Gönderen Konu: Kaliper sesi  (Okunma sayısı 7270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 30342
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
Kaliper sesi
« : Ağustos 23, 2016, 21:55:40 »
Aracım 21000 km yi geçti ve 20000 bakımından sonra kaliper sesi bariz derecede arttı hatta arka tekerlerden bile ses geliyor servis ne değişime ne de tamire yanaşmıyor hatta bu doğrultuda toyota Türkiye ye şikayette bulundum böyle olunca 5 yıl garantili aracımı sanayiye sokacağım servis konusunda ve ses konusunda ne yapabilirim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Toyota Club Türkiye

Kaliper sesi
« : Ağustos 23, 2016, 21:55:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: Kaliper sesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 24, 2016, 00:04:08 »
"Kaliper Sesi" olarak bahsettiğiniz tam olarak nasıl bir ses?

Tıkırtı yada Lakırtı şeklinde mi?
Sürtme sesi şeklinde mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ağustos 24, 2016, 00:54:04 »
Lakırtı var araç içinde özellikle döşeme taşlı yolda araba kendinden soğuttu pimlerin çıkarılıp tornacıda kaplama yapılıp sesin giderilebileceği söylendi uygulamayı servisteki usta ile görüştüm ama serviste böyle bir işe girmediklerini ifade ettiler hatta geri giderken arka tekerlerden fren sırasında vonlama yapıyor aşırı şekilde ses var balata yada disk değişimi bile yapmadılar deneme yanılma yapacaklarını söylüyorlar bunun için bende aracım deneme tahtası değil bu işi başka boyuta taşıyacağımı ifade ettim adamların savunması sıfır araçtada bu ses var 5 yıl 97 corolla kullandım ama yeni corolla beni hüsrana uğrattı servis ile böyle giderse mahkemelik olacağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #3 : Ağustos 24, 2016, 01:51:41 »
Lakırtı var araç içinde özellikle döşeme taşlı yolda araba kendinden soğuttu pimlerin çıkarılıp tornacıda kaplama yapılıp sesin giderilebileceği söylendi uygulamayı servisteki usta ile görüştüm ama serviste böyle bir işe girmediklerini ifade ettiler hatta geri giderken arka tekerlerden fren sırasında vonlama yapıyor aşırı şekilde ses var balata yada disk değişimi bile yapmadılar deneme yanılma yapacaklarını söylüyorlar bunun için bende aracım deneme tahtası değil bu işi başka boyuta taşıyacağımı ifade ettim adamların savunması sıfır araçtada bu ses var 5 yıl 97 corolla kullandım ama yeni corolla beni hüsrana uğrattı servis ile böyle giderse mahkemelik olacağım

Öncelikle fren kaliperlerinizi torna tesviye cihazları ile kurcalatmamanızı tavsiye ederim.
Şikayetleriniz fren kaliper pimlerine ek olarak fren balatası sorununu ihtiva ettiğini düşünüyorum.
Hepsi (Pimler, Ön-Arka Diskler ve Ön-Arka Balatalar, işçilik vs.) toplamda 1000TL civarı tutacak çözüm için mahkeme vs. ile uğraşacaksanız saygı duyarım ancak ülkemizde adaletin tecelli süresini göz önünde bulundurmanızı da tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 24, 2016, 04:57:53 »
yakinlarinizda baska servis varsa onlarla da gorusun. benim bildigim fren kaliperleri icin servis bulteni olmasi lazim. ama kimi servis uygulamiyor ugrasmiyor.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 24, 2016, 09:28:42 »
Bu tip olayları duyunca yol tutuş ve tıkırtılardan  malzeme kalitesinin ciddi anlamda düşmesinden dolayı Toyota dan soğumaya başlamıştım bunları da duyunca bir sonraki aracımı Toyota düşünmemeye başladım açıkçası . 5 yıl garanti veriliyor ortada bir sorun var usta biliyor servis sorunu biliyor duyuyor görüyor ama hiç bir şey yapmıyor neyin garantisi peki bu .Her hal de müşteriyi araçtan 5 yıl için soğutacağımıza garanti ederiz bir daha Toyota markasının yanından dahi geçmemeye yemin eder garantisi veriyorlar
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #6 : Ağustos 24, 2016, 11:21:23 »
Bu tip olayları duyunca yol tutuş ve tıkırtılardan  malzeme kalitesinin ciddi anlamda düşmesinden dolayı Toyota dan soğumaya başlamıştım bunları da duyunca bir sonraki aracımı Toyota düşünmemeye başladım açıkçası .
5 yıl garanti veriliyor ortada bir sorun var usta biliyor servis sorunu biliyor duyuyor görüyor ama hiç bir şey yapmıyor neyin garantisi peki bu .Her hal de müşteriyi araçtan 5 yıl için soğutacağımıza garanti ederiz bir daha Toyota markasının yanından dahi geçmemeye yemin eder garantisi veriyorlar

Yücel bey, bu tip tasarım-üretim hataları aslında çözümü basit konular, açıkçası diğer rakip markalarında farklı ve daha büyük kronik sorunları olabiliyor, fren balatası ters (basması gereken yüzeyin dışa baktığı) takılmış sıfır araç gördüm desem bana inanır mısınız? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 24, 2016, 11:44:27 »
Besim bey bizim araçtada geri giderken vonlama vardı. Arka kaliperler garantiden değişti. Düz giderken ıslık sesi vardı 90-100 km hızlarda. Ön balatalar garantiden değişti
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ağustos 24, 2016, 16:13:13 »
Arkadaşlar bende durum iyice can sıkıcı bir hal aldı servis başlarda çok iyiydi ta ki sorunlar başladı çözüm üretmede hep bahane değişime yanaşmıyorlar tamirede iş emri düzenleyin dediğimde bile düzenlemediler 20000 bakımını kayseri aksoylar plaza servisinde yaptırmıştım bazı trim sesleri ile ilgili problemimi gittiğim gibi çözdüler ilgi alaka çözüm çok çok iyiydi servise tekrar gideceğim herhalde bu sefer kavga edeceğiz adamın bahanesi yollar kötü bozuk ses gelir ifade aynen bu ki aynı şikayetle 3-4 defa gittim plaza yada servis sorumlusuyla görüşüp çözüm yolu üretmeye çalışacağım sıfır araç aldığıma hatta garantiyi uzattığıma pişman ettiler bir de Kaan Kara değişimden sonra sorunların çözüldü mü acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • EN İYİ PERFORMANS UZUN ÖMÜRLÜ OLANDIR.
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 239 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 24, 2016, 20:47:35 »
o balataları fabrika yanlış takmış söküp baksınlar....düzeltsinler.balataları değişsinle değişmiyolarasa siz değiştirin dışarda...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ağustos 24, 2016, 22:12:00 »
Sorun yaşadığım gün toyota Türkiye sayfasından şikayette bulunmuştum bugün itibari ile plazadan aradılar pazartesi günü için randevu verdiler servis müdürü ile görüşeceğim aracıma da bakacaklar sonuç netleşince yazarım telefondaki ilgi beni şaşırttı doğrusu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #11 : Ağustos 24, 2016, 22:50:18 »
Sorun yaşadığım gün toyota Türkiye sayfasından şikayette bulunmuştum bugün itibari ile plazadan aradılar pazartesi günü için randevu verdiler servis müdürü ile görüşeceğim aracıma da bakacaklar sonuç netleşince yazarım telefondaki ilgi beni şaşırttı doğrusu

Belki burada yazdıklarınız işe yaramıştır ? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2018, 12:45:29 »
Konuyu hortlatmış gibi olacağım biraz. Ama kusura bakmyın. Dün 30000km bakımı için aracımı Trabzon servisine braktım. Lakırtı sesini beni de çok rahatsız ettiğini söyledim. İncelediler ve kaliper tutucuları değiştirdiler. Araçtaki genel ses en az %25 azaldı. Lastiklerin sert olmasına yoruyordum titreşimli yollardaki sesi. Fakat sorun tamamen kaliperdeymiş. Servisten servise farklılıklar oluyor. Ön konsoldaki sesleri ilettim, izolasyon yapıldığı söylendi. Fakat sökerken teyp çerçevesinin köşesini çizmişler. Bir daha gittiğimde bu durumu da iletip değişmesini isteyeceğim. 20km kullandım aracı ve ciddi şekilde sorunların giderildiğini gördüm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 22, 2018, 15:16:26 »
Teyp çerçevesini sökerken plastik aparatları yokmuymuş bunların. Tedbirsiz iş yapılırmı öyle.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Şubat 22, 2018, 16:41:37 »
2013 yılında 15 bin km. deki avensis aracımın kaliperi serviste ücretsiz değişmişti.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 06, 2018, 08:10:19 »
Teyp çerçevesini sökerken plastik aparatları yokmuymuş bunların. Tedbirsiz iş yapılırmı öyle.

Sorunu kendilerine ilettim. Çerçeveye uygulanan izolasyon malzemesinin bulaşması sonucu oluşmuş izler. Bir kaç uygulama sonrası çizikler gitti.
Fakat düzelen geri geri giderken frene basınca çıkan balata sesi tekrar geri döndü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '21
  • 40 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 18, 2018, 22:06:05 »
Bugün kaliper sesi için servise gittim. Usta kaliperlerin değişmesi gerekiyor dedi. Garanti uzmanı ise Garanti Ekstranın kaliperleri kapsamadığını söyledi. Aynı durumu yaşayan var mı ? Ne gibi bir yol izleyebilirim ?
1.5 dream

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 19, 2018, 03:02:00 »
Bugün kaliper sesi için servise gittim. Usta kaliperlerin değişmesi gerekiyor dedi. Garanti uzmanı ise Garanti Ekstranın kaliperleri kapsamadığını söyledi. Aynı durumu yaşayan var mı ? Ne gibi bir yol izleyebilirim ?
Yaptıkları ekstra Garanti neyi kapsıyormuş acaba eğer elinizde ekstra garanti belgesi varsa oradaki açıklamaları okuyan herhangi sınırlama varmı yokmu bakın eğer sınırlama yoksa mecburen değiştirmek zorundalar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 19, 2018, 06:38:51 »

araciniz servis bakimli ise garanti ekstra da yaptirdiysaniz sizin servisteki danismanin is guzarligi. ben daha once arka kampanalar dahil garanti ekstradan degistirdim. aracim servis bakimli hep ayni yere gidiyorum gartanti ekstrayida orda yaptirdim.
yerinizde olsam servis yetkilisi veya muduru ile konusurdum bu kronik sorun ucretsiz degisim oluyor neden simdi garanti bahane ediliyor?
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '21
  • 40 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ağustos 19, 2018, 14:42:37 »
Peşini bırakmayacağım. Başka servislere ve aldığım yere de soracağım . Bayramdan sonra inşallah çözülür.
1.5 dream