Gönderen Konu: Yeni Takılan LPG'de Gaz kokusu  (Okunma sayısı 3780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Bursaspor!
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 31300
  • Model Yılı: '14
  • 4 kere teşekkür etti
Yeni Takılan LPG'de Gaz kokusu
« : Aralık 24, 2016, 00:08:20 »
İyi günler. Ben de bugün Toyota Auris aracıma Landirenzo Evo takarak aranıza katıldım. Simit tankı Atiker taktılar yalnız. Aracın çekişi iyi ilk izlenimim memnumum. Fakat bir sıkıntı var. Aracımı almaya gittiğimde arabanın içine girdiğimde gaz kokuyordu, söyledim baktılar bir dedektörle sanırım bir sıkıntı yok dediler. Sonra arabayı fullettim. 5 6 saat sonra arabayı deneyeyim diyip araca bindiğimde keskin bir gaz kokusu vardı aracın içinde. Kullandıktan sonra kokladığımda Sanki simit tankından geliyor gibiydi. İlk takılmasından sonra olması doğal mı? Canım sıkıldı biraz, yardımlarınızı bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

Yeni Takılan LPG'de Gaz kokusu
« : Aralık 24, 2016, 00:08:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
Ynt: Yeni Takılan LPG'de Gaz kokusu
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2016, 00:11:48 »
İyi günler. Ben de bugün Toyota Auris aracıma Landirenzo Evo takarak aranıza katıldım. Simit tankı Atiker taktılar yalnız. Aracın çekişi iyi ilk izlenimim memnumum. Fakat bir sıkıntı var. Aracımı almaya gittiğimde arabanın içine girdiğimde gaz kokuyordu, söyledim baktılar bir dedektörle sanırım bir sıkıntı yok dediler. Sonra arabayı fullettim. 5 6 saat sonra arabayı deneyeyim diyip araca bindiğimde keskin bir gaz kokusu vardı aracın içinde. Kullandıktan sonra kokladığımda Sanki simit tankından geliyor gibiydi. İlk takılmasından sonra olması doğal mı? Canım sıkıldı biraz, yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle hos geldiniz foruma,

Normal değil, dönüşüm yapılan araçta gaz kokusu olmaz, çok tehlikeli bu durum. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Vaveylâ!
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20053
  • Model Yılı: '15
  • 2 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2016, 00:46:43 »
Hocam aynısı benim başıma geldi. Araca lpg'yi taktırdım, eve geldim, gaz almaya gittim. Gazı aldıktan sonra arabada gaz kokusu olduğunu fark ettim. Herhalde doldururken dışarıdan gelmiş dedim. Neyse, ertesi sabah montaj yaptırdığım yere gittim. Sıvıyla ve dedektörler baktılar bulamadılar bir şey. O doldurduğum gazla bir hafta gezdim ama şöyle bir şey vardı. Gazı aldıktan sonra 5-6 saat kokuyor, sonra geçiyordu. Sonraki gaz alışımda da aynı şey olunca ertesi gün, arabanın yanına ateşle yaklaşmayarak, temkinli bir şekilde montaj yaptırdığım yere gittim. Bu sefer gaz aldık, baktılar, dolum yerinin oradan kaçırıyormuş. Büyük ihtimal, dolum esnasında içeri giren gaz.

Neyse hallettiler sorunu. O gün bu gündür Allah'a şükür herhangi bir gaz kokusu hissetmedim.
Şu anlık rölantide çok hafif bir titreşim dışında bir şey yok. Onu da ben fark ediyorum. Arabaya binenlere söylüyorum, yok titremiyor diyorlar..

Mümkün olan en kısa zamanda montaj yapılan yere gidin, dedektörle her yere baksınlar. Ondan sonra gaz alın, gazı aldığınız yerde gaz dolum esnasında ve hemen akabinde baksınlar. Normalde aracın içinde hiç gaz kokusu olmaması lazım.
Muallim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 24, 2016, 13:23:15 »
Bizim araçta 7.500 km oldu ilk andan bugüne hiç gaz kokmadı. Bence montajda bi hata var. Şu var bazen pompacılar yoğunsa pompayı ben çıkartıp yerine takıyorum o arada biraz gaz kaçıyor etrafa. O belki kokuyor ama ayda yılda bir anca :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2016, 14:36:10 »
50bin km.dir lpgli araç kullandım. Hiçbir zaman gaz kokusu almadım. Montajda bir sıkıntı var. Acilen taktırdığınız yere kontrol ettirin. Gaz kaçak aletiyle baksınlar, bulamıyorlarsa koklama yöntemiyle bulsunlar yerini.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Bursaspor!
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2016, 20:59:03 »
Çok teşekkür ederim yarın sabah mutlaka taktırdığım yere uğruyacağım o zaman. Kafama takılan farklı bir husus da var. Aracımın muayene tarihi Mayıs 2017de, orda ki takan yer boş yere isterseniz muayene tarihini öne çekmeyin 4 ay sonra muayene ile ruhsata işletiriz dedi. Şu koku olayı beni direk sızdırmazlık+muayene+ruhsata işletmeye itti. Garanti belgesini okuduğumda eğer 1 ay içinde işletmezsem garanti dışı kalacağı yazıyor. Mazallah binbir türlü hal var. Muayeneyi erkene almamın maddi ya başka bir şeyden herhangi bir zararı var mı. Sizce hangisini yapmalıyım kararsız kaldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 25, 2016, 21:05:29 »
Çok teşekkür ederim yarın sabah mutlaka taktırdığım yere uğruyacağım o zaman. Kafama takılan farklı bir husus da var. Aracımın muayene tarihi Mayıs 2017de, orda ki takan yer boş yere isterseniz muayene tarihini öne çekmeyin 4 ay sonra muayene ile ruhsata işletiriz dedi. Şu koku olayı beni direk sızdırmazlık+muayene+ruhsata işletmeye itti. Garanti belgesini okuduğumda eğer 1 ay içinde işletmezsem garanti dışı kalacağı yazıyor. Mazallah binbir türlü hal var. Muayeneyi erkene almamın maddi ya başka bir şeyden herhangi bir zararı var mı. Sizce hangisini yapmalıyım kararsız kaldım.

Şirkete güveniyorsanız eğer, zaten yapılan bir uygulama bu. Siz muayeneye girmeden evvel şirket faturayı kesiyor. Yani muayeneye girmeden evvel taktırmışsınız gibi gösteriyorlar.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Bursaspor!
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 25, 2016, 21:15:35 »
Şirkete güveniyorsanız eğer, zaten yapılan bir uygulama bu. Siz muayeneye girmeden evvel şirket faturayı kesiyor. Yani muayeneye girmeden evvel taktırmışsınız gibi gösteriyorlar.

Bunun garantiye bir zararı olur mu, ya da ruhsata işletmeden sızdırmazlık a gidip araba gerçekten sızdırıyor mu buna baktırabilir miyim? Bir de dolum yeri değişimi muhabbeti de var 1 ocaktan sonra bu doğru mu onu da bilmiyorum, onunla da uğraşmak istemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Bursaspor!
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2016, 21:55:33 »
Konuştum bugün taktığım yerle, yarın sabah duruma göre tankı değiştirebileceklerini söylediler. Umarım düzelir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 27, 2016, 03:43:27 »
Konuştum bugün taktığım yerle, yarın sabah duruma göre tankı değiştirebileceklerini söylediler. Umarım düzelir
Tank boş olmalı. Aksi halde  demontaj esnasında gazı boşaltmak durumundalar.