Gönderen Konu: LPG'yi Ruhsata İşleme ve Dolum Ağzı ile ilgili Düzenleme  (Okunma sayısı 12412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 56000
  • Model Yılı: '10
  • 73 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
Merhaba Arkadaşlar;

Arabama LPG takmıştım fakat henüz ruhsata işleyemedim. Yılbaşından itibaren sanırım LPG Dolum Ağızları ile ilgili bir düzenleme yapılıyormuş. Daha doğrusu yapılmış yılbaşı itibari ile yürülüğe girecekmiş. Benim LPG dolum ağzı arabanın altında. Yeni düzenleme ile Petrolde çalışan arkadaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek amacıyla yukar da tampona veya yakıt deposu bitişiğine sabitlenecekmiş. Araştırdım biraz fakat  internet haberlerinden başka bir şey bulamadım.

Bu konu ilgili net bilgisi olan var mı acaba?

Muayeneye yakın projeni ve faturanı alıp öyle ruhsata işlersin dediler. Tek masraf olur. Ama muayeneye daha çoook var. Haziran 2018. O tarihe bırakamam. Allah korusun kazası var belası var Trafiği var. Bu yasa da bahane olmuşken bugünlerde gidip ruhsata işlemeyi düşünüyorum.
''Üzülme! Der Mevlana Hazretleri ve Şöyle Devam Eder: ''Kaybettiğin Her Şey Başka Surette Geri Döner''

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 151234
  • Model Yılı: '04
  • 189 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG'yi Ruhsata İşleme ve Dolum Ağzı ile ilgili Düzenleme
« Yanıtla #1 : Aralık 15, 2016, 11:53:47 »
Geçenlerde lpg aldığım yerdeki pompacı da söyledi. Yılbaşından sonra dolum ağızları tampona gelse de kurtulsak dedi.
Kalite + Konfor + Güven + Yakıt = AVENSİS ;)

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 73 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 15, 2016, 12:00:11 »
Yılbaşı gelmeden gidip işlemem lazım. Yoksa bide gidip dolum ağzının yerini değiştirmem lazım  :) :)
''Üzülme! Der Mevlana Hazretleri ve Şöyle Devam Eder: ''Kaybettiğin Her Şey Başka Surette Geri Döner''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 189 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 15, 2016, 12:04:03 »
Değişim için nasıl olacak acaba. Yeni yapılan araçların ki mi yukarıda yapılacak yoksa bütün araçların ki mi yukarı alınacak. Herhangi bir cezası olacak mı ?

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 15, 2016, 12:06:04 »
Merhaba Arkadaşlar;

Arabama LPG takmıştım fakat henüz ruhsata işleyemedim. Yılbaşından itibaren sanırım LPG Dolum Ağızları ile ilgili bir düzenleme yapılıyormuş. Daha doğrusu yapılmış yılbaşı itibari ile yürülüğe girecekmiş. Benim LPG dolum ağzı arabanın altında. Yeni düzenleme ile Petrolde çalışan arkadaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek amacıyla yukar da tampona veya yakıt deposu bitişiğine sabitlenecekmiş. Araştırdım biraz fakat  internet haberlerinden başka bir şey bulamadım.

Bu konu ilgili net bilgisi olan var mı acaba?

Muayeneye yakın projeni ve faturanı alıp öyle ruhsata işlersin dediler. Tek masraf olur. Ama muayeneye daha çoook var. Haziran 2018. O tarihe bırakamam. Allah korusun kazası var belası var Trafiği var. Bu yasa da bahane olmuşken bugünlerde gidip ruhsata işlemeyi düşünüyorum.

İlk işiniz muayene girmek olsun. Ruhsata işletin. Kaş yapayım derken göz çıkmasın. Naçizane...
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 73 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Aralık 15, 2016, 12:26:33 »
Değişim için nasıl olacak acaba. Yeni yapılan araçların ki mi yukarıda yapılacak yoksa bütün araçların ki mi yukarı alınacak. Herhangi bir cezası olacak mı ?

Yılbaşından sonra Muayenede artık Dolum ağzı kontrol edilecek. Altta ise git yukarı al öyle gel diyecekler. Yani ya tamponunu deldirip dışa doğru yapacaksın. Yada benzin depo kapağının içine sığdıracaksın. Muayeneye gidene kadar sıkıntı yok. Bir cezası olacağını sanmıyorum. Fakat üste aldırmayan muayeneyide geçemez diye düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 189 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 15, 2016, 16:17:10 »
Yılbaşından sonra Muayenede artık Dolum ağzı kontrol edilecek. Altta ise git yukarı al öyle gel diyecekler. Yani ya tamponunu deldirip dışa doğru yapacaksın. Yada benzin depo kapağının içine sığdıracaksın. Muayeneye gidene kadar sıkıntı yok. Bir cezası olacağını sanmıyorum. Fakat üste aldırmayan muayeneyide geçemez diye düşünüyorum.

Muayeneye kadar ise pek problem olmaz daha yeni işlettim çünkü :)

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 15, 2016, 23:07:32 »

Bizim yani altta takılı olanların kazanılmış hakkı var.  Yönetmelikte yazıyor,  bu yönetmelikten sonraki araçlar için geçerli bu yukarı alma işlemi  :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 189 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 16, 2016, 08:38:32 »
Bizim yani altta takılı olanların kazanılmış hakkı var.  Yönetmelikte yazıyor,  bu yönetmelikten sonraki araçlar için geçerli bu yukarı alma işlemi  :saygi:

Oo iyi iyi. Bir de onla uğraşmayalım  :alkis:

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 73 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Aralık 16, 2016, 12:20:55 »
Bugün Gaz Sızdırmazlık Raporu alırken orada çalışan personele sordum dolum ağızları ile ilgili düzenlemeyi.

Öyle bir şey var evet dedi fakat Nisan ayında yürülüğe girmesini bekliyoruz. Ayrıca yeni LPG takanlar artık yukarıya almak zorunda kalacaklar dedi. Açıkçası önceden takılanlar ile ilgili oda net bir şey diyemedi. 

Dediği gibi olsa sadece yeni takılanlar dolum ağzını yukarı aldığında, eski kullanıcılar muayeneye gittiğinde yasadan önce LPG taktıklarını nasıl ispat ederler ki?. Örneğin Mehmet Amca 10 yıl önce taktı LPG 'yi. Elinde ne fatura var nede rapor. Muayeneye gitti ve orda ki personel sordu LPG ne zaman takıldı diye?  - Ne bileyim 10 Yıl önce taktım evladım cevabını kabul eder mi ki personel ?

Tamam mutlaka trafikte vardır kayıtları ama Mehmet Amcam bu kayıtları bulmak için yine uğraşıp duracak :)

Bence eski yeni dinlemeden tüm dolum ağızlarını yukarıya aldıracaklar. Bu sayede LPG ciler ve Makina Mühendisleri Odası güzel para kazanacak. Umarım yanlış düşünüyorumdur  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 189 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 16, 2016, 13:57:03 »
Bugün Gaz Sızdırmazlık Raporu alırken orada çalışan personele sordum dolum ağızları ile ilgili düzenlemeyi.

Öyle bir şey var evet dedi fakat Nisan ayında yürülüğe girmesini bekliyoruz. Ayrıca yeni LPG takanlar artık yukarıya almak zorunda kalacaklar dedi. Açıkçası önceden takılanlar ile ilgili oda net bir şey diyemedi. 

Dediği gibi olsa sadece yeni takılanlar dolum ağzını yukarı aldığında, eski kullanıcılar muayeneye gittiğinde yasadan önce LPG taktıklarını nasıl ispat ederler ki?. Örneğin Mehmet Amca 10 yıl önce taktı LPG 'yi. Elinde ne fatura var nede rapor. Muayeneye gitti ve orda ki personel sordu LPG ne zaman takıldı diye?  - Ne bileyim 10 Yıl önce taktım evladım cevabını kabul eder mi ki personel ?

Tamam mutlaka trafikte vardır kayıtları ama Mehmet Amcam bu kayıtları bulmak için yine uğraşıp duracak :)

Bence eski yeni dinlemeden tüm dolum ağızlarını yukarıya aldıracaklar. Bu sayede LPG ciler ve Makina Mühendisleri Odası güzel para kazanacak. Umarım yanlış düşünüyorumdur  :)

Ruhsatta lpg yi işlettiğine dair bilgi yazmıyor mu?
Yeşil bir ruhsat kağıdı. Orda yazabilir belki. Yanımda yok ruhsat ondan bakamıyorum.

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 16, 2016, 19:22:44 »
Mmo'da tank regülatör vs bilgileri var o verilen yeşil belge 2 yıl geçerli,yeni lpg takılırken ve tadilat yapıldığında Mmo tarafından verilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 129
  • Model Yılı: '06
  • 8 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 30, 2017, 22:01:34 »
Merhaba. Araçta 10 yıldır Prins takılı idi. Bugün itibariyle BRC taktırdık. Fakat dolum yerini vermek istedikleri yerde saç olduğundan yine alttan verdiler.

Boruyu uzun bırakmışlar. Muayeneden geçmezse tekrar yaparız dediler. Dolum ağzı şu an aşağıda. Bu şekilde muayeneden geçmem mümkün mü?
Toyota Corolla Terra Otomatik - 2006 - BRC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Efsane Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 78000
  • Model Yılı: '09
  • 24 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG\'yi Ruhsata İşleme ve Dolum Ağzı ile ilgili Düzenleme
« Yanıtla #13 : Mart 31, 2017, 08:05:46 »

Selim bey hayırli olsun BRC yi ne kadara taktirdiniz, size onceden mahsetmistim bende kısmetse landiranzoyu BRC ile degistirecegim onun icin soruyorum

Mesaj Birleştirildi: Mart 31, 2017, 08:14:41
Selim bey eski kiti hurda olarak yada ikinci el parca olarak satma sansiniz varmi sordunuz mu,cunku eski kitte lpg beyni,enjektor gibi parcalar var bunlar sıfırı 500 ile 900 Tl arasında mutlaka ikinci el pazarı vardır diye düşünüyorum
Verso 2009 Elagant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG\'yi Ruhsata İşleme ve Dolum Ağzı ile ilgili Düzenleme
« Yanıtla #14 : Mart 31, 2017, 11:06:06 »
Selim bey hayırli olsun BRC yi ne kadara taktirdiniz, size onceden mahsetmistim bende kısmetse landiranzoyu BRC ile degistirecegim onun icin soruyorum

Mesaj Birleştirildi: Mart 31, 2017, 08:14:41
Selim bey eski kiti hurda olarak yada ikinci el parca olarak satma sansiniz varmi sordunuz mu,cunku eski kitte lpg beyni,enjektor gibi parcalar var bunlar sıfırı 500 ile 900 Tl arasında mutlaka ikinci el pazarı vardır diye düşünüyorum

Eski kit tam anlamıyla ölmüş hocam. Hatta usta giderken "böyle nasıl gezdiniz Allah korusun sıkıntı olabilirdi" dedi.   İsterseniz vereyim dedi, fakat zaten çoğu parçası gidikti.

Ben Ostim Mavidenizler'de taktırdım. Aslında Atiker de işimi görürdü çünkü 2-3 sene sonra elden çıkarma niyetim vardı fakat 12 taksit imkanı olunca BRC olsun dedik.    Burada daha önce yaptıran Hondalı abiler memnun kaldığını söylemişti. O sebepten tercih ettim.

Ankara'da iyi ustaların olduğunu duydum ama burada yaptırmayı tercih ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Efsane Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 78000
  • Model Yılı: '09
  • 24 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 31, 2017, 16:44:02 »
Tekrar hayırlı olsun selim bey,BRC ile çok isabetli bir karar vermişsiniz,Allah kaza bela vermesin keyifli sürüşler.

Verso 2009 Elagant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 02, 2017, 11:59:48 »
Merhaba.

Dolum ağzı eski tip yani altta. Dün muayeneye girdim herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Çalışanlara sordum henüz bilgisi olmadıklarını ifade ettiler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 12, 2017, 18:55:32 »
Konuya güncel atalım. Eskiden takılmış olsada dolum ağzı altta ise muayenede kalıyormuş araçlar. Depo kapağının içine yada tampona takılması gerekiyormuş. Duyurulur.
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 12, 2017, 19:33:10 »
Eski montajlar ruhsata işliyse geçiyor muayeneden tampon altında ... İlerde ne olur bilemem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 12, 2017, 19:48:38 »
Konuya güncel atalım. Eskiden takılmış olsada dolum ağzı altta ise muayenede kalıyormuş araçlar. Depo kapağının içine yada tampona takılması gerekiyormuş. Duyurulur.
Dün itibari ile akrabanın aracını vizeye için daha önce gitmişler dolum ağzı eksoz tarafında olduğu için ağır kusur, tanktan motora giden tesisat üzerinde herhangi kılıf koruma olmayacakmiş ağır kusur, motora giden tesisat eksoza yakın yerinden geçmeyecekmiş ağır kusur, tabi bunları bilmeden vizeye girdiğimiz için kaldık işlemleri yaptırıp sızdırmazlık alıp tekrardan vizeye girip geçtik. Vizeye gitmeden bu işlemleri yaptırıp giderseniz tekrardan sızdırmazlık almaya gerek yok. Yasa da böyle bir boşluk var.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)