Gönderen Konu: Anlamak İçin Yazıyorum  (Okunma sayısı 3214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
Ynt: Anlamak İçin Yazıyorum
« Yanıtla #20 : Mayıs 31, 2016, 19:49:39 »
Yani prins silvirline da khein marka enjektör yoksa  gerisi hikaye mi diyorsunuz

mutlu tekir bey daha iyi bilir ama bence öyle.... ki silverline de kehin enjektör yok bilidğim kadarıyla enjektörlerin üsütnde prins yazıyor onlarınkinde
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 31, 2016, 19:49:39 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 31, 2016, 20:11:23 »
Millet prins diye alıyor işte. Mutlu kardeşim hem bir kullanıcı olsun hemde eğitim ve uzmanlık alanı olarak mevcut konuya üst seviyede hakim ama işte bir obd sadece arıza ışığını söndürür diyen usta kadar lafı dinlenmiyor. Ben şunu öğrendim ki eğer usta obd sadece arıza ışığını söndürür başka işe yaramaz diyorsa oradan uzak duracaksın.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mayıs 31, 2016, 20:35:59 »
olabilir hocam gitim kontrol etmeliyim :d

bi kere prins kitlerin fiyatlarının gereksiz yüksekliğinden dem vurduğum için linç edilmiştim forumda ama olsun görüşlerim aynı :D

bence prins vs2 ye o kadar para yatırmak yerine OBD li kitlere hakim değilim ama iyi bir OBD li kit prins vs2 den daha makuldür fiyat bakımından diye düşünüyorum hem prinsin bakım maliyetleride çok bizim filtre takım fiyatına diğer kitlere enjektör değişiyor :d

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 31, 2016, 19:10:18
doğrudur hocam benim bilgim yok ..ama ayar için ustaya gittiğimde oda öyle dedi "prinslerde arıza ışığı yanmıyorsa ayara gerek yok "diyip yollamıştı ..

Yazdıklarımı okusanız aradaki farkı anlayacaksınız. Linkini verdiğim konumda ustaların aynı yazdığınız şekilde dediklerini de ve hatalı olduklarını da yazdım.
Aracın arıza ışığı yanmıyorsa bu lpg kitinin kalitesini ya da lpg ayarının düzgünlüğünü değil, tamamen aracın bu hatalara karşı toleransını gösterir dedim, bu dediğimi de 3-4 mesaj önce yazdım.
Her açılan konuda yazılanlar boşuna tekrarlanıyor.
Hayırlı olsun.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '10
  • 45 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 31, 2016, 21:05:31 »
 BU OBD  li sistem görevini Prins Silvirline  görecek bir mekanizma yok mu?Yani diğer markalarda ki bu  OBD li sistem pirinse göre ekstradan bir fayda mı sağlıyor.Prins  sistem olarak OBD li sistemin sağlamış olduğu avantajı gersindemi kalıyor  bunu mu demek istiyorsunuz

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 31, 2016, 21:50:16
Alıntı
Başka bir forumdan ALINTIDIR

prinste obd desteği yok evet .ama şunu bilmenizi isterimki obd destekleri ürünlerin kendisi adı ordata yokken bizler zaten hassas araçlarda obd desteğini kullanıyorduk .bir elimizde obd diğer elimizde pc yol ayarına çıkıp en doğru ayarları yapmak için elimizden geleni yapıyorduk .
kararlı bir enjektör ve ecu nuz varsa ve obd cihazını kullanmayı biliyorsanız obd li bir lpg ecu suna gerek yoktur .
prins kullanıcıları buna mutlaka şahit olmuştur ,sonuç olarak kendi görüşüm obd bir nimet eğer doğru kullanılabilirse.
Yazdıklarınızın silinmesine çok üzüldüm. Zaman ve emek harcayıp sorularımıza cevaplar verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Müsait olduğunuz bir zamanda obd destekli kitler ile ilgili daha geniş cevaplarınızı bekliyoruz.
Merak ettiğim obd desteği olan bir kitte lpg ecusu benzin ecusundan sürekli veri alışverişi yapıp kendini sürekli kalibre ediyor mu? Eğer sistem bu şekilde işler ise montaj ayarından sonra başka bir ayara gerek kalmayıp yıllarca sorunsuz devam etmeli diye düşünüyorum.
Bir diğer sorum sa lpg montajından sonra ustalar bütün suçu oksijen sensörüne atıyor. Araçta yanan arıza ışığının kaynağını fakir/zengin karışımda aramak yerine direk oksijen sensörü arızasına işaret ediyorlar. Araç benzinde çalışırken oksijen sensörü arızası vermiyorsa lpg çalışırken oksijen sensörü arızası niçin verir?
konuyu çok iyi analiz etmişsiniz beyazıt bey  sizin dediğiniz gibi obd li kitler benzin ecu sü ile %100 senkranize çalışıp oryante olabilselerdi sonuç dediğiniz gibi olurdu bir kalibrasyonla yıllarca sorunsuz kullanılabilirdi fakat obd destekli kitler de olsa usta faktörü ve ince ayarlar olmadan kesilikle %100 uyum beklememeliyiz .
evet bende siznle aynı fikirdeyim bu konuda ama ben o bahsettiğiniz ve böyle davranan ustalara zaten usta demiyorum  ama şunu unutmamak gerekirki benzin ve lpg yapısal olarak birbirincen çok farklı çok uzun km yapmış araçlarda malesef oksijen sensörü lpg de istenilen aralıkta değerler dışına çıkabiliyor bu tamamen lpg ve benzinin yapısal olarak farklılığından kaynaklanmaktadır .
ör:benzinde 0-7 aralığında gezen sensör verisi lpg ye gelince ciddi sapmalar yaşıyor  işte olay burda başlıyor iyi bir ayarla sensörün istediği orandaki yanma sonucu ortaya çıkan atık gazları karışım sayesinde belirleyip sensöre istediğini vermektir .
olabildiğince basit anlatmaya çalıştım dilerim yardımcı olmuştur.

Bu forumdaki ustanın görüşleride böyle.Belki herkesin kendince  önem atfettiği   hususlar açısından haklılardır.Yani bir usta ne OBD li sistemler sadece arıza ışığını söndürür demeyecek nede prins silvirline   OBD sistemi olmadığı için pirinse hikaye diyecek.HER İki lpg sistemin de kendine göre    olası proplemleri çözme  mekanizması vardır.

Hem prins LPG konusunda önde gelen kaliteli  markardan  diyeceğiz ama OBD nin sağlamış olacağı  avantajların gerisinde kalacak.Yani o zaman kalite olamaz ,rekabet edemez,iddiası olamaz

Kusura bakmayın yazı boyutu çok büyük olmuş :)
2010 Toyota Verso Piremium - KONYA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 31, 2016, 21:58:24 »
Linkini verdiğim ve açtığım konuyu okursanız sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Haziran 01, 2016, 20:23:41 »
Obd kiti olan üye ler bayağı organize çalışıyor taktir ettim.
Bende mutlu ile ayni düşüncedeyim.prins khein ile güzel oda vsi2 herhalde.
Silverline bec landirenzo lovato vs falan hepsi ayni.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Haziran 02, 2016, 01:20:18 »
Obd kiti olan üye ler bayağı organize çalışıyor taktir ettim.
Bende mutlu ile ayni düşüncedeyim.prins khein ile güzel oda vsi2 herhalde.
Silverline bec landirenzo lovato vs falan hepsi ayni.

Aynen abi. Obd yi tadan büyüsüne kapılıyor. Geçen ay 8000 km İstanbulda lpg ayarını yapap sattığım şuan 12000 km de Niğde de olan Lovato Obd li Astra mın yeni sahibi dün aradı ayara bakabilirmisin diye. Uzaktan bağlantı yaptım. Aracın ayarı halen nizami. Ltft İstanbulda olduğu gibi Rolantide 0 - 0.8 Klima fan açık aynen nizami  seyir halinde de ltft - 2 civarında. Malum az zengin yararlıymış. Ltft mevcut şartlara bağlı yükselsede obd müdahalesi ile mevcut ideal değere getirilmeye çalışılıyor. Ama bence de İtalyanların hemen hemen hepsi aynı. Önemli olan bir sorun çıktığın da çözüm bulan bayi prin satıpta  başından savan yok bişey diyen bayi ile hiç işim olmaz.

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Haziran 02, 2016, 08:04:05 »
Hayirli olsun kardeş bu arada.Opel gitmiş .Daha güzellerini nasip eder inşaallah.

2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Haziran 02, 2016, 09:01:43 »
Hayirli olsun kardeş bu arada.Opel gitmiş .Daha güzellerini nasip eder inşaallah.

Sağol abi. İnşallah.