Gönderen Konu: Far üstlerindeki güneş solukları  (Okunma sayısı 4317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
Ynt: Far üstlerindeki güneş solukları
« Yanıtla #20 : Mayıs 23, 2017, 17:14:19 »
Benimde E12 HB aracımda farlarda sorun olmuştu. Su zımparası cila Plastix ile tatmin edici sonuç aldım.
kullandığım set

Farlarım böyleydi

Maskeledim ve önce 800, 1200, 1500, 2000, 2500, 3000 kum zımpara yaptım. Sulu zımpara.

Zımpara sonrası pasta ve plastix cila yapılmış hali.

Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 23, 2017, 17:14:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 23, 2017, 17:16:25 »
Hocam elinize sağlık, farlar müthiş olmuş. Bu işlemi nasıl yaptığınızı detaylarıyla anlatabilir misiniz?
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mayıs 23, 2017, 17:31:13 »
Plastx sonrası annemin lagunasının farları yine 2-3 ay geçince bozuldu. Üzerine sararmayan vernik gerekiyor galiba.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 23, 2017, 17:37:12 »
Hocam elinize sağlık, farlar müthiş olmuş. Bu işlemi nasıl yaptığınızı detaylarıyla anlatabilir misiniz?

Sağolun teşekkür ederim. Bu işlemi yaptığım zaman konu açmıştım ama resimler uçmuş maalesef. Ve konuyu güncelleyemedim.
Bu aldığım setin içinde zaten zımparalar var. Öncelikle farın kenarlarını güzelce maskeleme bantıyla bantlayın yoksa boyaya da zarar verirsiniz. Maskeleme bantı da var setin içinde. Daha sonra bir spreye su doldurdum. Zımparalar için küçük bir takoz ayarladım tahtadan. Zınparaları bu takoza uygun boyutlarda kestim ve bir kavanoza su doldurup kestiğim zımparaları bu kavanoza koydum ki zımparlar yumuşasın. Daha sonra en kalın olandan yani 800 ile güzelce farın heryerini zınparaladım. Puslu bir hal alıyor. Daha sonra 1200, 2000, 2500 ve en son da 3000 kum zımpara ile fıfsı fıs ile ielata islata  zımpıralam işi bitiyor. Zımpara aşamasında bol su kullanın, sorun  olmaz. 3000 kumdan sonra far biraz daha berraklaşıyor. Sonra çizik giderici pasta yaparak zımparaların bıraktığı izleri de yok ediyorsunuz. Bir çok pasta 2000 kum zımpara izlerini yok edebilecek kadar iyi olduğu için 3000 kum zımparanın izini yok etmek kolay oluyor. :) En son da Plastix plastik cilası yaptım. Sonuç bu.

Bu da açtığım konunu linki,
 http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=36616.msg490601#msg490601

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 23, 2017, 17:44:40
Plastx sonrası annemin lagunasının farları yine 2-3 ay geçince bozuldu. Üzerine sararmayan vernik gerekiyor galiba.

Ben 2 sene kadar sonra arbayı sattım ve farlarda sorun yoktu. Ama ben arabayı her cilaladığımda farlara da cila ve boya korumayla takviye yapıyordum. Turtle Wax'ın Gloss Guard yeni adıyla Extra Gloss Sealer Wax cila koyruyucu da kullanıyordum.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...