Gönderen Konu: TuvTurk Muayene Sonuclari  (Okunma sayısı 29584 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 154000
  • Model Yılı: '01
  • 20 kere teşekkür etti
Ynt: TuvTurk Muayene Sonuclari
« Yanıtla #80 : Temmuz 17, 2018, 16:33:36 »
Herkese merhaba,
2001 model 1.4 vvvt-i benzinli aracımı dün egzoz muayenesinden geçemedi. Sorun araç yüksek devirde normalin iki kati CO2 çıkarması, çiğ benzin atmasıydı. Aracın tüm egzoz sistemi orijinal ve bakımları henüz 900 km önce yapılmıştı.
Sanayide ustalara durumu anlattım. Çoğu ilgilenmedi ve herkes TÜVTÜRK merkezinde herkesin sorun yaşadığını söyledi.  Ayrıca ustalar bakımları yapıldıysa katalizörde problem vardır dediler.
-Sizce sorun neden olabilir? Ya da sorun var mıdır? Çünkü  bundan önceki muayenelerde hiç başımıza gelmemişti bu olay. Başına gelen varsa bilgilerini paylaşmasını isterim.
-Araç normalde de özellikle ilk çalıştırmada benzin kokusu ciddi oranda geliyor. Bunun zengin karışımdan meydana gelebileceğini düşünüyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A/C

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #80 : Temmuz 17, 2018, 16:33:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #81 : Temmuz 17, 2018, 17:13:00 »
Aracı iyi bir ustaya götürün yakıt değerleri normalin üzerinde olduğu için muayeden geçmez ayriyeten katalizör de kontrol edilmeli
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #82 : Ağustos 06, 2018, 15:21:52 »
Merhabalar forumdaşlar yeni konu açmak yerine buradan devam ederek tecrübe edenlerden bilgi almak istiyorum son günlerde tüvtürk muayene istasyonularına giden oldumu acaba malûm muayene tarihi yaklaşıyor kısmet olursa Eylül 28 gibi tarih doluyor şimdi benim emektar Corona da orjinalde katalizör yok son zamanlarda özellikle Corona veya aynı modelde (1993) katalizörü orijinal den olmayanbaşka bir araçla egzoz muayesine giren oldumu varsa sorun oldumu öğrenmek ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum muayene merkezindeki çalışanların genel cevabı enjeksiyon varsa katalizör olacak yoksa geçmez diyorlar cevap yazan herkese teşekkür ederim
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #83 : Ağustos 11, 2018, 19:20:44 »
Arkadaşlar merhaba,
Bugün aracın muayenesini yaptırdım,konu ile ilgili bilgi vermek amaçlı bir kaç satır yazmak istedim.
Öncelikle egzost kartları bitmiş/kaldırılmış aracı egzost ölçümüne götürdüğünüzde size aracınızın resmininde bulunduğu bir kağıt veriyorlar muayene olumlu ise tabii.Bu arada egzost raporu 55T.L
Muayene ücreti 226,50 T.L (Gecikme yok ise)
Aracın bir tek LED uzun far ampullerini söküp orjinal halogen ampullerini taktım,araç kusursuz olarak geçti.
Araçta xenon far var fakat otomatik yükseklik ayarı yok ancak sıkıntı olmadı(daha öncede bu şekilde geçmiştim)
Arka plakam silikon yapıştırma sorun olmadı.
Bilgilerinize.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #84 : Ağustos 11, 2018, 23:35:18 »
Arkadaşlar merhaba,
Bugün aracın muayenesini yaptırdım,konu ile ilgili bilgi vermek amaçlı bir kaç satır yazmak istedim.
Öncelikle egzost kartları bitmiş/kaldırılmış aracı egzost ölçümüne götürdüğünüzde size aracınızın resmininde bulunduğu bir kağıt veriyorlar muayene olumlu ise tabii.Bu arada egzost raporu 55T.L
Muayene ücreti 226,50 T.L (Gecikme yok ise)
Aracın bir tek LED uzun far ampullerini söküp orjinal halogen ampullerini taktım,araç kusursuz olarak geçti.
Araçta xenon far var fakat otomatik yükseklik ayarı yok ancak sıkıntı olmadı(daha öncede bu şekilde geçmiştim)
Arka plakam silikon yapıştırma sorun olmadı.
Bilgilerinize.
Hayırlı olsun Ümit bey iyi günlerde kullanmanız dileğiyle
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #85 : Ağustos 12, 2018, 10:27:00 »
tuv türk muayene ücreti 281.50 tl,yapılan işin bize maliyetinin yüksekliği nedir?yılbaşından sonra üfe/tüfe derken ,enflasyon oranı derken çok daha fazla yükselecek.emme basma tulumba gibi..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #86 : Eylül 20, 2018, 19:58:52 »
Arkadaşlar merhaba bugün aracımı muayeneye götürdüm her şeyimiz tam çok şükür hepsinden tam notla geçti araç en son işlem plaka dan kaldım ne hikmetse plakayı sanki yabancı memleketten almışım gibi işlem yapıldı neyse 40 TL verince plakalar değişti ve geçti eksoz emisyon ölçüm tarihi daha 1 hafta olduğu için tekrar yaptırmadım ve kabul ettiler bu arada muayene ücreti 217 TL olmuş otomobil için buna da eklemişler egzoz emisyon ölçüm de 55 tl
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #87 : Eylül 21, 2018, 06:50:30 »
2 gün önce egsoz emisyonuna girdim. Birkaç değer yüksek çıkınca ilgilenen arkadaş ‘katkı’ koyalım dedi. 100 liraya anlaştık. Katkıyı çeyrek depoya boşattık. Yüksek devirde 20 dakika gezip geldim. Tekrar denedik, testten geçtim. Katalizör fiyatını sordum egsozcuya, önce 800 dedi 700 e kadar indi.
Emisyoncu arkadaş önce katalizörü söküp yerine idareten bi tane takarız demişti ama değerler 0.1-0.2 yüksek çıkınca katalizör söküp takmaya gerek yok, seni uğraştırmayalım dedi. Katkı maddesiyle hallettik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • 20 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #88 : Eylül 21, 2018, 07:39:49 »
Ocak'ta 4-5 emisyoncudan da geçemedim. Metal elemanlı k.konvertör (700tl) takınca geçti. Garantisinisordum. Kullanmazsan ömür boyu dedi. :o Bende garanti 2yıl 1 hafta olsun birdahaki muayenede sorun olmasın dedim. :D
LPG nin yanma ısıs yüksek, birde gakir karışım olursa seramikler dökülüyor. Benden önce sırada 84-86 taunus vardı. Karbüratörden karışımı ayarladılar sorunsuz geçti. :D
Benim babam TOYOTA gibi adam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #89 : Eylül 21, 2018, 11:39:42 »
2 gün önce egsoz emisyonuna girdim. Birkaç değer yüksek çıkınca ilgilenen arkadaş ‘katkı’ koyalım dedi. 100 liraya anlaştık. Katkıyı çeyrek depoya boşattık. Yüksek devirde 20 dakika gezip geldim. Tekrar denedik, testten geçtim. Katalizör fiyatını sordum egsozcuya, önce 800 dedi 700 e kadar indi.
Emisyoncu arkadaş önce katalizörü söküp yerine idareten bi tane takarız demişti ama değerler 0.1-0.2 yüksek çıkınca katalizör söküp takmaya gerek yok, seni uğraştırmayalım dedi. Katkı maddesiyle hallettik.
hayırlı olsun emisyon ölçümü yapan kişi gayet insaflı ve dürüst bir kişiymiş helal olsun ama sizde arada bir o yakıt katkısını koymayı unutmayın dizel yakıt tam temiz olmadığı için sistemde birikmeler oluşuyor 4 veya 5 depoda bir yakıt katkısını eklemeniz faydalı olacaktır
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 134500
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #90 : Eylül 21, 2018, 17:17:55 »
Ümit bey araç benzinli. 1 mart’ ta şaşmaz’ da atiker grand lpg taktırdık. Araç 155.584 km’ deydi. Lpg’ de 10.000 km’ yi tamamlayıp garantili olduğu için filtre bakımına girdim. Araç şu an 166.850 km’ de. İlk aldığımda 3-4 depoda bi würth benzin katkısı alıyordum. Bayadır almadım. Lpg’ ye geçtikten sonra aracı çoğunlukla şehir içinde sakin bir şekilde kullandık. Ankara’ dan Side’ ye giderken torosları geçnek için benzin kullandım, giderken de gelirken de.

Emisyona bakan arkadaş dediğiniz gibi delikanlı bi arkadaş. Kimisi hiç uğraşmıyor git yaptır gel diyor, kimisi yolmaya bakıyor. Ne yalan söyleyeyim, muayene için katalizör kiralama fikri ile gitmiştim. Bu arkadaş öyle yaparız demişti. Değerlerin çok az üstünde olduğunu görünce gerek yok, kendimiz hallederiz dedi..,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #91 : Eylül 21, 2018, 18:22:12 »
Herkese merhaba, aracın tavanda güneş yanığı var muayenede sorun teşkil edermi? Bazı yerlerde çift renk diye kalanlar olmuş net bilgisi olan? Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #92 : Eylül 21, 2018, 18:28:15 »
Herkese merhaba, aracın tavanda güneş yanığı var muayenede sorun teşkil edermi? Bazı yerlerde çift renk diye kalanlar olmuş net bilgisi olan? Teşekkürler
eğer aşırı değilse sıkıntı çıkmaz çok aşırılık varsa kaplama yaptırabilirsiniz veya boyatmak zorunda kalırsınız benim plakadan yaşadığım gibi hiçbir sorun olmadığı halde bıraktı git değiştir gel dedi
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #93 : Eylül 21, 2018, 20:28:58 »
şu ekonomik ortamda vatandaşın girdiği sıkıntıya bakın anlamak mümkün değil,belli ki güneş yanığı ,boşuna masraf çıkarmasalar iyi olur,okuduğum kadarıyla kaplama yaptırsanız ruhsata işletmek gerekiyor,bir sürü iş,ya da en ucuzundan tek kat ince bir boya atılır ama önce tavanın resmini çekin,yedekte bulunsun,aracın freni tutuyor,ışığı yanıyorsa ötesini zorlamanın masraf çıkarmanın alemi ne?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #94 : Eylül 21, 2018, 21:06:21 »
şu ekonomik ortamda vatandaşın girdiği sıkıntıya bakın anlamak mümkün değil,belli ki güneş yanığı ,boşuna masraf çıkarmasalar iyi olur,okuduğum kadarıyla kaplama yaptırsanız ruhsata işletmek gerekiyor,bir sürü iş,ya da en ucuzundan tek kat ince bir boya atılır ama önce tavanın resmini çekin,yedekte bulunsun,aracın freni tutuyor,ışığı yanıyorsa ötesini zorlamanın masraf çıkarmanın alemi ne?
aslında güneş yanığına (kelerme) pek bakmıyorlar gibi birazda tutarsızlık var arkadaşın biri 92 model brodvay ile boya dan dolayı kaldı diğeri az bir kelerme vardı geçti Yaşar bey sizde şansınızı deneyin geçmezse çaresine bakarsanız İNŞAALLAH geçer
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #95 : Eylül 21, 2018, 21:43:08 »
Temmuz ayında 25 gün senelik izin kullandım bi kaç yerinde rötuş yapılacaktı işlerin yoğunluğundan dolayı fırsat bulamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #96 : Eylül 21, 2018, 22:26:20 »

Gunes yanigini cift renk olarak islerse eger gorevli tam sopalik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #97 : Eylül 22, 2018, 22:18:27 »
Şansımı bi deneyecem, bu şekil geçerse.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #98 : Eylül 23, 2018, 00:36:06 »
Muayeneden geçmemesi bir neden olacağını sanmam .Ben olsam öyle soluk tavanla gezmezdim.Fotoğrafını çek sakla satacak olursan boyatma sebebi olduğunun ispatı olur.
Şansımı bi deneyecem, bu şekil geçerse.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #99 : Ekim 26, 2018, 22:39:31 »
Herkese merhaba. Aracın ruhsatında muayene bilgilerini yazacak yer kalmamış bugün fark ettim. Ruhsatı yenilemekmi gerekiyor bilgisi olan? Teşekkürler