Gönderen Konu: Sizce Doğru Olan Ne?  (Okunma sayısı 2997 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ynt: Sizce Doğru Olan Ne?
« Yanıtla #20 : Aralık 27, 2016, 13:00:26 »
Erhan bey,başımdan geçen bir olayı anlatayım da siz de biraz daha rahatlayın.
1989 yılı mart ayında kayınbiraderimden binek Renault aracını satın aldım.Rahmetli oldu şimdi kendisi.çok titiz birisi idi.aracını doktordan almıştı.Aracının üzerine kedi çıksa kovalardı çizer diye.Bende aracı tanıdığım için hiç baktırma gereği dahi duymadım.işlemleri bitirdikten sonra yola çıktığımda oda ne? araba 70 km.hızdan sonra nereye gideceğini bilmiyor.bir sağa bir sola dalıyor.
Çalıştığım Taksan A.Ş.fabrikasının tamir bakımcısı eskiden Renault servis ustası idi.arabayı kanala çekip baktığında bana söylediği ilk şey."şefim sen bu arabayı üzerine aldınmı?"dedi. evet deyince "abi bu araba önden darbe almış şase her iki yönden yamulmuş,daha sonra doğrultup bakım yapmışlar ama nafile."dedi ilk fırsatta sen bunu sat dedi.Başımdan aşağı kaynar sular döküldü ama yapacak  bir şey yok.mecburen sineye çektim kayınbiraderim olmasına rağmen kendisine hiçbirşey söylemedim.
Nasip olacakya, Akçaydan bir kooperatif gündeme geldi ve  arabayı 5 ay sonra 1.600.000.tl(eski Para ile) kar ederek sattım.Alan adama da aracın durumunu izah ettim.tabii o dönemde 2.el araç alım satımından enflasyon nedeni ile iyi paralar kazanıldığından alıcı açısından sorun teşkil etmedi.
Ben bu olayı kayınbiradere aracı sattıktan bir müddet sonra söyledim ki kendisi rahatsız olmasın düşüncesi ile,tüm arkadaşlar gibi bende arabayı sattığınız arkadaşınızın arkadaşlığı sorgulamaya açık.Rahat olun.

Muhittin bey, bir hususu merak ettim doğrusu.. Siz durumu anlatınca ne dedi?
2017 C-HR Hybrid Diamond

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Aralık 27, 2016, 13:00:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 50
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Aralık 27, 2016, 13:38:54 »
Arkadaşınızı kandırmadan dürüstçe aracınızı satmışsınız aradan bir ay gibi uzun bir zaman geçmiş bu arada araba kaç kilometre yapmış nasıl kullanıldığı bilinmiyor araçta bir problem olsaydı zaten bu kadar zaman kullanamazdı siz içinizi ferah tutun ve arkadaşınızla aranıza mesafe koyun onun size yaklaşımı iyi değil bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Aralık 27, 2016, 13:43:11 »
Bir insanın bir kişiyi sevdiği bir arkadaş olarak nitelemesi, samimiyet kurması bir anda olacak birşey değil. İyi-kötü geçirilen zaman, dertlerin sevinçlerin paylaşılması, zor günlerde uzatılan maddi-manevi yardım eli, birlikte gülmek eğlenmek gibi bir takım ortak paylaşımlar sonucu başlar ve gelişir arkadaşlık denilen süreç. Öyle kolay kolay da vazgeçilmez o kişiden.

Arkadaşların araç satışı sonrası sorumluluğunuzla ilgili görüşlerine katılmakla beraber, "arkadaşınızı sorgulayın, zaten arkadaşınız değilmiş" tarzı görüşlerine katılmıyorum. O kişiyi siz bizden daha iyi tanıyorsunuz sonuçta, bundan sonra nasıl davranacağınız konusunda takdir sizde, ama yukarıda anlattığım şekilde oluşan bir arkadaşlık bağını ilk falsoda sorguya çekmek bana pek vicdani gelmedi. Kaldı ki arkadaşınız hatalı olmuş olsun. Zaten anladığım kadarıyla o da iki arkadaşı arasında kalmış ve ne yapacağını bilememiş. Onun hatası en baştan böyle bir alışverişin içinde bulunmamaktı ama olmuş artık. Arkadaşlık bağları kurmak çok kolay değildir, bozmak da çok kolay olmamalı. Nihayetinde hiç birimiz mükemmel değiliz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 73000
  • Model Yılı: '13
  • 69 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Aralık 27, 2016, 14:14:06 »
Ben de arabayı alırken adamın sözüne güvenmiş hata yapmıştım. Yedek anahtarın taşınırken bir yerlere girdiğini bulunca vereceğini, bulamazsa da yenisini yaptıracağını söylemişti. Aradan üç ay geçti aradım açmadı bile :(

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1.33 Auris Life 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '20
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Aralık 27, 2016, 14:48:29 »
Muhittin bey, bir hususu merak ettim doğrusu.. Siz durumu anlatınca ne dedi?
Fehmi bey,fazla ayrıntıya girmek istemedim konu dağılmasın diye.
Kendisine söylediğimde kesinlikle kabullenmedi,o araba tamamen orijinal,en ufak bir çiziği dahi yoktu,nereden çıkartıyorsun bunları gibi şaşırdığını belirten ifadelerde bulundu.hatta benden habersiz sürekli bakıma gittiği servise telefon edip konuyu sormuş.ustada cevaben"Hocam sen üzülme diye sana bir şey söylemedim ama durum maalesef gerçek"deyince ilk sahibi doktoru arayıp baştan aşağı sıvamış((:ama atı alan üsküdarı geçti tabiiki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Aralık 27, 2016, 16:11:52 »
Araç üstüne geçtikten sonra 1 km gitsin senle bağı kalmaz.
Arkadaşlara katılıyorum, aracın devrini verdiğiniz andan itibaren sizi bağlamaz araç..

Aracı almaya karar verdiniz ve test sürüşüne çıktınız. Bu esnada siz direksiyondayken kaza yaparsanız o aracı hasar gördü almaktan vazgeçtim deyip işin içinden sıyrılamazsınız. Kanunen o aracı test sürüşü yaparken almış kabul ediliyorsunuz (hukukçular.net sitesinde test sürüşü yaparken yapılan bir kaza davasını okumuştum. Hakim kaza yaptığı için aracı almaktan vazgeçen alıcıyı haksız bulmuştu)
Yukarıda ki paragraftan yola çıkarsak eğer aracı alan kişinin hele ki 1 ay geçtikten sonra şaft kırılması ile ilgili geri dönüşte bulunması masrafları bölüşmek istemesi hem hukuken hem dinen ve hem vicdanen uygun olmayan bir davranış şeklidir.
Sıkıntının sizin kullanımınızdan kaynaklı birşey olduğunu düşünüyorsa eğer dava açsın arıza nedeniyle ilgili bilirkişi istesin. Elinde kapı gibi bilirkişi raporu ile davada kimin haklı kimin haksız olduğu ortaya çıkar.

Anlattıklarınıza göre bir yorum yapmak gerekirse sizin kusurunuz yok ve masrafların  tamamını veya bir kısmını karşılama gibi bir zorunluluğunuz yoktur.

Hyundai Tucson aracım vardı. Benden önceki sahibi hararet yaptırmış arabaya. 151 bin km'de yetkili servise gitmiş tutar çok yüksek çıktığı içinde yaptırmadan gitmiş. Ben aracı 151.250 km'de aldım. Gittiğim tamircinin hatası yüzünden motorum conta yaktı. Hararet yaptığında motor silindir bloğu yamulmuş,fincanlar tornalanmış, silindir kapak contası çelik olanından takılması gerekirken silindir bloğunun yamukluğunu örtecek çelik değil de yumuşak malzemeli bir conta kullanılmış. Biz bu motoru açtığımızda bahsettiğim çelik olmayan conta resmen kül'e dönmüştü. Fincanlar tornalanmış tamiratlar aracın yürür hale gelmesi ve satılması için gereken şekilde baştan sona uyduruk bir şekilde yapılmış.
Benim bu durumumda "aracı aldın 3 ay geçti bizi ilgilendirmez" durumu geçerli değildi. Avukat ile yaptığım görüşmede aracı aldığım galeriye "ayıplı mal satmak" maddesinden dava açabileceğimi, dava sonunda aracı iade edip yaptığım tüm masraflarımı ve aracın ücretini geri alabileceğimi öğrendim. Motorda ilk sorun çıktığında İstanbul Teknik Üniversitesinde bilirkişi tespiti yaptırmış olsaydım bu dediklerimin hepsini yapabilirdim. Bu arada bu motor arızası ile önceki sahibinin ne kadarlık bir masraftan kaçtığını neden servise yaptırmadığını öğrenmiş oldum. Tamamen orjinal yedek parçalarla ve tamiratı yapan tamircinin parçayı aldığı fiyat (tamirciler yetkili servisten parça alırken %20-40 arası iskontoyla alırlar) üzerinden hesap işçilik hariç tam 12.000 TL çıktı :wacko: Orjinal parça kullanarak motoru çalışır hale getirdim ve sattım.
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Aralık 27, 2016, 19:48:18 »
Hemşerim öncelikle geçmiş olsun .

Bu durumda sizlik bir şey yok aracı 1 ay olmuş satalı bu 1 ayda nasıl kullanıldı kimse bilemez . Kısaca bu masraf karşı tarafa düşer .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '15
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Aralık 27, 2016, 19:56:31 »
Mağazadan aldığınız ürünü bile 1 aydan sonra iade edemiyorsunuz. Sizi bağlayan bir durum yok burada.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Aralık 27, 2016, 20:04:48 »
Vicdanınız tamamen rahat olsun sonuç olarak sizdeyken siz hiçbir problem yaşamadan kullanmışsınız o 1 ay içinde araç çok zorlandıysa ve bu sebeple arızalandıysa? Bilemeyiz bunu.Ha siz araçta bi problem olsa ve bunu bildiğiniz halde söylemeseydiniz ayrı bişey ama burda sizi bağlayan hiçbi durum yok bence

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Aralık 28, 2016, 07:41:50 »
Arkadaşalr çok sağolun teşekkürler. Ben ilk baştan beri sizler gibi düşünüyordum. Ama gine de başkalarına sormak istedim. belki olayın içindeyiz bizim görmediğimiz bazı şeyler vardır diye.

en basidi kendi yerime koydum . aynı olay benim başıma gelse ne olur diye. cevabım aynı dediğiniz şekilde olurdu. 

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sormayi unuttum siz araci satarken satin alacak kisi araciniza eksper yaptirdi mi?

Mesaj Birleştirildi: Aralık 28, 2016, 08:13:39
Bir insanın bir kişiyi sevdiği bir arkadaş olarak nitelemesi, samimiyet kurması bir anda olacak birşey değil. İyi-kötü geçirilen zaman, dertlerin sevinçlerin paylaşılması, zor günlerde uzatılan maddi-manevi yardım eli, birlikte gülmek eğlenmek gibi bir takım ortak paylaşımlar sonucu başlar ve gelişir arkadaşlık denilen süreç. Öyle kolay kolay da vazgeçilmez o kişiden.

Arkadaşların araç satışı sonrası sorumluluğunuzla ilgili görüşlerine katılmakla beraber, "arkadaşınızı sorgulayın, zaten arkadaşınız değilmiş" tarzı görüşlerine katılmıyorum. O kişiyi siz bizden daha iyi tanıyorsunuz sonuçta, bundan sonra nasıl davranacağınız konusunda takdir sizde, ama yukarıda anlattığım şekilde oluşan bir arkadaşlık bağını ilk falsoda sorguya çekmek bana pek vicdani gelmedi. Kaldı ki arkadaşınız hatalı olmuş olsun. Zaten anladığım kadarıyla o da iki arkadaşı arasında kalmış ve ne yapacağını bilememiş. Onun hatası en baştan böyle bir alışverişin içinde bulunmamaktı ama olmuş artık. Arkadaşlık bağları kurmak çok kolay değildir, bozmak da çok kolay olmamalı. Nihayetinde hiç birimiz mükemmel değiliz.
abi artik bi cok arkadaslik hatta dostluk gunumuzde menfaat uzerine kurulur olmus. bu olayda arabayi satanin arkadasim dedigi kisi ile aralarindaki samimiyet ne derecede bilemeyiz ornegin is yerinde 1 yildir calistigin kisiyede arkadasim diyorsun mahallede 20 yildir tanidigin kisiyede arkadasim diyorsun.
burdaki mevzu arac satisi oldugu icin belli kurallari vardir. araci almadan once ekpertiz yaptirirsin test surusunu yaparsin icine siniyorsa verirsin parasini satisi ustune alirsin. sonucta alinan araba 2. el sifir degilki neden aradan 1 ay gectikten sonra para talep ediyorsun. araba dedigin kapali kutu metal yigini ozcan abinin anlattigi olay gibi kasitli olarak motor veya sanziman arizasini idare edecek sekilde toplanip kasitli sekilde arizasi gizlenerek satilsa alicinin haklilik payi olurdu ama aradan 1 ay gectikten sonra yapacak pek bi sey kalmiyor buda saticinin vicdani ile ilgili bir durum.
 bu olayda 2 kiside birbirini taniyor tanidik olduklari icin bu ticaret gerceklesiyor. arabayi alirken illaki gozden kacirdigin ufak tefek kusurlu yerler olabilir insanlik hali ama satan kisi arabayi sikintisiz bakimli olarak satiyor fakat araci alan 1 ay sonra saticiyi arayip yahu  bu arabanin burasi cizik surasina boyle oldu demesinin bi manasi yok ve eger bunu arkadasim denilen kisi yapiyorsa bence o kiside art niyet vardir o kisi ile olan arkadasliga mesafe koyulmalidir.

Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Aralık 28, 2016, 08:46:47 »
Şahsi fikrim sunayım . Sizi tanımam forumdan herkes gibi yazıştığımız bir arkadaşımızsınız ama yazdıklarınızdan vicdan sahibi düzgün bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünüyorum . Şimdi araç sizdeyken böyle bir durumun varlığı söz konusu ve de siz bunu bilerek elimden çıksın kurtulayım mantığı ile satmışsanız ve de samimi arkadaşınızın bir tanıdığı bu arabayı almış ise vicdanınızı temizlemek adına masrafa ortak olmayı kabul edin derdim . Fakat sizin yazdığınıza göre siz titiz bir kullanıcısınız ve de aracınızın her türlü sorununu takip ediyorsunuz özen gösteriyorsunuz . Aracı alan arkadaş arada tanıdık olması sebebi ile aklı sıra sizden para koparmaya çalışıyor . Aracı alırken muhtemelen göstererek almıştır şimdi kendi yaptığı bir sorundan dolayı size vebal atmasına gerek yok .Vicdanınız rahat olsun kesinlikle delikli kuruş vermeyin .Aracı aldığı gün veya  1 hafta içinde bu sorun olsaydı belki hani sizde olmuş denebilirdi ama 1 aydır bu adama bu aracı kullanıyor nasıl kullanıldığında belli değil belki zorladı belki farklı bir şey yaptı  muhtemele o nerde ne yaptığını sizden daha iyi biliyordur emin olun sadece masraf çok çıktıysa yıkmaya çalışıyor . Yabancı birinden araç alsaydı aynı hareketi yapabilecek miydi bakalım yapamayacaktı .Vicdanınız rahat olsun siz sorunsuz bir şekilde teslim etmişsiniz 1 ay boyunca sorunsuz kullanılmış siz kaynaklı bir durum kalmamış
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Ynt: Sizce Do
« Yanıtla #31 : Aralık 28, 2016, 10:50:50 »
Merhaba arkadaşlar.

Olayı en başından anlatayım.
Çok sevdiğim bir arkadaşım. Aracıma arkadaşı için  talip oldu ( 2011 astra j 1.6 115hp pirins LPG HB 58.000km) . Benim bu ana kadar aklımda hiç aracımı satmak yoktu.
Her neyse arkadaşımdan böyle teklif gelince  bence aracı büyütmeye ve dizel bir araç bakmaya başladım. şeytan bir kez akla girdi. Daha sonra araç arkadaşın başka bir yakın arkadaşına gitti ( daha önce 2009 astra h 115hp eastronik aracımıda aynı arkadaş almıştı. sorunsuz kullanıp satmıştı).

Bende kendine Toyota  Corolla d4d otomatik 2013 modle araç aldım.

geçtiğimiz hafta sonu  ( 1 ay sonra) arkadaş aradı . Aracın şanzımanı nın arıza  verdiğini. sanayide baktırdıkalarında içindeki şaft ın kırıldığını, ustanın dediğine göre kötü otomatik kullanıldığı için böyle olduğunu ve keşke daha önce gelseymissiniz demiş . arkadaş ım beni aradı ve kendisinin arkadaşına mahcup olduğunu nası yapalım gibi bir soru yöneltti (kısaca bana arızanın masrafını bölüşmeyi veya tamemen ödememi istedi nazikçe ) ....

Ben ilk başta şok oldum. Araç bendeyken vites geçişlerinde sarsıntı bile olmadı. yıllardır otomatik vites araç kullanırım. hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım. ilk otomatik arabam değil . ve herzaman hassasiyet göstererek kullanırım. sübablara lpg den dolayı zarar gelmesin diye zaten aracı 3000 devrin üstüne pek çıkarmam.

her neyse hemen kendi usta mı aradım. opel usta olduğunda tanışmıştım. aracı gözü kapalı bilir şanzıman dahil.  Ben kendisine aktardım söylenenleri. şaft kırılmasının zaman la olamayacağını aracın karda veya buzda zorlanmış olabileceğini vs aktardı. ve en son dediği laf da abim sen bu arabayı 2. El sattın. sen sattığında böyle bir sıkıntı yok tu. o yüzden olay seni bağlamaz. 

Her neyse ben gine arkadaşlarıma ve bazı galericilere durumu aktardım.  vicdanen sormak istedim.

herkezin dediği laf şuydu 2. El araç almışsan yapacak bişey yok . Araç üstüne geçtikten sonra 1 km gitsin senle bağı kalmaz.

Şimdi kendime soruyorum. Bende yeni araç aldım araçı alıp  geldiğimde arka stop un kırık olduğunu gördüm. ben bunun için bile eski sahibini arayamadım. bak abi şöle bişey var. sen bana bunu söylemedin. vs.

Burda arkadaşlar Siz ne düşünüyorsunuz.

Size şu kadar söliim. ben aracımı vale ye bile vermem adam şanzıman bilmez zorlar diye.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Siz arabayı satarken böyle bir sorun vardıysa ya da muhtemelse tamire ortak olma durumu düşünülebilir. Ha yoksa zaten vicdanınızı rahat tutun araç sizden çıkmış ve bir ay olmuş...
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance