Gönderen Konu: Benzinin son kullanma tarihi var mı?  (Okunma sayısı 19267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: Benzinin son kullanma tarihi var mı?
« Yanıtla #20 : Kasım 07, 2016, 22:30:56 »
Murat Bey her şeyi merak etme.Çabuk yaşlanırsın.Benzin ömrü sorusunu nasıl buldun?😂😂

:lol: valla bende bilemedim,  bi gün çalıştırdım aracı bekledim hareket etmedim,  normalde ltft stft sıfır olurdu rölantide baktım stft habire ltft yi yükseltiyor %4 te falan kaldı.  Buradan aklıma geldi acaba benzin bozuldu mu ki diye  :rofl:

Oktanı düştü yalım baya zaman oldu. İçine katkı falan koyam da kendine bi gelsin  :-[

Murat Bey,

Benzin depoları plastik ekipmanlardan oluşuyor. Benzin değmeyen yüzeylerin korozyona uğrama imkanı yok. Fakat uzun süre depoda bekleyen benzin de oktan kaybı, dizellerde de setan kaybı olur.

Her iki kayıp tolere edilebilir ölçülerde ise aracın vuruntu sensörü ( knock sensörü diye de geçer) ecu'ya gerekli sinyalleri göndererek aracın ateşleme avansını arttırır. Bu sayede siz aracınızı pürüzsüz (minimum vibrasyonla kullanırsınız)

Ama Yeni yakıt almakta fayda var. Çünkü doğru çalışmayan depo havalandırma sistemi varsa Sakızımsı bir benzin ile karşı karşı kalmanız kuvvetle muhtemeldir
İnşallah doğru çalışıyordur.  Ben biraz benzin de kullanıp depoyu azaltayım bari, sonra yine yarım depo yaparım.  Teşekkürler  :saygi:
THE END

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 07, 2016, 22:30:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 08, 2016, 14:44:09 »
Fosillerin yıllanması ile oluşan petrolü de düşünmek gerek.