Gönderen Konu: motorda patlama sorunu...  (Okunma sayısı 2930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '96
  • Kilometre: 273000
  • Kan Grubu: A+
  • 49 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
Ynt: motorda patlama sorunu...
« Yanıtla #20 : Aralık 20, 2016, 16:21:56 »
Bujiler, buji kabloları orjinalle değiştiniz ama, ateşlemeden kaynaklı başka olabilecek sorun var mı? Distribütör belki.

sırayla gidiyoruz işte. sıra ateşleme bobininde. sonra modül, sonra komple distribütör, gene olmadı arabayı değiştircez artık :D
çıkarım senle her yola... 96 corolla SW 1,6 xei
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Aralık 20, 2016, 16:21:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1998 Toyota Corolla (AE101) 1.6 XLi 4A-FE 114 bg.
  • Model Yılı: '98
  • Kilometre: 230000
  • Kan Grubu: ---
  • 215 kere teşekkür etti
  • 255 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Aralık 22, 2016, 09:04:01 »
iki gün benzinde kullandım arabayı. benzinde hiçbir sıkıntı yok. patlamayı sadece kalkışlarda yaptığı için özellikle 40-50 km sürekli dur kalk yaparak dolaştım. ve sonuç olarak gördüm ki benzinde kullanırken bir sıkıntı yok.
dün tekrar gazda kullanmaya başladım ve akşam hafiften gene bir patlama oldu. bir kere de possslama yaptı.
bir kaç kişi hava akışmetre kontrol edildimi diye yazmış. ama internette hava akışmetre arızalarını araştırıyorum. hiç benzeşme yok.
.....
şöyle bir çözüm keşfettim. kalkışları devirli yaparsam sıkıntı olmuyor. yani devir biraz yükseldikten sonra ayağımı debriyajdan alırsam sıkıntı yapmıyor. ama debriyajdan ayağımı hemen alıp yavaş yavaş gaza basarak kalkış yaparsam o arada oluyor o patlama olayı.
.....

Sorun belli lpg kiti. Bulunduğunuz bölgedeki iyi bir USTA sorunu çözer. Ama asıl sıkıntı Tek Nokta sistemin uygulanmiış olması.
1998 Toyota Corolla (AE101) 1.6 XLi 4A-FE 114 bg.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Aralık 22, 2016, 17:46:52 »
  Sorun belli lpg kiti. Bulunduğunuz bölgedeki iyi bir USTA sorunu çözer. Ama asıl sıkıntı Tek Nokta sistemin uygulanmiış olması.

işte burda şöyle bir soru çıkıyor karşımıza. tek nokta sistemden kaynaklı bir sorun ise, 6 senedir neden hiç sıkıntı yapmadı. evet, 6 senedir hiç sıkıntı yapmayan tek nokta lpg, conta kesikken tamirciye gelene kadarki süre içerisinde ilk defa patlama yapıyor ve yapmaya devam ediyor.
3-4 gündür hunharca bu konuyu araştırıyorum internette. girip çıkmadığım forum kalmadı.
bu sorunu yaşayan çok kişi var. kimisi farklı farklı yollarla çözmüş, kimisi patlamayı çözememiş ama patlamanın vereceği hasarı minimize etme metodlarını uygulamış. ben de önlem olarak, hava filtresinin kutusunun tırnaklarının iki tanesini takmadım ki, patlama esnasında basınca maruz kalmayıp enerji hasar vermeden dışarı çıkabilsin...
ağırlıklı görüşler şu şekilde.
*lpg ye karışan hava oranının çok yüksek oluşu.
*lpg ayarının çok açık oluşu.
*enjektör kaçırması.
*ateşleme sistemi hatası.
*bozuk supap ayarı / avans ayarı / sente.
*lpg ye benzin karışması.
şimdilik kalkışları yüksek devirde yaparak kullanmaya devam edicem sorunu çözene kadar.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 23, 2016, 09:41:55
patlama esnasında oluşan enerjinin kendini dışarı atabilmesi için dün akşam hava filtresi kutusunun tırnaklarından iki tanesini takmamıştım. bu sabah iş yerine gelene kadar 3 km mesafede yaklaşık 7-8 patlama yaptı.
bu durum aklıma hemen "hava girişi fazla olursa patlama olur" tezini savunanları getirdi. acaba, hava filtresinin tırnaklarını açık bıraktığım için motor daha fazla hava mı aldı da seri patlama yaptı. yoksa tesadüfen mi oldu? bunu anlamanın tek yolu var sanırım. hava filtresinin tırnaklarını takıcam ve hava filtresi kutusuna giden borunun ağzını koli bandıyla biraz daraltıcam ki motora giden hava akışını biraz düşüreyim. bakalım faydası olacak mı?
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Aralık 28, 2016, 14:53:11 »
işte burda şöyle bir soru çıkıyor karşımıza. tek nokta sistemden kaynaklı bir sorun ise, 6 senedir neden hiç sıkıntı yapmadı. evet, 6 senedir hiç sıkıntı yapmayan tek nokta lpg, conta kesikken tamirciye gelene kadarki süre içerisinde ilk defa patlama yapıyor ve yapmaya devam ediyor.
3-4 gündür hunharca bu konuyu araştırıyorum internette. girip çıkmadığım forum kalmadı.
bu sorunu yaşayan çok kişi var. kimisi farklı farklı yollarla çözmüş, kimisi patlamayı çözememiş ama patlamanın vereceği hasarı minimize etme metodlarını uygulamış. ben de önlem olarak, hava filtresinin kutusunun tırnaklarının iki tanesini takmadım ki, patlama esnasında basınca maruz kalmayıp enerji hasar vermeden dışarı çıkabilsin...
ağırlıklı görüşler şu şekilde.
*lpg ye karışan hava oranının çok yüksek oluşu.
*lpg ayarının çok açık oluşu.
*enjektör kaçırması.
*ateşleme sistemi hatası.
*bozuk supap ayarı / avans ayarı / sente.
*lpg ye benzin karışması.
şimdilik kalkışları yüksek devirde yaparak kullanmaya devam edicem sorunu çözene kadar.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 23, 2016, 09:41:55
patlama esnasında oluşan enerjinin kendini dışarı atabilmesi için dün akşam hava filtresi kutusunun tırnaklarından iki tanesini takmamıştım. bu sabah iş yerine gelene kadar 3 km mesafede yaklaşık 7-8 patlama yaptı.
bu durum aklıma hemen "hava girişi fazla olursa patlama olur" tezini savunanları getirdi. acaba, hava filtresinin tırnaklarını açık bıraktığım için motor daha fazla hava mı aldı da seri patlama yaptı. yoksa tesadüfen mi oldu? bunu anlamanın tek yolu var sanırım. hava filtresinin tırnaklarını takıcam ve hava filtresi kutusuna giden borunun ağzını koli bandıyla biraz daraltıcam ki motora giden hava akışını biraz düşüreyim. bakalım faydası olacak mı?

Soru                                              :     Tek nokta sistem neden " X " sene sorun çıkarmadı da şimdi niye sorun var?
  Cevap (Gerçek ama şaka yollu)           :     Arama motoruna sadece " EFSANE KASA " yazın ve sonuca bakın. Arıza ve sorun çıkarmaz, yolda bırakmaz araçtır. Bu kadar sene direnmiş ve bir yerde patlak vermiş. Mantıken bakıldığı sıralı sistemler piyasada söz sahibi olana kadar hepimiz LPG kiti düşmanıydık (istisnalar hariç.) . Sebebi de her model arabaya kara düzen LPG kiti yapıldı, kimisi 3-5 ay kimisi birkaç sene de arızalarla LPG'li araçlardan ve LPG kitinden nefret etti. İşte sizin araçtaki sıkıntı da bu esasen. Birebir uyumlu olmayan parça/kit montajı ile ömrünü doldurdu. Araç-motor direnebildiği kadar direndi. Ama sonunda bir yerden sıkıntı verdi.  -Kaldı ki, benzinle olan kullanım sürecinde sıkıntı olmadığını da belirtmiştiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Edeb Yâ Hû!
  • 61 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Aralık 28, 2016, 16:12:05 »
Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem. Ama, baş rolü ''kötü adam LPG''nin oynadığı düşünülen bu gibi arızalarda, bu işin üstadları neredeyse hiç yorum yap(a)mıyor.
LPG'li yakıt sistemlerinde kit, beyin, tek nokta, çok nokta, rölanti, avans, ayar, filtre vs. vs. Sisteme entegre çalışan ve arızalanması kuvvetle muhtemel  pek çok bileşen var.
Buna rağmen, bizler düşük bütçeli film yapımcıları gibi kötü adam LPG den hiç vazgeçemiyoruz.

Ahmet bey; -şayet denememişseniz- bir de lpg kitini değiştirmeyi deneyin mümkünse. İnşallah çözüme kavuşur probleminiz.
Her Yusufun bir Züleyhâsı vardır. Mühim olan, gömleğinizin nereden yırtıldığı...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '10
  • Kilometre: 115000
  • 1408 kere teşekkür etti
  • 1941 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Aralık 28, 2016, 16:31:29 »
Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem. Ama, baş rolü ''kötü adam LPG''nin oynadığı düşünülen bu gibi arızalarda, bu işin üstadları neredeyse hiç yorum yap(a)mıyor.
LPG'li yakıt sistemlerinde kit, beyin, tek nokta, çok nokta, rölanti, avans, ayar, filtre vs. vs. Sisteme entegre çalışan ve arızalanması kuvvetle muhtemel  pek çok bileşen var.
Buna rağmen, bizler düşük bütçeli film yapımcıları gibi kötü adam LPG den hiç vazgeçemiyoruz.

Ahmet bey; -şayet denememişseniz- bir de lpg kitini değiştirmeyi deneyin mümkünse. İnşallah çözüme kavuşur probleminiz.

Şahsen hiç karbüratörlü bir aracım olmadığı için karbüratörlü motor üstüne bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum.
Ama sistem benzinde sıkıntı çıkarmayıp lpgde patlama yapıyorsa şüphelendiğim noktayı regülatör olabilir diye belirttim.

Dediğiniz gibi ya parçalar değiştirilecek ki uzun süredir kullanılan parçalardır büyük ihtimalle, ya da sistem değiştirilecek.

Sente ayarı olsa benzinde de yapar çünkü.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-...) 96bin km-...
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Aralık 28, 2016, 17:13:58 »
Şahsen hiç karbüratörlü bir aracım olmadığı için karbüratörlü motor üstüne bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum.
Ama sistem benzinde sıkıntı çıkarmayıp lpgde patlama yapıyorsa şüphelendiğim noktayı regülatör olabilir diye belirttim.

Dediğiniz gibi ya parçalar değiştirilecek ki uzun süredir kullanılan parçalardır büyük ihtimalle, ya da sistem değiştirilecek.

Sente ayarı olsa benzinde de yapar çünkü.

ilginiz için teşekkür ederim. ancak motor karbüratörlü değil. enjeksiyonlu.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 28, 2016, 17:31:45
herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.
gerçekten ben de sıkıldım artık bu sorundan. ne güldürüyor ne öldürüyor. bazen 4-5 gün hiç sıkıntı yok. tam düzeldi herhalde derken gene patlıyor. asıl canımı sıkan nokta ise bu patlatma dışında arabamda hiçbir sıkıntı olmaması. yağ gibi akıp gidiyor yolda. bu pazar bi uzun yol yaptım, gene hayran oldum arabama. yakıtı az, çekişi çok güzel, sarsıntı yok, rölanti düzgün, konfor desen zaten kimse bişey diyemez.
gel gör ki, şu lanet patlatma yüzünden bu yoklukta masraf edip sıralı sisteme geçmek zorunda kalmak harbiden çok koyuyor.
hani araban çalışmaz, geç çalışır, yola gitmez, arada öksürür, nazlanır, çekişi düşer felan. o zaman eyvallah dersin. yaparsın masrafı gözün görmez.
ama yok, herşey dört dörtlük, bi tek patlatma var.
her neyse. şu anda ateşleme bobinini değiştirmeyi denesem mi, yoksa direk sıralı sisteme geçsem mi aşamasındayım. kimi ustalar direk sıralıya geç boşuna parça masrafı yapma diyor. kimisi de araştırdığım kadarı ile bobini değiştirerek sorunu çözmüş.

benim asıl korkum, sıralı sisteme geçtikten sonra da bu sorun devam edermi korkusu...

Mesaj Birleştirildi: Aralık 28, 2016, 17:33:11

teşekkür ederim. gidişat sıralı sistem gibi görünüyor zaten... :D

Mesaj Birleştirildi: Aralık 28, 2016, 17:35:20
  Soru                                              :     Tek nokta sistem neden " X " sene sorun çıkarmadı da şimdi niye sorun var?
  Cevap (Gerçek ama şaka yollu)           :     Arama motoruna sadece " EFSANE KASA " yazın ve sonuca bakın. Arıza ve sorun çıkarmaz, yolda bırakmaz araçtır. Bu kadar sene direnmiş ve bir yerde patlak vermiş. Mantıken bakıldığı sıralı sistemler piyasada söz sahibi olana kadar hepimiz LPG kiti düşmanıydık (istisnalar hariç.) . Sebebi de her model arabaya kara düzen LPG kiti yapıldı, kimisi 3-5 ay kimisi birkaç sene de arızalarla LPG'li araçlardan ve LPG kitinden nefret etti. İşte sizin araçtaki sıkıntı da bu esasen. Birebir uyumlu olmayan parça/kit montajı ile ömrünü doldurdu. Araç-motor direnebildiği kadar direndi. Ama sonunda bir yerden sıkıntı verdi.  -Kaldı ki, benzinle olan kullanım sürecinde sıkıntı olmadığını da belirtmiştiniz.

aslına bakarsak, gene yolda bırakmıyor zaten. motor patlatmayı yapıyor, ama yoluna gene aynen devam ediyor hiçbişey olmamış gibi. sadece arabayı stop ettiğim zaman hava filtresinin kapağını attırmışmı diye kontrol ediyorum attırmışsa kapatıyorum.. bazen attırmış, bazen attırmamış oluyor. onun dışında bir sıkıntı yok.
benim çekincem bu patlatmalar uzun vadede motora, manifolta, hava filtresi kutusuna zarar verir diye endişeleniyorum.
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #27 : Aralık 28, 2016, 18:38:29 »
Ateşleme sisteminden olsa benzinde niye aynı patlamayı yapmıyor, ayrıca bilgisayara bağlanınca da zamansız ateşleme gibi bir hatanın olması gerekir halbuki. Enteresan gerçekten, Ufuk Sönmez beye sorun bir de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Aralık 29, 2016, 02:30:26 »
Sorun ateşleme sisteminden kaynaklı..değiştirmediğin ne varsa bir baktır distrübütör kablo vs...benim karbüratörlü yumurta Accent marş basma esnasında patlardı ki motordan bir parça kopup fırlamış gibi oluyordu,ya da alttan biri çekiçle vurmuş gibi ses çıkıyordu...benzinde çalıştırırken hiç sorun olmuyordu lpg patlama oluyor bazen çalışmıyordu bile..benzinde çalıştırıp lpg ye geçiyordum LPG cime gittim durumu izah ettim bujidir dedi..söktü baktı evet bujiler bitmiş dedi..temizledi ayar verdi ilk marşta fıstık gibi oldu..ama bu bir süre idare eder değiştirmemi söyledi bujileri....benzinde patlama yapmamasının sebebini de "benzin Lpg den kolay ateşlenip yanar ondan dolayı patlama olmuyor demişti....
UZ-AY' dan Gönderildi ✨🎇🚀

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Aralık 29, 2016, 09:29:59 »
aslına bakarsak, gene yolda bırakmıyor zaten. motor patlatmayı yapıyor, ama yoluna gene aynen devam ediyor hiçbişey olmamış gibi. sadece arabayı stop ettiğim zaman hava filtresinin kapağını attırmışmı diye kontrol ediyorum attırmışsa kapatıyorum.. bazen attırmış, bazen attırmamış oluyor. onun dışında bir sıkıntı yok.
benim çekincem bu patlatmalar uzun vadede motora, manifolta, hava filtresi kutusuna zarar verir diye endişeleniyorum.

Sizin ihtiyacaınız; İşini İyi Bilen ve İyi Yapan (LPG-ci) Usta.

-Tez zamanda çözülür inşaAllah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Ocak 04, 2017, 11:07:20 »
merhaba değerli üstadlar.
sorun halen devam etmekteydi. ancak dün bir arkadaşın çok methettiği başka bir lpg ustasına gittik. derdimizi anlatınca o da önce "ateşleme hatasndan yapar" dedi. ama ateşlemede bir sıkıntı bulamadığımızı söyleyince geldi arabanın yanına. kaputu açtık. bir kaç kere benzine ve lpg ye aldırarak uzun uzun inceledi gaz vererek. evet, benzinde hiçbir sıkıntı yok ama lpg gaza basış anında bir sıkıntı var dedi. miksere yoğunlaştı. mikser gaza basış anında gazı rahat salmıyor gibi bişeyler söyledi. mikseri bir kontrol edelim dedi. zaten bu mikserin böyle açıkta olması sıkıntı yapabilir dedi. hava filtresinden beri gelen siyah lastik borunun içine alalım mikseri dedi. usta sensin dedik.
işlemi yaptı. gittim aldım arabayı. mikseri değiştirmiş, beyinden gelen gaz borusunun üzerindeki vana gibi olan kısmı da değiştirmiş. çok yıpranmıştı. "abi daha bunun patlaması için hiçbir neden yok, tek ihtimal orası vardı, orayı da hallettik. bundan sonra gene patlarsa hiç uğraşma, sıralıya çevir lpg yi. bu motora bu sistemin takılması baştan hata olmuş zaten. her zaman patlatmaya misait" dedi.
 bakalım faydası olucakmı? bu işlem için 50 TL ödedik. bana biraz az gibi geldi ama referanslı gittiğimizden oldu sanırım.
sonuçları paylaşmaya devam edicem.
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #31 : Ocak 04, 2017, 11:59:29 »
merhaba değerli üstadlar.
sorun halen devam etmekteydi. ancak dün bir arkadaşın çok methettiği başka bir lpg ustasına gittik. derdimizi anlatınca o da önce "ateşleme hatasndan yapar" dedi. ama ateşlemede bir sıkıntı bulamadığımızı söyleyince geldi arabanın yanına. kaputu açtık. bir kaç kere benzine ve lpg ye aldırarak uzun uzun inceledi gaz vererek. evet, benzinde hiçbir sıkıntı yok ama lpg gaza basış anında bir sıkıntı var dedi. miksere yoğunlaştı. mikser gaza basış anında gazı rahat salmıyor gibi bişeyler söyledi. mikseri bir kontrol edelim dedi. zaten bu mikserin böyle açıkta olması sıkıntı yapabilir dedi. hava filtresinden beri gelen siyah lastik borunun içine alalım mikseri dedi. usta sensin dedik.
işlemi yaptı. gittim aldım arabayı. mikseri değiştirmiş, beyinden gelen gaz borusunun üzerindeki vana gibi olan kısmı da değiştirmiş. çok yıpranmıştı. "abi daha bunun patlaması için hiçbir neden yok, tek ihtimal orası vardı, orayı da hallettik. bundan sonra gene patlarsa hiç uğraşma, sıralıya çevir lpg yi. bu motora bu sistemin takılması baştan hata olmuş zaten. her zaman patlatmaya misait" dedi.
 bakalım faydası olucakmı? bu işlem için 50 TL ödedik. bana biraz az gibi geldi ama referanslı gittiğimizden oldu sanırım.
sonuçları paylaşmaya devam edicem.

İnşallah çözülür artık probleminiz. İyi haberleri bekliyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Ocak 07, 2017, 09:11:11 »
son mikser işleminin üzerinden bugün ile birlikte 4 gün geçti. henüz bir patlatma yaşamadık bu 4 günde. üstelik özellikle petlatmaya müsait şekilde kalkışlar yapıyorum özellikle. inşallah düzelmiştir, ama 15 gün geçmeden kesin konuşmak istemiyorum. eğer bu işten beni kurtardıysa elime bir kutu baklava alıp o ustaya özel teşekküre gidecem. :D :D
asıl ilginç olan nokta ise, hiçbir zaman işlevini yapmayan otomatik jikle, bu mikser işleminden sonra işlemeye başladı. sabahları soğukta motor ısınana kadar rölantim çok düşerdi, yerlerde sürünürdü. çok silkelemesin diye hatta gaza dokunurdum sürekli. şimdi maaşallah motoru çalıştırınca 10saniye içinde rölanti 1400 lere çıkıyor. motor ısındıkça 3-4 dakika içinde 900 e geliyor yavaş yavaş. miksere yapılan işlemle ne alakası var acaba jiklenin. yoksa tesadüfen mi oldu? hava emişin hemen dibinde siyah bir soket var. usta onu da temizlemiş. acaba o soketmi bu ayarı yapan?
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 275550
  • 457 kere teşekkür etti
  • 623 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ocak 09, 2017, 12:32:55 »
İnşallah sıkıntı çıkarmaz lpg ayarı çok farkediyor. Mikserin takılışı ustalık etken maddeler. Benim araba karbüratörlü 1.3  fanı açınca rölanti düşüyordu arkadaşın abisi yarım saat uğraşla bi ayar yaptı fan açınca devir 1100'e çıkıyor ve farları yakınca rölanti düşmüyordu. Bilgisayarla yapılan ayar daha sağlıklı her zaman bazısı baştan savma yapıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Ocak 09, 2017, 15:04:48 »
son mikser işleminin üzerinden bugün ile birlikte 4 gün geçti. henüz bir patlatma yaşamadık bu 4 günde. üstelik özellikle petlatmaya müsait şekilde kalkışlar yapıyorum özellikle. inşallah düzelmiştir, ama 15 gün geçmeden kesin konuşmak istemiyorum. eğer bu işten beni kurtardıysa elime bir kutu baklava alıp o ustaya özel teşekküre gidecem. :D :D
asıl ilginç olan nokta ise, hiçbir zaman işlevini yapmayan otomatik jikle, bu mikser işleminden sonra işlemeye başladı. sabahları soğukta motor ısınana kadar rölantim çok düşerdi, yerlerde sürünürdü. çok silkelemesin diye hatta gaza dokunurdum sürekli. şimdi maaşallah motoru çalıştırınca 10saniye içinde rölanti 1400 lere çıkıyor. motor ısındıkça 3-4 dakika içinde 900 e geliyor yavaş yavaş. miksere yapılan işlemle ne alakası var acaba jiklenin. yoksa tesadüfen mi oldu? hava emişin hemen dibinde siyah bir soket var. usta onu da temizlemiş. acaba o soketmi bu ayarı yapan?

Oh maşallah, gözünüz aydın.
 *Benim anlatmak istediğim de buradaki gibiydi. Basit bir arıza, işi bilmeyen usta(!) ile birleşerek başka problemlere yol açıyor. Büyük masraf/arıza var diye can sıkıyor. Sizdeki otomatik jikle sıkıntısı gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Ocak 10, 2017, 11:14:21 »
   Oh maşallah, gözünüz aydın.
 *Benim anlatmak istediğim de buradaki gibiydi. Basit bir arıza, işi bilmeyen usta(!) ile birleşerek başka problemlere yol açıyor. Büyük masraf/arıza var diye can sıkıyor. Sizdeki otomatik jikle sıkıntısı gibi.

teşekkür ederim mahmut bey. işlemin üzerinden bir hafta geçti. henüz patlamadık çok şükür. inşallah daha da patlamayız.
çocuğu hastalanmış gibi üzülüyor insan araba arıza yapınca...
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Ocak 11, 2017, 13:41:22 »
teşekkür ederim mahmut bey. işlemin üzerinden bir hafta geçti. henüz patlamadık çok şükür. inşallah daha da patlamayız.
çocuğu hastalanmış gibi üzülüyor insan araba arıza yapınca...

Geçmiş olsun, bir daha olmasın diyelim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 51000
  • Kan Grubu: 0-
  • 79 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ocak 11, 2017, 15:34:40 »
motor çalıştığı esnada yanma odasına gönderilmek üzere sırasını bekleyen yakıt-hava karışımı henüz yanma odasına girmeden yani henüz emme manifoldunda iken silindir tepesinden kaçan kıvılcım nedeniyle,veya bujinin kıvılcımıyla ateşlemeye maruz kalıyorsa o bölgede gerçekleşecek yanma olayı "paff" diye ses çıkartarak gerçekleşir (bi nevi patlar) bu durum genelde sübaplardaki kaçaktan kaynaklanir.
subap kaçağı demek yeniden üst kapağın açılması demektir, şayet sebep buna bağlıysa muhtemelen ustanız iyi bir işçilik çıkaramamış. belirttiğiniz sesle alakalı çok değişik nedenler olacağını sanmıyorum. Allah yardımcınız olsun iyi bir usta incelesin bence.
Bir Türk son nefesini vermeden son söz söylenmemiştir!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Ocak 12, 2017, 12:02:03 »
motor çalıştığı esnada yanma odasına gönderilmek üzere sırasını bekleyen yakıt-hava karışımı henüz yanma odasına girmeden yani henüz emme manifoldunda iken silindir tepesinden kaçan kıvılcım nedeniyle,veya bujinin kıvılcımıyla ateşlemeye maruz kalıyorsa o bölgede gerçekleşecek yanma olayı "paff" diye ses çıkartarak gerçekleşir (bi nevi patlar) bu durum genelde sübaplardaki kaçaktan kaynaklanir.
subap kaçağı demek yeniden üst kapağın açılması demektir, şayet sebep buna bağlıysa muhtemelen ustanız iyi bir işçilik çıkaramamış. belirttiğiniz sesle alakalı çok değişik nedenler olacağını sanmıyorum. Allah yardımcınız olsun iyi bir usta incelesin bence.

Söylediğiniz doğru; özellikle de karbüratörlü sistemlerde daha çok karşılaşılan bir durum. Keza buradaki sorun; Benzinde (doğru çalışan sıralı sistemde) patlama yapmadığı için iş LPG ile alakalıydı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Ocak 14, 2017, 10:47:51 »
bugün 11. gün oldu. ve haala patlama olmadı. sanırım bu sorunu hallettik diyesim var ama içimde haala "acaba" sorusu aklımın bir köşesinde duruyor.
bu arada, son mikser değişimi işleminden sonra bir yakıt ölçümü yapayım dedim. şoka uğradım. şehiriçi 45 kr yaktı neredeyse. önceki kullanımıma göre hesaplıyorum. zamları hesaplıyorum, soğuk hava payını hesaplıyorum. abartılı abartılı en fazla 35 kr yakmam gerekiyordu. acaba gaz ayarını çokmu açtı usta dedim. daha önce hiç yapmadığım bir şey yaptım. beyinden gelen hortumun üzerindeki plastik vanadan kendim ayar yapmaya kalkıştım. motor sıcakken, rölantide 4  tur kıstım. baktım haala rölantide değişme olmadı. bir tur daha kıstım. rölanti hafif düşer gibi oldu. sonra yarım tur açtım ve rölanti gene normale döndü. öylece bıraktım. yani 4,5 tur kısmış oldum o vanayı. sanırım usta sonuna kadar açmış gazı. bakalım şimdi ne kadar yakacak? 
bu arada, yaptığım ayar doğrumu? yoksa sadece rölanti ayarını mı yapmış oldum?
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Etiketler: