Gönderen Konu: 2009 Corolla Tekerlek Bilyesi (Porye) Fiyatı  (Okunma sayısı 12275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
Ynt: 2009 Corolla Tekerlek Bilyesi (Porye) Fiyatı
« Yanıtla #40 : Şubat 28, 2017, 00:53:50 »
Hayırlı olsun, Corolla/Auris yürüyen aksamda ortak platform araçları bir çok parçası ortaktır, bazı parçalarında ufak nüanslar vardır.

Ufuk abi, arabam bir haftadır Ankara'daydı. Sağ arka çamurlukta ufak bi hasar vardı onun için bırakmıştım. Neyse bugün aracımı aldım. Ankara'dan Kırşehir'e gelirken araçta bana göre tuhaf bir şeyler olduğunu fark ettim. Durum şöyle:

Araç temizlenmiş halde bana verildi. İlk yaptığım birkaç frende sağ taraftan tuhaf bir sürtme sesi geldi. Ama birkaç frenden sonra ses kesildi. Acaba su değdiği için mi öyle oldu bilemiyorum ancak daha da tuhafı araç rampa aşağı sanki eskisi gibi gitmiyor. Vitesi boşa alıyorum eskisi gibi hızlanmıyor. Araç viteste iken ayağımı gazdan çektiğimde ise hızı öncekine nazaran çok hızlı bir şekilde düşüyor. Bana mı öyle geldi bilemiyorum ama sana bi danışayım dedim. Bu durumun takılan yeni porya ile ilgisi olabilir mi? Yada fren balatalarını takarlarken doğru düzgün takılmadı mı? Terslik olduğunu nasıl test ettirebilirim hiç bilmiyorum. Bana bi yol gösterirsen çok sevinirim.
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Şubat 28, 2017, 00:53:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Şubat 28, 2017, 06:01:13 »
Ufuk abi, arabam bir haftadır Ankara'daydı. Sağ arka çamurlukta ufak bi hasar vardı onun için bırakmıştım. Neyse bugün aracımı aldım. Ankara'dan Kırşehir'e gelirken araçta bana göre tuhaf bir şeyler olduğunu fark ettim. Durum şöyle:

Araç temizlenmiş halde bana verildi. İlk yaptığım birkaç frende sağ taraftan tuhaf bir sürtme sesi geldi. Ama birkaç frenden sonra ses kesildi. Acaba su değdiği için mi öyle oldu bilemiyorum ancak daha da tuhafı araç rampa aşağı sanki eskisi gibi gitmiyor. Vitesi boşa alıyorum eskisi gibi hızlanmıyor. Araç viteste iken ayağımı gazdan çektiğimde ise hızı öncekine nazaran çok hızlı bir şekilde düşüyor. Bana mı öyle geldi bilemiyorum ama sana bi danışayım dedim. Bu durumun takılan yeni porya ile ilgisi olabilir mi? Yada fren balatalarını takarlarken doğru düzgün takılmadı mı? Terslik olduğunu nasıl test ettirebilirim hiç bilmiyorum. Bana bi yol gösterirsen çok sevinirim.

Öncelikle geçmiş olsun, yeni takılan porya diğer porya'ya göre bir miktar daha sıkı olabilir ancak bu sıkılık aracı yavaşlatacak düzeyde değildir, bahsettiğiniz kadar yavaşlatıcı bir unsur var ise öncelikle düz yolda araçta "çekme" var mı? kontrol edilmeli, şayet çekme var ise aracın çektiği yöndeki teker, çekme yok ise her iki tekerde de el freni mekanizması (teller ve kaliperler) kontrol edilmeli, sökülerek yağlanmalı ve bakımı yapılmalı, tellerde sorun var ise değiştirilmeli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Şubat 28, 2017, 10:41:47 »
Öncelikle geçmiş olsun, yeni takılan porya diğer porya'ya göre bir miktar daha sıkı olabilir ancak bu sıkılık aracı yavaşlatacak düzeyde değildir, bahsettiğiniz kadar yavaşlatıcı bir unsur var ise öncelikle düz yolda araçta "çekme" var mı? kontrol edilmeli, şayet çekme var ise aracın çektiği yöndeki teker, çekme yok ise her iki tekerde de el freni mekanizması (teller ve kaliperler) kontrol edilmeli, sökülerek yağlanmalı ve bakımı yapılmalı, tellerde sorun var ise değiştirilmeli.

Takılan ve sökülen parça birebir aynı görünüyordu. Takılan porya da NSK marka. Benim korkum aracıma uyumsuz parça takılmış olabileceği. Çünkü daha evvel böyle bir sorunum yoktu Ufuk abi. Aracımda bariz bir çekme gözlemlemedim. Önceki porya dan ses geliyordu o da kesildi. Ama elmadağdan rampa aşağı vitesi boşa alıyorum, aracın hızı neredeyse sabit kalıyor. 5.Vitese alıp ayağımı gazdan çekiyorum, bu sefer de bir miktar yavaşlama görüyorum. Önceden o yolda arabamı tutamazdım.
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant