Gönderen Konu: motorda patlama sorunu...  (Okunma sayısı 14168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 273000
  • Model Yılı: '96
  • 49 kere teşekkür etti
  • 42 kere teşekkür edildi
motorda patlama sorunu...
« : Aralık 03, 2016, 11:28:10 »
merhaba değerli üstadlar.
yaklaşık 1 ay kadar önce efsanem yolda giderken conta kesme sorunu yaşadım. conta yakma değil, conta kesme imiş. usta öyle söyledi. zaten hararet felan yapmadan oldu bu olay.
neyse ustayı aradım, tarif ettim durumu. yavaş yavaş gel dedi. 35-40 km yavaş yavaş geldim o şekilde. yalnız o  geliş esnasında motorda bir patlama gibi bir ses oldu ve stop etti. o ana kadar hiç böyle bir sıkıntı yoktu. contayla alakalı bişeydir dedim ve devam ettim.
conta değişti, motor normale döndü ama şimdi o patlamayı gene yapıyor.
sürekli değil. bazen iki günde bir, bazen haftada bir, bazen günde 2 kere.
lpg kullanımı esnasında yapıyor. benzinde yapıp yapmadığını bilmiyorum çünkü benzinde uzun süre kullanmıyorum. gidişte ve çekişte sıkıntı yok. sadece ilk kalkışta ya da birinci vitesten ikinci vitese geçerkenki boşluktan sonra gaza yüklenince, ya da düşük viteste ve düşük hızda ayağaımı gazdan alıp tekrar gaza yüklendiğim anda bu patlamayı yapıyor. bazen az şiddetli bazen daha şiddetli. daha şiddetli olunca hava filtresinin kapağının açıyor.
ustamla ilk olarak bujileri ve buji kablolarını değiştirdik. ama gene yapmaya devam etti. şimdi bobin ve distribütör kapağını değiştiricez. gene olmazsa sübaplardan olabilir dedi. bujiler orjinal denso, buji kabloları da seiwa marka taktık bu arada.
.....
siz değerli üstadların da görüşlerini bekliyorum.
96 model, 16 xei enjeksiyonlu... motor 300.000 km de.
BRC nin yarı sıralı dedikleri sistem var lpg.
çıkarım senle her yola... 96 corolla SW 1,6 xei
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Toyota Club Türkiye

motorda patlama sorunu...
« : Aralık 03, 2016, 11:28:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: motorda patlama sorunu...
« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2016, 13:26:37 »
İşin içine lpg girince değişiyor çok şey.
Hava emiş kontrol edildi mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 03, 2016, 15:40:41 »
İşin içine lpg girince değişiyor çok şey.
Hava emiş kontrol edildi mi?

vallahi hakan bey, teknik terimlerden çok anlamam ama bahsettiğiniz gaz ayarıysa, gaz ayarını yaptırdım bu sabah. beynin ordan bir vidayla felan oynadı usta. bakalım gene patlama yapacak mı?

Mesaj Birleştirildi: Aralık 03, 2016, 15:43:32
bir taraftan da diyorum ki, subaplardan olsa bunu sürekli yapmaz mı? veya motorda tekleme ya da sarsıntı olmaz mı? motor çekişten düşmezmi, güç kaybetmez mi? hiç güç kaybı felan yok. dik ve uzun rampada deniyorum, çekiş hiç düşmüyor.
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2016, 11:20:45 »
sorun devam etmekte. bujiler ve buji kabloları orjinal yenilendi. sorun devam etti.. supaplar kontrol edildi. supaplardan sıkıntı olmadığı anlaşıldı. distribütör kapağı ve tevzi makarası orjinalleriyle değişti. sorun devam ediyor. bazen günde 2 kere, bazen 3-4 günde bir kere... patlıyor ve hava filtresinin tırnaklarını attırıp kapağını açıyor. bazen hafif şiddette patlıyor, bazev posss diye posluyor. o zaman hava filtresinin kapağı açılmıyor. ilk kalkışta ve 2. vitese geçip ilk gaza basma esnasında yapıyor sadece. gidişte ve çekişte bir sıkıntı yok. motorda güç kaybı yok. tekleme titreme silkeleme yok. anlamadım gitti.
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2016, 13:45:18 »
bu tarz patlama genelde ateşleme ile alakalı oluyor , buji ve kabloları değiştirdinizde distrubitörü kontrol ettirdinizmi ? bir ihtimalde aklıma avans ve triger kayışının doğru takılmamaış olması yada diş atlamış olması geliyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '14
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 14, 2016, 14:14:20 »
Geçmiş olsun, hava akış metre, bobinler ve ateşleme sistemine baktırmanızı öneririm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 14, 2016, 14:44:38 »
Buji sıralaması doğrumu orjinal ile sonradan takılan distribütör kapağındaki sıralama farklı. Araç tek nokta lpg'mi? Tek nokta olanlarda patlatma sorunu çıkıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 14, 2016, 14:50:00 »
Yapılmadıysa; araç belli bir dönem SADECE benzinde kullanılsa ve bir de öyle tespit edilse.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 15, 2016, 10:58:34 »
bu tarz patlama genelde ateşleme ile alakalı oluyor , buji ve kabloları değiştirdinizde distrubitörü kontrol ettirdinizmi ? bir ihtimalde aklıma avans ve triger kayışının doğru takılmamaış olması yada diş atlamış olması geliyor

usta da ateşleme sisteminden diyor. bujileri, buji kanlolarını, distribütör kapağını ve tevzi makarasını orjinalleriyle değiştirdik. deneyerek gidiyoruz. sıra ateşleme bobini ve modülüne geldiğini söyledi ustam. bunları da değiştirince distribütörü zaten komple değiştirmiş olucaz sanırım.
avans ve triger kayışı ihtimali biraz düşük gibi geliyor bana. kayışın diş atlaması, motorun düzenli olarak aynı sıkıntıyı yaşamasına ve sarsıntılı çalışmasına neden olmaz mı?  ama aksine ne rölantide, ne normal gidişte hiçbir düzensizlik yok.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2016, 11:01:29
Geçmiş olsun, hava akış metre, bobinler ve ateşleme sistemine baktırmanızı öneririm.

teşekkür ederim. hava akış olayından ustaya bahsettim ama kesinlikle havayla alakalı değil dedi.
ateşleme sistemiıne yoğunlaşmış durumdayız. sıra bobin ve modülde. deneyip sonuca bakacağız.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2016, 11:10:53
Buji sıralaması doğrumu orjinal ile sonradan takılan distribütör kapağındaki sıralama farklı. Araç tek nokta lpg'mi? Tek nokta olanlarda patlatma sorunu çıkıyor.

evet, araç tek nokta yarı sıralı dedikleri sistem. sabah benzinde çalışıp gaza basınca lpg ye geçen sistem.
buji sıralamasından felan pek anlamıyorum açıkçası. ama buji sıralamasından olsa buji sıralamasıyla ve distribütor kapağıyla daha hiç oynamadan bu hatayı yapmaya başladı motor. ustam da işin ehli bir usta. bu sıralamayı yanlış yapabileceğini düşünmüyorum açıkçası.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2016, 11:16:50
Yapılmadıysa; araç belli bir dönem SADECE benzinde kullanılsa ve bir de öyle tespit edilse.
vallahi benzinde çok uzun süre kullanmıyorum arabayı. arabamın bir de çok aşırı benzin tüketme sorunu var. o nedenle benzinde mümkün mertebe kullanmıyorum. sabah hava çoksoğuksa 2 km felan benzinde gidiyorum. benzinde hiç yapmadı şimdiye kadar. yapsa mutlaka denk gelirdi herhalde.
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Aralık 15, 2016, 12:11:24 »

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2016, 11:16:50
vallahi benzinde çok uzun süre kullanmıyorum arabayı. arabamın bir de çok aşırı benzin tüketme sorunu var. o nedenle benzinde mümkün mertebe kullanmıyorum. sabah hava çoksoğuksa 2 km felan benzinde gidiyorum. benzinde hiç yapmadı şimdiye kadar. yapsa mutlaka denk gelirdi herhalde.
[/quote]

Benzinde ortalama 9 lt/100 km civarı yakıyorsa sıkıntı yok. Sizin ölçtüğünüz değer nedir veya nasıl ölçüyorsunuz? Bence doğru tespitte bulunmanız hatanızı çözecektir. Bu kadar uğraş yerine benzinde düzenli kullanınca araç kendini ifade edecektir ve sizinde fazla yakıttan zararınız öyle çok abartılı paralar olmayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü benzinde çok yakan araç LPG'de de az yakmaz. Ayrıca tek nokta sistem takılı diye belirtmişsiniz, şahsi fikrim: belli süre benzinde kullanırsanız araç kendini gelecektir. Çünkü çok şeyleri yenileyip yaptırdığınızı belirtmişsiniz. Aracın sıkıntısı bozukluk değil de hatalı teşhis veya uygulama gibi görünüyor. Mesela conta keme işi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 15, 2016, 14:49:29 »
Benzinde yoksa lpg'de hava karışım oranı dengesizdir muhtemelen belli bir süre benzinde kullanıp deneyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 15, 2016, 15:54:26 »
peki. hemen bu akşam 100 liralık benzin alıp, bitene kadar benzinde kullanıcam. bakalım düzelme olacak mı?
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Aralık 19, 2016, 15:43:40 »
peki. hemen bu akşam 100 liralık benzin alıp, bitene kadar benzinde kullanıcam. bakalım düzelme olacak mı?

İnşaAllah benzinde kullandığınızda arıza çıkmaz ve sadece lpg ayarı/bakımı ile işiniz çözülür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2016, 12:39:47 »
iki gün benzinde kullandım arabayı. benzinde hiçbir sıkıntı yok. patlamayı sadece kalkışlarda yaptığı için özellikle 40-50 km sürekli dur kalk yaparak dolaştım. ve sonuç olarak gördüm ki benzinde kullanırken bir sıkıntı yok.
dün tekrar gazda kullanmaya başladım ve akşam hafiften gene bir patlama oldu. bir kere de possslama yaptı.
bir kaç kişi hava akışmetre kontrol edildimi diye yazmış. ama internette hava akışmetre arızalarını araştırıyorum. hiç benzeşme yok.
.....
şöyle bir çözüm keşfettim. kalkışları devirli yaparsam sıkıntı olmuyor. yani devir biraz yükseldikten sonra ayağımı debriyajdan alırsam sıkıntı yapmıyor. ama debriyajdan ayağımı hemen alıp yavaş yavaş gaza basarak kalkış yaparsam o arada oluyor o patlama olayı.
.....
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 20, 2016, 12:49:20 »
Sizin çözümü ancak çok iyi bir lpg ustası yapabilir. Acaba regülatör bozuldu da fazla basınçlı gaz mı gönderiyor arada. böyle de olunca patlama yapıyor.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '95
  • 10 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 20, 2016, 12:55:22 »
Ahmet bey tek nokta lpg sistemlerinde bu sorun olabiliyormuş alttaki linki incelerseniz sevinirim belki size faydası olur

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=24511.0
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 20, 2016, 13:10:43 »
Sizin çözümü ancak çok iyi bir lpg ustası yapabilir. Acaba regülatör bozuldu da fazla basınçlı gaz mı gönderiyor arada. böyle de olunca patlama yapıyor.

inanın ki çok iyi bir lpg ustasına da sordum, durumu anlattım. kendisi de aile dostluğumuz olan bir aileden birisi. lpg ile alakası olmaz abi dedi. direk ateşleme sisteminden dedi. hatta gitmişken gaz ayarını da yaptırayım dedim kendisine. hava akışıyla ilgili bir sıkıntı varsa eksoza bir cihaz sokarak bilgisayar ekranından  sonuçlara bakarak yaptıkları gaz ayarından ortaya çıkar belki dedim. baktı ölçtü güzelce. bir sıkıntı yok, gaz ayarı güzel dedi.
.....
bu teknik konularda o kadar cahilim ki. kendim de pek mantık yürütemiyorum.
yaa aslında motora manifolta veya hava aksamına zarar vermeyeceğini bilsem, böyle kullanmaya devam ederim. çünkü, bu patlama dışında şu anda hiçbir sıkıntı yok arabamda.
.....
bakalım ne olacak. şu bobini de değişelim de hele.
görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler...
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #17 : Aralık 20, 2016, 13:12:33 »
inanın ki çok iyi bir lpg ustasına da sordum, durumu anlattım. kendisi de aile dostluğumuz olan bir aileden birisi. lpg ile alakası olmaz abi dedi. direk ateşleme sisteminden dedi. hatta gitmişken gaz ayarını da yaptırayım dedim kendisine. hava akışıyla ilgili bir sıkıntı varsa eksoza bir cihaz sokarak bilgisayar ekranından  sonuçlara bakarak yaptıkları gaz ayarından ortaya çıkar belki dedim. baktı ölçtü güzelce. bir sıkıntı yok, gaz ayarı güzel dedi.
.....
bu teknik konularda o kadar cahilim ki. kendim de pek mantık yürütemiyorum.
yaa aslında motora manifolta veya hava aksamına zarar vermeyeceğini bilsem, böyle kullanmaya devam ederim. çünkü, bu patlama dışında şu anda hiçbir sıkıntı yok arabamda.
.....
bakalım ne olacak. şu bobini de değişelim de hele.
görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler...

Valla dediği gibi ateşlemeden olsa benzinde de sıkıntı olurdu.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 49 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 20, 2016, 13:25:59 »
Valla dediği gibi ateşlemeden olsa benzinde de sıkıntı olurdu.

fakat, aynı sorun benzin kullanımı esnasında olsa dahi, bu şekilde patlama yapmaz, hissedilmez diyenler mevcut. belki benzinde de yapıyor ama farkedemiyoruz.
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #19 : Aralık 20, 2016, 14:11:46 »
Bujiler, buji kabloları orjinalle değiştiniz ama, ateşlemeden kaynaklı başka olabilecek sorun var mı? Distribütör belki.