Gönderen Konu: MARŞ MOTORU ARIZASI VE TAMİRİ  (Okunma sayısı 15687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '10
  • 10 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
MARŞ MOTORU ARIZASI VE TAMİRİ
« : Ocak 05, 2017, 09:53:55 »
Arkadaşlar merhaba;

140.000 km de d4d Corolla kullanıyorum. Marş motoruyla alakalı sorun yaşadım. Çözümü konusunda bilgi vermek istedim belki başka bir arkadaşımızın işine yarayabilir bu bilgiler.

Tekrarlama sıklığı: 2 marşta 1 %50

Arızanın belirtileri: Bazen sadece tık diye bir ses çıkartıp marş almama(Marş dişlisinin Volana tam oturmaması ve kitlenip kalması).Bazen gıjjj şeklinde marş dişlisinin boşa dönme sesi ve marş almama(dişlinin ileri geri hareketini tam yapamayıp boşta kalması ve dönmesi)

Arızanın giderilmesi: Marş motoru  revize edildi, sorunsuz çalışıyor. Revize işlemi marş motoru söküldü tamamen parçalanarak ileri geri hareketini yapmasını engelleyen birikmiş kir, pas ve yağdan temizlendi.Dişli Volana oturamayıp çarpıp kalması sonucu hasar almıştı normalde dişlinin değişmesi gerekiyordu fakat parçayı bulamadığım için, Universal(manuel) CNC tezgahında elden geçirildi, tamir edildi.

Fiyat: Aracın üzerinde DENSO DSN946 modeli marş motoru bulunuyor.  Fiyatı 875 TL ile 1050 TL
Ortalama bir serviste parça komple değişir ise işçilikle beraber 1.000 TL ile 1.500 TL arası bir fiyat, Revize edilirse 350 TL 450 TL arası fiyat çıkıyor.

Benim maliyetim: Oto elektrikçi marş sökme-takma ücreti 80 TL
                           Marş motoru revizyonu                   100 TL

Toplam: 180 TL

Düzenleme: Silme

Araştıran, Deneyen, Sorgulayan Toyota' cı

Toyota Club Türkiye

MARŞ MOTORU ARIZASI VE TAMİRİ
« : Ocak 05, 2017, 09:53:55 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
Ynt: MARŞ MOTORU ARIZASI VE TAMİRİ
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2018, 18:09:01 »
benimde bazan tık sesi yapıp  çalışmıyor. çalıştığı zaman normal çalışıyor değişik sesler çıkarmıyor.merkeze gidince baktıracağım servise.sorunsuz diye toyota aldık efsaneymiş.7 yıldır megan kullandım yağını değiştirip kullandım.her yeri sorun kalitesizlik..bi daha tövbe

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2018, 19:56:51 »
Arkadaslar merhaba,
Forumda yeni uyeyim.
2011 corolla 1.33 comfort aracimda marş problemi var.
Sorun marsa basinca tikir tikir ses geliyor.Disli kaciriyor gibi.
Akude zayif ama kayis hic donmuyor marsa basinca.
Tahminim volan ile mars dislisi arasinda bir sorun var.
Ancak marş motoru oyle sokulecek gibi bir yerde degil.
Motor blogunun arka tarafinda kaliyor.
Degerli uyelerden tecrubesi olan var midir
İyi aksamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2018, 20:11:12 »
öncelikle marş motoru sökülecek,dişli ve kömürler elden geçecek,akü basmasa bile takviye ile çalıştırıldıktan sonra kayış ve volanın durumuna bakılır,sırayla gidin,bu arada aracın km sini ve daha önce hangi bakımların yapıldığını belirtmemişsiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2018, 20:28:10 »
Hocam
Aracim 120.000 de bakimlari agustos gibi yapildi.Videolardan bakiyorum tum corollalarda mars dinamosu motorun onunde ama benim aracimda el ulasamayacak sekilde arkad tarafta kaliyor.Aksam oldugu icin foto paylasamiyorum.Onceki mesajimda da belirttigim gibi bir disli uyusmazligi problemi var gibi.Bu yuzden mars dinamosunu sokmek istedim ama nafile.Ne arabanin ustunden ne de altindan ulasilamayacak pozisyona koymuslar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2018, 22:05:29 »
Arkadaslar aracim düzeldi.
Baska bir araçtan takviye yaptik.Mars basti.
Bu arada sarj dinmosunun ucunda bulunan uzerinden kayış gecen bilyanin vidasinin gevşemiş  oldugunu gordum.
Onu da sıktım.Arac biraz calistiktan sonra tekrar marş bastim sorun gorulmuyor.Yukarida bahsettigim gibi bir seste yok.
En kisa surede akuyu ölçtüreceğim