Gönderen Konu: LPG muayene sorunu  (Okunma sayısı 2232 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
LPG muayene sorunu
« : Ağustos 31, 2016, 20:10:22 »
saygı değer forum üyeleri öncelikle selamlar bu mesaj sorun değil bilgi amaçlıdır;

bugün muayene için Tüvtürk'e gittim nitekim sonuç malum geçemedim :)

her seferinde fardan(xenon) geçemiyorduk bu sene onuda komple söktüm dedim tek seferde geçecez :)  LPG tankıdan mütevellit geçemedim LPG tankını tutan sehpayla taban arasında keçe köpük tarzı yalıtım malzemesi olması zorunluymuş(yeni eklenmiş bu prosedür) bu mesajı sizlere yazmaktaki amacım o kadar sıra bekleyip mağdur olmayın 2-normalde sızdırmazlığıda TüvTürk verirken LPG kaynaklı sorun olduğu için keçeyi taktırıp dışarıda ücretli sızdırmazlık alıp tekrar muayeneye gideceğim durduk yere sızdırmazlık raporu içinde masrafa girmeyin saygılar...

not:daha öne paylaşıldıysa kusuruma bakmayın iyi akşamlar :)
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Toyota Club Türkiye

LPG muayene sorunu
« : Ağustos 31, 2016, 20:10:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG muayene sorunu
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2016, 20:24:26 »
Ramazan xenon dan geçen çok kişi var en son @Ümit Otansev (7007) abimiz geçti  :tamam:

Senin bu sorununu anlayamadım,  nasıl birşey bu dediğin. Keçeden kastın yalıtım şiltesi ise zaten o takılıyor.  Sende tank direk saçın üstüne mi oturuyordu? Araya birşey koymamışlar mı?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 65000
  • 3 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2016, 22:07:27 »
Far yıkama olan araçlarda uzunlar halojense xenon sorunsuz geçiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2016, 22:24:38 »

Aracın orijinalinde bulunması gerekli geçmesi için.
Benim aracımda far yıkama var ve uzunlar halojen, fakat mercek olmasına rağmen otomatik far yükseklik seviyesi ayarı olmadığından ötürü kalıyor.

Tank altına keçe denilen de, köpükümsü ambalajlama için kullanılan yalıtım malzemesi gibi, nedendir bilemiyorum.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2016, 23:03:20 »
Benim aracımda far yıkama var ve uzunlar halojen, fakat mercek olmasına rağmen otomatik far yükseklik seviyesi ayarı olmadığından ötürü kalıyor.

Tank altına keçe denilen de, köpükümsü ambalajlama için kullanılan yalıtım malzemesi gibi, nedendir bilemiyorum.
Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.Daha önceki T25 aracımdada xenon vardı far yükseklik sensörü yoktu şimdiki araçta T27 elegant extra gene far yükseklik sensörü yok xenon mevcut orjinalinde kısalarda halojen malumunuz.Bu hafta girdim sorunsuz sıfır hata geçti.Araçta LPG yok bu arada.
Aslında giderken xenonları söküp sökmemekte tereddütte kaldım bir girerim olmazsa istasyonda sökerim diye düşündüm ama problem olmadı.Bildiğim kadarı ile farlarda mercek varsa sorun teşkil etmiyor ama demekki bir tersliğe geldi geçmiş olsun.
Unutmadan T25 araçta far yıkamada yoktu üstelik gene sorun olmamıştı hiç.
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2016, 23:05:42 »
Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.Daha önceki T25 aracımdada xenon vardı far yükseklik sensörü yoktu şimdiki araçta T27 elegant extra gene far yükseklik sensörü yok xenon mevcut orjinalinde kısalarda halojen malumunuz.Bu hafta girdim sorunsuz sıfır hata geçti.Araçta LPG yok bu arada.
Aslında giderken xenonları söküp sökmemekte tereddütte kaldım bir girerim olmazsa istasyonda sökerim diye düşündüm ama problem olmadı.Bildiğim kadarı ile farlarda mercek varsa sorun teşkil etmiyor ama demekki bir tersliğe geldi geçmiş olsun.
Selamlar

Ben muayeneden kalmadım, konuyu açan arkadaşa yazmıştım. Avensisin orijinalinde xenon olduğundan sıkıntı çıkmıyor. Bu konu hatırladığım kadarıyla en az 2 kere forumda konuşulmuştu.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 550 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 31, 2016, 23:20:52 »
Ramazan xenon dan geçen çok kişi var en son @Ümit Otansev (7007) abimiz geçti  :tamam:

Senin bu sorununu anlayamadım,  nasıl birşey bu dediğin. Keçeden kastın yalıtım şiltesi ise zaten o takılıyor.  Sende tank direk saçın üstüne mi oturuyordu? Araya birşey koymamışlar mı?

hocam bu xenonla muayeneden tek seferde geçme konusunda cidden yardıma açığım :)

aynen tank direkt o sehpanın üzerine oturtulmuş yani bagaj havuzuyla tank arasında 2 cm yüksekliğinde bi boşluk var (benim araç fırçası iliştirdiğim yer:) bu araçla 2.muayenemiz aldığımızdan beri tanka dokunmadık bu sefer geçmedi zaten çalışan yeni prosedür bu dedi

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 31, 2016, 23:22:04

bu halojenden kastınız "sarı" far ise uzunlarımız sarı ama otomatik fark yükseklik ayarı olmadığı için ağır kusur olarak geçiyor

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 31, 2016, 23:23:49

çalışan bize viraj takip demişti o olmadığı için geçmiyor diye ama sonuç olarak orijinal olmadığı için kaldık :) tank için evet sinir bozucu 2 cm yüksekliği doldurmamızı istiyorlar :)

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 31, 2016, 23:28:19
Merhaba
Selamlar

sağolun

bu orijinal derken bizim araçtaki serviste takılmış ama bilidğimiz balanslı sanayide takılan xenonanlardan geçirmemişlerdi (kısaları xenon,uzunlar sarı) sök tak yapıyorduk bizde yağmurlu havalarda görüş sıfıra düştüğü için balansı vs de söktürdük sarı kullanıyoruz artık görüşü xenona nazaran daha güzel  :) biliyorum yeri değil ama bu xenonun görüş kalitesini arttırmamız için farın kelvin değerini vs mi yükseltmek lazım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 31, 2016, 23:36:08 »
Kelvin düşerse yağışta görüntü netleşir. 4300k eğer bulunabilirse 4200k en idealdir. 4200k galiba premium sınıfta kullanılıyor. Sonradan takılan balast lı xenon kitlerde 4200k ampul hiç görmedim
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 31, 2016, 23:37:48 »
Benim araçta şu an 6000k xenon var gayet memnunum.
Araç üzerindeki orjinal halojenlerle bir gece yoğun yağmur altında gözü kapalı Istanbul Yalova yaklaşık 170 km yol yaptıktan sonra taktırdım.Taktırdığım xenonlar piyasada satılan çin malı malzeme.
Takan arkadaş slim balast kullandı ve balastlarıda far içine koyduk dolayısı ile kesme biçme,kapak delme yapılmadı.Forumda çoğu arkadaş 4300K xenon kullanıyor daha sarımsı 6000k e göre.
Ben bu xenonlardan bu güne kadar hiç problem yaşamadım sizinki baya enteresan geldi bana
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 550 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ağustos 31, 2016, 23:41:08 »
Kelvin düşerse yağışta görüntü netleşir. 4300k eğer bulunabilirse 4200k en idealdir. 4200k galiba premium sınıfta kullanılıyor. Sonradan takılan balast lı xenon kitlerde 4200k ampul hiç görmedim

sağolun işin ehli 1-2 kişiye sordum "xenondan bi cacık olmaz "vs dedikleri için bende çok araştırmamıştım ama bu 4200k yı araştırırım : )

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 31, 2016, 23:43:43
Benim araçta şu an 6000k xenon var gayet memnunum.
Araç üzerindeki orjinal halojenlerle bir gece yoğun yağmur altında gözü kapalı Istanbul Yalova yaklaşık 170 km yol yaptıktan sonra taktırdım.Taktırdığım xenonlar piyasada satılan çin malı malzeme.
Takan arkadaş slim balast kullandı ve balastlarıda far içine koyduk dolayısı ile kesme biçme,kapak delme yapılmadı.Forumda çoğu arkadaş 4300K xenon kullanıyor daha sarımsı 6000k e göre.
Ben bu xenonlardan bu güne kadar hiç problem yaşamadım sizinki baya enteresan geldi bana
Selamlar

aynen bizim araçta da kesme biçme olmadı balansları ,ampulu kesmeden klipslerini çıkarıp ambalajlıyıp verdi bizdeki kaç k bilmiyorum ama arkadaşımın aracında da xenon var araç A3 oda orjinal değildi ama aydınlatması çok güzeldi.. sağolun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 31, 2016, 23:49:55 »
Ramazan senin tüpü takan biraz dandikmiş.  :P
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 31, 2016, 23:54:03 »
Ramazan senin tüpü takan biraz dandikmiş.  [emoji14]
Bence tank yerine piknik tüpü taktılar....

(  [emoji14] [emoji4] [emoji14] [emoji56] )
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 550 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 01, 2016, 02:36:22 »
Ramazan senin tüpü takan biraz dandikmiş.  :P

biraz mı ? dandiklik konusunda otoritedir diye düşünüyorum :D ama şuda var haklarını yemiyelim şükür VSC TRC vs hatası hiç  vermedi tankımızda dandik olsun :D hoş montaj konusunda şüphelerim var ama idare ediyoruz :D

Bence tank yerine piknik tüpü taktılar....

(  [emoji14] [emoji4] [emoji14] [emoji56] )

her şey beklenir :P