Gönderen Konu: Benzinin son kullanma tarihi var mı?  (Okunma sayısı 19270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Benzinin son kullanma tarihi var mı?
« : Kasım 04, 2016, 23:04:46 »
Arkadaşlar kafama takıldı,  bu benzinin depoda bekleme süresi ile benzinde bir kalite düşüklüğü vb şeyler olur mu? Yazın sıcakta kışın soğukta bekleyen bir araba içinde benzinin kalitesi düşer mi?  İçinde varsa katkıları uçar mı yada bozulur mu? 

1.5 yıl oldu herhalde ben lpg taktırırken benzin full doluydu anca anca 2 çizgi kaldı.  Merak ettim bu 1.5 yıl içinde benzinde bir fark olur mu ki diye
THE END

Toyota Club Türkiye

Benzinin son kullanma tarihi var mı?
« : Kasım 04, 2016, 23:04:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
Ynt: Benzinin son kullanma tarihi var mı?
« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2016, 00:10:00 »
Arkadaşlar kafama takıldı,  bu benzinin depoda bekleme süresi ile benzinde bir kalite düşüklüğü vb şeyler olur mu? Yazın sıcakta kışın soğukta bekleyen bir araba içinde benzinin kalitesi düşer mi?  İçinde varsa katkıları uçar mı yada bozulur mu? 

1.5 yıl oldu herhalde ben lpg taktırırken benzin full doluydu anca anca 2 çizgi kaldı.  Merak ettim bu 1.5 yıl içinde benzinde bir fark olur mu ki diye

hocam sorunuza cevap veremeyeceğim ama bizdekine 3 dişi koy ay sonuna 1 e düşüyor 1.5 yıl diyorsunuz :D
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 72000
  • Model Yılı: '13
  • 45 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 05, 2016, 00:32:52 »
Benim kerata ayda 10-12 litre benzin içer. Murat bey sizinki nasıl 1.5 yıl gidiyor. Isı aralığımı düşük acaba.
Gelelim sorunuza bence benzin ucuçu olduğu için illaki kalitesi düşecektir.
Azrail son noktayı koyana kadar, virgülle yaşamaya devam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 05, 2016, 00:39:37 »
Benzinin uçucu olmasında gerek depo daki terleme olayından dolayı illaki kalitesi düşecektir. Bu motorunuza ne kadar zarar verir onu bilemiyorum.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2016, 03:02:05 »
aynı sorunu bende düşünüp biraz araştırmıştım. çok değişik ve net olmayan bilgiler bulmuştum.
*benzinin ömrü 3 ila 5 yıl içindeki katkı maddelerinin etkileri vs
*benzinin ömrü 5 ila 7 yıl içindeki katkı maddelerinin etkileri vs
*yaz dönemi için satışa hazırlanan benzinler
*kış dönemi için satışa hazırlanan benzinler
*yaşanılan yer, sıcak soğuk nemli tozlu vs vs
** 3 yıldan önce kayda değer değişim olmuyormuş 5-7 yıldan sonrakiler sıkıntılıymış.
bunlar hatırladıklarım. kesin bilgi değil yani.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5 : Kasım 05, 2016, 07:38:20 »
Teşekkürler Allah razı olsun hepinizden  :saygi:

Arabayı çok kullanmıyorum sadece şehirler arası ve avm falan gezme işi olursa bu yüzden  bitmedi gitti  :tamam:

THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 05, 2016, 08:25:25 »
Sürekli yakıt kapağını açmamak lazım, kapak yalıtımı da önemli. Kanister de bu noktada faydalı.
Yakıtın içinde su vs de mevcut belli oranlarda. Yani aracın 1,5 sene deposunda aynı yakıtla seyahat edilmesi ile aynı süre aracın sabit kalması arası fark vardır muhtemelen, çökelme vs açısından. Gerisi zaten filtrenin görevi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 05, 2016, 09:26:50 »
Bence benzinin bu  şekilde bitmesini beklemeyin özellikle uzun yol seyahatleriniz de benzini kullanarak bitirin hatta içine yakıt katkısı enjektör temizleyici katın hem yakıt sistemi temizlenir hem de enjektör ve motorun yanma odası temizlenir .Benzinde çok uzun süre deponuzda durup oktanı düşmemiş olur yenilemiş olursunuz . Yarım depo veya çeyrekten fazla benzin olması yeterli olacaktır .Benzin depoda uzun süre beklemesi yakıtın oktanın düşmesine neden olur başka zararının olacağını düşünmüyorum 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Kasım 05, 2016, 10:02:56 »
Bence benzinin bu  şekilde bitmesini beklemeyin özellikle uzun yol seyahatleriniz de benzini kullanarak bitirin hatta içine yakıt katkısı enjektör temizleyici katın hem yakıt sistemi temizlenir hem de enjektör ve motorun yanma odası temizlenir .Benzinde çok uzun süre deponuzda durup oktanı düşmemiş olur yenilemiş olursunuz . Yarım depo veya çeyrekten fazla benzin olması yeterli olacaktır .Benzin depoda uzun süre beklemesi yakıtın oktanın düşmesine neden olur başka zararının olacağını düşünmüyorum

Yakıt katkısı konusunda şüphelerim var Yücel hocam,  daha doğrusu ben lpg li kullanım yaptığım için eskiden benzinle oluşan carbon kaplamanın yok olmasını istemiyorum  ::) valvelerde silindir pistonda dursun onlar kaplama olarak lpg den kaynaklı sıkıntım varsa koruma sağlar diye düşünüyorum  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • 120 kere teşekkür etti
  • 72 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 05, 2016, 10:06:07 »
Benim kerata ayda 10-12 litre benzin içer. Murat bey sizinki nasıl 1.5 yıl gidiyor. Isı aralığımı düşük acaba.
Gelelim sorunuza bence benzin ucuçu olduğu için illaki kalitesi düşecektir.
Benim araçta da yaz kış farketmeksizin lpgye geçiş süresinin hiç 5-10 saniyeyi geçtiğini görmemiştim. Arada benzinde kullanmasam rahat 2 yıl götürürdü bir depo benzin. Benim de aklıma bu lpgye geçiş sıcaklığı ile alakalı olduğu gelmişti.
12.2012 - 04.2015 > 2003 Clio Symbol 1.5 dCi Authentique
04.2015 - 10.2016 > 2003 Corolla 1.6 vvt-i Sol o.v
08.2020 > 2012 Berlingo 1.6 Hdi X

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #10 : Kasım 05, 2016, 10:11:22 »
Benim araçta da yaz kış farketmeksizin lpgye geçiş süresinin hiç 5-10 saniyeyi geçtiğini görmemiştim. Arada benzinde kullanmasam rahat 2 yıl götürürdü bir depo benzin. Benim de aklıma bu lpgye geçiş sıcaklığı ile alakalı olduğu gelmişti.

Hem ısı hemde devir olarak ayarlanıyor.  İki şart ta tutarsa o zaman lpg ye geçiyor.  Benim regülatör sıcaklığı 35 derece devir 1600 hızlanırken ayarlı.  Rolantide 1600 deviri geçmediği için sıcaklık tutsada lpg ye geçmiyor.  0w20 yağ var motorda ve sıcak iklimi olan bir yerde yaşadığımdan bende de 200 300 metre kullanımda lpg ye geçiyor sistem tabii 1600 deviri geçersem bu mesafede  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yorgun Yillarim
  • 137 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 05, 2016, 11:01:29 »
@Murat Köse (28015)  Abiciğim;

Genleşme dediğimiz olaydan ötürü depoda olan yakıtın referans değerleri dışına çıkarak motor oktan sayısı değerlerinde değişiklikliğe yol açacaktır.
Mesela 95 oktan olarak aldığın yakıt sıcakta buharlaşacak ve buharlaşma referanslarını aşacak bu sebeple olacak sana 85 oktan  :lol:

Kışın ise tam tersi genleşme daha doğrusu daralma yaşanacak gene olacak 85 oktan :rofl:

Kışın genelde kullanılan benzin oktan sayıları 85-95 arası sürekli değişir. Kışın sorun teşkil etmez ama yazın buharlaşmadan ötürü sorun teşkil etmesi muhtemel olur. Hoş 1 depo ile bir problem olur mu? Olmaz.
Km de 30 kuruş yakıyor ise 40 kuruş yakar olur biter. Endişe edecek bir durum söz konusu değil.

Edit : Depon tam dolu ise buharlaşma çok az olacak ama genleşme kesin olacaktır.
Zaman Sadece "SEVGİYE" yenik düşer,
Geri kalan her şeyse "ZAMANA"...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 05, 2016, 12:32:50 »
abi oktani duser baska da bi sikinti olmaz.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #13 : Kasım 05, 2016, 12:59:09 »
@Murat Köse (28015)  Abiciğim;

Genleşme dediğimiz olaydan ötürü depoda olan yakıtın referans değerleri dışına çıkarak motor oktan sayısı değerlerinde değişiklikliğe yol açacaktır.
Mesela 95 oktan olarak aldığın yakıt sıcakta buharlaşacak ve buharlaşma referanslarını aşacak bu sebeple olacak sana 85 oktan  :lol:

Kışın ise tam tersi genleşme daha doğrusu daralma yaşanacak gene olacak 85 oktan :rofl:

Kışın genelde kullanılan benzin oktan sayıları 85-95 arası sürekli değişir. Kışın sorun teşkil etmez ama yazın buharlaşmadan ötürü sorun teşkil etmesi muhtemel olur. Hoş 1 depo ile bir problem olur mu? Olmaz.
Km de 30 kuruş yakıyor ise 40 kuruş yakar olur biter. Endişe edecek bir durum söz konusu değil.

Edit : Depon tam dolu ise buharlaşma çok az olacak ama genleşme kesin olacaktır.

Bu işin içinde olduğundan ilk konuyu açarken aklıma sen gelmiştin Kadir hocam  :tamam:

Peki birde tersi durum sorayım,  benzin depolarında yarım yada çeyrek depo olduğunda benzin değmeyen yüzeyler çürüme yapar mı?  yada direk benzin deposu ömrüne ne gibi etkisi olur full depo gitmemenin?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yorgun Yillarim
  • 137 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 05, 2016, 13:50:40 »
Bu işin içinde olduğundan ilk konuyu açarken aklıma sen gelmiştin Kadir hocam  :tamam:

Peki birde tersi durum sorayım,  benzin depolarında yarım yada çeyrek depo olduğunda benzin değmeyen yüzeyler çürüme yapar mı?  yada direk benzin deposu ömrüne ne gibi etkisi olur full depo gitmemenin?

Tabi ki Murat Abi;

Bu durum tamamen araç kullanımı ile ilgilidir. Şöyle ki;
Titiz davranarak belli periyotlar da depo temizliği yapılır ise kolay kolay problem olmaz.
Araç depolarımız imalatı gereği belirli bir ömürleri olduğundan dolu veya boş fark etmeksizin belirli bir süre sonra ömrünü tamamlayacaktır. (Sürekli yakıt taşıyan tanklarda bile sorun olmaktadır)
Benzin değmeyen yer olmayacaktır Abi. Hele ki İstanbul gibi yolların berbat olduğu bir yerde hiç mi kasisten geçmedin, hiç mi çukura düşmedin, hiç mi rampa aşağı/yukarı trafikte kalmadın? Mutlaka değecektir.

Senin sorunu şu şekilde düşünürsek;
Yarım/çeyrek depo ile aracı 2 sene hiç kullanmadan yatırdım. Bu durumda depo içerisinde mutlak suretle bir elektriklenme/aşınma olacak ve  yakıtın değmedi yerlerde sorunlar oluşacaktır.
Eski Tofaşlar da  mutlaka tanık olmuşsundur abi. Benzin depoları hep ağız dolum yerine yakın yerlerden çürür. Özellikle LPG ye geçtikten sonra bu durumlar ortaya çıkar.  Çünkü o araç artık benzini unutur, almadıkları için.

Çözüm şehir efsanesi olarak tanımlanan cümlede "Yakıtınızı çeyrek depo altına düşürmeyin!".
Aracını aktif olarak kullanmıyorsan abi yarım depo altında bırakmamanı ve eğer hiç bakım yaptırmadıysan yakıt deponu temizletmeni tavsiye ederim.

Zaman Sadece "SEVGİYE" yenik düşer,
Geri kalan her şeyse "ZAMANA"...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 68000
  • 33 kere teşekkür etti
  • 79 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 05, 2016, 14:11:07 »
Benzin ciddi bir solvent tir ve dışarıda (ağzı açık bir kapta, ışıkta vb.) saklanması ile sizin aracınızın deposunda gayet iyi bir kapak altında ışık görmeden saklanması ömrünü uzatır.
 Sanırım 2009 yılı idi. Çeyrek depo benzin ile yaklaşık 5-6 yıl bahçede yatmış 1996 model bir aracı aküsünü değiştirdikten sonra iki marşta çalıştırıp İzmir'den Bursa'ya sürerek getirmiştik. Bir sıkıntı olmadı. Bence içiniz rahat olsun.
Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiç bir faydası yoktur.
 Friedrich Nietzche

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 05, 2016, 22:02:05 »
Herkese teşekkürler  :saygi: benimde merak ettiğim bir konuydu. Sürekli olmasada arada benzinde kullanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 06, 2016, 10:09:37 »
Murat Bey her şeyi merak etme.Çabuk yaşlanırsın.Benzin ömrü sorusunu nasıl buldun?😂😂

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 68000
  • 33 kere teşekkür etti
  • 79 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 06, 2016, 12:15:18 »
Benzinin son kullanma tarihi var mı.?
Bir de olaya şöyle bakalım. :) Corolla'nın kullanma kılavuzunda " Aracınızın ömrü 10 yıldır" yazıyor. (Sanırım 10. yılında doğaya karışacak)
Arabanın ömrü 10 yıl ise yakıtında ömrü vardır muhtemelen.
Saygılarımla.
Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiç bir faydası yoktur.
 Friedrich Nietzche

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '11
  • 42 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 07, 2016, 22:11:45 »

Murat Bey,

Benzin depoları plastik ekipmanlardan oluşuyor. Benzin değmeyen yüzeylerin korozyona uğrama imkanı yok. Fakat uzun süre depoda bekleyen benzin de oktan kaybı, dizellerde de setan kaybı olur.

Her iki kayıp tolere edilebilir ölçülerde ise aracın vuruntu sensörü ( knock sensörü diye de geçer) ecu'ya gerekli sinyalleri göndererek aracın ateşleme avansını arttırır. Bu sayede siz aracınızı pürüzsüz (minimum vibrasyonla kullanırsınız)

Ama Yeni yakıt almakta fayda var. Çünkü doğru çalışmayan depo havalandırma sistemi varsa Sakızımsı bir benzin ile karşı karşı kalmanız kuvvetle muhtemeldir