Gönderen Konu: sonunda yolda ince ayar yaptırdım : )  (Okunma sayısı 4033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
sonunda yolda ince ayar yaptırdım : )
« : Haziran 25, 2016, 14:24:14 »
öncelikle hayırlı ramazanlar diyerek konuya giriyorum : )

malumunuz Ankara'da servis servis dolaşıp ustaların direktifiyle(ona tam usta denmezde  başka tabir bulamadım) 3000 devirde 1 dk sabit tutup "işlem tamam" diyip yollanıyordum @Talat Serkes (28471)  'inde tavsiyeleriyle şaşmaz'a quattro garage'ye gittim öncelikle filtre seti değişti ki ana diyagram filtresi (büyük olan) oldukça yağlıydı ki sürekli yakıt aldığım istasyonu sorgulayacak kadar .. sonra gerçekten USTA tabirini sonuna kadar hak eden  çalışan ki ismini sormayı unuttum gerekli teşisatı bağlayıp aracı alıp yol testine çıktı yaklaşık 40 dk sonra geldi işleminiz tamam dedi biraz ayrıntı sorduğumda "umarım motorunuz zarar görmemiştir aşırı fakir karışımla uzun süre kullanmışsınız " dedi .. arıza lambam hiç yanmamıştı siz saygı değer forum üyelerine naçizane tavsiyem 20 yada 30.000 de bi kalibre ayarınızı konturol ettirin arıza lambası yanmasını beklemeyin zira yanmıyor :)

sonuç;

psikolojik mi bilmiyorum ama aracın gaz tepkimesi oldukça hassaslaştı akabinde bu araç hep "vites düşürme ikazı "yakardı hatta arttırma ikazının arızalı olduğundan bile şüpheliydim:) şimdi 5,vitesten 6'ya yükselt diye feveran ediyor :D  yakıt sarfiyatım fazlaydı bunu değerlendirmek  için erken ama daha önce hiç görmediğim bi değer var yol bilgisayarında "8,2" bu değer ilerleyen süreçte artacaktır ama şimdilik araç fena değil gibi ..

sizlerle paylaşmak istedim saygılar : )
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Toyota Club Türkiye

sonunda yolda ince ayar yaptırdım : )
« : Haziran 25, 2016, 14:24:14 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
Ynt: sonunda yolda ince ayar yaptırdım : )
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2016, 14:38:03 »
Yolayarı yaptırmakla çok iyi yapmışsınız.Maalesef dediğiniz gibi üçbin devire kadar gaz verdirip ayarınız çok iyi diyip bizi paşa paşa gönderiyor ne yaptığı belirsiz bilgisiz ustalar.Bizde ayarımız iyi diye güle oynaya aracımızı kullanıyoruz.Ne zaman aracımız çekişten düşüyor arıza lambası yakıyor sübopları elimize alıyoruz ve külfetli masraflarla karşılaşıyoruz.Size tavsiyem elm 327 cihazı alarak torque proğramı ile değerleri kendiniz takip etmeniz en azından ayar yapmasanız bile lpg ayarınızın doğru olup olmadığını bozulup bozulmadığını takip edebilirsiniz.Her ustanın yapmış olduğu yol ayarıda sağlıklı olamıyabiliyor. ;)
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 550 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2016, 14:46:37 »
Yolayarı yaptırmakla çok iyi yapmışsınız.Maalesef dediğiniz gibi üçbin devire kadar gaz verdirip ayarınız çok iyi diyip bizi paşa paşa gönderiyor ne yaptığı belirsiz bilgisiz ustalar.Bizde ayarımız iyi diye güle oynaya aracımızı kullanıyoruz.Ne zaman aracımız çekişten düşüyor arıza lambası yakıyor sübopları elimize alıyoruz ve külfetli masraflarla karşılaşıyoruz.Size tavsiyem elm 327 cihazı alarak torque proğramı ile değerleri kendiniz takip etmeniz en azından ayar yapmasanız bile lpg ayarınızın doğru olup olmadığını bozulup bozulmadığını takip edebilirsiniz.Her ustanın yapmış olduğu yol ayarıda sağlıklı olamıyabiliyor. ;)

o cihazı almayı uzun süredir düşünüyorum uygun bi vakitte forumda kullanımı hususunda ayrıntı konuda var bakalım ...haklısınız belki sağlıklı olmayabilir ama kaç yıldır LPG li araç kullanıyorum sürekli gitiğim yerlerde üstüne basarak talep etmişimdir bu yol ayarını sonuç "abi öyle ayar kimse yapmaz hem bu pirinssss bunlara yol ayarına gerek yok pahalı kaliteli sistem bu yok yok " diyip yollayanlardan oldukça sağlıklıdır diye düşünüyorum +Ankara'da bu hususta çok ünlü biyermiş ki hizmetlerini de beğendim umarım sağlıklıdır zaman içinde göreceğiz sağ olun değerli yorumunuz için : )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 25, 2016, 15:42:24 »
Lpg işinde benim gördüğüm en önemli hususlardan biride araca yol ayarı yapmak .Aracın zengin kalmasında motora zararı olmuyor fakat fakir karışım araca zarar verir diye biliyorum .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 25, 2016, 17:29:29 »
Lpg işinde benim gördüğüm en önemli hususlardan biride araca yol ayarı yapmak .Aracın zengin kalmasında motora zararı olmuyor fakat fakir karışım araca zarar verir diye biliyorum .
zenginde de kurum olur. Kat, lamda vs zarar gorur

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 25, 2016, 20:20:14 »
Bekir beydir kendisi. Ankaradakilere Quattro garage ı hep tavsiye etmişimdir. Önceki konuları okusaydınız usta usta dolaşmazdınız. Geçmiş olsun.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 25, 2016, 21:28:04 »
Ramazan hocam hayırlı olsun. Quattro garajı ben önermedim ama işiniz görülmüş ya olsun [emoji4]
Bu ayar işi ciddi sorun. Geçen arkadaşın dacıa logan var rolantide stop ediyor bakabilirmisin dedi. Megane motoru var.
Rolantide bir bağlandım yüzde 79 fakir!
Araç rolantide stop edecek gibi çalışıyor ve bana gitmiyor diyor.
Dedim kablo al gel 5 dakikalık işi var diye ama pek oralı olmadı ben de bir sey demedim.

Bu ayarsızlığa bu motorlar bence çok iyi dayanıyor helal olsun diyorum.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 33000
  • 93 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 25, 2016, 23:24:55 »

20 TL ile 66 TL arasında fiyatları var...
0 'dan 100 km 'ye 10 saniyede çıkabilirsin belki, ama önemli olan kaç saniyede durabildiğindir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2016, 11:58:40 »
Elm 327 1.5 versiyonu daha sağlıklı çalışıyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2016, 16:58:23 »
Ben bunu aldım. Güzel bi ürün

http://s.aliexpress.com/7N3EBnMZ
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 93 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Haziran 26, 2016, 22:33:10 »

Siz diyince direkt istek listeme ekledim ve satın alacağım...
0 'dan 100 km 'ye 10 saniyede çıkabilirsin belki, ama önemli olan kaç saniyede durabildiğindir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 550 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Haziran 30, 2016, 01:15:35 »
arkadaşlar bi maruzatım var: )  ....  bu yol ayarı iyi, güzel ivmeleniyor araç lakin daha 110 km oldu 3.seviyeye geriledi lpg tanktanda baktım neredeyse yarıya gelmiş biraz sarfiyat fazla olmuş  gibi sizlerinde  yorumunu almak istedim ..aracın bakımına 5.000 km civarı  var hava filitresini açtım gayet temizdi tek noksan bujiler... hala orjinalleri duruyor km 81.300 

not:aklıma şey takılıyor araç benzinde çok yakıyorsa mantıken sorunu lpg de aramak yersiz aracın benzin sarfiyatını cidden bilmiyorum hiç öyle uzun süreli kullanmadım ama yol ayarı yapan usta benzin haritasına bakıp ona göre lpg ayarı yapıyor herhalde tam bilmiyorum ama onda sıkıntı olsa "sizin aracın benzin haritası düzgün değil önce onu düzelttirin" demez miydi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 30, 2016, 03:22:19 »
Ramazan bu kadar kasma al bir tane  elm ak koyun kara koyun ortaya çıkar  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 30, 2016, 03:23:27 »
arkadaşlar bi maruzatım var: )  ....  bu yol ayarı iyi, güzel ivmeleniyor araç lakin daha 110 km oldu 3.seviyeye geriledi lpg tanktanda baktım neredeyse yarıya gelmiş biraz sarfiyat fazla olmuş  gibi sizlerinde  yorumunu almak istedim ..aracın bakımına 5.000 km civarı  var hava filitresini açtım gayet temizdi tek noksan bujiler... hala orjinalleri duruyor km 81.300 

not:aklıma şey takılıyor araç benzinde çok yakıyorsa mantıken sorunu lpg de aramak yersiz aracın benzin sarfiyatını cidden bilmiyorum hiç öyle uzun süreli kullanmadım ama yol ayarı yapan usta benzin haritasına bakıp ona göre lpg ayarı yapıyor herhalde tam bilmiyorum ama onda sıkıntı olsa "sizin aracın benzin haritası düzgün değil önce onu düzelttirin" demez miydi ?
Mantık lı. Burada ayar ile uğraşan abilerimin ve arkadaşlarımın çoğu lpg ayarını yeni buji hava filitresi kısaca genel bakım yapıldıktan ve benzin ayarı haritası sıfırlanıp bir müddet tekrardan benzinde kullanıldıktan sonra yapılması taraftarı. Buji konusunda da genel kanaat okuduklarım kadarıyla eğer benzinli araçta buji 2 bakımda (30.000 km ) 1 değişiyorsa lpg li araçta her bakımda (15.000 km ) değişmesi yönün de. Malum lpg de buji yorgunsa ateşleme bobinlerini de yoruyor ve bozuyor. Toyota iridyum bujilerinin 100.000 km değiştiğini düşünürsek  hesabı siz yapın.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #14 : Haziran 30, 2016, 03:32:39 »
Mehmet, Ramazan güya bujileri değiştirecekti bir zamanlar  :islik: ah Ramazan ah  :P
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 550 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Haziran 30, 2016, 17:03:48 »
Ramazan bu kadar kasma al bir tane  elm ak koyun kara koyun ortaya çıkar  :tamam:

onu alcağımda sizin kadar efektif kullanabilir miyim bilmiyorum hadi aldım diyelim mesaj kutunuzun bi bölümünü işgal ederim  :)

Mesaj Birleştirildi: Haziran 30, 2016, 17:07:15
Mantık lı. Burada ayar ile uğraşan abilerimin ve arkadaşlarımın çoğu lpg ayarını yeni buji hava filitresi kısaca genel bakım yapıldıktan ve benzin ayarı haritası sıfırlanıp bir müddet tekrardan benzinde kullanıldıktan sonra yapılması taraftarı. Buji konusunda da genel kanaat okuduklarım kadarıyla eğer benzinli araçta buji 2 bakımda (30.000 km ) 1 değişiyorsa lpg li araçta her bakımda (15.000 km ) değişmesi yönün de. Malum lpg de buji yorgunsa ateşleme bobinlerini de yoruyor ve bozuyor. Toyota iridyum bujilerinin 100.000 km değiştiğini düşünürsek  hesabı siz yapın.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aslında bende tam olarak sizin gibi düşünüyordum bütün bakımları yaptırim temiz haliyle yol ayarına çıkalım ama geçen bakımda usta tam numarasını unuttum koyduğu yağ 15.000 km gidiyormuş o yüzden bakıma biraz daha var acele etmemin sebebi bayram malum yola gideceğiz diye erkenden yaptırmış bulundum ....bende o 100.000 e isitnaden daha değiştirmedim  :)

Mesaj Birleştirildi: Haziran 30, 2016, 17:08:10
Mehmet, Ramazan güya bujileri değiştirecekti bir zamanlar  :islik: ah Ramazan ah  :P

bir gün oda olacak hatta hava filtresinin bile orjinalini alacğım :d

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 93 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Temmuz 27, 2016, 12:35:25 »

Donanım sürümü ile yazılım sürümleri farklı donanım 1.5 sürüm diğeri 2.1 bu fark edermi sizce yani versiyon 1.5 in daha stabil olduğu söyleniyorya burada donanımmı yoksa yazılım sürümümü bahsediliyor.

ayrıca birşey daha soracağım toyota verso için yazmıyor listede sizce sorun olurmu yada uyumsuzluk yaşanırmı aracımla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 93 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Temmuz 27, 2016, 12:43:14 »
Donanım sürümü V1.5 olan uygun.

http://www.aliexpress.com/item/V1-5-Super-MINI-Bluetooth-ELM-327-Version-1-5-OBD2-OBDII-ELM327-for-Android-Torque/32272347186.html

toyota verso ile uyumluluğu konusunda bir bilgilendirme yok ama sizce olurmu bu cihaz aracıma...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #19 : Temmuz 27, 2016, 12:44:25 »
Olur hocam , bu araca göre bir cihaz değil zaten. OBD2 portu olan tüm araçlara takılıyor.
THE END