Gönderen Konu: 2014 Avensise Kısmetse LPG Takılıyor!  (Okunma sayısı 24665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
Ynt: 2014 Avensise Kısmetse LPG Takılıyor!
« Yanıtla #200 : Ağustos 27, 2017, 12:53:00 »
Bekir Abi tabi çekişte, menzilde farklılık var. Ancak BP kendini ispatlamış marka insan yakıştırmıyor. Daha fazla götürdüğünü bile söylüyorlardı. Çürüğü de çıkabilir arada. Uzun yolda Kırmızı ikazı gördüğümde Mogaz tabelalı Termo istasyonuna girdim. 150kmye gittim araçın çekişi yükseldi, çok performanslı gidiyor Allah Allah demeye kalmadı. Benzin ibresi dibe doğru kaymış. Lpg göstergesini görülmeyecek yerde olduğu için Benzine geçtiğini anlamamışım;))))
Kontağı kapatıp açtığımda araç tekrar lpgye geçti. Usta lpg pis olunca beyin otomatik benzine atar dedi. Şükür ki Termonun üstüne Milangaz açtılarda oradan alıyorum uğraşmıyoruz. Lpg filtresini de değiştirdim milangazın lpgsi çok temiz. Shell çok yağlı diye konuşulmuşu Bekir Abi. Sen filtre değiştirirken kontrol et..
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #200 : Ağustos 27, 2017, 12:53:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #201 : Ağustos 27, 2017, 13:02:23 »
Teşekkür ederim Barış bey.

Milangazı hiç denemedim bile bugüne kadar.Sadece Shell ve Bp alıyorum. (BP'yi tercih etmemin nedeni, Forever karttan dolayıda puan birikiyor)

Tavsiyenizi dikkate alıcam.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #202 : Ağustos 27, 2017, 14:50:05 »
Teşekkür ederim Barış bey.

Milangazı hiç denemedim bile bugüne kadar.Sadece Shell ve Bp alıyorum. (BP'yi tercih etmemin nedeni, Forever karttan dolayıda puan birikiyor)

Tavsiyenizi dikkate alıcam.
Ana tedarikçi Milangaz zaten Bekir Abi, %60inin Tedarik ediyor. Shellede verdiğini okumuştum.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #203 : Eylül 29, 2017, 10:41:53 »
LPG'yi taktıralı dün itibari ile tam 1 yıl oldu.

1 yılda sanki ayarlamışım gibi yaptığım km 20.002 km oldu.

Bakımı ise dün Bursa Otosansit Maçan Otogaz Lovato bayisinde yaptırdım.Makine Mühendisi Tahsin bey baştan sona kendisi ilgilendi sağolsun.

Ayrıca yönetmelikteki LPG maddelerinden birinde yine ufak bir ayrıntı nedeniyle muayene giren lpg li araçların çoğunu geri gönderiyorlarmış.(Bursa İçin konuşuyorum)
Sebebi ise alttan geçen lpg boru ve kablolarının arabanın şasesine kelepçe ile sabitlenmesi gerekiyor ve arabanın altında koruma altında olmaları gerekiyormuş.

Avensiste ise zaten o bölümde fabrika çıkışı büyük siyah bir plastik koruma kapağı olduğu için sorun olmadı sadece kablo ve boruları alttaki şaseye plastik kelepçe ile sabitledi.

Bakımdan sonra arabada beni rahatsız eden bir problemim ilginç bir şekilde düzeldi.
@Ufuk Sönmez (16363) ve @Ahmet Güve (8047) 'nin ara ara başını ağrıttığım bir problem vardı.Sıkışık şehir içi trafikte dur kalk yaparken frene bastığımda araçta LPG'de iken bir miktar titreme oluyordu,rölanti düşüyordu çünkü.
Ancak dünkü bakımda ARAÇTAKİ YAĞLAMA SİSTEMİNİ SÖKTÜRDÜM.
Yağlama sisteminin lpg sistemine dahil olduğu ve yağlamayı sağlayan hava girişinin olduğu yerden takılmıştı sisteme  :islik:

Yağlama sisteminin söktüp hava geçisinin olduğu borunun içine uygun çapta küçük bakır boru ekleyip iki tarafından kelepçeleyip hatta iyice sıktı.
Bakımdan bu yanada aynı güzergahta aracı kullanmama rağmen rölanti düşüşü ve titreme olayı tamamen düzeldi diyebilrim.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #204 : Ekim 05, 2017, 01:36:11 »
bugüne kadar dinlediğim en iyi LPG anlatımlarından biri diyebilirim. :tamam:

https://www.youtube.com/watch?v=TAKJXi1jNS0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #205 : Mart 01, 2019, 10:47:22 »
Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar.
İş-ev yoğunluğu derken uzunca bir süre giremedim foruma.

Aracıma Lovato OBD-II kitini taktıralı 26 ay oldu.
Bu süre içinde 50.000 km'yi LPG ile bitirmiş oldum.
Takdırdığımda aracım 32 bin km iken şu anda 82 bin km'ye dayandı.

Zaman içinde problemlerimiz oldu mu diye soracak olursanız çok şükür hiç bir problem yaşamadım.
Sadece 2 kez @Murat Köse (28015) tarafından uzaktan online bağlantı ile ayar yapıldı ve halen bu ayarlarda kullanıyorum.
Çekişimizde veya devirlenmede hiç bir problemim yok.Nadirende olsa 6000 devirleri görüyorum ve tekleme,gaz kesme veya atlama gibi bir problem hiç bir zaman olmadı.

70 bin km bakımında Bujileri Denso İridyum Orjinalleri ile @Ufuk Sönmez (16363) sağolsun temin etti. (Diğer tüm bakımlarda olduğu gibi.)
Şu anda sadece lpg dolum göstergesi sağlıklı çalışmıyor.Muhtmelen bu da benim hatam genelde hep full yaptırırım ancak LPG tabancaları benzin gibi olmadığı için dolmasına rağmen tam durmadığı için lpg tankındaki sistemi olumsuz etkiliyor sanırsam.

Kış mevimlerinde ve soğukta lpg tüketimine ilave olarak aylık 60-70 tl arası benzin tüketimide oluyor.Regülatörün devreye girme sıcaklığını bilerek 40 derece olarak ayarlamıştık sağlıklı çalışması için.
1 depo full benzin yaklaşık olarak 4-4,5 ay civarı dayanıyor.

Aracı devamlı LPG'de kullanıyorum.Kısa mesafe 3-4 km gideceksem düğmesinden kapatıp benzin ile sürüyorum.
LPG bittiği dönemde ise benzinli kullanımda azda olsa aracın benzinde kendini daha rahat hissettiğini anlıyorum ki bu psikolojik filan değil.
Sonuçta bu motor,benzin yakıtı için üretilen bir sistem.
Hani LPG-Benzin birebir aynıdır hiç bir fark hissetmessiniz cümlesi çokta doğru değil.
Ancak 26 ay ve 50 bin km zarfında cebimde bıraktığı parayı ve tasarrufu (Çevreye yaydığımız Co2 emisyonuna girmiyorum bile) düşündüğümde çokta özellikle yılda 18 bin üzeri yapacak birisi için gayet mantıklı bir yatırım olacağı düşüncesindeyim.

Ancak sevgili @Ahmet Güve (8047) nin bir cümlesini hiç unutmuyorum.
LPG takdırdıktan sonra aracını daha çok seveceksin derdi.
Gerçekten doğru bir cümleymiş.Çünkü aracı yakıt derdi olmadan korkmadan bindiğimi fark ettim.