Gönderen Konu: Osmangazi Köprüsü bomboş  (Okunma sayısı 25735 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
Osmangazi Köprüsü bomboş
« : Kasım 01, 2016, 10:25:11 »
29 Ekim 2016 tarihinde (Cumartesi) saat 11.30 köprüden geçiş yaptım.

Seyahatim Erdek-İstanbul arasıydı.Bursa Gemlik üzerinden ilk önce Gemlik otoyoluna giriyorsunuz.HGS geçişte herhangi bir ücret yazmadı.Koskoca otoyolda araç sayısı 6-7 adet.Şaşırdım kaldım.Çünkü ilk defa geçtim.Köprüye geldiğimde 98.75 TL ücret yazdı.Köprüde de tek geçen bendim.Karşıdan sadece 3 araç geliyordu.

Bu köprü gerçekten geneldemi böyle, yoksa banamı boş denk geldi?

Toyota Club Türkiye

Osmangazi Köprüsü bomboş
« : Kasım 01, 2016, 10:25:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 73000
  • Model Yılı: '13
  • 69 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
Ynt: Osmangazi Köprüsü bomboş
« Yanıtla #1 : Kasım 01, 2016, 10:38:13 »
Yap işlet devret yapıldığı, devlet de gelire kefil olduğu için şirket fiyat indirimine gitmiyor. Zaten geçsen de geçmesen de şirket parasını alıyor. (Deli Dumrul masalı gibi! Geçen de veriyor geçmeyen de)Kaç yıl sonra devreder bilmiyorum ama o devredene kadar hazineden çıkan parayla üç köprü yapılabilir.

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1.33 Auris Life 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 60 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2016, 10:44:17 »
Köprüyü yapan firma "Devletle yapılan anlaşmada günlük araç sayısı örtüşüyor" diyor.Ama benim gördüğüm hiç de öyle değil.Külliyen zarar bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 01, 2016, 11:03:51 »
Yap işlet devret yapıldığı, devlet de gelire kefil olduğu için şirket fiyat indirimine gitmiyor. Zaten geçsen de geçmesen de şirket parasını alıyor. (Deli Dumrul masalı gibi! Geçen de veriyor geçmeyen de)Kaç yıl sonra devreder bilmiyorum ama o devredene kadar hazineden çıkan parayla üç köprü yapılabilir.

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Geçiş Fiyatını kim belirledi ilk başta,ortada tuhaf bir durum var...şirket alacağı paraya bakıyorsa ve şirkete zaten köprü parasını devlet ödüyorsa,geçiş ücretinin kaç lira olacağı onu ilgilendirmez devlet beleş yapsa yakıt tasarrufundan dolayı direkt karda demektir devlet..devletin burada zararı geçmeyen araçlardan alamadığı vergi zararı olur o zaman...araba geçmediğine göre hangi vergi zararı olur acaba...
Demek ki bilmediğiniz bilmediğimiz durumlar var..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2016, 11:28:01 »
Trafik Garantileri: Projede 4 ayrı kesim halinde trafik garantisi verilmiştir. Bu kesimler ve trafik garantileri;

1.Kesim: Gebze – Orhangazi için 40.000 Otomobil eşdeğer/Gün,

2.Kesim: Orhangazi – Bursa (Ovaakça Kavşağı) için 35.000 Otomobil eşdeğer/Gün,

3.Kesim: Bursa (Karacabey Kavşağı)- Balıkesir/Edremit ayrımı için 17.000 Otomobil eşdeğer/Gün, ve

4.Kesim: (Balıkesir – Edremit) ayrımı – İzmir için 23.000 Otomobil eşdeğer/Gün ‘dür.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 60 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2016, 11:36:32 »
Bu değerleri yakalaması bence zor görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2016, 11:38:00 »
Bu değerleri yakalaması bence zor görünüyor.

Bilmediğim için yorum yapamıyorum ama o geçiş garantisi sadece köprü için değil.  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 60 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2016, 11:39:23 »
Hakan Murat,

Murat Köse arkadaşın verdiği değerlerin altında her araç geçişi için Devlet, firmaya para ödüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 01, 2016, 11:46:22 »
Sadece Osmangazi değil, Yavuz Sultan Selim (3.Köprü) köprüsünde de durum çok farklı değil. Mecburi yönlendirilen otobüs, tır ve kamyonlar dışında ne gideni gördüm ne geleni. Şimdi, İkitelli'den Ümraniye'ye gideceğimizi farzedelim; Bu güzergahta sadece FSM köprü ücreti olarak 3,75 TL maliyetiniz var. Eğer 3.köprüden gideceğim derseniz, İkitelli'den köprüye kadar otoyol ücreti, artı köprü geçiş ücreti, artı köprüden Ümraniye'ye tekrar bir otoyol ücreti ödeyerek yaklaşık 35 TL gibi bir maliyetiniz oluşuyor. Ben mantığını hala çözemedim.

Bir de şu var; bu köprüler açılırken, bedava olduğu zamanlar, köprünün üstünde halay çekenler, selfi çekenler vardı ya...
Sahi ne oldu onlara? Buhar mı oldular?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #9 : Kasım 01, 2016, 11:54:24 »
Hakan Murat,

Murat Köse arkadaşın verdiği değerlerin altında her araç geçişi için Devlet, firmaya para ödüyor.

Dediğim gibi hocam bu garanti sadece köprü için değil.  Kısım kısım, pek bilmiyorum oraları ama google earthten baktığım kadarı ile o kısma 2 adet daha giriş gişesi var köprüden sonra
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 01, 2016, 12:58:10 »
Eksik bildiğinizi tamamlayalım;

*Devlet günlük geçmeyen araç sayısı kadar şuanda firmaya para ödemiyor.

Araç taahhütü yıllık olarak verildiği bakanlıklarca açıklanmıştır, gazete haberlerine itibar etmeyin.
Köprüden yılda 14 milyon 600 bin aracı geçiririz demiş devlet.Eğer bunun altında kalırsa öderiz demiş.
Günlük ortalaması 40 bine tekabül ettiği için günlük 15 bin geçti 25 bini devlet ödemiyor.

yıllık 14 milyon araç geçerse köprüden, geri kalan 600 bin araç taahhütü yani 16,6 milyon $ ı ödeyecek devlet.
diyeceksiniz ki kayıp daha fazla 5 katı olsun.
50-60 milyon $ olsun. 22 yıllık taahhüt var 60 x 22 yıl boyunca ödese = 1,3 milyar $ yapıyor.
kaldıki o köprüden 4-5 yıl sonra rahat rahat o taahhüt tutar. zaten bayramlarda 1 milyon araç geçişi oluyor.

köprü ve otoyolların toplam firmalara maliyeti 7 milyar $'dır.
@Vahit Kıran (36884)  yani sizin hesabınızla 3 köprü ve otoyollar yapılmıyor, ortada para büyük para.
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 01, 2016, 13:06:59 »
vapurlarin ucretleri ucuz heleki gece bilet alirsaniz gidis donus seklinde cok daha ucuza geliyor o yuzden pek kimse tercih etmiyor kopruyu
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Kasım 01, 2016, 13:14:37 »
Eksik bildiğinizi tamamlayalım;

*Devlet günlük geçmeyen araç sayısı kadar şuanda firmaya para ödemiyor.

Araç taahhütü yıllık olarak verildiği bakanlıklarca açıklanmıştır, gazete haberlerine itibar etmeyin.
Köprüden yılda 14 milyon 600 bin aracı geçiririz demiş devlet.Eğer bunun altında kalırsa öderiz demiş.
Günlük ortalaması 40 bine tekabül ettiği için günlük 15 bin geçti 25 bini devlet ödemiyor.

yıllık 14 milyon araç geçerse köprüden, geri kalan 600 bin araç taahhütü yani 16,6 milyon $ ı ödeyecek devlet.
diyeceksiniz ki kayıp daha fazla 5 katı olsun.
50-60 milyon $ olsun. 22 yıllık taahhüt var 60 x 22 yıl boyunca ödese = 1,3 milyar $ yapıyor.
kaldıki o köprüden 4-5 yıl sonra rahat rahat o taahhüt tutar. zaten bayramlarda 1 milyon araç geçişi oluyor.

köprü ve otoyolların toplam firmalara maliyeti 7 milyar $'dır.
@Vahit Kıran (36884)  yani sizin hesabınızla 3 köprü ve otoyollar yapılmıyor, ortada para büyük para.

Mustafa bey,  işin yapım ve işletme tüm süresi 22 yıl 4 ay.  Yapım için 7 yıl süresi var.  Bu iş sadece köprü yapma işi değil.

Firmanın sözleşmesi trafik garantisi gün üzerinden yıl üzerinden değil. Yukarıdaki mesajda yazmıştım.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 01, 2016, 13:26:18 »
Mustafa bey,  işin yapım ve işletme tüm süresi 22 yıl 4 ay.  Yapım için 7 yıl süresi var.  Bu iş sadece köprü yapma işi değil.

Firmanın sözleşmesi trafik garantisi gün üzerinden yıl üzerinden değil. Yukarıdaki mesajda yazmıştım.

Bakanlık yetkilileri yıllık taahhüt diyor hocam.
Gazete haberine mi inanalım, bakanlık yetkililerine mi ?

HaberTürk gazetesi günlük taahhütün 135 bin araç olduğunu iddia etmişti ilk zamanlarda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #14 : Kasım 01, 2016, 13:29:21 »
Bakanlık yetkilileri yıllık taahhüt diyor hocam.
Gazete haberine mi inanalım, bakanlık yetkililerine mi ?

HaberTürk gazetesi günlük taahhütün 135 bin araç olduğunu iddia etmişti ilk zamanlarda.

Bu bilgiyi gazeteden almadım hocam ben,  firmanın kendi sitesinde yazdığı sözleşme bilgisi bu.  :tamam:

http://yapim.otoyolas.com.tr/?page_id=5324

Mahsuplaşma yıllık yapılıyordur. Malum bizde şark kurnazlığı çoktur.

İnşallah denildiği gibidir yıllık taahhüttür ama sözleşme bilgisi öyle demiyor işte  :wacko:

Yine şunu ekleyeceğim bu köprü geçiş taahhütü değil kesim taahhütü
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 01, 2016, 13:32:00 »
ORTALAMA GÜNLÜK GARANTİSİ 40 BİN ARAÇTIR
Medyada diğer etaplar dikkate alınmadan sadece bir kesim üzerinden hesaplama yapıldığını belirten Arslan, "İşin ruhunu bilip biraz insaflı eleştirmek lazım. Osmangazi Köprüsü'nü de kapsayan Gebze-Orhangazi arasındaki kesimin ortalama günlük garantisi 40 bin araçtır. Yıl bazında hesaplanır, fazla ve eksik geçtiği günlerin ortalaması alınır, aradaki fark ödenir." dedi.

Bunu diyen ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME BAKANI

Şehir efsanelerine inanmayalım hocam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 60 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Kasım 01, 2016, 14:16:51 »
Bir gazeteden bir küpür;

"CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise bilgi edinme yasası kapsamında başvuruda bulundu ‘'Günde ortalama 15 bin'' yanıtı' aldı. Akar, ücretli geçişlerin başladığı 11-26 Temmuz arasında toplam 207 bin araç geçişinin yapıldığına dikkat çekerek, günlük araç geçişinin 15 bin de kaldığını belirtti."

Mesaj Birleştirildi: Kasım 01, 2016, 14:22:11
Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel, Özaltın ve Güriş firmalarının ortaklığı ile kurulan OTOYOL AŞ. (NÖMAYG) köprüden kimse geçmese bile 18 yıl boyunca, yani 2035’e kadar devletten ödeme garantisi aldı. 40000 araçgün olarak hesaplandığında günde 1.4 milyon, yılda 511 milyon... 18 yılı bulacak bu sürede devletten 9.7 milyarlık rant elde edilecek.

Osmangazi Köprüsü için Sadece Bursa’da kesilen 150-200 bin zeytin ağacı, yok edilen sulu tarım arazileri, ormanlar ve meralar var.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 01, 2016, 14:23:11
ABD’de bulunan 2700 metrelik Golden Gate Köprüsü’nün geçişi 6,5 dolarken Osmangazi Köprüsü’nden geçiş ücreti 30 dolar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 59 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 01, 2016, 14:41:13 »
Bir gazeteden bir küpür;

"CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise bilgi edinme yasası kapsamında başvuruda bulundu ‘'Günde ortalama 15 bin'' yanıtı' aldı. Akar, ücretli geçişlerin başladığı 11-26 Temmuz arasında toplam 207 bin araç geçişinin yapıldığına dikkat çekerek, günlük araç geçişinin 15 bin de kaldığını belirtti."

Mesaj Birleştirildi: Kasım 01, 2016, 14:22:11
Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel, Özaltın ve Güriş firmalarının ortaklığı ile kurulan OTOYOL AŞ. (NÖMAYG) köprüden kimse geçmese bile 18 yıl boyunca, yani 2035’e kadar devletten ödeme garantisi aldı. 40000 araçgün olarak hesaplandığında günde 1.4 milyon, yılda 511 milyon... 18 yılı bulacak bu sürede devletten 9.7 milyarlık rant elde edilecek.

Osmangazi Köprüsü için Sadece Bursa’da kesilen 150-200 bin zeytin ağacı, yok edilen sulu tarım arazileri, ormanlar ve meralar var.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 01, 2016, 14:23:11
ABD’de bulunan 2700 metrelik Golden Gate Köprüsü’nün geçişi 6,5 dolarken Osmangazi Köprüsü’nden geçiş ücreti 30 dolar.

Nasıl bir mantık bu hocam ?
Haydar akar kim ? ulaştırma bakanı mı ? başbakan mı ? cumhurbaşkanı mı ?
Bir milletvekili bu konuda ulaştırma bakanından daha fazla mı bilgi sahibi ???
ulaştırma bakanı rakamın 20 bin sayısının devamlı üzerinde olduğunu söylüyor...

Saçma sapan laflarla sırf eleştiri yapmalıyım diye yazıp çizmeyin lütfen.
9,7 milyarlık rantlar falan yuh 18 yılda köprüden 1 tane araç geçmeyecek sizin hesabınıza göre.
 :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 60 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 01, 2016, 14:51:33 »
O bilgiler gazete küpürleri.Köprünün açılışndan sonra temmuz-Ağustos aylarında yazılan.

Bakan ve milletvekilinin belirttiği sayılar doğru veya yanlış yazın ki rakamlar. Kış geldi ve şimdi köprüye gidip bir geçiş yapın kaç araba göreceksiniz.Geçtiğim sürede, ben toplam 10 adet gördüm.Keza geçen hafta komşumda geçmiş ve bomboşmuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 01, 2016, 14:53:34 »
Herkesin kandırıldığı bugünlerde bakanların dedikleri de sorgulanmalı.  ;)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.