Gönderen Konu: Lpg Guru ile Lpg Çözümleri  (Okunma sayısı 44062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Ynt: Lpg Guru ile Lpg Çözümleri
« Yanıtla #180 : Aralık 13, 2016, 15:31:09 »
Geçtiğimiz günlerde BRC lpg kitli aracımın filtresini değiştirdim. Gaz kesicinin filtresini de değiştirecektim ancak elim girmedi ve uygun anahtarım yoktu.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #180 : Aralık 13, 2016, 15:31:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '06
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #181 : Ocak 10, 2017, 22:02:52 »
Subap yaglama deposu takmak yalan dolan mi?yoksa gerekli mi
2006 hb otomatik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #182 : Ocak 15, 2017, 20:36:16 »
Geçtiğimiz günlerde BRC lpg kitli aracımın filtresini değiştirdim. Gaz kesicinin filtresini de değiştirecektim ancak elim girmedi ve uygun anahtarım yoktu.

değişim yaparsanız foto ya da video çeker misiniz? çok ihtiyaç duyulan bir konu bu? teşekkürler
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #183 : Ocak 15, 2017, 20:54:01 »

Bilimsel bir kanıt yok işe yaradığı konusunda.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #184 : Ocak 15, 2017, 22:44:35 »
Safsata, satis yapmak için dalavere, tiriviri.
 Motorun normal çalışabilmesi icin benzinin uretilirken ayarlanması gerek. İçine konulan %1 lik bile madde birsuru şeyi etkilerken, siz ne olduğunu bilmediğiniz yag-mazot-gazyagi vs maddeyi motoro vereceksiniz. Yaglamaya faydasi bile supheli iken, diyelim ki giris subaplari yagladiniz, cikis subaplari kim yaglayacak. Set halinde degisiyor zaten. Velhasili kelam. Luzumsuz bi zimbirti.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #185 : Ocak 16, 2017, 22:44:58 »
herkese iyi forumlar..
benim sorunum şu; 2010 model corolla ya 2012 yılında landirenzo lpg taktırdım.takılırken 59binde idi şimdi 109binde. aracım 2016 yılına kadar sorunsuz çalıştı.öyle ki motor arıza ışığı dahi yakmadı. Ancak gecen sene meşhur check engine benimde başıma geldi.şimdi sönmüyor bilgisayarda zengin/fakir karışım hatası çıkıyor. ayrıca aracı benzinle kullanıma alıyorum 50-60 km sonra ışık kendiliğinden sönüyor.

bu arıza ışığı beni çok rahatsız etmeye başladı uyarı yüzünden ne saate ne dereceye bakabilir olduk.ayrıca 4 yıl yakmayıp aniden yanmasına da anlam veremedim...kısaca nedendir,nasıl çözülür?bilen,kendine güvenen usta tavsiyesi var mıdır? doktor derdime bir çare....selamlar. :(

Not: Kütahyadayım..Bu sebeple Eskişehir,Bursa,Afyon,İzmir, yakın yerlere gidip yaptırmak sorun değil.yeter ki şu gıcık yazı kalksın..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #186 : Ocak 17, 2017, 01:19:47 »
Hocam size nacizane tavsiyem en kisa zamanda bir elm cihazi alin ve gazdaki ve benzindeki ltft stft degerlerini gorun. Daha sonra gerekirse akuyu sokup sistem ltft stft degerleri sifirlamasi yaptiktan sonra yada yapmadan yolda ltft stft degerlerine gore gaz ayari yapan bir ustaya gitmeniz. Yada 40 tl ye lpg ayar kablosu alip elm cihazi ile okudugunuz ltft stft degerine gore kendi ayarinizi kendiniz yapmaniz.
"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #187 : Ocak 17, 2017, 10:18:23 »
Hocam size nacizane tavsiyem en kisa zamanda bir elm cihazi alin ve gazdaki ve benzindeki ltft stft degerlerini gorun. Daha sonra gerekirse akuyu sokup sistem ltft stft degerleri sifirlamasi yaptiktan sonra yada yapmadan yolda ltft stft degerlerine gore gaz ayari yapan bir ustaya gitmeniz. Yada 40 tl ye lpg ayar kablosu alip elm cihazi ile okudugunuz ltft stft degerine gore kendi ayarinizi kendiniz yapmaniz.

bu söyledikleriniz sanırım benim harcım değil..araba ile o kadar haşır neşir değilim. ama en azından bu yönde bir araştırma yapmaya başlayacağım (pc den yazılımdan kabaca anlarım) kendi yapabileceğim bi şey sanırım anlattıklarınız .umarım yapabilirim... teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #188 : Ocak 24, 2017, 21:01:21 »
Bugun yaklasik 90km boyunca torque ile ltft stft takip ettim. Kaydı ekledim.Nasil acaba?
“Edeb bir tâc imiş Nur-i Hudâ’dan / Giy ol tâcı emin ol her belâdan.”

''Kula Bela Gelmez, Hak Yazmadıkça; Hak Bela Yazmaz, Kul Azmadıkça''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '12
  • 20 kere teşekkür etti
« Yanıtla #189 : Ocak 24, 2017, 22:39:46 »
2012 1,33 aracımda atiker lpg mevcut. son 2 aydır süretli 140-160 km ile gittiğim zamanlarda tüp kendini kapatıp benzine alıyor. bir müddet böyle gittikten sonra geri kendisi lpg ye geçiyor. tabi geri lpg ye geçince ben fark ediyorum. bu gün servise gittim bir sorun yok dedi. sanki ilk defa duymuş gibi. ama 2 ay olmadan bir depo benzin bitiyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '12
  • 47 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #190 : Şubat 03, 2017, 10:08:39 »

Gaz kesici filtresi bir çok markada 100000 km de değişiyor. Aracınız lpgde ne kadar süredir çalışıyor onu göz önünde bulundurarak değişim ihtiyacı var mı yok mu belirlemenizi tavsiye ederim.

Saygılar

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2017, 10:16:53

Bu konu ile ilgili şahsi görüşüm risk kategorisinde riskli olan araçlara kullanılmasından yana, çok şart değil, düşük oranda benzin takviyesi de aynı etkiyi yaratıyor. Tabi ki bu yağlama sistemi takıldıktan sonra yukarıda arkadaşlarımızın da belirttiği gibi içine gelişi güzel bir yağ, mazot gibi farklı sıvılar konulmamalı, özellikle Valve Saver Liquid diye geçen yanma sıcaklıklarını düşüren özel sıvılardan kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Toyota grubu araçlar risk sıralamasında baya alt sıralarıda, çok çok şart değil ancak ekstra bir önlem gibi taktırmak isteyen kişileri de anlayışla karşılıyorum.

Saygılar

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2017, 10:27:35
herkese iyi forumlar..
benim sorunum şu; 2010 model corolla ya 2012 yılında landirenzo lpg taktırdım.takılırken 59binde idi şimdi 109binde. aracım 2016 yılına kadar sorunsuz çalıştı.öyle ki motor arıza ışığı dahi yakmadı. Ancak gecen sene meşhur check engine benimde başıma geldi.şimdi sönmüyor bilgisayarda zengin/fakir karışım hatası çıkıyor. ayrıca aracı benzinle kullanıma alıyorum 50-60 km sonra ışık kendiliğinden sönüyor.

bu arıza ışığı beni çok rahatsız etmeye başladı uyarı yüzünden ne saate ne dereceye bakabilir olduk.ayrıca 4 yıl yakmayıp aniden yanmasına da anlam veremedim...kısaca nedendir,nasıl çözülür?bilen,kendine güvenen usta tavsiyesi var mıdır? doktor derdime bir çare....selamlar. :(

Not: Kütahyadayım..Bu sebeple Eskişehir,Bursa,Afyon,İzmir, yakın yerlere gidip yaptırmak sorun değil.yeter ki şu gıcık yazı kalksın..

Landirenzo markası ve 50000 km lpgde gidilen bir yoldan bahsediyorsak aklıma gaz enjektörünün bozulmuş olabileceği geliyor. Landirenzo enjektörler kronik sorunlu enjektörlerdir. Takım değişim ihtiyacı olursa kesinlikle benile irtibata geçiniz, orijinali 1000TL civarı, ve orijinali ile değiştirdiğinizde biliniz ki ortalama 40bin kilometre civarında yeniden arıza yapacak. 600 TL gibi bir maliyetle orijinalinden daha iyi bir enjektör takılabiliyor. Lütfen landirenzo enjektör ile alakalı benimle irtibata geçiniz.

Saygılar

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2017, 10:33:08
2012 1,33 aracımda atiker lpg mevcut. son 2 aydır süretli 140-160 km ile gittiğim zamanlarda tüp kendini kapatıp benzine alıyor. bir müddet böyle gittikten sonra geri kendisi lpg ye geçiyor. tabi geri lpg ye geçince ben fark ediyorum. bu gün servise gittim bir sorun yok dedi. sanki ilk defa duymuş gibi. ama 2 ay olmadan bir depo benzin bitiyor...

Ihsan Bey, aracınızda elektriksel bir problem olduğunu düşünüyorum. Kontak ceyranı ya da devir, özellikle motor yüke bindiğinde sıfırlama yapıyorsa böyle bir sorun yaşayabilirsiniz. Bir başka ihtimal de yüksek süratlerde aracın gaz ısısı soğuyor olabilir, yol ayarı yapmak için laptopla bir test sürüşünde bu sorunların tümü gözlemlenebilir. Montajını yapan bayiye bu konu ile ilgili ısrar ediniz.

Saygılar
When a man lies, he murders some part of the world...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '13
« Yanıtla #191 : Şubat 19, 2017, 01:18:44 »
2013 model aurisim var yaklaşık 25 000 kilometredir sıkıntısız landirenzo marka lpg kullanıyorum. Şuana kadar hiçbir sıkıntı yaşamamıştım Bakım yapılırken araca lpg ayarları yapıldı geç geçme sıkıntısından dolayı derecesi 25 e düşürüldü Araç lpgye geç geçtiği gibi motor ağrıza ışıkları yanmaya başladı Fakir yakıt ya da zengin yakıt ağrıza kodları veriyor Hala lpg geçmede sıkıntı yaşıyorum Lpgye geçme süresi daha da uzadı Isı sensörünün çalıştığı söylendi araç çalıştıktan 10 kmden fazla benzinlide gidiyor aracı bi gün bırakmamı istediler lütfen fikirlerinizi söyler misninz teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '10
  • 68 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #192 : Şubat 20, 2017, 00:29:39 »

Landirenzo markası ve 50000 km lpgde gidilen bir yoldan bahsediyorsak aklıma gaz enjektörünün bozulmuş olabileceği geliyor. Landirenzo enjektörler kronik sorunlu enjektörlerdir. Takım değişim ihtiyacı olursa kesinlikle benile irtibata geçiniz, orijinali 1000TL civarı, ve orijinali ile değiştirdiğinizde biliniz ki ortalama 40bin kilometre civarında yeniden arıza yapacak. 600 TL gibi bir maliyetle orijinalinden daha iyi bir enjektör takılabiliyor. Lütfen landirenzo enjektör ile alakalı benimle irtibata geçiniz.

Saygılar

600 Tl dediğiniz enjektör markası nedir? Özellikleri nedir?Bozulmamasının sebebi nedir?
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #193 : Şubat 22, 2017, 22:06:33 »
Merhabalar,
Serviste ayar yapilirken ayar ekraninda bu degerler mevcuttu, acaba neyi temsil ediyorlar ve optimum degerleri kac olmalidir? Bilgilendirirseniz sevinirim. Aracim 1.6 multidrive

*16 Corolla 1.6 Premium MultiDrive

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #194 : Şubat 22, 2017, 22:43:00 »
Merhabalar,
Serviste ayar yapilirken ayar ekraninda bu degerler mevcuttu, acaba neyi temsil ediyorlar ve optimum degerleri kac olmalidir? Bilgilendirirseniz sevinirim. Aracim 1.6 multidrive

Kitiniz gold galiba, rolantide %12 fakirdeymiş siz fotoyu çektiğinizde. Kitiniz bunu düzeltir eğer aktifse düzeltme özelliği. Yol bilgisayarı tüketimi biraz fazla gösteriyor mu aracın benzinli haline göre?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '16
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #195 : Şubat 22, 2017, 22:55:42 »
Kitiniz gold galiba, rolantide %12 fakirdeymiş siz fotoyu çektiğinizde. Kitiniz bunu düzeltir eğer aktifse düzeltme özelliği. Yol bilgisayarı tüketimi biraz fazla gösteriyor mu aracın benzinli haline göre?

Atiker grand kiti takili aracimda, dediginiz gibi tuketim olarak 1-1.5 ltre yuksek gosteriyor su anda yol bilgisayari. Herhangi bi duzeltmeye gitmem gerekir mi acaba?
*16 Corolla 1.6 Premium MultiDrive

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #196 : Şubat 23, 2017, 18:28:22 »
Atiker grand kiti takili aracimda, dediginiz gibi tuketim olarak 1-1.5 ltre yuksek gosteriyor su anda yol bilgisayari. Herhangi bi duzeltmeye gitmem gerekir mi acaba?

Yolda ayar yapılsa iyi olur da yapacak usta bulmak lazım. Yaparız derlerse aracın benzin ECU'sunu resetletip yaptırın. Veya kablo alıp kendiniz yapacaksınız. Konumuz mevcut,

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=70480.0

Bu işe niyet ederseniz önce araçta neler oluyor bilmeniz gerekir, bu konu da araçtan bilgi nasıl toplanır onu anlatiyor.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=70632.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #197 : Şubat 24, 2017, 18:18:03 »
Aracınız lpg de ayarının iyi olduğunu anlamanız gayet basit bir yol bilgisayarı verisinin üzerine ½ 10-15 eklediğinizde  aracınızın yaktığı lpg  100km / litre şeklinde doğru çıkıyorsa  Örnek  :  yol bilgisayarı  100km / 10.5 lt  gösteriyor ise sizin aracınız lpg de  11.5 - 12 litre tüketiyor ise aracınızın lpg ayarı iyi demektir tabi bu hesabı yaparken aracınızın benzin ile kat ettiği mesafeyi düşün .Mesela benim aracım kış şartlarında ortalama ilk çalıştırmada  1 km de geçiyor lpg ye veya bu  havanın çok soğuk olması ile 1,5 km de olabiliyor yazın 400-500 metrede geçiyor . Kendi aracım için son hesaplamamı yazayım sizden oan göre hesaplayın .

258 km de  -  75 tl  lik lpg aldım- Günlük  20 km yol yapıyorum  13 gün eder . Günlük sabah akşam olmak kaydı ile  2 km benzin tüketimi  26 km eder .

258 - 26 - = 232 km
75 tl  / 232km  = 0,32 krş lpg tüketimi

75tl /2,78 tl  = 27 litre lpg

27 lt  /  232 km  = 11,65 litre  / 100 km ( Benim aracımın yol bilgisayarı  10,7 litre gösteriyor  ½ 10 fazla çıkıyor )

Bunun sebebi ise  1 birim benzin  1.17 birim lpg ye denk geldiği için asıl olan  ½ 17 fazla göstermesi gerekiyor benim ayarım biraz zengin bırakıldığı için bu şekilde
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #198 : Şubat 24, 2017, 19:35:36 »
sizin hesaba göre bende kendi aracım için bir hesap yaptığımda benimde 10,2 litre LPG çıkıyor ortalama.

%80 şehir içi kullanımım var aracı.Kışın soğuk havalarda benim lpg'ye geçiş 2 km sonra oluyor,çünkü regülatör sağlığı açısından geçiş ısısını 40 dereceye çıkarmıştım.Sıcak havalarda ilk soğuk çalıştırmada 600-700 metrede geçiş yapıyor zaten.

Aracın benzin ortalama yakıt göstergesi 8,2-8,5 arasında seyrediyor.

O zaman bizim ayarda mı iyi oluyor :islik: :islik:
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #199 : Şubat 25, 2017, 01:25:21 »
bende de yukarıdaki hesaba göre şehir içinde  sapma var ama şehirler arası tüketimde tam tutuyor buradan çıkardığım sanırım  ayarsızlık bizzat nevi şahsımda   :saygi:
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra