Gönderen Konu: Sonradan Takılan Led mi Xenon (HID) mu?  (Okunma sayısı 42847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Sonradan Takılan Led mi Xenon (HID) mu?
« : Ocak 20, 2017, 23:16:24 »
Led mi xenon mu daha iyi sorusuna bugün yanıt bulmaya çalışacağım.

Öncelikle her birinin video ve fotoğraflarını paylaşayım.

Xenon:

https://www.youtube.com/watch?v=Wrq8AUWIbxE

[attach=1][attach=2][attach=3]

Led:

https://youtu.be/ShCZKUbBrdc

https://youtu.be/d3Y31RsMIdw

[attach=4][attach=5]
[attach=6][attach=7]

Kullandığım parçalar Niken marka led ve Forza 4300K xenon. Kısa farlarımın mercekli olduğunu hatırlatmamda fayda var.
Ledi aldığım link: http://urun.n11.com/xenon-far/h1-h3-h4-h7-h8-h11-h15-9005-9006-ledxenon-powercre-led-sogutmali-P100035315

Tüm bunlardan sonra az çok sizlerin de kafasında fikir oluşmuştur. Ben aydınlatma konusunda tercihimi ledden yana kullanıyorum. Arasında ahım şahım bir fark yok tabiki de, fakat led daha homojen, her noktada daha eşit aydınlatma ile öne çıkıyor. Xenon gibi belirli bir noktaya odaklanma yapmıyor. Ayrıca kesilme çizgilerinde de fark görülebilir. Ledde çok keskin bir biçimde, sanki halojen ampullerdeki gibi bir kesilme mevcutken; xenonda da kesilme çok iyi olsa da çok küçük bir ışık hüzmesi yukarı sızıyor. Bu durum yüzünden karşıdan hiç selektör yemediğimi belirtmeliyim.

Xenon'un muayeneden geçmediğini ve muayene zamanı çıkarılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ledde ise bu dert yok, muayeneden geçiyor. Aynı şekilde xenonlar yaydıkları ısı sebebiyle uzun vadede mercek farını karartabiliyor; ama ledde bu olumsuz taraf yok. Yakıt tüketimine de hissedilmeyecek bir azalma yaşatacaktır led, çünkü xenona göre daha az akım çekmekte.

Kullandığım ledler fan ile soğutma yapmakta. Bu nedenle aracın dışındayken rölantide fan sesi duyuluyor, araç içinden duyulmuyor ama. Ledler tamamen tak çalıştır, xenondaki gibi balastı bir yerlere sabitleme derdi de yok.

Bu ledleri hem kısalarda hem uzunlarda kullanıyorum. Uzunlardaki şimşek etkisi çok güzel.

Buradaki videolardan uzunların selektör hızını görebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=Mfi56RsmeGs
https://www.youtube.com/watch?v=UQDWBINLrpQ

Bu fotoğraf ve videolardan sonra karşılaştırmalarınızı yapıp kararlarınız daha kolay verebileceğinizi düşünüyorum.
Selametle.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Toyota Club Türkiye

Sonradan Takılan Led mi Xenon (HID) mu?
« : Ocak 20, 2017, 23:16:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Led mi Xenon (HID) mu?
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2017, 10:26:44 »
Sonradan takılan sistemler diye eklemek lazım Mutlu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
Ynt: Sonradan Takılan Led mi Xenon (HID) mu?
« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2017, 15:51:03 »
Yağmurlu bir havada XENON performansı çok düşüyor diye duydum, LED farlarda da var mı bu yağmurlu havada görüşü kısıyor mu ?
Fotoğraf ve videolardan baktığım kadarıyla ve senin anlattığın kadarıyla bana mantıklı ve güzel gelen LED farlar oldu.

Benim aracada düşünüyorum, linkte gönderdiklerin hem uzun farlar için hem kısa mı ? yoksa sadece kısalar için mi
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2017, 16:07:08 »
Yağmurlu bir havada XENON performansı çok düşüyor diye duydum, LED farlarda da var mı bu yağmurlu havada görüşü kısıyor mu ?
Fotoğraf ve videolardan baktığım kadarıyla ve senin anlattığın kadarıyla bana mantıklı ve güzel gelen LED farlar oldu.

Benim aracada düşünüyorum, linkte gönderdiklerin hem uzun farlar için hem kısa mı ? yoksa sadece kısalar için mi

Kısa uzun farklı ampul bende Mustafa. Kısalar h11, uzunlar hb3. 2 led seti aldım yani.  Aracının kısa uzun ampul tipine göre seçebilirsin. Uzun için ayrı kısa için ayrı ürün şeklinde satılmıyor.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 23, 2017, 16:20:28 »

Yağmurlu ve karlı havalarda 4300K renk değerine sahip bir xenon ampül hem Led hemde Halojen ampülden daha iyi bir aydınlatma sunar.

Tabi bu bahsettiğim Oem olan xenon için geçerli.Halojen merceğine xenon takılınca durum bu kadar iyi olmayabilir.Zamanla mercekte kararmalarda meydana gelebilir vs. vs.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 23, 2017, 16:50:47 »
Cahilliğimi mazur görün  :D
Hiç kafa yormadığım iş bu far işi o yüzden pek bir bilgim yok.
Sanırım yeni kasa auris farları h4-h7 tip diye geçiyor galiba  :huh:

Böyle birşey bulmuştum bende Bi-Xenon mercekli diye geçiyor buda.
Bizim farlar zaten mercekli olduğu için Led ya da Bi-Xenonlar direk orjinal merceğe oturur değil mi

Link:http://www.hepsiburada.com/next-bi-xenon-mercekli-far-angel-seytan-gozu-mercek-far-p-OTNEXTBIXN?magaza=Next%20Oto&wt_gl=cpc.nelk.oto.pla&gclid=CjwKEAiA8JbEBRCz2szzhqrx7H8SJAC6FjXXAsB0ujaJq6Ddfu17xNcKrbaXHHPkKV2bT17A7Xr0uhoCq3_w_wcB
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '09
  • 72 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 23, 2017, 16:52:12 »
Forever bixenon diyorum :)
Kxl`s Garage

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #7 : Ocak 23, 2017, 16:53:12 »
Cahilliğimi mazur görün  :D
Hiç kafa yormadığım iş bu far işi o yüzden pek bir bilgim yok.
Sanırım yeni kasa auris farları h4-h7 tip diye geçiyor galiba  :huh:

Böyle birşey bulmuştum bende Bi-Xenon mercekli diye geçiyor buda.
Bizim farlar zaten mercekli olduğu için Led ya da Bi-Xenonlar direk orjinal merceğe oturur değil mi

Link:http://www.hepsiburada.com/next-bi-xenon-mercekli-far-angel-seytan-gozu-mercek-far-p-OTNEXTBIXN?magaza=Next%20Oto&wt_gl=cpc.nelk.oto.pla&gclid=CjwKEAiA8JbEBRCz2szzhqrx7H8SJAC6FjXXAsB0ujaJq6Ddfu17xNcKrbaXHHPkKV2bT17A7Xr0uhoCq3_w_wcB

Merceğe tam oturma gibi birşey yok, ampul yuvaya tam otursun önemli olan o. onun için de ampul tipini aracına uygun seçmen gerekli.
h4de uzun da kısada tek bir ampul üstünde, o nedenle bixenon diye yalan yanlış yazabiliyorlar. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2017, 17:26:41 »
Ayıptır sorması kaça mal ettiniz bunları?Hiç fiyat almadımda o nedenle soruyorum.Birde stoplara da led taktırdınızmı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 23, 2017, 17:56:33 »
Forever bixenon diyorum :)

Bende bi-xenon diyorum ama öğrenci olunca ödeme yöntemimiz uyuşmuyor. Fikret Erenin borçlar kitabıyla ödeyebilir miyiz diyorum telefonu kapatıyorlar :D
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #10 : Ocak 23, 2017, 19:27:02 »
Valla ledden sonra xenonun ısınmasınu, selektörde ömrünün azalmasını kim çeker. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 23, 2017, 20:45:43 »
yağmurda karda önünüzü görmek istiyorsanız 4300 K veya azami 5000K kullanmak gerekir ledde veya xenon dan hangisinde bulursanız.ledlerde renk akısı mühim olduğu kadar lümen değeri(ışık gücü) mühim.ayrıca ledlerin markasıda çok mühim cree , philips,panasonik gibi markayı kullananlar tercih edilirse iyi olur.cree amerikan malı.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 23, 2017, 21:15:14 »
5000 k p6 led takılı aracımda (kısa ve uzun bir arada) bilen bilir. Çok memnunum. Led tavsiye ederim. Aydınlatma çok güzel. Yağmurda da bir sıkıntı yaşamadım. Xenon daha önce kullandığım honda civicte vardı. (Kısalarda) 2 senede ampül falan patladı, veya yandı. 1 sene sonrasında da diğeri aynı şekilde. Şimdikiler farklıdır elbette ama bakalım bunların ömrü ne kadar olacak??  Bir de xenon daha çok göz alıyor sanki. Led daha orijinal bir görüntü katıyor bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 24, 2017, 09:19:41 »
Valla ledden sonra xenonun ısınmasınu, selektörde ömrünün azalmasını kim çeker. :)

Mutlu Bey ayıptır sorması kaça mal ettiniz bunları?Hiç fiyat almadım da o nedenle soruyorum.Birde stoplara da led taktırdınızmı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '09
  • 72 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 24, 2017, 09:30:56 »
Bende bi-xenon diyorum ama öğrenci olunca ödeme yöntemimiz uyuşmuyor. Fikret Erenin borçlar kitabıyla ödeyebilir miyiz diyorum telefonu kapatıyorlar :D

Maliyetli bir modifiye doğru ama hakkıyla yapılınca da tadından yenmiyor

Bikaç yerde kısa farlarda kullanılıp kısa zamanda ömrünü dolduran ledlere şahit oldum. Ledlerin genel ömrü nasıl acaba?

Bu kesilme çizgisi de benden gelsin(yol hafif sola yatık)

Malzeme bu (bosch mercek, d1s ampuller, gen 5 balast)

Kxl`s Garage

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #15 : Ocak 24, 2017, 11:16:40 »
Mutlu Bey ayıptır sorması kaça mal ettiniz bunları?Hiç fiyat almadım da o nedenle soruyorum.Birde stoplara da led taktırdınızmı?

Ürünü satın aldığım yerin linkini vermişim ordan bakabilirsiniz. Stoplarda yok çinden aldığım ledler bozuldu hemen. Geri vites ile sisde led var sadece.
Stoplara, sinyallere takılan led ile bu kısa ve uzun fara takılan led aynı değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ocak 24, 2017, 11:50:04 »

Bu kesilme çizgisi de benden gelsin(yol hafif sola yatık)

Malzeme bu (bosch mercek, d1s ampuller, gen 5 balast)

Bu araç focus galiba ama corolla olmasınıda ümit ediyoruz :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ocak 25, 2017, 20:48:46 »
5000 k p6 led takılı aracımda (kısa ve uzun bir arada) bilen bilir. Çok memnunum. Led tavsiye ederim. Aydınlatma çok güzel. Yağmurda da bir sıkıntı yaşamadım. Xenon daha önce kullandığım honda civicte vardı. (Kısalarda) 2 senede ampül falan patladı, veya yandı. 1 sene sonrasında da diğeri aynı şekilde. Şimdikiler farklıdır elbette ama bakalım bunların ömrü ne kadar olacak??  Bir de xenon daha çok göz alıyor sanki. Led daha orijinal bir görüntü katıyor bence.

Şimdi şöyle bir yanlış anlaşılma var;

Xenon daha fazla göz alıyor ?

Xenon ampüller eğerki uygun far ile kullanılırsa göz alma dediğiniz olay olmaz.Piyasada xenon göz alıyor diye yanlış bi tabir var.Bunun sebebi Halojen farlara xenon ampül takılması sonucu uygun olmayan ampülden dolayı odak uyuşmazlığı ve ışık sızması oluşuyor.

Burda şimdi sizler her ne kadar bizim farımız mercekli karşı tarafın gözünü almıyor desenizde halojen mercekli fara Xenon ampülde takılsa Led ampülde takılsa o fardan ışık sızması olur.Diyelimki olmadı siz halojenden aldığınız aydınlatma performansını o led ampülden istesenizde alamazsınız sadece aldığınızı zannedersiniz.Halojen ampülde ampül tek bir flaman üzerinden 360 derece ışık kaynağı oluşturacak şekilde yanar fakat led ampüller en fazla 2 veya 3 odaktan yüksek lümenli ışık yayar buda gölgede kalan alanlara sebebiyet verir.

Bununla ilgili daha uzun uzun yazabilirim.

Doğru olan aracınızın farı hangi ampül için tasarlanmışsa o ampül ile kullanmanız.Halojen ampülden memnun değilseniz halojen performans ampülleri var bunları kullanıbilirsiniz.Yada aracınızın orjinal xenon farları varsa onları takabilirsiniz.Eğerki dönüşüm yapılmak istenirse halojen farlara xenon mercekleri montajı yapılıp kullanılabilir.
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 25, 2017, 21:35:12 »
Çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. Evet çok bilgim olmadığı için "xenon göz alıyor sanki " diye yazdım. Peki ısınma ile alakalı bilgi de yanlış mı? Xenon ampüller daha çabuk ısınıyor diye biliyorum? Bir de buna bağlı olarak yüksek ısı durumu oluşuyor diye bir algı da var. Bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ocak 25, 2017, 21:50:56 »
Çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. Evet çok bilgim olmadığı için "xenon göz alıyor sanki " diye yazdım. Peki ısınma ile alakalı bilgi de yanlış mı? Xenon ampüller daha çabuk ısınıyor diye biliyorum? Bir de buna bağlı olarak yüksek ısı durumu oluşuyor diye bir algı da var. Bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Rica ederim dilim döndüğünce bi şeyler yazabilirim.

Orjinal xenon farlar xenon ampülün çalışma sıcaklığına göre tasarlandığı için halojen farlara göre oldukça daha uzun süre dayanırlar xenon ampülün ısısına.Bu ampüllerin ısınma miktarında ampülün orjinal(oem) üreticiler tarafından üretilmeside oldukça önemlidir.Xenon ampülü halojen farda kullandığınızda fazla değil 1-2 sene sonunda far tasında veya merceğinde kararmalara sebebiyet verecektir bunun temelde iki sebebi var denebilir ;

1- xenon ampülün çalışma sıcaklığı halojen ampüle göre daha fazladır.Halojen ampüle göre tasarlanan far tası veya merceği bu ısıya dayanamaz
2- orjinal(oem) üretici tarafından üretilmeyen xenon ampülün orjinalden daha fazla ısı yayması sonucunda daha hızlı kararma gerçekleşir.

2. maddede demek istediğim Oem üreticiler H serisi xenon ampül üretmiyorlar(Ülkemiz dışında orjinal H serisi xenon mercek ve xenon ampül üretildiğini duydum ama ülkemiz içinde görmedimde duymadımda).Orjinal xenon ampüller ise D serisi olur(D1S,D2S,D3S gibi)

Özetlersek;

Bildikleriniz doğru xenon ampül halojenden daha yüksek sıcaklık üretir ve bunun neticesinde xenon'a uygun olmayan farlara oldukça ciddi zararlar verir.
VW Golf 1.6 TDI & DSG