsik tam sari degil tam beyazda degil ama guzel...
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #37 : Temmuz 20, 2017, 00:35:51 »
Mutlu hocam ;

Philips Xtreme serisinde 9005 TR de var ama 9006 TR de yok.

Osram Night Braker HB3'de HB4'te TR'de var.

Osram'lar 110'ar TL nette.

Philips ise 9005 90 TL. Philips 9006 amazon.com da 30$.

Philips, Osram'a nazaran 1 tik daha iyi gibi sanki.
Ben Led Xenon'ları 200 TLye aldım 2 çift. Philips ve Osram alsam ayrı ayrı bariz bi fark olmaz sanırım. Hem parasıda aynıya denk gelir.

Tek korkum internetten getirtince fara uymaz vs. durumu olursa geri muhattap bulup değiştirmek sıkıntı. Dış piyasa da ise fiyatları nedir bilmiyorum.
Keza ilk aldığımda farklı bi marka led xenon almıştım, 9005ler yuvaya oturdu 9006lar oturumamıştı gittim hemen değiştirmiştim. Netten sipariş verince aynı sorunlar olursa diye çekiniyorum.

1 artısıda eğer gerçekten odak noktası videolardaki gibiyse süper, videolardaki farlarda mercek vs. var mı bilmem ama, benim aracım 2001 vvti sol special, onda da aynı odak noktası olursa yeme de yanında yat :)

Tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.

(Diğer konuya da cevap yazmayacağım artık :) )

Bunlar halojen olduğu için odak noktası tutar. Performans serisi diye geçmelerinin bir sebebi var en azından gece rahat edersiniz ledler kadar olmasa da, standart halojenlerden daha iyi olur.
Uzunlarda ledleri tutun. eğer öteki led olursa ve geceleri sis dışında açmayacaksanız sislere de takabilirsiniz uyarsa. Uymazsa satmayı deneyin. Kısalara osram ya philips hangisi varsa alın geçin. n11 den alabilirsiniz, olmazsa iade edersiniz.

Aracın ampul tipi ne olduğunu bilmediğimden o konuda yardımcı olamam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Temmuz 20, 2017, 12:51:32 »
Hocam ampul tipi derken 9005-9006 HB3-HB4 diye geçiyor bunu soruyorsanız, orjinal ampullerin uc kısmı kapatılmış gibi aynı bu performans halojenleri gibi.

Ledleri hiç takmayacağım hocam. Sisinki biraz farklı ama olmuşken ikisinide halojen takayım diyorum, çünkü led gerçekten çok iyi parlak ama dağlara taşlara dağıtınca ışığı bi anlamı olmuyor. Halojende biraz daha sönük ondan ama odak noktası olduğu için led xenonu aratacağını sanmıyorum.

O zaman her ikisinide osram alıp takayım ben, birde böyle deneyelim bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Temmuz 20, 2017, 13:04:02 »
Bende böyle bir sorun yok bence aldığınız farlarda sıkıntı var. Benim farlar kesilme çizgisini muhteşem yansıtıyor üste doğru sarımsı bir renk alıyor zaten çizgi, yola homojen bir şekilde dağıtıyor ama tabiki orijinalin yerini tutmuyor. Merceksiz takılmamalı.
Mutlu beye ben de katılıyorum farları performans serisi halojenlerle değiştirmelisiniz. Ben tahmini 5000 km sürecek bir tura çıkıyorum nasipse bu cumartesi, kısalardaki ledleri söktüm halojenleri geri taktım. Sadece selektör için uzunlardakileri sökmedim. Gece yolda olmayacağım nerdeyse ama yine de belli olmaz karşıdaki insanların ve bizim canımızı, güvenliğimizi tehlikeye atmamak gerek.